Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (71)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

multumesc mult, fetelor, si mai ales pentru aprecierile la adresa minunii mele!

Chiar daca sunt la birou, azi o las mai moale, petrecem si stau cu voi pe forum!

Gaia: noi am facut Rotarix cu infanrix la 2 si 4 luni, a facut febra 38.4 de fiecare data, (nu stiu de la care) in rest nimic la reactii adverse: a dormit, a mancat, s-a jucat. Pe prospect scrie sa te feresti de vreun "accident" cu pampers-ul in a saptea zi de la administrare, ar fi ziua in care se elimina virusul (viu), mi-a atras atentia dr, dar stiam de la musette. La noi nu au fost probleme, iar la cel facut la 4 luni, am uitat de prevederea respectiva si suntem toti sanatosi, Slava Domnului!

moni: tinem pumnii si scoatem
(daca nu te super,imi permit sa-ti spun ca eu una m-as gandi la cezariana dupa trauma suferita la nasterea naturala, dar asta este parerea mea)

Mamica de VLAD 19.10.2008

minune
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety

Paula_Laura unde faceti innot? Cat costa? Un site ceva ptr mai multe informatii exista?



www.babyspa.ro, vezi tarifele happy-hour

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:



HAPPY BIRTHDAY FELICIC Falkone e dulce foc

si la multe lunite boboceilor

Irina de Clau_geo
Andrei de Dyanira
Dragos de Babymom

Nikolici tare faza cu drujba

Monica tinem pumnii si asteptam azi vestile bune

Noi suntem bine..servim in fiecare zi cateva lingurite de suc de mar..insa nu-i place in mod deosebit..cel putin asa mi-se pare mie..sau ii dau cand inca nu i-a venit foame...nu-mi dau seama. Inca nu m-am hotarat ce schema de diversificare sa adopt..asa ca inca citesc..si citesc..si tot nu stiu cu ce sa incepem..dar mai am o luna ca sa gasesc raspunsul.

CRISTINA , mamica lui Raducu (7.10.2008)


in asteptarea lui Radu

Radu Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Gaia - noi nu facem Rotarix-ul - in privinta vaccinurilor mergem pe recomandarile pediatrei nr.1
pe langa cazurile de urgente pe care le vede acest doctor, el mai zice si ca sunt safe, ca sunt testate si ras -testate in state ca altfel nu le-ar da drumul.
In fine decizia mea e bazata pe faptul ca e primul copil, nu va intra pana la 1 an ( cand sunt cazurile cele mai grave) f mult in contact cu copii mai mari plus fiind alaptata riscurile de a face ceva grav scad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

feli, babytza, anemona, lumi, multumesc pentru raspunsuri.
Daca mai are cineva de zis cu rotarixul, please ziceti.

Saptamana asta trebuie sa ne decidem. De safety, am citit ca la "modele" mai vechi de vaccin exista riscul de ocluzie intestinala, sau asa ceva. Nu am inteles insa daca s-a eliminat acest risc...

Iar cu pampersii din a 7a zi, ce trebuie facut? sa nu atingem caca, sa nu respiram, se ia cum? Mi se pare horror.
Citem undeva ca se ia si pe jucarii, si ca nu se poat dezinfecta decat cu alcool 95%?!?! Dar oare vorbea de virusul din vaccin, sau in forma lui "libera"?! Draci. Parca ma hotarasem ca nu-l fac si acu sunt intoarsa pe dos.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Monicasi eu zic sa nasti la Polizu daca vrei natural sau cezariana la Elias cu Tutu.Daca tu prima oara ai nascut natural si a fost relativ usor,exceptand tragedia,eu zic ca a doua oara e si mai usor dar si daca iti e teama si te hotaresti la cezariana e usor si asa,bebe te va motiva f mult.


Gaia nevia pe prospectul de la Rotarix scrie ca in jurul zilei 7 de la vaccinare se elimina prin kk virusul si sa te speli pe maini dupa ce schimbi scutecul la copil,ceea ce oricum cred ca faci.Persoanele cu sistem imunitar slabit pur si simplu sa stea departe de scutecul copilului.Eu zic ca daca te hotaresti sa-l faci si respecti igiena nu se intampla nimic.pur si simplu iei scutecele muradare si le pui intr-un sac de gunoi pe care il arunci.
LE: nu se trasmite prin aer,doar daca pui mana pe kk si apoi la gura sau undeva,daca iei scutecul murdar,il izolezo intr-o punga si apoi te speli pe maini garantat nu patesti nimic.iar la punga respectiva nu umbla nimeni banuiesc nu?!)


Cristineescu eu saptamana viitoare trec la legume si anume morcovi,apoi alte radacinoase(gatite la abur daca gasesc o sursa de incredere daca nu borcanase bio hipp) si abia apoi fructe.referitor la masura cu cereale unele din noi folosim lingura altele masura de lapte praf.te tin la curent cu evolutia diversificarii


Boo merci de feed-back cu referire la mag bio.l-am taiat si pe asta de pe lista.eu sincer daca nu voi avea incredere in legume ca sunt ok voi apela la borcanase.m-am interesat si am aflat ca si daca morcovul e amarat si micut si ca vai de el asta nu inseamna ca taranul ca sa scape de niste chestii mult mai costisitoare pe care trebuie sa le faca in procesul de cultivare,nu a aruncat cu o galeata de azot peste ei ca sa scape de o grija....asa se practica mai nou.Plus degeaba iau eu de la unul care cultiva bio daca vecinul lui baga pesticide cu galeata pt ca prin pamant ajung pesticidele si la cel care vezi doamne le cultiva bio.ma mai interesez si vad ce fac.



Eva,Anamona referitor la biberon,eu i-am dat acum spre 6 luni ceai lui Luca cu biberonul,initial a baut ,vreo 2 zile apoi gata,acum daca il vede se face ca nu mai stie sa bea din el,cu canuta la fel a avut cateva zie in care a baut din ea acum iar nu o mai vrea nici pe asta....acum vrea numai lingurita si tzitzi...deci nici urma de intarcat

de Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Mussette multi pupici puiutului destept. a stiut el singurel pana la urma ce e mai bun pt el :)))

monica: multa bafta, oricum totul va fi f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Gagici, cum descongelati mancarica tinuta in congelator ? La temperatura camerei? Am de gand sa fac ceva mai mult piure de legume azi si sa-l depozitez in conge.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Multumesc de sfaturi. Am fost la Sensiblu si am luat de la Hipp doar morcov. Azi am zis ca mai incerc cu aia "gatiti" de mine si daca tot asa se stramba, maine ii dau din borcan sa vedem cum o fi. Ma gandesc ca daca pe alea le mananca pot sa i le combin cu morcov de la mine pana ramane doar asta. Vedem maine !

E asa frumos afara !!! Ce ma enerveaza ca maine iar ploua

Musette nu stiu ce sa zic legat de bio si ne-bio. Nici eu nu sunt sigura de nimic. Ma gandesc ca si daca le iau de la magazinele astea noi care s-au deschis, tot nu-mi garanteaza nimeni ca sunt bio. Pana una alta, primii morcovi din piata i-am luat. Si pe aia i-am dat. Acum nici doar din borcanel nu i-as da, ca intru in sapa de lemn... ufff

Apropos, voi ati primit vreun ban in ultima vreme? Alocatie sau indemnizatie ? Eu ultima oara am luat ceva in decembrie si de atunci 0 ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

feli, gaia, dra mea a adus in discutie varianta cezarienei in ideea ca daca eu fac atacuri de panica nu se poate risc sa patesc ceva pe cal acolo. Nici eu si nici bebe. Dar a ramas ca mai discutam atunci in functie de ce se va intampla pe parcurs. CEza eu tot n-as vrea dar... nu zic nici nu.



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 11+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput