Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (78)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Legat de supa sau piure de legume, si noua pediatra ne-a recomandat sa incepem tot cu supa.

Schema doctoritei Culcer de cand dateaza?
Este pediatra curenta a copiilor sorei mele si anul trecut i-a recomandat sa inceapa cu piure daca nu ma insel .....
o mai intreb si revin



eu o am de 2 ani .. si nu e primita direct de la d-na Culcer..

poate reusesti sa obtii tu una up-datata ..ar fi cel putin interesant..sa vedem schimbarile

in orice caz ..schema pediatrului la care merg e foarte asemanatoare cu asta ...si e primita de la el de citeva zile.

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Leagat tot de diversificare, azi Dragos al meu a vrut sa inceapa diversificarea mai repede decat sunt eu dispusa cu... ciocolata .
Eu il tineam in brate in timp ce forumeam si... bagam cioco la greu.
Nu prea eram atenta la reactia copilului , doar il simteam ca se tot incoarda, fatztaie si intinde, cand deodata mi-a apucat mana cu ciocolata cu destula hotarare si si-a indrepatat-o spre gura, in timp ce gura si intreg corpul se indreptau si ele spre ciocolata. Balele curgeau intr-un suvoi nestavilit si ochii erau asa... pe jumatate iesiti din orbite de dorinta.
L-am lasat sa-si apropie gura de cioco si sa vedeti cu cata satisfactie a lins-o cu limba, ca ma tem sa nu cada tzitzi in dizgratie ca nu are acelasi gust

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Babymom ciocolata e interzisa pana la 3 ani :) asa recomanada OMS :))

legat de taiatul motzului...am mai auzit ca in ardeal nu se taie....ai scapat :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Babymom, WAY TO GO, DRAGOS!!!

Intrebare... (am multe intrebari azi, o fi de la CM?!) sa-i dau lui Teo fier, profilactic? El nu are un regim extra-variat, pentru ca e cam mofturos... si eu o bucatareasa varza...

Si noi am montat leaganele in tavan, cu dibluri (2 discuri cu carlig, a cate 4 dibluri de 8...lungi de au trecut de armatura...)
In leaganul de la Ikea ma dau si eu, cu placere, si doar ametesc. Diblurile n-au clintit.

LE. Nasica lui Teo e din Arad. Nici ea nu a auzit de taiat motz. Asa ca n-am taiat nimic. Dar e adevarat ca nu l-am lasat pe-l meu sa ii taie parul pana dupa 1 an... prea era dulce, si am gasit o scuza....

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Ada stiam eu c am uitat ceva

legat de cm- eu zic sa te duci daca nu iti e peste mana...cine stie cand mai prinzi o programare (sau poate faci rost de una repede)...ma gandeam ca va cunaosteti si vezi si tu in ce ape te scalzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Anamona, ce mama denaturata sunt, nu? Auzi, sa dau eu ciocolata copilului, mai ales ca frate-sau mai mare n-a primit pana acum, dupa 5 ani. Vai, vai...

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Intrebare... (am multe intrebari azi, o fi de la CM?!) sa-i dau lui Teo fier, profilactic? El nu are un regim extra-variat, pentru ca e cam mofturos... si eu o bucatareasa varza...


Ada, mai lasa-l pana la 6 luni. Daca asa zice OMS, ca dupa 6 luni... sa nu-i iesim din cuvant.

LE: Scuze, scuze, credeam ca intrebi de Radu. Da, da lui Teo poti sa-i dai. Si eu ii dau lui Victor in 2 cure pe an, primavara si toamna, asa dupa urechea mea. Ii dau cate un flacon de Fe Hausmann picaturi, pana se termina.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Intrebare... (am multe intrebari azi, o fi de la CM?!) sa-i dau lui Teo fier, profilactic? El nu are un regim extra-variat, pentru ca e cam mofturos... si eu o bucatareasa varza...


Ada, mai lasa-l pana la 6 luni. Daca asa zice OMS, ca dupa 6 luni... sa nu-i iesim din cuvant.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)




Hi,hi, io intreb de Teo. Are 2 ani, maine - poimaine. A luat si el dupa 6 luni o tura, dar de atunci nu....

Edit: merci mult. o sa-i dau.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Anamona, ce mama denaturata sunt, nu? Auzi, sa dau eu ciocolata copilului, mai ales ca frate-sau mai mare n-a primit pana acum, dupa 5 ani. Vai, vai...

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)




adevarul e ca nu ma asteptam de la tine :)) si mai faci si discriminari :)

acum serios vorbind - inedit aliment a ales ginere-miu :))

LE: sper ca s-a inteles ca a fost o gluma chiar de la inceput nu?, ca doar nu ma trezeam eu sa iti zic tie de cand se da ciocolata, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

adevarul e ca nu ma asteptam de la tine :)) si mai faci si discriminari :)

acum serios vorbind - inedit aliment a ales ginere-miu :))

LE: sper ca s-a inteles ca a fost o gluma chiar de la inceput nu?, ca doar nu ma trezeam eu sa iti zic tie de cand se da ciocolata, nu?


Bine-nteles ca m-am prins ca e de gluma . Da' chiar nu ma mir ca a facut alegerea asta, ca eu 9 luni de sarcina m-am hranit aproape excusiv cu ciocolata, asa ca... Si acum e alimentul de baza in dieta mea - sloganul: nicio zi fara ciocolata!
Acum sa nu crezi ca ginerica al tau s-a indopat, nu - a lins si el de 2 ori acolo si apoi din cauza salivarii abundente a iesit totul din gura pe 'babeta'.

LE: nu stii nu s-a inventat o cura de slabire cu ciocolata ca in ritmul asta am sa slabesc io... da la Pastele Cailor...

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput