Nasterea cozonacelului Victor Nicolas

Nasterea cozonacelului Victor Nicolas | Autor: nebunica-zapacica

Link direct la acest mesaj

Intotdeauna mi-am imaginat ca povestea nasterii am s-o scriu repede-repede, sa am totul proaspat in minte si sa retraiesc inca o data sarcina, perioada pe care o credeam cea mai frumoasa din viata mea…dar timpul a trecut si acum, la un an de la primirea celui mai frumos martisor, nu vad un alt moment mai bun…

Asaaaa…in 2006 ne-am decis sa facem pasul acesta..sa avem un copil…eu cu maaare incredere ca totul se va intampla imediat, sotul cu reserve, ca orice barbat…Primul pas: renunt la pilule si astept cateva luni, ca asa am citit … in noiembrie incercam prima data, plini de speranta( intre timp imi convinsesem sotul si era mai nerabdator ca mine), in decembrie astept menstruatia..si astept…si astept…teste de sarcina negative..dupa 40 de zile, vine si Doamna menstra ..merg la doctor..nu era normala asa o intarziere..rezultat: chisturi pe ovarul drept…dr spune ca daca tot incercam sa avem un bebe, sa nu ne grabim cu tratamente( care insemnau contraceptive)…timpul s-a scurs..luna de luna teste negative…ianuarie 2008..dureri crunte la ovarul drept…ma programez la dr pentru 18 februarie si acolo…surpriza: nici urma de chisturi, cel mai probabil se eliminasera si de acolo durerile din luna precedenta si..o veste buna..eram pe cale sa ovulez…asa ca seara respectiva program artistic, seara urmatoare program artistic..

La inceputul lunii martie am primit martisorul mult dorit, testul de sarcina pozitiv. Luni, 3 martie, inainte ca sotul sa plece la serviciu, fac testul , desi simteam ca de data asta e diferit, voiam confirmarea si a venit, intr-o liniuta roz abia vizibila, dar prezenta
A urmat o sarcina frumoasa, usoara, fara greturi, fara dureri, ne bucuram de fiecare cm castigat in circumferinta burtii, de fiecare miscare a bebelusului nostru, tumbele lui in burtica au creat asa o legatura, o complicitate intre noi pana la cel mai profund nivel, sarcina a fost o perioada complexa, magica, ne-am redescoperit pe noi si relatia noastra…

Am stiut ca e baiat de la 13 saptamani, bucurie mare pe tati care isi dorea baietel, dar si pentru mine ca instinctul nu m-a inselat. DPN-ul dupa ecograf a fost stabilit ca fiind 11 noiembrie, ziua a venit, dar bebe nu era convins..

15 noiembrie…ora 8 dimineata, inca mai dormeam cand simt o durere ciudata de spate care trece dupa cateva secunde..imi zic: Ce bine, poate se pregateste in sfarsit organismul de nastere!!! Ma trezesc, vreau sa mananc ceva, dupa jumatate de ora iar durere de spate..asta-i culmea, dar durerile de burta cand vin?

E sambata dimineata, program de shopping..plecam cu socrii la cumparaturi, eu vreau lampa de veghe pentru bebe si mergem din magazine in magazine sa gasesc ceva ce-mi place…intre timp, durerile de spate vin la 20 de minute, la 15 minute, la 11, apoi neregulate inca vreo ora. La ora 13.00 deja erau la 7 minute..decidem sa incheiem ziua de shopping si sa mergem acasa, voiam sa fac o baie sa fiu sigura ca vine bebe. La 14.30 deja durerile erau la 5 minute, moment in care sun la maternitate, asa cum mi s-a spus. Le-am spus ce se intampla, ok, pot sa merg sa verifice…

Plec cu Laur, care era absolut convins ca o sa ne intoarcem acasa, ca nu vine bebe inca.. . Ajungem acolo la ora 16.00, ma pun la monitorizare..deja din momentul in care am fost nevoita sa stau in pat am inceput sa simt durerile foarte puternic, am cerut epidurala…moasa verifica dilatatia…surpriza: 6..iupii, nu mai am mult. Dupa jumatate de ora epidurala e instalata cu mari chinuri, nu mi se parea nimic logic in tot ce ma intreba anestezista…mi se spune sa ma asez pe stanga si sa astept efectul anesteziei…bun..eram cu ochii direct in monitor..nu era normal ce se intampla..bataile inimii copilului scadeau vertiginos..nu stiu cand am apasat pe buton, vine moasa, verifica, intr-o secunda se umple camera, doctori, anestezista, inca o moasa…se face un masaj copilului, ma intorc pe spate, bebe isi revine, dilatatia e deja 9, nu mai dureaza mult…era ora 17.30. Si totusi, epidurala sau nu, simt dureri infioratoare la spate, pe partea stanga, monitorul arata 30-40 intensitate, iar eu musc din cearceaf de durere, Laur e deja ingrijorat, eu sunt epuizata de durere…inca o verificare, dilatatie 10, dar mai trebuie sa coboare copilul, imi pun occitocina in perfuzie..din momentul ala deja incep sa dau in nestire din picioare, mi se parea ca nu e asa de mare durerea daca fac asta…cu ochii tot pe monitor..iar scad bataile inimii copilului, iar se umple camera, de data asta trebuie sa imping, nu mai putem astepta…vad cum sunt aduse forcepsul si ventuza, imping de doua ori pe contractie, de vreo 3 ori..nu mai e timp, copilul vine cu fata in sus, nu s-a produs rotatia completa, nu poate trece singur…e folosit forcepsul.. inca o contractie, mai imping o data si-l simt.. aluneca usor ca un pestisor, iese capul, mai imping la semnalul lor…gata, a venit..ora 20.03…e invelit intr-un prosopel si mi-l dau..parca e Oblio..e perfect, gurita e mica-mica, manutele rosii si ridate, un nasuc perfect.. e bebelusul nostru iubit…plangem toti trei, e momentul perfect..lumea s-a oprit in loc si noi suntem cei mai fericiti parinti …il iau la curatat, Laur dupa el, ajuta la masuratori, il imbraca, nu mai aveam ochi decat pentru el…il aduc iar pe pieptul meu, incearca sa pape putin, apoi adoarme..doctorita ma coase timp de o ora, forcepsul a rupt tot in calea lui, bine ca nu simt nimic, si chiar daca as simti, sunt fericita, bebe nu e afectat in nici un fel de folosirea forcepsului…

Mi se aduce mancare, apoi sunt transportata, cu pat cu tot, in camera…bebe doarme, oboist, pe pieptul meu…Laur aduce bagajul din masina, suna parintii, mai sta jumatate de ora cu noi, apoi il trimit acasa…a fost o zi grea pentru toti….

Acesta nu e sfarsitul, e abia inceputul…al nostru ca parinti, ca familie mai puternica si mai fericita ca niciodata..

Multumesc din suflet mamicilor curajoase de noiembrie-decembrie 2008, mi-au fost de un real folos, imi sunt tare dragi, iar Cozonaceii nostri ne umplu vietile asa cum nu mi-am imaginat vreodata.

M-am intins la povestit, dar liniuta aceea roz firava implineste maine un anisor…La Multi Ani!!




fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Foarte frumoasa poveste, Nebunica Sa va traiasca smecherasul si sa traiti toata viata fericirea imensa pe care v-a adus-o in suflet bebelusul vostru iubit. Sunteti 3 frumosi!

Perioada de pana la nastere se aseamana mult cu a noastra.



Olivia de www.flickr.com/photos/24386067@N08/sets/72157610614218627/detail/" target="_blank">David, barbatelul mamei - 5 noiembrie 2008

Made in the Holy Land
Sunt baiat mare Poze de la 3 luni

Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Ce frumos Nebunica.... sa va traiasca comoara!

Mami de Sara (8 dec 2008)
Povestea nasterii

Poarta-ma, mami!
_

Bazar pentru Sonia si Andrei

Emma este iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Olivia, Anca multumesc frumos




fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ce peripetii la nastere, ce bine ca a fost si tati cu voi. mamica curajoasa de cozonacel!

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Nebunica, felicitari, sa fiti fericiti cu totii, sa va traiasca baietelul!
Ne mai "auzim" dincolo la cozonacei

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Felicitari, mami cea curajoasa! Ce frumos ai povestit! Sa fie sanatos cozonacelul, alaturi de parintii lui dragi!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Otilia, Monicabo, Bertha multumesc mult pentru cuvintele frumoase




fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



.... "si lumea s-a oprit in loc"... daaaa, momentul acela de liniste dupa nastere e minunat.... cand primesti nou-nascutul la piept... e sublim! Si eu la fel l-am perceput...

Felicitari pentru bebic sanatos si papacios! Sa-ti traiasca, si sa te bucuri de el... shi, poate va urma o surioara (vine iepurasul, nu?).

Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Liniuta roz!!! Foarte frumoasa povestea nasterii Sa fiti sanatosi si puternici in familia implinita.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Andruskandu, Mamiseli multumesc, fetelor



fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit

Mergi la inceput