Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (87)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza
Asta cu inel se pune tot asa simplu ca ala fara ?


ei...la asta trebuie in plus sa reglezi dimensiunea ..dar chiar nu e mare lucru.
Acum pe vremea asta e chiar mai indicat pentru ca il reglezi mai larg cand il porti peste o geaca si copilul e mai gros imbracat. Apoi, daca sotzul e dornic sa il poarte, se poate regla si pe dimensiunea lui.
Eu din asta reglabil am si ma impac foarte bine cu el. Zilele urmatoare o sa fie gata si cel fix. O sa iti zic cum o sa ma simt cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

abia astept si eu slingul meu. Fix. pe masura. ium-ium.
Am vazut la Diana pe site un link la alt site, unde te invata cum sa pui bebe in sling. Demential, nu credeam ca poti face toate pozitiile din wrap...
o sa vad si cu spatele cum e, dar la flexibilitate, precis e mai usor sa il ai in masina sau in geanta, decat un wrap de 5m infasurat pe tine de acasa, ca sa nu-l dai pe jos prin praf.


Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici
Edit: Nu v-am zis...socru miu ma ....la cap sa-i dau mar cu biscuite.De cate ori ma vede, imi zice sa dai mar la fata si sa mananci si tu.Este fan mar.Oare o lucra la Apple???


Hai ca mi-a placut asta. Esti tare.

Nausica si Ania
poze

"Life is what happens to you while you're busy making other plans" (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

anamona sa ti mai zic ca doctora mi a zis pt inceput 90gr cu cereale direct plus masa de legume 2 morcovi fierti si pasati????
Deci na!!!Sa fiu nebuna sa fac asa!
Sunt la a 3 a zi de suc de morcov la minilinguritza de silicon , au fost 2 pe urma 4 pe urma 6..adika 8 azi.Maine bag 2 mini lingurite de mar.Poate imi da cadou si un kk.

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)



am crezut ca sunteti in prima zi...Noua ne-a recomandat sa combinam sucul de mere cu cel de morcovi iar in a 4 zi sa bagam mar ras o lingura.

Cand ajungem la o portie sa bag si o lingura de cereale fara gluten. Ei bine asta nu imi place. Nu as combina fructe cu nimic: nici cereale nici branzica. Fructele vreau sa i le dau ca gustari de sine statatoare. Nici in alimentatia noastra nu e bine sa le mancam combinat cu altceva.

Dar in schimb, ma gandesc sa ii bag cerealele cu o saptamana mai devreme...graba vine din faptul ca incep serviciul si tare imi e ca nu o sa ii ajunga laptele pe care o sa il las. Nu imi dau insa seama la ce ora sa jonglez cu mesele astea.

As avea atunci asa (eu voi pleca la 9 - 9:30 de acasa si ma voi intoarce la 15:30-16 -> lipsa de acasa 7 ore)
la 10 -fructe
la 12 - cereale
la 14 - legume
dupa 16 alaptat cat cuprinde iar intre gustarele de lapte muls
nu e cam mult?
babymom, ce zici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Da' pe bune, acum: de ce sint oamenii din generatia parintilor nostri atit de obsedati de marul cu biscuite? Si pe mine m-au innebunit cu marul cu biscuite la botez. Toata lumea ma intreba mai intii cit are exact, apoi daca maninca mar cu biscuite. De parca a te impartasi din taina marului cu biscuite e cine stie ce debut initiatic.

In alta ordine de idei. Frate-miu e cu 7 ani mai mic decit mine si, cind era el bebelus, ii dadeam destul de des sa manince. Imi amintesc si acum perfect cum ii dadeam marul pe razatoarea de sticla si cum ii pisam biscuitele in piulitza. Si moaaaaama, ce buna era chestia aia!!!

Cred ca, pina la urma, o sa-i dau si eu Aniei. E chestie proustiana, trebuie neaparat sa simta si ea gustul.

Nausica si Ania
poze


"Life is what happens to you while you're busy making other plans" (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Si din categoria ce fac blondele in bucatarie :

Am pus carnita la blender si pentru ca am pus-o fara legume nu prea se facea bine. Si mai ridicam capacul sa las carnita in jos sa o ia pe toata la tocat. Si....am scos capacul putin inainte sa se opreasca de tot si mi-a cam zburat pe fata cred ca maine nu papam carnita

anamona sa pui poze

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

babytza, si eu am patit asa cu afurisitele de cereale pentru Teo.

mi se parea asa de complicat, si oricum le faceam aveau cocoloase si fi-miu mi le scuipa in fatza.
Asa ca am pus eu cerealele in pahar (pe cantar, 50g sau asa parca)apoi am pus apa cate un pic... amestecam... bleach, bleach ca arata tot cocoloase totul... si am bagat mixerul (ala cu picior) in pahar.
Si cand i-am dat o data zvrrrrr....
am spalat toata bucataria, si apoi am facut baie si eu....

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

babytza, cu slingul reglabil sunt cateva poze la sfarsitul albumului a carui invitatie am trimis-o pe emailul de yahoo.
cu cel fix, negresit...abia astept sa il incerc si sa ma dau mare

nausica eu nu inteleg cum s-au transformat toti in mari atotcunoscatori ale diversificarii - da-i apa , da-i ceai, da-l bineron si da-i suzeta, nu te lua dupa carti, dar nici dupa doctori,..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

mie mar cu biscuite nu mi s-a parut asa groaznic... atata timp cat am gasit biscuiti fara gluten....
cu aia popu-lari chiar mi-e frica.
De unde stiu io care copil are probleme cu glutenul si care nu? Daca e al meu?! Mai bine ma feresc...

in rest, de acord cu Nausica, e bun rau. Si eu bagam in sor-mea, si cand nu vroia ea... dati la tetea!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Tata socru zis si merele de aur, nu glumesc are o pb cu acest fruct.
Cand plangea K la inceput imi zicea, mananca mere ca o linisteste.Data trecuta cand trebuia sa plecam de la socrii de acasa, Karina incepuse rau sa urle si vine socru cu o punga plina ochi cu mere direct la mine si nu baga de seama ca cochilul urla in bratze si incepe sa mi prezinte merele, asta e golden, asta e ionatan, asta e bot de iepure, asta e...credeti-ma imi venea sa pun copilul frumusel undeva jos si sa-i iau toata punga cu mere si sa i o torn in cap mar dupa mar, asa de amuzament si calmare a nervilor.

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput