Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Clara, eu le-am alaptat mixt de la inceput, pentru ca am stst in spital o luna cu ele (sa ia Miriam in greutate) si deci nu puteam sa le-alaptez simultan; asa ca ma mulgeam repede inainte de a intra la ele, ii dadeam uneia (mai ales lui Miriam, ca era mai micuta si nu tragea bine la san) si pe cealalta o puneam la san, in timp ce-i tineam biberonul... Dar ulterior am citit (dac-as fi stiut si eu la timp!! ) ca prima data curge din san lapte mai apatos, pentru a-i potoli setea bebelului, apoi vine cel mai gras, mai hranitor, care-i tine loc de hrana.. Asa ca Miriam, saracuta, se-alegea cu potolirea setei, iar Anita papa tot ce era mai bun! S-a si vazut, in timp... Tu sa nu faci greseala asta! Daca ai posibilitatea, pune-le pe amandoua la san. Le poti da si completare formula daca nu se satura (eu asa faceam si acasa, nu numai in spital).
In ceea ce priveste hamul sunt intru totul de acord cu tine! Nici noi nu l-am prea folosit. Spun "nu prea" pentru ca l-am folosit doar de cateva ori, de curiozitate (si din mandrie, de ce sa nu recunosc, ca-ntorcea lumea capul dupa noi pe strada - eu si sotul, fiecare cu cate-un pui la purtator! ). Dar asta se intampla dupa 6 luni, tot de frica sa nu pateasca ceva la coloana vertebrala...
Despre infasat a vorbit Luminita mai mult si subscriu!
Cat sunt foarte mici, macar o luna, e bine sa fie infasati, mai ales cand dorm (si eu le-am tinut vreo 3-4 luni in acelasi patut, sa se "simta", asa ca in burtica! ). Mai au miscari necontrolate si se sperie tare cand isi miscs manutele si nu simt nimic in jurul lor.
Nu te teme de nimic! Inlatura orice forma de stres! Cu riscul de-a ma repeta in sfaturi, iti spun si tie: fii cat mai vesela, mai "positive" si vorbeste cat mai mult cu minunile tale din burtica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Clara nu intra in panica... o sa vezi ca e mai simplu atunci cand esti pusa in situatia sa rezolvi problema, decat acum cand doar te gandesti la ea

Formula ... eu nu m-am gandit la formula... si nici n-am cumparata pana n-am vazut ca laptele meu nu-i suficient... n-am tinut ispita i ncasa
La maternitate, in primele 3 luni, neonatologul a zis sa am in casa o formula pt. prematuri de la Milupa, parca Aptamil Prematil daca imi aduc bine aminte
Dar cum sunt farmacii deschise non-stop, n-am luat...
Si pt. ca in primele 3 luni jumate le-a ajuns numai laptele meu, n-a mai fost nevoie de formulta pt. prematuri si am trecut la Nan 1.

Marsupiu (ham eu ii zic celui in care se pun picii cand incep sa mearga... era derutata cand ziceai de ham si 3 sapt. ) Eu i-am pus pe la 2 luni, pt. ca erau mititei pana atunci, pe surioara am pus-o dupa o luna, dupa ce am intrebat pediatrul... Am asteptat si la ei sa aiba ac greutate ca surioara atunci... adica vreo 4 kg
Sunt unele marsupii de la chicco, care se pot pune intr-o pozitie spre orizontala...

Premergator eu nu le-am luat si nu le-am simtit lipsa
Si eu citisem ca nu-s ok, ca le deformeaza mersul...

Infasat... nu i-am infasat ca am vrut sa se simta liberi, sa dea din maini, picioare... dar uite ce zic mai nou despre infasat: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1484


Deci... fiecare la timpul lui... in afara de infasat sau nu... la restul poti sa te gandesti si dupa 2 luni



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Va multumesc mult.
Sper sa ma descurc. Ma tot gandesc ca si instinctul matern are un rol. O sa spuna ce e de facut.
As vrea sa gandesc numai pozitiv... Pana acum m-a ajutat, desi am avut multe momente in care chiar medicii mi-au indus stresul. A trecut.

Ieri a sosit comanda de patuturi, saltele, carucior, scaune de masina si alte maruntisuri... si am intrat iar in priza. Abia astept sa apara si "proprietarele".

Va multumesc inca o data.
Clara 31+ cu Iulia si Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
BBii vostri ce papa? Am inteles ca nu numai mama-lapte?

Am ramas ambivalenta in legatura cu utiizarea hamului. Colegii mei de sercivi kinetoterapeuti sunt de parere ca pt copii e bine daca folosim ham doar dupa 4-5 luni cand incep sa fie cat de cat verticali la coloana si premergatorul e bine sa fie complet evitat mai ales la fetite (daca nu vrem in copilaria mijlocie sa corectam statura bazinului si daca vrem sa poarte sarcina la randul lor usor).

Pe de alta parte citeam mamici pe forum care la 3 saptamani scoteau bebeii cu hamul afara.

Voi cum ati procedat? Exista hamuri diferite pe varste?

Ati infasat copiii in patura sau i-ati lasat liberi in miscare?


Draga Clara, hai curaj, ca mai e putin, nu te descuraja pe final! E normal sa ai tot felul de ganduri, dar va fi bine, o sa vezi!

Bebeii mei papa lapte praf de la NAN, mai intai le-am dat preNAN, pentru prematuri, iar de la 3.500 gr am trecut e NAN1. Optiunea nu a fost a mea.... asta a fost lapticul dat din maternitate, asa ca nu am vrut sa il schimb eu cand am ajuns acasa, am mers pe aceeasi formula.

Ham n-am avut, avem marsupiu, dar pana la 3,5 luni nu am indraznit sa-l folosesc. La marsupii exista si pozitia orizontala ptr bebe, dar am obs ca nu stau f confortabil... nu prea stiu nik de ham, din pacate.

Despre infasat eu am mai scris. La inceput nu vroiam sa ii infas nici in ruptul capului, dar am vazut ca se speriau rau, de ei, de manute, eu stiu de ce... si adormeau f usor si linistiti daca ii infasam. Pe la 3 luni au inceput sa planga noaptea din senin si am descoperit ca daca ii desfas plansul inceteaza. De atunci nu i-am mai infasat nici noaptea, ziua incetasem sa ii mai infas de ceva vreme, ca oricum dormeau mai mereu cu mine.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna burtici si mamici,

Ofelia,despre adormitul leganat pot sa-ti povestesc experienta mea. Moni adormea leganata cu patutul (nivelul intermediar de la patuturile acelea din material se leagana usor, bine si patutul cu totul se misca), iar Ana adormita pe picioare. Ajunsesem ca nu dormea decat stand pe picioarele mele si leganata non-stop. Am ajuns la disperare asa ca am spus gata si am pus-o si pe ea in patut si am leganat-o cu patutul. Stateam langa ea si ii vorbeam. A plans putin la inceput apoi s-a obisnuit. Pe la 7 luni cand ne-am intors la Bucuresti, sotul a zis nu se mai poate sa leganam patuturile, se vor dezmembra in curand. Asa ca am renuntat la nivelul intermediar si le-am pus direct pe saltea, fara nici un fel de leganat. In mod ciudat Ana care era cu leganatul a fost foarte fericita si a adormit de la inceput foarte repede fara plans, fara nimic. Moni a marait putin, dar ii spuneam ca nu se mai leagana patutul si dupa doua zile a adormit fara alte probleme. Ia grija cu spatele pentru ca poti sa ai probleme mari. Eu de exemplu ma trezec cam in fiecare dimineata cu dureri mari de spate.

IliesClara, noi am folosit NAN 1 HA (hipoalergic, e cam amara), pentru ca asta li s-a dat in maternitate si neonatologul ne-a spus ca este mai bine varinat HA (sau HN) la alte marci pentru ca gemenii ar fi mai predispusi la alergii (nu stiu cat de adevarat este). Oricum le-a mers foarte bine cu marca aceasta. Acum papam Junior 1+.
Despre premergatoare, daca le primesti cadou este ok, dar altfel nu prea merita sa dai banii pe ele,mai ales daca sunt mai sportivi copiii. Noi le-am primit de la bunici si le-am folosit foarte putin pentru ca Moni vroia de manute sa se plimbe pt ca in premergator nu putea sa mearga chiar unde vroia ea. Asa ca statea 5 - 10 min. si dupa aceea de manuta, apoi singurele.
In ceea ce priveste marsupiu nu stiu, nu am folosit. Oricum stiam ca se foloseste dupa 3 luni sau dupa ce isi tine copilul capul bine.
De infasat nu le-am infasat pentru ca din maternitate ni s-a spus ca nu este bine sa-i infasam, ca acolo ii tin asa pentru ca este mai simplu de spalat si sterilizat niste scutece decat cu haine. Dar este posibil ca anumitor copii sa le placa mai mult asa, sa se simta in siguranta. Ale mele fete nu stateau infasate mai mult de 1/2 ora (le mai infasam dupa baie).

Si incearca sa stai linistita si sa te bucuri de sarcina! Pupici

Va pupam,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Vaaai, ce de viitoare mamici de gemeni! Sarcini usoare in continuare, si nu va mai speriati, ca va veti descurca, stie DD ce face, si nu da mai mult decat puteti duce.
Eu intru pe aici mereu, va citesc cu placere, poate pentru ca-mi doresc gemeni (ma rog, o parte din mine, ca cealalta se teme de moarte), dar, precum spuneam mai sus...

Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Buna, fetele!

Astazi o externeaza pe Laraa!! Zice ca-si propune sa doarma 2 zile (cu pauze tot la 3 ore, evident!) si apoi mai auzim de ea! hi, hi!.

In alta ordine de idei, apropos de leganat si adormit bbii... la noi e asa: pana acum vreo 2-3 saptamani adormeau destul de usor seara, la ei in patut, leganati cu salteaua; ziua adormeau in scoici, tot leganati. De 3 sapt sunt mai agitati seara si cam adorm in brate, la tati, ca pe mine nu ma tine spatele, sau pe picioare la mami, tot leganati. asta le place extrem de mult, mai nou si ziua prefera aceasta varianta, nu prea mai vor in scoici. Nush daca e ok sau nu cu adormitul pe picioare, dar pe mine nu ma deranjeaza, uneori adorm si eu cu cate un bb pe picioare si celalalt langa mine, adormit initial tot pe picioare. Singura problema e cand sunt singura, si ii apuca dorul de leganat pe picioare in acelasi timp... ca nu prea stiu cum sa ma impart.

Premergator nu as vrea sa folosesc, Clara. Uite aici o discutie pe tema asta: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131939

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Fetelor, nu stiu de ce e incetatzenita in Romania ideea ca Laptele praf PRE ar fi pt prematuri. Total eronat! mare grija, laptele asta se da nou-nascutzilor (chiar daca au 4 kg) pana la 1 an daca acesta ia normal in greutate, daca nu, se trece la Formula 1. Laptele Pre e considerat cel mai apropiat formulei laptelui matern (atat cat se pot considera apropiate), nr 1, 2, 3 samd sunt mai satzioase, sunt imbogatzite cu tot felul de zaharuri mai mult sau mai putzin ascunse, de cereale , pe care oricum de la o anumita varsta le dai separat.

Din pacate sunt experta in lapte praf, eu am dat alor mei doar Pre pt ca au fost tot timpul pe linia de sus in grila de dezvoltare, si pediatrul m-a sfatuit sa ramanem la el , iar de la un an sa trecem la lapte de vaca. Acuma voi facetzi cum shtitzi, eu niciodata nu m-am luat dupa zicala: gras si frumos.Acum avem 2,4 ani, 93 cm si intre 15-15,5 kg, deci nu ma plang, sunt multzumita ca nu le-am "accelerat" cumva procesul de crestere (ingrasare).

va rog sa nu o luatzi ca un sfat de la una "care le stie pe toate mai bine", eu am fost intotdeauna recunoscatoare pt un sfat bun, iar daca am fost circumspecta, m-am lamurit cautand pe net si alte pareri.

Felicitari si celei mai proaspete mamici, laraa, multa fericire alaturi de minunile sale!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

O astept si eu pe Laraa cu povestea nasterii si poze cu printesele.

Mai stiti dilema mea cum sunt situati bebelusii in burta comparativ cu ce vad eu pe monitor? Ei bine, m-am prins. Bb pe care-l vad pe monitor in partea stg asa e si in burtica in partea stg.

Si acum mai am o intrebare. Am observat la fiecare eco ca beblusul din stg e mai activ decat cel din dreapta, oare asa o fi si dupa ce ies din burtica, el va fi cel care domina? Asa am citit ca la gemeni unul poate sa domine si celalat va fi dominat.
Dar asa i-am vazut eu. La eco de DT dr. nu a putut prinde la niciunul vasul de sange ca erau agitati. Dar si atunci il vedeam pe cel din stg mai miscacios.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Adina, cred ca ai dreptate cu laptele parf... noi insa am dat preNAN la sfatul neonatologului din spital. Au papat preNAN pana la 4kg, apoi am trecut pe NAN1. Nicio reactie rea... sper sa nu se vada mai tarziu. Si trecerea am facut-o ptr ca nu se mai saturau cu preNAN... desi papau f bine, la 1.5 h vroiau sa pape din nou... cand am trecut la NAN1 a fost mai bine, au ajuns sa pape la 3 ore...

Moniland, nu cred ca e regula cu eco. Sigur vor fi diferiti ca personalitate, poate unul o sa fie mai nazdravan si dominant, dar nu cred ca are prea mare legatura cu activitatea din timpul sarcinii... si la mine a fost asa, ia in viata reala e invers... desi deocamdata alterneaza, Edi e mai nazdravan, dar nu domina mereu... inca sunt micuti, deh...

v-am pupat, weekend placut, ma pregatesc de musafiri!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput