Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (75)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata la toata lumea

V-ati cam 'lenevit' de nu mai scrieti un capitol intreg noaptea?....taman bine ca apuc si eu sa citesc repede de dimineata.

Eva,deci incep intr-adevar sa ia din ce in ce mai putin.O sa vedem si noi saptamana viitoare cum stam exact, dar atunci nu ma mai preocup prea tare

Felicic,ce le mai dormiti.

Babymom, nici eu nu prea stiu ce sa spun de alaptatul altui copil....altruism?curaj?Adica nici eu nu cred ca as putea sa fac asta...si probabil cu atat mai putin as accepta sa faca altcineva asta cu copilul meu.Dar eu sunt si mai posesiva de fel si mi se pare un moment prea intim ca sa imi las copilul sa il impartaseasca cu altcineva.Adica mi se pare ca e singurul lucru pe care il pot face doar EU pentru copilul meu...
Nici eu nu stiu de unde ai atata energie...adica eu in afara de spalat vase,dat cu aspiratorul si uneori facut mancare nu ma vad acum de nici un fel sa fac curatenie generala.Asa ca toata stima




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

CD, vroiam sa-ti zic ca l-am admirat pe Mikul in poze, tare frumusel este. Are niste ochi hipnotizanti.
Fara sa vreau sa rasucesc cutitul in rana, am remarcat o doamna in poza langa el, este cumnatica cu pricina?

Oana, si cand te gandesti ca pe vremuri doamnele lu' peshte aveau doica, cred ca innebuneam sa il alapteze alta. Dar eu am un simt al proprietatii exacerbat, numai daca se arunca vreo ocheada la sotz/ copil, trec la represalii scurt.

le: ma tampeste reclama asta la Dr Mom, da buzna intruna, cum facea aia la pampers. offf

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. Īn perioada crizei īnfloreste ce-i mai bun īn fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

neatza
cine imi aduce si mie o coffe la pat???ca imi e lene sa ma dau jos si daca se poate si ceva pe langa un croissant ceva

pt o mama eroina babymom.Sincer nu cred cred ca as fi lasat pe altcineva sa o hraneasca la piept pe fi-mea...poate as hrani alt copil la nevoie...dar viceversa nu.
Karina a plans non stop in maternitate, alea 3 zile care le-am stat si ma mai intrebau asistentele daca sa o ia sa o duca la copii sa ma pot odihni si ca o fac ei sa se linisteasca.
Crede ma am preferat sa mor cu ea de gat decat sa stiu ca i dau ele ceva sa o linisteasca....si eu nu ma puteam misca din pat din cauza de o epiziotomie urata rau, nici macar sa ma intorc in pat nu reuseam singura.Consider ca Dzeu m a intarit si la cat m-am asteptat sa am depresii post partum nu am avut nici una.

LE: Baby mom ..cum se linistesc bebeii in maternitati...acolo unde stau cu totii?CHIAR E O CURIOZITATE ASTA PT. MINE!


Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Babymom, te declar Salma Hayek a Romaniei



Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. Īn perioada crizei īnfloreste ce-i mai bun īn fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Am reusit sa-mi culc piticul somnoros si marait, dupa ce m-a asistat fericit la dus. Mai nou doar asa reusesc sa-l linistesc, ca apoi sa-l pot adormi - il pun in bouncer si il iau cu mine in baie, in timp ce eu stau sub dus, ii cant si ma scalambai la el. Deci, iata inca o metoda de linistire a bebelusilor agitati.

Fetelor, multumesc de aprecieri , dar chiar nu sunt o mama eroina, poate doar o mama cu mai multa experienta, de vina fiind si profesia si nu mai pierd asa usor cu firea, adica nu ma mai impresioneaza ( in sensul de sperietura, panica ) aproape nimic din manifestarile unui bebe.

Cat despre alaptatul altui copil, la fel simt si eu, cu tot altruismul si cu mare bucurie as alapta nu numai unul, ci zece daca as putea, dar pe al meu... n-as accepta sa-l alapteze altcineva, poate doar in caz de forta majora ( daca eu asa fi bolnava, sau daca de asta ar depinde sanatatea lui ). Dar finuta mea era aseara chiar disperata si cand am intrebat-o daca e de acord sa-o hranesc eu, a aceeptat mai mult decat bucuroasa. Ea e foarte tanara si taaare speriata de experienta asta noua. Am incercat sa-i fac un pic de psihoterapie sa-i spun ca se descurca foarte bine si ca oricum, ea fiind mama copilului stie mai bine decat oricine, dar din pacate toata lumea in jurul ei ii submineaza increderea in sine: "nu o tii bine, nu vezi cum ii sta capul, da-i lapte praf, nu vezi ca nu ai lapte si ti-a facut rana, etc."

Nikolici, te inteleg ca nu ai dat-o pe Karina de langa tine, ca la fel am zis si eu - si daca mor, tot nu cedez, cu toate ca nu dormisem 48 h inainte de nastere si nici urmatoarele 48 de ore pe care le-am petrecut in spital. Si m-a ajutat D-zeu sa ma descurc chiar daca eram rupta de oboseala.

LE: Eva, pe bune ca ma simt in stare sa faca asa ceva!! Chiar ma gandeam ca n-as avea nici cea mai mica rezerva sa alaptez puii de tigan abandonati la noi in maternitate ( cu toate ca de altfel nu-i iubesc de loc, ca rasa ; sa nu dati cu rosii, va rog, dar in privinta lor chiar sunt rasista ).

Chiar ca e enervanta reclama aia!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_ada spune:

neata
multumim de cafeluta , tare buna buna , am avut de recuperat putin pt ca aseara a venit nasa maiei si ne-am luat la barfa pana tarziu , cand am picat lata si nu am reusit sa mai scriu
in primul rand
Andreea de Irina , Hari de Cristinescu , Anda de 300, Efe de ege La multe lunite !!!!!!!!!

La multi ani amik !!!!! Multa fericire si sanatate si tot ce iti doresti pe lumea asta!
apoi astazi este si ziua sotului meu , asa ca o sa scriu mai rar , dar sunt scutita da??
apoi filmuletul cu baby spa mi-a dat furori , mie mi-e tare frica de apa , dar abia astept sa-mi duc pitica la piscina
in legatura cu produsele de ingrijire si cu topul produselor cosmetice , ce sa spun ... groaznic
va multumesc mult celor care mi-au admirat pitica , ochii sunt in totalitate meritul lui tati
apoi am vazut ca sunteti careva care stati in berceni city , si eu stau prin zona , poate ne intalnim la o plimbare cu bebeii , eu stau la pitata progresu , dar ma deplasez prin zona

mamica fericita de Maia Sofia - 23.09.2008
poze cu pitica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Babymom dar nu are colostrum finutza???

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

andreea ada eu, gaia.nevia(ada), 300(ramona), preety(andreea), julymorning(cosmina), lacribel(lacramioara), felicic(felicia)...toate stam in berceni si ne intalnim cand putem in parcul Tineretului...daca esti doritoare de fete plimbaretze HOP IN!

300 sta langa tine, poate faceti gasca de zona

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Fetelor, am facut ieri o poza tare de tot

Stau in funduletz, am cam obosit

Uitati si voi ce figura de omuletz impovarat de greutatile vietziiE taaare ostenit puiul!!!

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. Īn perioada crizei īnfloreste ce-i mai bun īn fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Nikolici, cum se linistesc bebeii in mat??? - nici cum. Din trei in trei ore ii alimenteaza cu lapte praf, daca li se face foame mai repede nu li se mai da nimic, pt. ca nu avem ce - laptele se prepara la bucataria de lapte in cantiate fixa si nu vine decat la orele de masa; daca bebe nu vrea sa pape atunci, ghinion, ramane flamand pana la urmatoarea masa. Cand asistentele nu mai pot din cauza urletelor le mai dau, daca a ramas ceva laptic, cate un supliment. Dar cum ei nu plang intotdeauna de foame si unii primesc suplimentul chiar daca nu de asta au nevoie... varsa.

Din cauza acestui sistem mamele renunta la alaptat sau nici macar nu mai incearca, pt. ca bebelusii sunt obisnuiti sa le curga de la sine laptele in gura si nu mai depun efort sa suga. Plus ca despartirea de mama eu cred ca ii face mai anxiosi si agitati.

Acum se deruleaza si la noi in mat. proiectul UNICEF de implemenatre a conceptului de "spital prieten al copilului" si, fara sa ma laud, am avut un rol decisiv in schimbarea unor menatlitati pe la noi prin spital. Dar... minuni nu se intampla peste noapte.

LE: Nikolici, ba are cateva picaturi de colostru, dar nu indeajuns si ieri a stat toata ziua cu ea la san ( nu stiu cat de corecta a fost pozitia ) si a facut ragade.

Acum va las ca trebuie sa dau o mana de ajutor la curatenie. Ne "vedem" mai pe seara.





Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput