Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 27

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Adina sa-ti raspund la nalamurire... e incetatenita (cum zici tu) poate pentru ca asa scrie pe cutiile de lapte E suficient de buna explicatia? Nu am zis-o eu sau doctorul... sau io stiu cine... uite de ex. la Aptamil prematil (eu de asta am vb.)
"Formula Aptamil Prematil este o formula speciala pentru alimentatia prematurilor si dismaturilor cu greutate mai mica de 2500g.

Aptamil Prematil corespunde prin compozitie celor mai noi descoperiri stiintifice despre necesarul de energie si alimente a prematurilor si a dismaturilor:

Aptamil Prematil contine LCP dupa modelul laptelui matern. LCP sunt lanturi lungi de acizi grasi polinesaturati care au un aport important pentru o dezvoltare sanatoasa a creierului, a sistemului nervos si vizual.
Combinatia proteinelor il face foarte bine acceptat.
Aportul energetic de 80 kcal/100 ml este adecvat prematurului.
Continutul de calciu si fosfor este adaptat cerintelor si raportul lor sprijina in mod special mineralizarea oaselor.
Utilizati Aptamil Prematil numai la sfatul medicului.
Aptamil Prematil pentru prematuri si dismaturi poate fi dat:

De la inceperea alimentatiei pe cale orala.
Pana la obtinerea greutatii dorite.
Rezultatele studiilor stiintifice arata ca prematurii ar trebui hraniti cu o formula de lapte speciala si dupa externarea din maternitate. Se recomanda utilizarea de Aptamil Prematil cel putin pana cand greutatea copilului ajunge la cca. 3300 - 3500g. Medicul recomanda trecerea la o formula de lapte pentru sugari, dupa atingerea greutatii dorite."

Link nu pot sa dau, pt. ca e de pe un site concurent


Moniland la mine a fost pe dos... era activitate mai multa in partea unde era cel care acum e mai cuminte si mai indulgent (Andrei) Dar poate pt. celalalt (MIhai) il cam caftea... si atunci Andrei se agita mai mult Asta-i explicatia mea... pt. ca Andreiu a iesit primul, cu toate ca era mai mititel... s-o fi saturat de atata bataie



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello mamici si viitoare mamici de gemenasi.

lara abia astept sa ne povestesti despre comorile tale.

Si eu am vazut un documentar despre gemeni si ziceau ca uneori un bebe poate fi dominant si celalalt pasiv si ca aceasta personalitate se dezvolta din pantecul mamei.
Noi cand am fost la eco si doctorul il masura pe bebe din dreapta a aparut bebe din stanga si il lovea cu piciorusul pe bebe din dreapta. Am facut niste ochi mari si ma uitam sa vad ce face bebe din dreapta. A stat el putin bebe din dreapta si a inceput si el sa il loveasca cu manutele pe cel din stanga. M-am mai linistit cand am vazut ca amandoi au personalitate.
Amandoi au fost foarte activi nu au stat locului o clipa.

Sunt curioasa ce mai fac ei vineri cand mergem la eco. Tot asa activi si jucausi sunt.

Fetelor imi place la nebunie sa citesc despre gemenasii vostri sa ma uit la pozele lor. Sunteti ca un calmant pentru mine. Citesc acest subiect si ma incarc cu energie pozitiva.

Gemenii la cate saptamani de sarcina ii poti simti cand se misca in burtica?

Abia astept sa ii simt.

Pupici la mamici bebici si burtici

elena +13
Burtica mea

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

elenada, . abia astept sa ne spui cum a fost la eco.

eu i-am simtit pe micuti prima oara la 16 saptamani. deci mai ai putintel!! dar nu-i regula, poti si mai devreme, si mai tarziu...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Elena, in ce priveste primele miscari de BBi eu am facut o prostie, care mi-a pricinuit foarte mult stres. Sa incferci sa nu faci la fel.
In spital si pe net am intalnit mamici de gemeni si le-am tot intrebat cand au simtit miscarile prima data. Citisem ca la sarcina gemelara miscarile sunt mai "precoce".
Una dintre mamici (era la a doua sarcina) simtise primele miscari la 14 saptamani, alta - o prietena de-a mea cu 3 saptamani mai avansata cu burtica - la 16 etc.
Eu incepusem sa ma panichez cand la 13 saptamani nu simteam nici macar "gazele" acelea de care se povestea cum ca ar fi miscari in zona peviana. Am trait 2-3 saptamani de suparare ca nu le simt. Ghiceam tot felul de motive sa merg la eco sa vad BBii. Pana si 3T l-am facut sa-i vad, nu ma prea interesa rezultatul.
Noroc ca la fiecare eco erau din ce in ce mai active, nu se loveau doar se atingeau. Doctora le numea "veverite", fiind asa de active si vesele.

In sfarsit la 18 saptamani fix am simtit o miscare mai serioasa. Apoi cateva zile iar pauza. Aproape 21 de saptamani am avut cand am simtit zilnic macar cate o miscare de BB, chiar daca nu prea stiam cine e autoarea.

Problema la mine era exacerbata si de faptul ca de la 10 saptamani stau 80% din timp in pat (procentul a crescut incet), avand asadar timp sa studiez copiii si sa cunosc orice sunetel si miscarica pe harta burtii.

Daca esti activa o sa ii simti mai repede ca mine, ba o sa iti faca si in ciuda... cand vei dori sa dormi tocmai atunci vor avea cea mai multa treaba acolo inauntru.


Laraa, se lungeste lista de asteptare la coada pentru "primele declaratii" live
Sanatate si bebei cuminti tuturor!



Clara 31+ cu locatarele Antonia si Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

am uitat, elenada, am vazut poze cu burtica ta!! sa vezi ce maricica o sa se faca! asa eram si eu la inceput...of, parca mi-e putin dor de perioada sarcinii...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

am uitat, elenada, am vazut poze cu burtica ta!! sa vezi ce maricica o sa se faca! asa eram si eu la inceput...of, parca mi-e putin dor de perioada sarcinii...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI




Mai tii minte cum va spuneam si eu ce dor imi e de burtica?
Si, cu cat trece timpul, parca tot mai "ireala" pare perioada aia...
Asa ca, proaspete mamicute (si burticute), cand aveti putin timp, scrieti undeva si povestiti tot ce simtiti, cum e... O sa va para bine mai tarziu. Eu asa am facut, scriu si acum intr-un caiet tot ce mi se pare mie mai "grozav" si de multe ori imi mi aduc aminte de cate ceva si mi se pare ca tot n-am scris destul. Ma gandesc ca o sa fie asa de placut sa citesc randurile astea peste cateva zeci de ani... Dar si pentru bombonicile mele o sa fie o placere sa citesca ce grozavii faceau.

Pupicim trupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

O astept si eu pe Laraa cu povestea nasterii si poze cu printesele.

Mai stiti dilema mea cum sunt situati bebelusii in burta comparativ cu ce vad eu pe monitor? Ei bine, m-am prins. Bb pe care-l vad pe monitor in partea stg asa e si in burtica in partea stg.

Si acum mai am o intrebare. Am observat la fiecare eco ca beblusul din stg e mai activ decat cel din dreapta, oare asa o fi si dupa ce ies din burtica, el va fi cel care domina? Asa am citit ca la gemeni unul poate sa domine si celalat va fi dominat.
Dar asa i-am vazut eu. La eco de DT dr. nu a putut prinde la niciunul vasul de sange ca erau agitati. Dar si atunci il vedeam pe cel din stg mai miscacios.

14+



Moniland, sa stii ca la noi nu e o regula... Sunt perioade can Anita e "Sefa", parioade cand Miriam "e la comanda" .
Si stiu ca si dr mi-a zis ca, pana spre sfarsitul sarcinii, isi pot schimba locul in burtica, una sa treaca in locul celeilalte, asa ca sa nu ma grabesc sa le "pun eticheta". Zicea sa le las in pace sa se dezvolte cum le place lor, sa nu le mai stresez si pe ele cu atatea ganduri! (Am avut o doctorita minunata, de fiecare data ma punea pe mine la colt, daca era nevoie, spre binele bebelinelor).
Acum, de exemplu, e perioada cand Anita e mai intelegatoare, mai cumintica.. Lasa de la ea mai mult, e mai toleranta, mai linistita... Miriam e ca un arici aproape tot timpul, tipa daca nu-i da Anita vreo jucarie, trage si impinge, arunca tot pe jos daca nu-i convine ceva. Duc mare lupta de convingere cu ea ca nu-i frumos, nu-i voie..etc.. Mai vine si Anita si zice: "Anita cuminte! Miliam e lea!" Si-atunci da-i si explica: nu e rea nici Miriam, amandoua fetitele lu' mama sunt cuminti, doar ca Miriam e putin suparata, dar ii trece, ca nu-i frumos sa fim suparate... bla-bla-bla... Oricum, se apropie perioada lui "NU", asa ca ma pregatesc deja sufleteste... Il mai avem si pe Eric, nepotelul meu, care e cu un an si doua luni mai mare decat ele si la el a inceput deja, asa ca si la noi va fi un pic accelerata... Deh, puterea exemplului, nu?

Laraa, m-am alaturat si eu randului... Asteptam cu nerabdare pozici cu minunatiile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

ce tari sunteti fetelor.
eu ce sa mai n-am timp frate nu ma pot organiza deloc...
sper ca suntei bine ca pt a recupera va dati seama cat am nu?sper sa nu va supi pe mine ca nu recuperez dar e mult prea mult si mi-ar fi practic imposibil.

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

v-am scris un mesaj luuuuung...dar l-am pierduuut
va mai scriu maine ca acum sunt o epava....pana atunci cateva pozici in semnatura
va pup si ma gadesc la voi

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Lara sa iti traiasca minunile sa fie sanatoase si sa aiba o viata fericita si plina de bucurii. Ce dragalase sunt. Poti sa le pui fluturasi in par asa lung e. Mi-au dat lacrimile.

Lumi abia astept ecografia de vineri ca e morfofetala si o sa avem timp destul sa ii admiram. Maine merg la dr meu sa stabilim cand fac cerclajul si poate facem si o eco scurta ca nu i-am mai vazut cam demult.

Clara si eu stau numai in pat. Din pacate am niste hematoame in uter care imi provoaca hemoragii urate rau asa ca nu am voie sa ma misc. Trece relativ usor timpul chiar daca stau in pat. Desi am avut ceva emotii eu sunt optimista si increzatoare ca bebeii mei nu ma vor parasi asa ca astept linistita si cumintica sa imi dea picioruse cand vor dori ei.

Am vazut burticute de gemenasi. Ce mari sunt. Superrrr.

Pupici

elena +13
Burtica mea

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput