Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (78)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

eu una am facut conspecte, m-am informat de aici, de pe forum, dar am si experienta nepoatelor: niciuna(scrisei corect, mama ei de gramatica) nu a mancat morcov fiert, iar cand surorile mele imi spuneau asta, suparate ca nu papa bebelushele, eu le intrebam: dar tu ai gustat? este bun? ele: bleah....... si atunci?
asa ca eu una am dat peste dr asta pediatru care mi-a recomandat multitudinea de legume(in supa sau piuree): morcov, patrunjel, dovlece, cartof(eu am pus dulce) si bebe nu a facut figuri deloc, le-a acceptat pe toate (am marit cantiatate uneia dintre legume, in raport cu celelalte si el nu a avut nici o (nicio) treaba.
Avand in vedere ca sotul meu este diabetic insulino dependent, toate mancarurile mele sunt fara sare/delikat (umblu doar la concetratii de legume), iar prajiturile mele sint fara zahar(doar cu indulcitor), ptr mine etapa diversificarii a fost simpla, am stiut unde sa umblu, cel putin din punct de vedere al "degustarii" mancarurilor de bebe, sotul meu a fost cobai el spunea "este bun" sau " mai trebuie un pic de ........." si Vladutz a papat din prima orice i-am dat, cu mare placere.
mamide stefan: in primul rand multa sanatate puilor vostri si sa nu mai treceti niciodata prin ce ati trecut
vladutz nu s-a inteles cu sucurile sau supa, asa ca eu am sarit peste si l-am obisnuit sa bea apa plata, am spus asta pentru ca schema voastra de diversifare este asemanatoare (mai putin sucurile)
gaia: eu nu m-as duce la gine cu CM, dar te rog eu, din sufletelul meu, daca tot ai fost chitita pe umblat la doctor si ti-ai programat treaba asta, mergi si fa o ecografie la san, doctorul de la ecograf iti spune clar daca durerea/problema este de natura hormonala sau tb investigata mai mult.
ex: de Craciun si Revelion 2007-2008 am avut dureri ingrozitoare la sanul drept, palpam si simteam noduli/glomeruli, morcovita toata am mers la Medsana pe 12 ian 2008, doctora de la ecograf mi-a spus sa nu-mi fac pb cu nodulii, eu simtem trei dar la eco erau 7, ca sunt de natura hormonala si ca nu se merita sa fac mamografie( nu aveam varsta si tb sa fac la cerere). Bineinteles ca nu am crezut-o si am ramas neincrezatoare, iar pe 20 martie mi-am facut progamare(cu interventii) la mamaografie. Pe 8 feb l-am pus pe bebe si pe 19 aveam test pozitiv. Asa ca ai incredere intai intr-o ecografie si de-abia apoi apuca-te de investigatii
(de-abia astept sa-ti cunosc baietii si, ma rog sa fie frumos sambata afara si sa puteti iesi si voi, sa ne vedem)
babymom: sarumana mult ptr topic-ul cu Fe, eu o sa aplic profilacticul spus de tine, daca dr meu nu zice nik, mi se pare extrem de bun simt ce zici tu acolo, mai ales ca Vladutz a supt doar doua luni muuuuuuuuult de tot! (io sunt stresata ca nu ia copilul ce trebuie din haleala, chiar daca el mananca tot ce-i dau, de aceea ii fac si branza calcica, ptr ca nu am primit recom de Ca si nici analize nu am facut, ca mi se pare aiurea sa intep copilul daca el se simte perfect, este vesel si mananca tot ce gaseste in lingurita)
babytza: imi luasi maul bine ca papa soricelul bine si mult, ca postez eu maine cat este in stare sa pape al meu nu de alta, dar am ajuns la concluzia ca mananca cantitativ foarte mult in raport cu greutatea lui(are 8 kg), dar laptele este lapte, adica nu face rabat la vreo 550 ml de lapte in doua mese, dim si seara( plus 450 ml de solide, nah ca pana la urma am spus totul in raspunsul la postul tau, mie mi se pare extrem muult la un bebe de aproape 5 luni)
piolica: felicitari ptr bilant
vecinico, kid(multam, a halit azi branza+avocado ca un spart)nocom, cosmy, lumi, anca81 (ce dulce poate fi Carla cum pleaca ea la culcare cu jucaria sub brat) anamona, eva,nikolici, 300, mama lui Gruia bestial, mama dansatoarei si cantretei Sofia, andy.p,:


vorbind de pofte: al meu este clar un super pofticios, ca ta-su ca eu nu sunt asa teroare, ai mei parinti au ferma de animale la tara si cresc porci, oi, vitei etc. iar cand noi terminam ce avem prin conge, mai sacrifica un animal (suntem trei frati in Buc si mai am o sora in Spania)
Duminica seara a venit fratele meu cu sacul de carne de porc si , bineinteles, am pus de o tochitura, sa mancam cu totii. Facand mujdei m-am dus in preajma copilului, cu castronul in mana: vreau sa va spun ca nu si-a luat ochii de la castron, a inceput sa planga si pana nu "l-a pacalit" ta-su cu jucarii, nu s-a potolit(in conditiile in care i-am fluturat castronul oarecum sub nas, in zona lui si nu s-a sinchist de miros). Concluzia mea: sunt dornici de nou , sau cel putin al meu, de mirosuri noi (adevarul ca nu fac mujdei decat la crap si porc) si mai departe, ce sa zic, ce nashte din pisica, soareci mananca

Mamica de VLAD 19.10.2008

minune
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

babymom mi se intampla des sa glumesc prea subtil...eu nu mai fac diferenta ce e evident si ce nu....asa ca in majoritatea cazurilor prefer sa nu glumesc deloc :)

Mamidestefan - mea culpa, stiam eu ceva dar nu stiam corect, la al 2lea copil a facut dupa capul ei: a inceput cu piure de morcov, a adaugat gradual cartof, dovlecel, pastarnac...s-a imbolnavit bebe si dupa pauza de vreo 2 sapt a ajuns tot la schema respectiva...adica la fructe, apoi iara piure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

babymom mi se intampla des sa glumesc prea subtil...eu nu mai fac diferenta ce e evident si ce nu....asa ca in majoritatea cazurilor prefer sa nu glumesc deloc :)


Anamona
Ba cu mine poti glumi oricat, ca suparacioasa nu-s.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Gagici eu am postat ca "desteapta" la sfarsitul capitolului trecut
si cum sunt bineinteles catarata pe tel nu stiu cum sa transfer postul.
Va pupacesc si ma duc la soamne ca al meu pui doarme de juma de ora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ankussa

Gagici eu am postat ca "desteapta" la sfarsitul capitolului trecut
si cum sunt bineinteles catarata pe tel nu stiu cum sa transfer postul.
Va pupacesc si ma duc la soamne ca al meu pui doarme de juma de ora.


Ankussa

soamne dulci amandurora!
vreauuuuuuu pozeeeeeeeeeeee!

Mamica de VLAD 19.10.2008

minune
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ankussa

Gagici eu am postat ca "desteapta" la sfarsitul capitolului trecut
si cum sunt bineinteles catarata pe tel nu stiu cum sa transfer postul.
Va pupacesc si ma duc la soamne ca al meu pui doarme de juma de ora.


Ankussa



--------------------------------------------------------------------------------
Citat:
citat din mesajul lui Ankussa

Helau helau :-p
Nikolici ma injuri rau daca zic si eu ceva? Nu-i lua Karinutei jumperoo.
Am inteles ca sunt contraindicate pt bebeii care au problemute la sold sau
probleme motrice in general. Cand am vazut-o pe Sofia in el am sarit
si eu ca vreau dar am citit niste articolase mai intai. Cu scuzele de rigoare, pup.

Khristin da` cum fac eu sweet potato? La steamer sau cum? pup

Andreea_and imi pare rau, eh lasa asta sa fie pierderea...castigi pe alta parte.

Mamidestefan eu am inceput cu suculete de morcov si mar, Vladut
a zis pas la ambele. Dupa aceea am continuat cu morcov si papa cam
2-3 lingurite la fiecare masa. Am introdus putin mar tot la steamer si
nu i-a placut, pastarnacul nici atat. Da` m-am cam saturat eu de atata morcov
maine incerc un sweet potato.

Babytza super soricel papacios....e super bine mamico, pup.

Joy am ras cu soata si am admirat-o pe Sofia, e superba pustoaica.

Ada congrats pt carucior, incetul cu incetul se face otetul, foloseste
tactica si cu privire la alte lucruri. Ntzzzz nu te duce asa la doc ca faci degeaba
plimbarea.

Btw am intrebat GP cand pot sa fac testul Papanicolau si mi-a zis ca
musai dupa prima menstra. Pe mine ma cam doare burta de vreo saptamana
o venii...n-o venii acum...

Eva e frumos foc poznasul tau, sa ne pui si poze cu tine "suflata" cu morcov.
;-p

DanaDumitru am incercat o zi doua sa-i dau lui Vladut cereale de la Hipp
n-a vrut neam, n-am gasit simple si am luat cu mar, portocala si banan.


Gata ca m-am lungit....puricii sa va pupe ;-p


Ankussa


ei uite ti l-am transferat io

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Feli mi-am aruncat ochiometrul si promit ca maine bag neste pozne.
Ce sa-i faci daca Vladutu meu are acum mamica trendy flendy ;-p si
isi verifica pana si mailul de pe tel (incerc sa tin pasul, cand o fii fii-miu teenager
o sa ma chiorasc si la un elefant la cum imi stric ochii acum).
Pupam Falkone frumos si papacios si pe mami lui. Nb


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Babymom
va spun si eu noapte buna.....incerc sa ma culc si eu mai devreme dar tot nu reusesc si ma oftic rau cand pierd diminetile dormind ...

LE: ada vroiam sa iti zic ca doctorita asta nu face ecografii, iti da trimitere...la CMU recunoscuta ca cea mai buna este Adela Dinu in Culcerului....tot asa programari cu 2 luni in avans
Daca afli ceva de ecografist bun si in Baneasa te rog spune-mi -nu am fost niciodata acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

pe un emoticon :-p. Gagici acu` chiar ca am plecat, cucuvelelorSar`mana A nah ca am putut sa pun destu` sinamona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

Babymom esti intotdeauna pe faza multumesc mult! M-ai luminat cu supa si cu Fe
Cum a fost la baita finutei? Eu parca n-as mai stii sa manevrez un bebe asa micut si alunecos

Din cate stiu la noi in Ardeal nu se taie motul, deci ii putem tunde linistite

Pozici
Mamica deMaya

Mergi la inceput