Copilasi din 2002 (54) Suntem alaturi de Emma !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

La noi a fost canicula ieri, 40 grade. La un moment dat a venit o prietena, am iesit sa o intampin si am simtit cu ma loveste aerul ala fierbinte de iti lua rasuflarea, desi nici in casa nu era prea racoare, ca avem aerul conditionat defect. Intram in casa, stam de vorba vreo 10-15 minute si cand iesim iar afara... supriza, un vant racoros si aer placut respirabil. Mai sa fie! In doar 10 minute asa schimbare.... Hmm... Ma intorc apoi la calculator, mai butonez un pic, mai urmaresc temperaturile afisate de site-ul de vreme, si tot vad 40 C, si deodata....29C. Deci chiar asta s-a intamplat, in nici un sfert de ora, a scazut brusc temperatura cu 9 grade. Pe la ora 18 erau 27 C si am iesit la plimbare prin parc. Era un aer proaspat si racoros, mirosea a iarba si a eucalipt, o placere dupa ce ai indurat o zi caniculara, sa te racoresti in parc. Si mai mult, unde la pranz batea vantul de te lua pe sus, seara, nu se mai clintea nicio frunza in copac....Si iar ajung la vorba mea, ma rog, nu a mea, doar favorita ...daca nu iti place vremea in Melbourne asteapta cateva minute .Burtica e foarte bine, eu ma simt excelent, iar maine am prima intalnire cu moasa care va fi prezenta la nastere. Apoi , abia asteptam si noi toti trei, sa aflam pe 28 daca avem fetita sau baietel.


Iubire si putere pentru Emma - sa ne rugam in fiecare zi la ora 13.
my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Buna ziua dragi mamici!
Abia ieri am descoperit subiectul cu copilasi de 2002,si daca imi permiteti sa intervin,as avea si eu 2 nelamuriri:
1.Schimbatul dintilor are vreo legatura cu perioada cand i-au aparut?Fetitei mele i-au iesit dintii la 1 an si o luna,acum are 6 ani jum si nu i se misca nici unul.Verisoara ei si o prietena mai mari cu 6 luni au deja o gramada de dinti schimbati.
2.Ati vb deja copiilor despre sex?Poate suna aiurea,dar la gradi ei deja au diverse discutii legat de asta si eu nu stiu cum sa abordez subiectul.Am fost socata cand am auzit,mi se pare mult prea devreme .Ma gandeam sa deschid subiect separat pe forum cu intrebarea asta.

Sincer nu am citit capitolele din urma din lipsa de timp;daca ati mai discutat despre asta,poate ma indrumati.
Multumesc.



Andreea mami de Theona (27.08.2002) si Casian (18.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Si eu sunt cu gandul tot la Emma si mami a ei. Cata durere trebuie sa fie. Si totusi, cata vointa, putere, liniste, intelepciune si iubire...multa iubire....
Andreea, bine ati venit ! Am sa va trec si pe voi in lista.
Din cate am observat pe aici, asa e, schimbarea dintilor are legatura cu momentul aparitiei primilor dinti.
La Cristina i-au aparut la 4 luni primii dintisori(doi deodata) si tot asa i-a schimbat, la fix 5 ani. Prea repede. Dar e ok, totul cu ei.
Cristina_C, ordinea schimbarii dintisorilor de lapte a fost exact ordinea aparitiei lor. Cel putin, la Cristinuca asa a fost.
O zi faina, in continuare, fetelor !





Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Nina,multumesc mult de raspuns.

O zi faina va doresc!

Andreea mami de Theona (27.08.2002) si Casian (18.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ce interesant, Nina, sa cada exact in ordine inversa! Stateam si ma gandeam ce greu i-au iesit dintisorii (cu dureri, uneori cu febra) si ce usor cad acum! Ca, daca il mai lasam putin si nu mergeam la doctor, probabil cadea singur, dar mi-a fost frica sa nu cumva sa nu poata iesi celalalt din cauza lui. Acum il tot verifica pe vecinul de jos doar-doar s-o clatina si el.
Am citit azi comentariile tale la poze si te !

Andreea, noi n-am discutat inca despre sex si nici nu cred c-o s-o facem in viitorul apropiat, decat daca o sa puna anumite intrebari. Asa, sa-i spun eu... nu stiu exact cand e momentul potrivit - oricum, aici, la scoala, printr-a 3-a sau chiar a 4-a li se explica.

