Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi99_bm spune:

Va multumesc din suflet pentru primirea facuta!
Laraa va doresc din inima multa sanatate tuturor ca de asta e nevoie in principal ,te felicit si iti doresc crestere usoara la bebelie.
Intradevar aceasta zona in care ma aflu eu e o zona binecuvantata ca si restul zonelor ...de altfel, e o zona minunata. Si eu ma bucur sa gasesc mamici si viitoare mamici si mai ales de gemeni din aceasta zona.
Vreau sa va spun ca deocamdata nu prea am intrebari deoarece mi-ati cam raspuns la toate din discutiile pe care le-ati purtat.
IliesClara mi-am dat seama cafetele sunt de miliane si nu numai ca sunt de milioane dar sunt si gata sa te ajute in orice problema si e greu de gasit astfel de oameni in ziua de azi, de aceea le ma pup inca o data pe toate , si promit sa vin si eu cu niste poze cu piticutza mea si dupa aceea si cu celelelte bebeline dupa ce vor aparea si ele pe lume.
Nu am auzit nimimk despre indemnizatie pentru gemeni dar sper din suflet sa fie asa pentru ca asa mi se pare normal sa se acorde/copil indemniuzatia ca doar nu ne trebe noua pampersi , lapte si alte alea ca doar beleilor le trebuie, de aceea trebuie sa se dea /copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

Laraa , felicitari sa fiti sanatoase , fetitele sa fie papacioase si cuminti si tu sa te refaci repede! Mult noroc in viata micilor ingerasi!

Dalina, ai niste fetite superbe. Sa-ti traiasca ! Multi pupici

Diana Pop, bine ai venit, sarcina usoara in continuare si la termen! Asteptam poze si mai multe detalii.

In ceea ce priveste setul acela de siguranta pt bebei l-am achizitionat si noi parca din Carrefour, si intra-adevar este de folos si protectie pentru usa. Problema este ca Ana si-a bagat degetul in zona de balama nu unde se inchide usa asa ca protectie respectiva ajuta, dar nu prea mult. Din pacate atunci nu era pusa. Insa usa tot se inchide pana la un punct, iar daca ai degetele la balamale tot ti le prinde. Acum a inceput sa-si foloseasca manute si sa isi jumuleasca pielea moarta. Nu ii mai este teama ca se loveste si o doare. Aseara s-au jucat asa frumos impreuna dupa mult timp. Practic cat a fost cu degetelul bandajat nu prea s-au jucat impreuna pentru ca se mai lovesc, se arunca una peste alta si Ana si-a protejat foarte mult degetelul.

In ceea ce priveste relatia cu sotii cred ca foarte importanta este comunicarea. Din pacate la noi aici a fost problema. Am fost atat de prinsi fiecare cu sarcinile lui incat nu prea am mai avut timp pentru asta. Si o problema a mea, ca eu sunt mai tacuta . Lucrez la asta.

In ceea ce priveste indemnizatia tocmai a depus sotul dosarul pentru recalculare. Veste buna este ca cei 6 mil se platesc in continuare in mod normal (nu va trebui sa stam 2 luni fara sa avem si indemnizatia), insa vestea proapsta este ca diferenta pana la cat ar trebui sa plateasca (indemnizatia recalculata) se va plati abia in aprilie. Asta este. Bine ca dau banii si atunci. Din pacate noi ne vom bucura doar 3 luni de aceasta noua lege. In ceea ce priveste indemnizatia pentru gemeni si sotul a fost trimis cand a depus dosarul la departamentul legislativ (ceva de genul asta), dar i s-a spus ca nu este nimic deocamdata. Sper sa se faca ceva si in sensul asta pentru mamicile noi.

Va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Luminita, spunei Larei ca si noi o pupam si le dorim latoate multa sanatate!!!!

Clara uite aici scrie ceva
http://www.ziare.com/Acordarea_indemnizatiei_pentru_mamele_de_gemeni_sau_tripletireanalizata-645734.html


si aici pe siteul ministerului muncii
http://www.mmuncii.ro/ro/articole/2009-01-29/acordarea-indemnizatiei-pentru-cresterea-copilului-in-cazul-sarcinilor-multiple-954-articol.html


14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

didi99_bm bine ai venit Sarinca usoara incontinuare.
Scrie mai multe mesaje, ca sa treci de cele moderate si sa apara raspunsurile imediat cum le scrii.
Wow... o sa ai trei mandre
A mea avea 2 ani si 4 luni cand s-au nascut fratiorii



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

IliescuOana, multumesc tare mult, nu stiam ca s-a aprobat un nou model de adeverinta.Eu intre timpa trebuit sa inchid Pfa, sa solicit adeverinta de la firma cu care am colaborat ca nu am incasat alte venituri de cand am nascut, astept sa vina controlul de fond pentru Pfa si apoi o sa solicit iar adeverinta, si cu maldarul de hartii ma duc iar la Directia Muncii.
Luminita si la noi e mare taraboi in casa, toata ziua aud numai oe-oe , ghe-ghe, tipete si tot felul de sunete....e mare distractie. Maria ''canta'' cand o adorm in brate, sta cu ochii inchisi si ..oeee-oeee.
Ca veni vorbaaaaaa.......fetelor, cum va adormiti gemeneii? Adorm ei asa, de la sine, fara taraboi, sau adorm leganati?
Eu am o problema in sensul asta, nu adorm decat in brate la mine, tre sa-i legan in brate, sa ma plimb cu ei de fapt in brate, si asa adorm.Si doar la mine, la nimeni altcineva nu adorm. Si e vai de spatele meu, ca sunt grei.Daca-i las jos inainte de a adormi...plang de parca-i tai cu lama. Nu stiu cum sa mai procedez, ca toata lumea zice sa-i las sa planga, apoi se dezobisnuiesc, dar eu nu vreau sa-i fac sa planga.
Cand aveau 5-6 kg era usor...acu e vai de mine, si simt ca tre sa iau masuri.Insa nu prea stiu cum.
Pupici, ma cheama datoria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Laraa, felicitari! Iti doresc refacere rapida si mult laptic la bebeline!

Bun venit didi99_bm si lauradelyn! Sarcina usoara si cat mai aproape de termen!


MadyEr, cred ca fiecare cuplu a avut probleme dupa venirea pe lume a copiilor. E o situatie noua si ambii parinti trebuie sa se obisnuiasca. Si pe langa rolul de parinte trebuie sa fim din cand in cand si sotii, iubite etc. Trebuie multa rabdare si multa sinceritate.

Noutati despre noi: fiul meu merge extrem de rapid in patru labe, se catara in genunchi si a descoperit ca are mai multa putere decat surioara. Uitati-va si voi cele cu copilasi mai mici ce va asteapta:http://picasaweb.google.ro/treiinunu/Ianuarie#5292199086558040770
Fiica mea se rostogoleste extrem de rapid si din aceasta cauza am trecut si peste prima cazatura din patul mare. Acum doua seri ne pregateam de culcare si am pus pe patul mare ca s-o imbrac in pijamale. M-am intors ca sa iau si pe fratiorul lui din patut si am auzit o bubuitura. Am crezut ca lesin acolo. Repede l-am ridicat, am verificat daca are ceva. Culmea este ca acelasi lucru am patit si cu fiul meu cu 4 zile inainte. El era cu sotul in camera eu eram in bucatarie. Sotul mesterea ceva la patuturi si le-a pus pe pitici pe patul nostru. Bineinteles ca le-a baricadat cu perne, dar piticul a trecut peste si bang, direct in cap a cazut. De atunci nu mai pun pe patul nostru numai daca pot sa fiu 100% atenta la amandoi.

Am o intrebare in legatura cu greutatea piticilor. Ai mei au 10 luni impliniti (9 corectate)si mi se pare ca nu iau in greutate cum trebuie. Fiul meu are 8100 g fiica mea 7600g. Mananca foarte bine, dar au numai 4 mese pe zi. Se trezesc destul de tarziu, pe la 10, beau lapticul, pe la 1-2 mananca fructe (ca mai devreme nu vor), pe la 5-6 mananca pranzul, seara mananca cereale si papa lapte de la mine. Credeti ca este suficient?

Trebuie sa fug ca s-a trezit trupa.

Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Laara felicitari te pup dulce pe tine si pe printesele tale, am stat numai cu gandul la tine zilele astea si nu am mai rabdat si am sunat-o pe Lumi sa ma puna la curent cu noutatile...Lumi
In alta ordine de idei sper sa apuc sa pun poze cu dolofanelele mele...Mie mi s-a desfacut un pic operatia unde am avut drena inca mai sangerez ca nah n-am eliminat tot si a trebuit sa iau ergomet, ma doare si o masea cred ca trebuie sa intru in service am nevoie de reparatii urgent si de vreo 2 sapt de somn continuu.In rest fetele sunt bine si frumoase...Va pupam si recuperez din urma...

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandra&year=2009&month=1&day=7&babycount=2"

http://bd.lilypie.com/B3VXp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
Rar iesim in formula de 4 la supermarket si atunci stam f putin si tb sa mergem la sigur. Si tb sa se intample la prima ora, altfel e prea aglomerat si nu vreau sa ii expun pe micuti la tot felul de microbi... plus ca se uita lumea la noi ca la filme SF, asa ca...
iti tin pumnii sa mergi cel putin pana in sapt 36 cu sarcina. e bine ca nu mai sunt contractii. Ai grija de tine si de burtica!
Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI


M-ai facut sa rad cu filmele SF!..
Sa stii ca noi am tot iesit cu ele la cumparaturi, cred ca dupa 6 luni ale lor... sau poate cateva luni peste, daca nu ma-nsel... Oricum, stiu ca plecam cu lapticul mai fierbinte in biberoane (depinde cat mai era pana la masa), in termosul lor si s-a-ntamplat sa le si dam sa pape pe-acolo.. (parinti denaturati, nu? ). Ne puneam fiecare cu cate una-n brate pe cate-un scaun (ne cautam mai intai zona cu mobilier, bineinteles! ) si apoi treceam la treaba! Si normal ca se uitau si la noi ca la SF.. Si ce daca?!? Doar puneam scaunele la loc, de fiecare data!
Asa ca... mergeti cu incredere...
La faza cu microbii sa stii ca eu nu am fost prea stricta, in ceea ce le priveste. Mergeam sa ma spal pe maini la baie si apoi imi dadeam cu gel dinala dezinfectant (exista si in farmacii dar am vazut si in supermarketuri). Il am tot timpul in geanta (a se citi "am cate unul in fiecare geanta"! )
Va pupicim dulce !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ophadina

Feliciari proaspetilor parinti, sa va dea Dumnezeu sanatate, putere si multa fericire tuturor, iar cele doua fetite sa va umple sufletul de bucurie !
Dalina ce frumoase sunt domnisoarele........si multumesc de inspiratie, imi plac foarte mult salopetele de pe ele, cred ca e tinuta ideala pt perioada mai rece, ca noi avem niste geci care mi se par tare incomode, parca-s impanati in ele. Vazand pozele fetitelor stiu ce voi cumpara data viitoare.
Diana bine ai venit in club, eu am crescut in Satu-Mare,desi acum locuiesc in Focsani, si ma bucur cand mai intalnesc chiar si virtual pe cineva din zona aceea Abia astept sa-mi duc bebeii in vara aceasta sa-si vada strabunicii si meleagurile pe care am copilarit eu, pe malul Somesului.
Gata , ma duc ca e ora de supica
Pupici


OFELIA-ADINA, MAMICA MANDRA DE GEMENII EI, MARIA-DIANA SI MATEI-PETRU, 05.08.2008

Adina, si eu sunt multumita de salopetele alea.. Ma bucur ca ti-au fost de folos pozele. Eu le-am tinut de mici numai cu asa ceva iarna, pentru ca, intr-adevar, sunt si comode si calduroase, dar mai ales practice. Eu le am de la baietelul sora-mii (ai vazut ca sunt albastre ) dar am zis "mersi" si tare m-am bucurat de ele. Si sunt incantata ca si la anul o s-avem, ca o pun pe sora-mea sa-i cumpere cate doua, ca sa fim si noi asigurate! Ca si noi ii dam toate hainutele fetitelor micutei ei.. Deh, asa se-ajuta fratii (si verisorii), nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Seara buna

Noroc cu voi... Imprastiati optimism si buna voie ... si cu Laraa, ca imi mai distrage atentia.

Ma mai apuca din cand in cand cate o panica... sunt cu nasterea dupa colt si mi se pare ca atatea necunoscute au ramas din ecuatie.

Nu stiu care este cea mai buna lapte formula, chiar daca o sa fac tot posibilul sa alaptez ambele fetite (chiar simultan), as vrea sa fiu cu asul in maneca in caz de ceva.
BBii vostri ce papa? Am inteles ca nu numai mama-lapte?

Am ramas ambivalenta in legatura cu utiizarea hamului. Colegii mei de sercivi kinetoterapeuti sunt de parere ca pt copii e bine daca folosim ham doar dupa 4-5 luni cand incep sa fie cat de cat verticali la coloana si premergatorul e bine sa fie complet evitat mai ales la fetite (daca nu vrem in copilaria mijlocie sa corectam statura bazinului si daca vrem sa poarte sarcina la randul lor usor).
Pe de alta parte citeam mamici pe forum care la 3 saptamani scoteau bebeii cu hamul afara.
Voi cum ati procedat? Exista hamuri diferite pe varste?

Ati infasat copiii in patura sau i-ati lasat liberi in miscare? Teoriile moderne developmentale cu care am fost eu indoctrinata la facultate sunt pentru lasatul liber, pentru ca BBii sa se stimuleze si sa invete cat mai rapid diferenta intre ei si restul entitatilor din jur. Invata pana unde sunt limitele lui si unde incep obiectele, aerul etc.
Totusi stau si ma intreb daca se pot odihni asa desfasurandu-se in toate partile, nu se sperie de propriile membre, umbre, nu se lovesc? Oare practica din spitale de sute de ani nu are o justificare logica cu infasarea n-nascutilor? Cei infasati devin mai neindemanatici in deprinderi decat cei lasati liberi?
Poate stiti voi.

Merci.

Mergi la inceput