Clopotei de ian-feb 2008 (201)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Buna seara zuzici !

Va mai amintiti de noi ?...am lipsit ceva vreme...de fapt , de citit am mai citit , dar n-am avut dispozitie sa scriu...si eu sunt cazuta adanc in butoiul cu depresie . S-au adunat multe probleme , de tot felul...nu grave , dar prea multe. Parca nimic nu merge bine , sunt nemultumita de mine , de ce fac la job , de faptul ca nu slabesc , ca arat ca naiba si ca nu pot sa ma mobilizez sa schimb ceva.
De-aia nu am mai intrat , ca stiam ca nu ma pot abtine sa nu ma plang ...si nu vroiam sa stric atmosfera cu jeluielile mele.
Cu Sara trec printr-o perioada dificila , parca s-au adunat toate bubele in fundul ei . Dupa ce am terminat cu bronsiolita , i-am facut Priorix-ul si , imediat dupa asta a intrat in greva foamei. De 3 sapt nu mananca mai nimic , ducem o lupta crancena pentru fiecare lingurita de mancare. De o saptamana ne luptam si cu diareea , si cu eritem fesier nasol de tot . De la bronsiolita a ramas si cu niste muci pe care nu-i pot dovedi cu nimic.
Nu mai am timp de nimic , toata ziua stau s-o doftoricesc , sa ma lupt cu ea sa manance , sa-i prepar nu stiu cate feluri de mancare , doar-doar i-o place ceva.
Ieri am fost la doctor si ne-a dat sa facem un pomelnic de analize : urocultura , sumar , coprocultura si examen coproparazitologic , exudat nazal si faringian , hemoleucograma , calcemie , sideremie , glicemie , etc. Sunt multe cauze ale inapetentei si doctora vrea sa-i vada toate analizele. Deocamdata ne-a dat Peritol si Viusid pentru stimularea poftei de mancare , Colargol si apa de mare pt nas , Enterol pentru diaree , Cutaden si Dermazin pentru ranile de la fundulet . Ne-a mai recomandat regim alimentar , in masura in care se poate , avand in vedere ca nu prea mananca nimic. Doar lapticul il accepta fara probleme , si daca i-l scot si pe-asta , nu stiu , zau ce sa-i mai dau . Deocamdata nu am trecut pe lapte fara lactoza , bem Nestle Junior facut cu zeama de orez si cu cereale de orez cu roscove.
Abia astept sa-i iasa analizele , sa aflu odata ce are , ca m-am saturat de supozitii si de ganduri negre.

Scuze pentru jeluiala , dar chiar simteam nevoia sa ma descarc ...
Va las acum si sper sa revin cu vesti mai bune.
Pusici


Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
POZE BOTEZ
Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Gatta, imi pare rau sa aud de probleme la voi, mai ales cu Sara. Sper sa se simta mai bine dupa tratamentul pe care i-l dai si mai ales sa aflati repede de ce nu papa.

Cu slabitul ... si eu ma lupt cu kg in plus, e a doua luna de cand merg la un salon si fac diverse tratamente - sau proceduri, cum s-or chema. Acum combin impachetarile la patura electrica cu masajul si da rezultate - in cazul meu.

Chiar , fetele care au tinut Monti, aveti salvat un exemplu de meniu Monti pe o zi - incepand cu mic dejun? Mi se pare un regim restrictiv, sau poate nu am eu timp sa citesc toata literatura despre, dar sunt sigura ca e eficient.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

A, si pentru zuzici somnoroase - cred ca ma bag si eu la loc in pat daca adoarme Sofia, azi s-a trezit la 5.50 - o sau un ceiut
sau chiar un , dar fara ca nu face bine :-)

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Stancut' saru'mana de cafea, tare gustoasa

La multi ani fericiti Moni pentru ieri !!!

Simo imi pare rau de problemele avute cu Sara, sper ca setul de analize sa dezvaluie cauza inapetentei

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

neatza, zuze buburuze

stancuta, felicitari pentru premiul olivo .Pupici piticutei

Gatta . imi pare tare rau ca ai revenit pe forum cu vesti nu tocmai bune. sper sa va reveniti cat mai repede

roli
, plimbare placuta

maine este ziua sotului si inca nu i-am luat nimic. bine ca mi-a lasat masina azi si poate dau o fuga prin oras,desi nu am nicio idee ce sa ii iau. o sa ii fac si un tort sa ma scot in caz in care nu o nimeresc la cadou

Matei e cam racit, cu mucisori si tuseste, ii mai dau si niste masele ,e jale. copilul asta se imbolnaveste numai in week-end si inainte de vaccinii dau ambroxol si nurofen-panadol alternat.

DAU UN PUPIC PENTRU UN VOT

MATEI

POZE
PITICUL URIAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Buna dimineata fetele

Incep dimineata servindu-va cu o felie de tort virtuala si o cupa de sampanie in cinstea lui Andrei care azi a facut 3 ani de viata

Stancutza multumim de cafeluta

Roli drum bun si distractie placuta la munte .

Gata oooff, draguta de tine prin cate ai de trecut , iti doresc multa putere sa rezisti si sanatate multa printesei

Pentru fetele care au probleme va doresc se treceti cat mai repede peste ele si sa fiti bine

Va doresc un weekend placut si cu mult soare

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

buna bimineata!

am terminat si eu cafeaua! Lala, ms!

Roli, ce mami cool esti tu...cred ca e tare mindru tati de tine...sa-l lasi asa la concert...nu se astepta! Distractie faina la munte.

Gatta, imi pare tare rau ca inca nu ati iesit la liman cu problemele Sarei. multa sanatate si DD sa functioneze tratamentul. asa o sa iesi si tu din butoi, garantat!

Stancutza, eu am tinut si tin monti. e tare simplu...daca nu ai vreme sa citesti cartea (unde ti se explica in detaliu ce cu ce poti minca...) poti incerca asa:

md1- piine wassa (sau finn crisp) sau cereale integrale cu lapte degresat. indulcit cu fructoza daca nu poti fara. pe piinica wassa poti pune si niste brinza philadelphia slaba daca vrei, si niste gem dietetic (fara zahar).

md2- oua fiert sau ochi sau omleta (fara ulei, in tigaie teflonata) cu sunca, brinza, ciuperi, ardei, rosii...in orice combinatie. daca il alegi pe asta, renunta la piine (desi exista o piine speciala pe care o poti coace tu, insa eu zic ca nu are rost sa te complici)

p- orice ciorba cu legume si carne (daca iti place...eu nu sint fan)
- carne fiarta sau fripta sau la cuptor cu orice legume (nu ai voie cartofi); salata de legume cu brinzeturi; salata de ton; orez integral cu legume; paste integrale cu legume sau cu sos de rosii etc

c- la fel ca prinzul, sau o poti inlocui cu fructe daca iti face placere

gustari: ciocolata neagra, ceai, fructe etc

fructe ai voie numai pe stomacul gol (dimineata, inainte cu cel putin o ora de masa, sau la 2-3 ore dupa ce ai mincat). de evitat bananele si strugurii. indicate sint citricele

Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

La multi ani, Andrei, fratior de Maria Bucuria!!!!

Ereena, si pentru sotul tau! distractie placuta si spor la gasit cadou!

Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Andreisa cresti mare,sanatos si fericit alaturi de parintii tai si surioara ta


Cred ca daca intru in butoi da pe dinafara asa ca ma lupt sa nu intru ci sa ma indepartez

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

am uitat sa va zic...aseara am avut si noi un eveniment neplacut. a varsat stefan de doua ori la cina, toata mincarea pe care a inghitit-o la ora 4 (iaurt si niste prajitura de casa) plus ce apucase sa manince din grisul cu lapte...asa ca dupa ce l-am bagat la spalat in cada mare, cu tot cu hainele de pe el, l-am schimbat, l-am linistit (s-a speriat pt ca sotul meu s-a panicat si l-a simtit) a mincat de cina o felie si jumatate de piine prajita cu unt. si la culcare.
a adormit pe loc insa s-a trezit dupa doua ore, a facut putina febra si a plins...i-am dat nurofen si a adomrmit la loc pina dimineata la 8. acum pare a fi bine, a baut laptele de dimineata, a papat jumate de eugenia pe la 10. si doarme iar. febra n-a mai facut...sper sa nu se repete.

nu stiu insa care a fost cauza varsatului...si-a facut greata de gris? sau nu i-a priit iaurtul? ori a fost de la muci (avea nasucul un pic infundat si i-a pus al meu sot niste ser in nas inainte de cina, dar n-a reusit sa scoata nimic...i-o fi inghitit, ca nasul i s-a eliberat). in fine...

Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii

Mergi la inceput