Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (266)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Luy si eu am inceput sa ma interesez de gradinita, mai am si varianta sa-l las cu o vecina cat o sa fiu eu la scoala, dar as vrea totusi sa socializeze, macar ceva cu program scurt... in mai il duc la socrii la tara, vedem daca sta cu ei si apoi decid in functie de ce fac eu,hotaram, daca schimb liceul il duc la gradi cu program scurt, pot sa-mi aranjez orarul..hihi, ca doar eu il fac, daca nu-l schimb atunci se schimba situatia....


Andreea11, haios vis ai avut, ma si vedeam alaptand pe ascuns..asta inseamna ca tb sa ne cunoastem.


Fetele la sfarsitul lunii este expobebe, ne mai vedem si noi, poate atunci papam si papanasiiiiii de la gigi

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Urmy, stiu de depozitul asta de anul trecut, am tot zis ca o sa merg si eu, dar nu am ajuns, tu ai comandat pe net?

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bernix

Yaia, revin acum la scaunul auto ca am ramas datore cu raspuns de ieri.
Ne-am gandit si noi ca poate nu-i place scaunul de bb, scoicuta si i-am luat inca din vara trecuta altul, insa n-am inregistrat cine stie ce progrese. Mai avem de incercat sa o lasam singura in spate iar noi sa stam in fata, desi ma indoiesc ca va merge. Problema cu copilul asta al meu e ca nu sta locului. Nu sta in scaunul de masa, nu sta in cel auto, n-a stat in patutul ei sau in carut decat adormita, nu sta cand o schimb sau cand o imbrac, e intr-o continua miscare.
Uneori ma gandesc, ca poate-i asa fiindca s-a nascut prematur si-m tot citit o multime pe tema asta. Copii nascuti prematur au foarte des nus' ce lipsuri de substanta la bibilica si un numar insemnat au ADD/ADHD. Sper sa nu ajungem acolo, insa nu ma pot opri sa nu ma gandesc si la asta.


La prietena mea nu a fost schimbare de la scoica la scaunul ce se instaleaza cu fata spre directia de mers, ci pur si simplu alt model de scaun, de la alta firma. Asta a fost problema la ele (ca are fetita).
Si nu cred ca trebuie sa mergi cu gandul atat de departe, sunt copii mai energici, mai zvapaiati decat altii, fara sa fie vorba de ceva boala.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui bernix

Yaia, revin acum la scaunul auto ca am ramas datore cu raspuns de ieri.
Ne-am gandit si noi ca poate nu-i place scaunul de bb, scoicuta si i-am luat inca din vara trecuta altul, insa n-am inregistrat cine stie ce progrese. Mai avem de incercat sa o lasam singura in spate iar noi sa stam in fata, desi ma indoiesc ca va merge. Problema cu copilul asta al meu e ca nu sta locului. Nu sta in scaunul de masa, nu sta in cel auto, n-a stat in patutul ei sau in carut decat adormita, nu sta cand o schimb sau cand o imbrac, e intr-o continua miscare.
Uneori ma gandesc, ca poate-i asa fiindca s-a nascut prematur si-m tot citit o multime pe tema asta. Copii nascuti prematur au foarte des nus' ce lipsuri de substanta la bibilica si un numar insemnat au ADD/ADHD. Sper sa nu ajungem acolo, insa nu ma pot opri sa nu ma gandesc si la asta.


La prietena mea nu a fost schimbare de la scoica la scaunul ce se instaleaza cu fata spre directia de mers, ci pur si simplu alt model de scaun, de la alta firma. Asta a fost problema la ele (ca are fetita).
Si nu cred ca trebuie sa mergi cu gandul atat de departe, sunt copii mai energici, mai zvapaiati decat altii, fara sa fie vorba de ceva boala.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze


Bernix, si Lisa a urat ambele scaune de masina cand am calatorit anul trecut. Cel din DE era ramas de la verisorul de 4 ani, cel din RO era nou, luat de soacra mea. Si a ajuns la o asa stare de disconfort si respingere a scaunelor incat incepea sa planga numai cand vedea masina!!!

Imi era teama ca o sa ajungem acasa si o sa fie jaaale. Dar nu a fost deloc asa. Cand s-a vazut in scaunul ei a adormit fericita in 5'.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Bernix si eu cred ca nu e cazul sa te ingrijorezi. Ana e pur si simplu un copil activ si istet! Sa gasiti scaunul perfect.

Vad ca majoritatea mamicilor prefera gardinita in defavoarea bonei. nu pot sa nu ma gindesc cu groaza la imbolnaviri mai ales ca la mine va fi vorba de job nou.
Cecilia bafta in cautari. Eu sunt pentru intilnire daca nu suntem plecati. Din nou prefer simbata, fara bebei.


Urmy, frumoase hainutele. Stiam si eu despre domnul Aramis.




-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Si noi am iesit putin, Daria a mers o parte din drum pe jos, restul in brate. La intoarcere a desenat un pic pe asfalt (si-a prafuit pantalonii in ultimul hal) si apoi am bagat-o in casa ca prea era vint.

Bebeka, ce soare frumos astazi!!! Mai iesiti in Moghioros sau mergeti in alt parc?


-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Cecilia, e foarte bine ca mananca usturoi, usturoiul e foarte bun la raceala!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bernix, al meu a stat in burtik 43 saptamani, si vezi prea bine ca-i exact ca si Degetica. Asta-i personalitatea lor, sa ne traiasca sanatosi , iar noi sa avem energie sa le facem fata .Am fost si noi afara, am stat vreo 2 ore, din care una a dormit. Bate vantul prea tare, nu-mi place.
Carpatino, in caz ca ma intrebi de meniul de azi, am apelat la borcanele, morcov cu pui.
n-am avut chef de gatit, am dezghetat niste ficatei sa-i fac pe seara pane, ceea ce sigur o sa refuze.
Erina, mai ai cafea ? Saru-mana !!!!!
Cecilia, ai vazut de ce te banuieste Andreea ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Buna ziua tuturor. Sper ca sunteti toate vesele si tonice.
Va multumesc pentru condoleante, gandurile bune si sustinere! Sunteti minunate toate!

Noi ne-am resemnat binisor, si deja nu-mi mai dau lacrimile cand imi amintesc de mama sotului, vorbim acum cu oarece detasare despre ea. Deci reprizele de dragaleala in 4 au fost mai mult decat curative. Si inca nu s-au terminat, mai are Iuli concediu pana pe 12 feb.

Ieri am fost la intalnirea cu Shoricica, prima de altfel. Are 2,2 cm

. Sunt , nu vreau sa o mai supar si intristez. I-am facut promisiuni ferme in acest sens.
M-am odihnit bine zilele astea si s-au mai atenuat greturile. Mai nasol ca nu pot manca fructe, tocmai fructele ce-mi plac atat de mult.
In rest bag la greu hrean cu sfecla (am 3 borcane de terminat x 800 g de la mama), ardei iute, gogo in otet, si cam tot ce e condiment, in combinatie cu orice.
Vi s-a intamplat sa va fie pofta de ceva si sa nu stiti ce e? si sa nu gasiti tocmai gustul/alimentul care va trebuie?

Deja o iau razna cu poftele, si va jur ca incerc sa ma controlez. La Teo nu am poftit decat gogosari in otet.
Iau si vitamine, mananc feluri noi, dar tot nu gasesc ceva-ul ala care-mi trebuie. HELP!

Dureri? Nu am dureri. Dr mi-a zis ca au fost dureri de fixare. La Teo cred ca a fost mai muuuult de atat. Dar nu am avut eu medicul/ ecograful care trebuie. M-am desteptat tarziu.
Acum dr e oarecum suparata ca nu mi-am tratat rinichii (s-a uitat si pe acolo) insa in trim II ma trimite la urologie, sa rezolvam si problema asta. Si-a amintit perfect toata nasterea mea cand i-am amintit de sonda JJ si "plimbarile" pe la Parhon. Am ras cu pofta amandoua, si la urma mi-a sugerat subtil ca ea a avut ditai morcovul cu mine. O bomboana de femeie! Uite cum unii profesionisti isi pastreaza omenia chiar si cand au de a face cu pacienti inconstienti ca mine!


Alina 8+ DPN 9.09.2009
si Teutzu - dragutzu (10.10.2007)
Bondarul bzz-bzzzz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Ma retrag dupa . Astept sa se trezeasca pacientul, doarme de 3 ore, cu o pauza de nurofen si scandal. Ii inainteaza caninii.



Alina 9+ DPN 9.09.2009
si Teutzu - dragutzu (10.10.2007)
Bondarul bzz-bzzzz

Mergi la inceput