Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (289)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Seara buna de la noi.
Eu tot imi propun sa scriu ceva mai des dar, sincer, nu sunt in stare. Nu sunt in stare nici macar sa scriu o vorba buna mamicilor care imi raspund cu sfaturi utile.

Acum am ceva timp liber, stau cu urechile ciulite spre camera lui Vladi care s-a captusit cu muci de aseara. Cred ca eu am fost de vina, ieri am fost in vizita la ai mei si l-am tinut in body cu maneca scurta (mi s-a parut destul de cald initial, apoi mi-a iesit din grija aspectul ). Azi dimineata s-a trezit infundat si de atunci ne chinuim cu batista bebelusului, cu suflat nasul (asta e in premiera, as fi vrut sa nu invete asa ceva dar totul are un inceput). Momentan nu-i dau medicamente decat Pivalone si apa de mare...sper sa nu ajungem la complicatii si mucii sa dispara la fel de repede cum au aparut.

Cu mancarea ne chinuim in continuare, daca va vine sa credeti Vladi are masa de pranz aceeasi de mai bine de o luna: Supa de pui cu taitei si tocanita cu carne de pui. Am incercat sa-l tentez cu altceva dar nu vrea sub nici o forma sa guste ceva nou. Daca-i las ceva "la intamplare" prin casa, nici nu baga in seama. La fel si masa de dimineata (paine cu unt si gem de coacaze si fulgi cu lapte). Am incercat sa-i dau ou fiert, cascaval, branza topita, pate de ficat pasta...parca-l otravesc. Incerc sa-i explic ca trebuie sa guste macar, imi spune un "nu" hotarat fara drept de replica. Daca incerc sa-l prind putin neatent si il ating pe buze cu "diverse necunoscute", incepe sa-si provoace voma si sa inceapa sa planga. Momentan incerc sa nu ma panichez pentru ca, de bine de rau, mananca dar nu mi se pare normal.
Am incercat sa-i fac un shake de banana cu lapte (el bea de obicei laptic de la mine din cana, ma gandeam ca-l pacalesc asa). A gustat apoi a impins cana spre mine si n-a mai fost chip sa-l conving sa mai bea.

Va invidiez rau cu parcurile in care mergeti cu copilasii...e atat de usor sa-si faca noi prieteni. Noi batem bulevardul in lung si-n lat, de manuta, avem bancuta preferata unde ne intalnim mai multe mamici cu copilasi de diferite varste (nu multe, 2-3) iar balansoarele, leaganele si toboganele le vedem foarte rar (vorba Yaiei, joia)

Vladi e destul de cuminte, nu face prea multe rautati, pana acum n-a spart nimic si n-a stricat nici o jucarie (a, mint, a rupt o undita mititica de plastic). In fiecare zi ma surprinde cu ceva nou. Are un vocabular destul de variat (zice pana si mamaita, ga'ga'ita, broasca nu mai e basa ci boasa, stie sa faca precum porcul, vaca, oaia, calul, rata, gasca, catelul, pisica), acum invatam care-i mana stanga si care-i mana dreapta (le mai incurca el dar perseveram). Stie unde-i parul, ochii, nasul, gura, dintii (ditii), gatul, tzatza, buricul, fundul, picioarele si mainile.

Ca fapte: Urca tinandu-se de perete scarile, le coboara de mana cu mine. La coborat are trei variante pe care i le ofer: In brate, in carca sau de mana. El alege ori "bate" ori "ca'ca" ori "mana".
Daca scapa ceva pe jos in sufragerie, fuge repede in bucatarie si se intoarce cu matura si farasul. Isi pune singur scaunul la pian, se urca pe el si face scandal sa-i ridic capacul. Cand gatesc, el duce ingredientele pe masa in bucatarie si, cu ocazia asta, invata legumele (inca nu le stie). Daca ma supara (sau ma prefac eu suparata) vine la mine, imi ia fata in palme si ma pupa apasat pe gura. Asta stiu ca nu-i prea bine dar e prea dulce si corectam noi pe parcurs.

Am un alt stress: Tatal meu este daltonist, la fel si fratii lui. Din cate am studiat, daltonismul se mosteneste cam la a doua generatie, asta nefiind o regula. Verii si verisoarele lui Vladi nu au...acum sa-l vedem pe el cand va invata culorile.

Acum sa va explic cu fotografiile: Toate pozele facute de la nasterea lui Vladi pana in prezent sunt pe calculatorul de la birou, pe care nu-l folosesc decat pentru a descarca poze in timp ce sunt cu ochii pe Vladi ca altfel mi-l inchide. Pe langa asta are ventilatorul stricat si face un huruit care-mi strica toata initiativa de a lucra la el. Pe forum intru des de pe telefon si mai rarut pe laptop (atunci cand si postez). Mailurile de pe contul comun imi vin pe telefon exact cand sunt trimise asa ca, cel putin acolo, sunt "upgradata". Asadar imi trebuie multa rabdare (si mai ales timp) sa termin de aranjat fotografiile in foldere, sa urc cateva din ele pe site si sa vi le arat. Mai e problema ca vreau sa le fac de calitate, asadar le fac la numar maxim de pixeli si atunci cand vreau sa le pun pe site dureaza f. mult pana se incarca. Mai pe romaneste spus, mi-e greu sa fac toata treaba asta in timpul liber (scurt) pe care-l am. Asta nu inseamna ca n-o s-o fac niciodata.

Cred ca am scris suficient pt azi, v-as da eu cafelele si briosele pentru dimineata dar e inca devreme. -ici si sa auzim de bine.

A..o intalnire mai marisoara prin Herastrau nu va tenteaza? Tare as vrea sa ne mai mobilizam si sa "speriem" lumea cum am facut-o cand eram gravide. (participantele de la acea intalnire isi amintesc cu siguranta )

Nu pot incheia fara sa spun: papanash, daca ma mai faci sa rad (si implicit sa ma ingras) cu faze de genul "Nu se poatee!!!", o sa te rog sa-mi platesti un abonament de o luna la sala.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Cu intarziere urez si eu sarbatoritelor CEAMICA, CARPATINA, PICCAFLOR, AMAR, MADA28
LA MULTI ANI! sa fiti iubite si fericite alaturi de cei dragi.

Noi suntem singurele...mama a plecat sambata,am fost la Budapesta de am conduso.Mirunei ia fost rau pe masina asa ca tati a avut de lucru cand ne-am intors.
saptamana trecuta a fost tare agitata din cauza dintilor ,a dormit destul de rau si cu plansete si urlete mai ales peste zi....sper sa iasa odata si caninii sa nu o mai vad cum se chinuie.

avem si poze mai noi dar de data asta pe picasa....se incarca mult mai repede,cred ca o sa trec toate albumele aici.

http://picasaweb.google.com/lavinia.candea/Miruna18Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Andreea tare vorbaret puiutul tau,iar cu mancarea nu0ti face probleme la cat m-am stresat eu cu fetita am invatat sa mai trec cu vederea...cand nu vrea o masa mai sarim peste ea si papam mai bine la urmatoarea.
oricum nu poti obliga copilul la ceva ce nu vrea.
daca papa meniul care il dai acuma lasal ca-si revine el.

Gabi voi cum sunteti?? sper ca e bine Sara!

va pup
noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, tot pe fuga si eu, ca am mult de lucru, Lisa doarme, dar nu mai mult de 1h , asa ca nu apuc sa fac multe. Am si de facut mancare pt pranz si uite asa ma iau cu mainile de cap. Prefer sa va citesc insa, mai ales ca am vazut ceva activitate noua in ultimul rand - Picea si nu numai!

Ce sa va zic de noi??? Eu tot fara pofta de mancare si cam aeriana plutitoare cu neuronul gelatinos in faza de hibernare totala!

Lisa insa e energica, de parca ii dau 5 RedBull in fiecare dimineata. Cu mancatul stam relativ ok. Insa pt ca nu mananca in scaunul ei, ci pe scaun normal la masa, se ia si se duce cu un "bye" si o fluturare de mana cand e satula sau nu mai vrea. Si, de obicei, dimineata, asta se intampla dupa 150ml de lapte cu 2 Weetbix. La amiaza parca e ceva mai bine, dar pranzul trebuie sa fie tarziu, undeva la 2. La cina iar mananaca bine.

Doarme ok, se mai trezeste noaptea si vine la noi in pat. Poate o si deranjeaza dintii. Uneori se trezeste de foame (nu ma intrebati, nu pot sa explic), ii oferim apa, bea, apoi o intrebam daca mai vrea ceva. Da. Te doare ceva? Da. Ce? Arata stomacul. Vrei paine cu branza? Daaaaa. Papa jumatate de felie din fiecare, bea apa, pune capul jos pe perna si a adormit in 2'. Cred ca e o faza. Noroc ca nu e in fiecare noapte .

Am reusit sa o duc la un grup de joaca organizat. E super, ii place, interactioneaza cu copiii, saluta educatoarele cand ajunge, ia la rand jucariile, la snack ii face placere sa manance banana, dar nu sta prea mult locului. Apropos de ce zicea Picea cu saritul pe 2 picioare, a vazut Lisa alti copii la ora de activitati (cantece) si a inceput si ea sa sara si zice "jum'-jum'".

E cocheta, are fff multa dexteritate si vorbeste pe limba ei fel si fel. Uneori face "Teste", cred, sa vada cum suna. Repeta cam tot ce zicem noi, la masa imi da indicatii sa "cut it" (gratarul ) sau cere ce vrea. Stie cand si cum sa foloseasca "da" si "nu". Inventeaza jocuri, a scos cutia de reciclabile si o foloseste pe post de barca, in care si-a luat una din jucariile favorite (Kermode), galeata, geanta, si cutii de lapte goale - cred ca pt provizii. Jucariile ei nu o prea intereseaza. Muuult mai interesant e continutul dulapurilor din bucatarie sau baie.

Apropos de ce zicea Picea cu "indepartatul" obiectelor periculoase. Noi am urcat in sertare incuiate cutite, foarfeci, in dulap pe raftul de sus detergenti etc, isna in baie la noi nu am avut ce face, ca dusul e cabina si nu are rafturi pe interior si tin sampoane, gel de dus etc pe margine. INSA eu cred ca e fff important sa ii educati ca nu au voie sa atinga pt ca e periculos. Lisa le mai ia si le muta de colo-colo, insa mereu ii cer sa le puna la loc. A fost si pedepsita cu statul in patut cand nu a ascultat, asa ca a invatat ca nu are voie cu ele. Acum nu o mai pot pedepsi, ca mi-e frica sa nu cada din patut si e si interesant pt ea sa fie acolo, ca e nou . Insa cred ca e important sa invete din timp ca anumite chestii sunt toxice si periculoase si ca doar mami si tati au voie sa atinga. Unele sunt "pooh" si iar nu e voie de atins - gen cosul de gunoi din baie. Vreau sa invete ca daca e la nivelul ei nu inseamna ca are voie sa se joace cu acel ceva. Uneori ma cauta din privire cand apare o chestie noua si nu stie daca are voie sau nu cu ea. Uneori o atinge, dar cu grija, nu o manevreaza prea mult. Daca ii zic ca e ok sa se joace, stie si a doua zi, etc. Daca ii zic ca nu, ii explic de ce. Daca insista sa atinga (gen felinarul verde cu lumanare in el), il mut si gata. Dar trebuie sa ii dau o sansa sa invete sa ia deciziile corecte bazata pe ceea ce am invatat-o.

Am fugit sa fac pasta bologneze cu carne tocata (e gata in 20' - yuhuuu).

Aaaa, si LA MULTI ANI tuturor sarbatoritelor de martie pe care nu am apucat sa le felicit .





"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
betty - multa sanatate.
ceamica - asa e...e disperata dupa calculator.iar despre mesaje....a pus ochii pe un baietel de aici, dar ii e rusine sa recunoasca.
va pup...s-a trezit!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Andreea11, am vazut pozeleeeee!!! Super!

Intrebai de Kinder Surprise. Eu i-am dat lui Lisa cutia aia de plastic din interior, goala! Acum serios vorbind, eu nu cred ca i-as da copilului ciocolata in conditiile in care te plangeai de agitatie, nervi si crize. Ciocolata nu are absolut nici o valoare nutritiva, in ciuda reclamelor fff bine facute ca sa atinga coarda sensibila a parintilor. Sunt o bomba calorica si energizanta - creste zaharul in sange, brusc, pt ca apoi la fel de brusc sa scada, adica energie multa si apoi nervi si un copil artagos.

Mai bine ii dai mar cu branza de vaci, pe bune. E mai castigat. Si el, si tu ;)

Dar asta sunt doar eu .

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Ana, deci la Eforie ar fi sanse sa dormim noaptea fara fundalul de manele asigurat? Ca asta m-ar atrage si pe mine, iar pt. Tudor ar fi minunat.
Sora-mea zicea ca poate face rost de nu stiu ce bilete la Venus, dar ca acolo e cam plictiseala si incearca sa faca rost de bilete la Mamaia, dar daca voi spuneti ca acolo sunt fitze, chiar nu am chef sa ma cert cu toti shmecherii si sa-l 'pazesc' pe Tudor sa strice toate boxele.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

LA MULTI ANI dony74!
Sa-ti fie viata fericita!


==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G
Yaia, de acord cu tine, nici mie nu imi place Grecia continentala. Dar insulelele...


In insulelelelelele nu am fost, dar am auzit si eu ca acolo chiar e frumos. Noi anul trecut nu am putut merge in insule pt. ca sora-mea & co veneau din Romania, noi din Tara de gheata si, daca nu stiati, agentiile de turism din diferite tari lucreaza cu hoteluri sau chiar statiuni diferite. Asa ca nu a fost chip sa gasim bilete la acelasi hotel, in aceeasi statiune. Pana la urma sora-mea a luat biletele din Romania, au venit cu masina si noi am zburat la Salonic. Dar nu mai repetam experienta, ca nu ne-a placut deloc. Eu oricum ma feream de agentiile de turism si intotdeauna imi rezervam singura vacantele, dar cu pitic mic, nici sa caut ca lumea nu am avut timp. Poate anul asta o sa fie mai bine, ca pot planui si eu vacanta in tihna...de la birou.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui veroboroda
A papat tare bine Chichi, o farfurie de ciorbita si carnita cu cartofi la cuptor, cu salatica.


Sa-i fie de bine!
Ca veni vorba de mancare, fii-miu si-a revenit in sfarsit dupa antibiotic, si nu oricum, aseara a mancat 5 (cinci) sarmale, fara varza ca era cam tare, dar cu aproape jumatate de cutie de smantana (de aia de 200g)! Si cred ca ar mai fi mancat daca mai erau in castron...initial i-am pus 3, le-a topit imediat si repede i-am mai incalzit 2 si le-a mancat si pe alea. Si em am mancat tot 5 la cina.
Si inainte sa se minuneze ardelencele si sa spuna ca exagerez, mentionez ca muma lui fii-miu (adica moi) e moldoveanca, deci sarmalele nu sunt cat pumnu', daaa?
Si ca tot suntem la capitolul mancare, eu acum am alt pitic. Ma gandesc eu ca Tudor nu musca din paine si apoi sa ia si lingurita cu mancare. Daca ii pun paine in ciorba, papa tot. Dar daca ii dau paine cu branza topita si vreau sa-i dau sa muste si rosie sau ardei, nu vrea. Scuipa ce are in gura si musca din cealalta chestie. si eu ma gandesc ca bietul copil inca nu stie ce combinatii bune exista.
Asta ca sa vedeti ca daca omu' nu are probleme, gaseste el ceva sa inventeze!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput