Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (75)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Buna dimineata!
Da' ce e cu tacerea asta? Va savurati cafelele in liniste? Ieri am baut si eu una lunga-lunga, dar tot mai buna decat deloc, ca nu stiu cum as fi rezistat fara. Azi o iau de la capat cu alergatura. Finuta mi-a dat desteptarea la 7 - ca ce sa faca daca sughite fata??? Va dati seama ce ma asteapta in zilele/saptamanile urmatoare!?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

neatza, fi-miu iar a dormit toata noaptea fara sa se trezeasca. Sper sa il tina.

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Evaf, Babytza
acum ca stau un pic sa vad ce am scris, observ ca incet incet devin un pic maniaca cu info legate de cresterea bebelusilor....

Inainte de a fi mama, despicam firul in 4 la job in business case-uri, in discutiile de la tigara despicam firu apropo de diverse subiecte documentate ad hoc (ex: procesul cu ucraina, experimentul big bang cu acceleratorul de particole).

Deunazi ma plangeam sotzului ca mi-am pierdut interesul pentru ce se mai intampla in lume, nu mai dezbat nimic, nu mai vreau provocari....acum imi dau seama ca toate astea s-au umplut cu Thea, cu ce inseamna EA, ce e si ce va fi mai bine pt EA, si ce pot sa fac pentru a O face mai fericita.

Va rog trageti-ma de maneca daca devin obsesiva :))


Anamona, eu cred ca nu e rau sa te preocupi de sanatatea Theei. Insa e important sa iti dai seama ca e imposibil sa o feresti de crocobauri. De exemplu, eu nu spal hainutzele lui Noah cu detergent special, nu spal nici vasele lui separat de ale noastre, spal eu pe jos si aspir dar el cand se taraste tot mai da cu limbutza pe parchet ( care numai steril nu este) adica e imposibil sa o tii departe de multe. La cosmeticale intr-adevar, pot sa il feresc de creme care intra in piele si provoaca nenorociri mari dar, in rest, cand o sa manance pamant in parc stiu deja ca nu prea am ce face...O sa fiu atenta ce hrana ii dau, nu ii voi cumpara orice tamoenie din comert pe principiul sa uita la altii si pofteste ( sa pofteasca, de-aia am creier sa nu ii dau mai ales cand e prea mic sa metebolizeze toxine- asta mi se pare important)

Nu mi se pare ca esti obsesiva.

Ce fain, Babbymom, sa alaptezi finutza. Mi se pare un act de curaj, sau nu stiu cum sa-l numesc, nu cred ca as putea tine la piept un alt copil, care nu e al meu ma refer. Sau asa gandesc acum, la rece...
Si mie imi e dor de Noah mic-mic, nou nascut

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. Īn perioada crizei īnfloreste ce-i mai bun īn fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Neatza! V-am facut .Savurati-o in liniste!


Babymom uau ce zi de supermami ai avut ! Hmm, daca alaptezi doi acum sa vezi Fulga Sa-ti traiasca finutza si sa fie sanatoasa.

Ieri am avut o zi plina cu copiii, sunt in urma cu cititul. Despre deiversificare nu pot sa spun ca merge extraordinar raportat la primul copil. Adica mar/morcov = bleah, banana=semibleah, caisa= acceptabila se pare ( adica i-a disparut brusc reflexul si a deschis guritza oarecum ) Oricum tzitzi e the best si o privim cu jind care se lasa cu urlete daca indrazneste mami cumva sa nu-mi dea inainte de a-mi alta papa. Azi incerc sa coc marul sa vedem ( la Serban a avut mai mult succes asa ) si daca tot nu merge de maine incercam si cartof dulce.

Va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

neatza!
babymom: dar stiu cai avut o zi plina de satisfactii! Sa va traiasca surioara de lapte a lui Dragos, sa fie sanatoasa si voi alaturi de ea!
babytza:of, sa speram ca trece repede, soricelul!
ange: eu nu ma risc sa-i dau nimic in afara de ce am scris ca-i dau, inca sunt refractara la introducerea unor legume sau fructe noi. In ceea ce priveste carnita, ajung la concluzia ca doar carnea de porc crescut in curte(cum fac ai mei) este sigura: carnea de pui, in afara de amenintarea gripei aviare, este plina de hormoni, nu are valoare nutritiva si multi medici endocrinologi o interzic in alimentatia fetitelor, duce la instalarea prematura a pubertatii, vaca cu boala ei, pana si inofensivul peste este controversat (pangasius indopat cu hormoni in crescatorii, pastrav si salau la fel). Asa ca eu am optat ptr vita, astept sa-mi umplu congelatorul cu gaini crescute la tara, indopate doar cu boabe si sa-l trimit pe-al meu la prins pastrav pe varf de munte(cu porcul am glumit)

pana acum a fost floare la ureche cu igiena de scutec, papa doar lapte, de-abia de acum casc ochii si ma asigur ca este bine ingrijit: diversificare, vine caldura, se mareste, deja are fundul grasan si picioarele pline de cute.

edit: piticul a dormit de la 19 pana la 5,30, de atunci suntem pe metereze, eu ma pregatesc sa plec, el sa se culce

Mamica de VLAD 19.10.2008

minune
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

multumesc mult, babytza!!! fac 27 ani...sunt batrana. nush unde au zburat anii astia dupa 20...parca ieri m-am maritat! si acum, iata, imi sarbatoresc varsta cu doi pui in brate! sunt super fericita!

babymom, esti unica! savurez cu nesat fiecare post al tau...de unde mai ai putere,doamna mea?

vladimir al meu mananca deja morcov + mar + cereale. bag seama ca ii plac mai mult daca sunt mai subtiri.

am cautat in toate farmaciile din zona - si stiti voi ca de farmacii si banci nu ducem lipsa - si nu am gasit borcanele Hipp numai cu mar. am dat comanda pe net. mi se pare super aiurea. am intrebat la help netul din zona (stau pe obregia in berceni city) si au zis ca nu vor mai aduce deloc hipp''.

bea baiatul meu si apa...si cu placere, nu se stramba. se stramba insa la ceai la pliculete. desi pe alexandra am crescut-o cu ceaiuri instant, la vladi nu le-as mai folosi...

nu ma mai lasa baiatl sa scriu!''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

anyone?

Wow, ce bine am dormit

Baby_boy, Carla s-a obisnuit cu lingurita in decurs de aproximativ o luna. Adica vreo 3 saptamani a scuipat tot ce-i dadeam si plangea cand o puneam in scaun si o saptamana in care a gustat papica si a inteles ca nu e nimic scary acolo, respectiv i-a disparut reflexul de impins afara cu limba.

Babymom, sa-ti traiasca finuta! Si spor la lucru in noua casa.

Eva, biscuite i-am dat doar pentru ca mancam eu si ea dadea semne ce doreste sa guste. Nu-i i-am pus inca in mancare si sincera sa fiu - prefer cerealele.

Merg sa pregatesc micul dejun, banana, para & branzica.

Cred ca piti a avut ieri un scaun putin mai acid decat de obicei, are niste buburuze mici rosii cu cap galben pe fundic. Si e si rosie zona acolo. Sper sa treaca si sa nu se extinda.

Edit: m-a socat topul produselor cosmetice cu toxicitatea cea mai ridicata, eu sunt fan Clarins si L'occitane... De parabeni ma feresc de mult timp, atat cat pot.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

amik: La MULTI ANI!
Borcanele HIPP am vazut in La fourmi-ul de la Budapesta, aveau cu mar simplu, mar+morcov, mar+afine, morcov+cartof, toate de la 4 luni si ceva paste cu somon de la 6 luni, erau la set de 2 borcanase de 190gr si costau in jur de 19 lei. le-am vazut saptamana trecuta

Mamica de VLAD 19.10.2008

minune
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Oana, l-am cantarit pe Noah de dimineatza, asa cum se face, de fapt. Are 8700 la 6 luni, adica a luat intr-o luna doar 350 grame, de la 8350 la 5 luni. Si este, excelent. Asa ca stai linistita. Suntem si noi tot cam pe-acolo, ca voi, cu greutatea. Daca il diversific o sa mai si slabeasca chiar, iar e normal.

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. Īn perioada crizei īnfloreste ce-i mai bun īn fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

anyone?

Edit: m-a socat topul produselor cosmetice cu toxicitatea cea mai ridicata, eu sunt fan Clarins si L'occitane... De parabeni ma feresc de mult timp, atat cat pot.



Si eu, si eu, Occitane. Sotzul numai pe astea mi le cumpara, de cand eram in Stras si mi-a cumparat prima crema de maini de la ei. Chiar se bucura ca imi plac si ia numai din astea, nu mai sta pe ganduri ce sa imi ia , merge la sigur. Chiar imi zicea ca sunt naturale. Ultimul cadou mi l-a facut de Craciun: un set de 3 glossuri Occitane, ff faine. E adevarat ca pe ambalaj sunt trecute: miere, ceara, lanolina, polygliceride, ulei de floarea soarelui, ma rog chestii cat de cat ok si apoi apar: propylene carbonate, titanium dioxide, perfume. M-am uitat pe net si nu par a fi parabeni astia dar tot substante ciudate sunt :(((

Si asa tare imi plac, sunt recunoscute a fi naturale... Si sa vad ca sunt chiar mai nocive decat altele...

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. Īn perioada crizei īnfloreste ce-i mai bun īn fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Babymom multa sanatate finutelor:) si sa ii vina lapticul repede finutei mari :)

Si mie imi e dor de perioada in care avea THea cateva zile si vroia non-stop la san.Imi e dor de cat de pofticiosa era si cum se infingea la san atunci cand il zarea :) Acum e domnisorica, a invatat ce inseamna sa faci si nazuri :)

Apropo de frati de lapte, chiar vb cu sor-mea zilele trecute de cum ar fi sa alaptam si alti copii. Concluzia a fost ca, la nevoie, am alapta si alti copii , dar, in cazul copiilor nostri, nu am fi de acord sa fie alaptati de catre altcineva.


Evaf - exact de asta ma feresc ....daca tot sunt maniaca cu gasirea de informatii cat mai variate legate de cresterea bebelusilor...imi e teama sa nu devin obsesiva cu folosirea lor. Adica trebuie sa am mare atentie in selectarea lor atunci cand vine vorba de pusul in practica :)


300
LA MULTI ANI ANDEI!

Mergi la inceput