Colectia de toamna - iarna 2005 (232)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Sal'tare si de la noi.
Sintem bine, cu muci si ceva tuse. In rest nimic nou sub soare.

Am prins din zbor ideea cu bicicletele si Maria mentiona de balance bikes (fara pedale). Am inteles ca in Europa sint mult mai raspindite decit aici. Noi tocmai i-am luat Smarandei o bicicelta fara pedale si e nemaipomenita! Este primul vehicul cu care ea se deplaseaza pe distante lungi (lungi inseamna juma' de kilometru, dar totusi e mult mai mult decit se deplasa cu tricicleta.). O data a mers chiar si pina la plaja, care inseamna cam 1 km jumate'.
Un alt avantaj este ca merge repede, si cistigam teren rapid, nu ca atunci cind mergem pe jos sau cu tricicleta. Problema e ca oboseste totusi repede, dar bicicleta e atit de usoara, incit o poate cara chiar si ea, sau o pot pune in cosul de la carut sau la subtioara, daca nu am carut.
Speram sa fentam rotile ajutatore. Stiu un baietel care a avut balance bike de la 18 luni iar acum, la 3 ani si 3 luni merge pe bicicleta cu doua roti cu pedale!!!


Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Bic...da cum arata balance bikes .... ca dupa cum imi imaginez eu...mi se pare greu de mers cu ea pe distante lungi...

Miha..pacat de bicicleta fetei...da poate ii gasesti alta la fel...
Si acum va invit la o mica www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=84f2ebcc216f527c05e093&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Plimbare cu bicicleta ... prin casa...

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Am citit si eu putin din urma, ca nu apucasem

rasfat, eu ultima data cu o cupa de inghetata maaare si frumos ornata, mancata singura, in mijlocul unei sesiuni de cumparaturi (pt casa, nu pt mine). maria, mama fiind, e musai sa iti iasa rasfatul pe nas, e leagea firii. pe de alta parte sunt sigura ca il si savurezi mult mai intens

felicia, sa incerci si world of goo, e un joculet misto de tot, dupa care sunt innebunita, e cu niste principii de fizica, nu e acaparant, ca dupa ce termini toate nivelurile e gata. si eu am pus patrunjel plus nu-ma-uita pe balcon acum 2 ani cand ne-am mutat
aici. rezultat? au rasarit 3 fire pe care le-a anihilat maya, dar mi s-a umplut casa de furnci, se pare ca fusesera oua in pamantul de flori.

anda, eu sunt la fel cu durerile. tu cam pe cand te reprogramezi?

noki, f frumoasa tunsoarea ta! si suvitele, se aseaza frumos, pt ca sunt subtirele. eu am luat persona de pe net, il trimit frumos prin posta. acum betisoarele le iau mai ieftin de pe ebay, de la tipe care si-au luat seturi de 3 si le vand pt ca nu isi pot aminti sa masoare cum trebuie.

lavi, cica ar fi la british council niste cursuri super de engleza pt copii pesve 6 ani, cu nativi. atunci n-ai motive de colesterol ridicat, sper sa iti ajute Lagosa. felicitari pt scapatul de bona!

miri, moare de varza nu ii place, ca solutie pt nekk? stiu ca rezolva rapid problema. iti doresc rabdare cu copilul cel mare, fii intelegatoare, ca nici pt ei nu e usor

mitza, vreau si eu sa vad swot-ul ala cand e gata.

roxi, si maya a trait f frumos cu borcanase, unele tot ii plac copilului.

madau, ce ti-ai cauterizat? alunite? si eu am 2 pe burta, unii medici zic ca trebuie scoase cu radacina cu tot, altii ca merg cu laser. povesteste-mi si mie, te rog.

camelia, eu la nas infundat am solutia de urgenta vibrocil, functionaeaz f bine dar nu se poate da pe termen lung.

ripley, imi pare bine ca te simti mai bine cu mirena, stiu ca te-a suparat un pic la inceput.

corap, de acord cu tine cu exagerarea crizei ca sa exploatezi angajatii, se practica si aici. personal injumatatit, munca egala, slarii blocate cu binecuvantarea guvernului, ca deh, e criza.

mara95, si Maya e bagacioasa, nu pot sa fac nimic, azi a facut un tantrum de la niste taietei de casa, pe care cica ii faceam impreuna, dar nu ma lasa sa-i intind si sa-i tai, ca vrea numai ea, ei se uscau, apa fierbea...

catutza, felicitari pt gradi, s-o tineti tot asa, fara plans.

joy,, trebuie sa faci cumva sa iei o pauza de la copii, succes cu gradinita si cresa.
soanso, sper ca e mai bine cu gripa

tania, tare frumosi copii ai tu. stfean a crescut mult fata de craciun, si trasaturile fetei s-au mai schimbat, arata a baietel mare deja. si pare f fericit la gradinita.

gabitaco, eu nu pot vedea link-ul tau. e drept ca si internetul merge prost astazi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

gabi, frumoasa bicicleta, dar fata e si mai si.cate kg are mateea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara95

gabi, frumoasa bicicleta, dar fata e si mai si.cate kg are mateea?

multumim de aprecieri.
cam 17 kg...de ce? e prea grasuta ? Are si 1m - 1.05 m inaltime.
Aum vizionam si eu cateva poze....

Tania.... frumosi copilasi ai...si seamana leit....

Vizionam cateva poze cu printesele Laviniei ...care iarasi m-au lasat fara cuvine...frumoase si cochete ....

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

mai citesc...mai vizionez ceva poze.... si sper sa revin cu impresii cat mai curand.
Acum va pup pe toate, va doresc multa sanatate si numai bine.
O seara placuta tuturor.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Poze poze..multe poze. Ce fain!

Catuta, ce frumusica si vesela e Bia! Mie mi se pare ca chiar ii place la gradi. E tare mandra de ea in poze, oricum.


Tania- ptiu...copilasii tai zici ca-s din reclame. Ma bucur mult ca ai mai pus poze! Mi-era dor de fatucile lor dragi si joviale.

Mihaela- aoleu, soro, ai nostri daca s-ar duce undeva impreuna, ar uita acolo copilele...
Si noi am uitat in parc trotineta prima data cand am iesit cu ea. Dar ne-am intors si am gasit-o. mare minune.
Saru' mana de aprecierile la adresa colocatarelor de cap, aka suvitele.

Feli, sa zic drept, nici nu am avut timp si nici nu mi-a venit ideea sa caut pe Antena 1, pentru ca de regula la noi filmeaza mereu Protv-ul. Nici la masa nu poti manca linistit, ca-ti baga reflectoarele alea in ochi.Ce fac plantutele? Am cumparat si eu aseara seminte de patrunjel.

Lavi, ce motrosesti? Cu Lonely planet-ul intr-o mana si cu un pahar de sampanie in cealalata? Sa-ti fie de bine plecarea bonei. Aleluia!

Gabitzaco- si bufnita mea ar lua-o prin casa cu biblicleta, doar ca eu nu o las, ca am mai fost pe afara cu ea. In schimb afara, e greu nene de pedalat. Si obositor.



Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:


Intru doar scurt sa va salut, abia ma tin pe picioare... m-a prins viroza Riannei si e cumplit, febra, dureri de gat, dureri de cap, frisoane... Si e asa fain afara, o vreme splendida de primavara, iar eu stau acoperita pana in gat si tot tremur.
Incerc sa ma pun "la zi" cu pozele. Pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

'neata

Raspund pe masura ce citesc ca altfel "ma zauit".

Bicicleta Silvia deja merge fara roti ajutatoare, Tudor, anul trecut, la 3 ani 1/2 mergea ca vantul cu roti ajutatoare. El e genul Silviei, mai "de actiune". Nati e mai tematoare si precauta, am inceput deja sa o punem pe bicicleta cu roti ajutatoare dar pedaleaza ea ce pedaleaza, o mai impingem noi, mai greu si cu ghidonul... insa trebuie sa invete!

Ripley sanatate Irisucii! Aoleu

Maria ba da, Nati se joaca din plin cu papusile, impreuna cu Silvia (probabil de la ea a invatat). Le dezbraca, imbraca, asorteaza, le culca, le plimba, le fac petreceri, le pun la masa, in vizita, cu canute, farfuriute... Ieri au unit castelul Cenusaresei + casuta piticilor + un patut cu accesorii si au facut o casa mare si faina pt papusi. Bineinteles troneaza si la ora asta in juma' de sufragerie, ne-a fost mila sa o strangem.
Stateam cu Virgil, ne uitam si ne minunam ce frumos se joaca

Gabitaco multumesc de recomandari de DVD-uri!
Ma uit la poze mai tarziu, cand apuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Miha80 beton tati-zapa aveti si voi!

Multumesc de idee cu British council, dar deocamdata nu as da-o pe Silvia la nimic in plus, in unele zile e la after-school pana la ora 18, in altele pana la 15.30 dar apoi mergem dupa Nati si pe la 21-22 trebuie sa se culce. Prefer ca in timpul care ii ramane sa iesim afara (daca se incalzeste), sa faca miscare pe afara, sau daca nu sa se joace in casa si trebuie sa si citeasca un pic. Dupa atatea ore de scoala nu vreau sa o solicit in plus. Oricum face engleza 3 zile pe saptamana: 1 la scoala, 2 la afterschool. Cat face - ceva s-o lega pana la urma...

La afterschool are masa de pranz si apoi lectiile pana la 15.30. Dupa care chestii in plus, pana la 18 la care o las sau nu. La engleza si informatica o las, la atelier si sport nu, pt ca ar fi prea obositor sa termine in fiecare zi la ora 18.

Joy sunt gradinite (cum e si gradi a fetelor mele) unde daca te duci in perioada de inscriere si copilul indeplineste cerintele de varsta si mai si stai aproape - ti-l primeste fara nicio problema.

Cu serviciul - de ce sa pui raul inainte, cauta ceva pana la 17, chiar program de la 8. (cresa incepe la 6, la gradi de la 7 sunt ingrijitoarele si incep sa apara copiii).

gabitaco multumesc de aprecieri

Noki pe naiba, aseara dadeam cu mopul de zor, iar apoi cand a venit Virgil am culcat fetele si am stat cu el de vorba pana pe la 23.30 cand pe el l-a apucat somnul iar pe mine spalatul pe cap. Asa avem noi zile in care staaaam de vorba despre de toate .

meems sanatate multa, nasol cu viroza!

Mergi la inceput