LUCIA-MIRELA, sarcina usoara!

pentru Emma si o imbratisare calda Aidei!
Doris-Alina - tot mamica de 2002- si celelalte fete de Timisoara sunt de-a dreptul fantastice prin felul in care le sustin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Francisca spune:



Nu am mai scris de cateva zile...uf...parca nici nu imi gasesc cuvintele...parca nu am putere...citesc zilnic despre starea Emmei, astept vesti bune...azi am inteles ca nu are o zi prea buna

Ne in continuare pentru tine "licurici" ! ( imi place cum iti zice Anda)

Anda, Alina, Ana, Maria si celelalte fete din Timisoara...jos palaria , multe si din partea noastra.

Nina, am vazut si pozele voastre, superbe, chiar are Cristinuca doua bunici de gasca Super. La noi gata ninsoarea si zapada, vine primavara

Cristina_C, foarte frumose si pozele voastre, ce mare este Robert...
Felicitari pentru dintisor. A venit Zana Maseluta?

La noi inca nu a venit Zana Maseluta, se misca dintisorii, dar se tin bine Am urmarit sa vad daca nu apar cei noi, dar inca nimic, asa ca mai asteptam

Andreea, bine ai venit!

Lucia, sarcina usoara in continuare si va tinem pumnii sa fie in primul rand un bb sanatos, apoi sa fie ce va doriti voi

Cristina22, Sinzi_ana, Gabbriela, Katty, Nicoleta, Devoska, Laura si restul la raport

O zi minunata va dorim !





Francisca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

the_andreea, bine ai venit!! E fain aici!

Cristina-Andrei si-a schimbat incisivii de jos, in vara si de atunci nimic, spre linistea neuronilor mei.

Francisca-aci-s cu raportu'. Ma pregatesc sa plec la Andreiul meu cuminte!

Nico-presupun ca este in mari pregateli! Asa-i?

Lucia-io zic fetita!! Cine ma crede??

Nina-cum merge scoala?

Katty-si eu trec prin stari de neputinta de a scrie.Ma culc cu DC si ma trezesc cu el...ma incapatanez sa sper in minuni!
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!

VA pup!


cristina si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Din cate am citit, incepe sa-i fie mai bine Emmei, pe ziua de azi. Tensiunea e ok, iar pulsul a inceput sa scada, ca era prea mare.
Doamne ajuta, sa-i fie din ce in ce mai bine !
Andreea, sunteti si voi pe lista acum.
Nici noi nu am vorbit despre sex-ul acela, pana acum, ca nu ne-a intrebat. Dar stie notiunea de sex feminin si masculin.
Cristina_C, nu cad in ordinea inversa ci, tot in ordinea in care au aparut. La Robert nu i-a cazut chiar cel care si-a facut primul aparitia cand era bb ?
Francisca, chiar vroiam sa te chem la raport.
Si la noi se simte un iz de primavara....
O zi cat mai faina in continuare, dragi mamici !



Edit: Cristina22, pana am trimis mesajul a aparut si al tau.
Cristinei ii merge bine la scoala, desi, asteapta vacanta, sa doarma mai mult dimineata.
In fiecare zi lucram in plus. Facem o mica dictare impreuna, citim lectia din abecedar, plus alte cateva propozitii de pe diverse fise, plus cateva exercitii la matematica, daca mai apucam.
Ieri a cerut 3 dictari, pana i-a iesit una fara nici o greseala. Vroia neaparat un *FB. Iar azi l-a si adus, la dictare.
Sunt foarte multumita de ea.
Nico, da, cred ca e in febra pregatirilor. Desi, nu ne-a divulgat nimic.



Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, Nina, ai dreptate, nu stiu de ce mi-a venit sa scriu ordinea inversa, ca "aceeasi ordine" vroiam sa zic. Dintele care i-a iesit primul, un incisiv de jos, ala i-a si cazut primul acum.

Felicitari pentru FB-le de la dictare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si noi credem intr-o minune!!!! Astept ziua in care Aida sa ne spuna ca tratamentul da roade spectaculoase si rapide si ca Emma este din nou un copilas de 6 ani vesel si jucaus!!! Incerc sa gandesc pozitiv, sa trimit o umbra de speranta si multa incredere in capacitatea Emmei de a invinge!!!!

Va citesc in fiecare zi...dar nu stiu ce sa scriu...

David e foarte bine, cu Buni, este alintat
Sambata va participa la o serbare Eminescu organizata de biserica romaneasca de aici si de Buni in colaborare cu parintele (s-a introdus in comunitate Buni a noastra!!!) si va recita o poezie in lb romana!! Abia astept!!

ps, am pus ceva poz aici:
http://good-times.webshots.com/album/569495182ZYdHJz?start=12



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput