Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (32)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

si io si io Dr.House, mor dupa el aproape ca-mi pare rau ca bebe doarme toata noaptea si nu mai reusesc sa-l vad.
Vaccinurile si Elias-ul:hmmmmmm! Io sunt prima care am bestelit-o pe Madam C, daar.... Ea a vrut sa ma externeze la 42 de ore de la nastere, io nu si nu, si ca pedeapsa nu mi-a spalat copilul in seara respectiva, cred (de mancare i-au dat, ca altfel nu puteau ele sa doarma) bebe era murdar pe talpa cand am ajuns acasa, ptr ca mi-a spus ca are platfus si io si ta-su ne-am holbat la talpile lui si chiar imi amintesc ca l-am sters cu un servetel umed pe calcai. Vaccinul de la manuta nu a avut nici un semn vizibil, a facut reactie la 1 luna si o saptamana.
Asistenta (cea grasa) scria in registru in loc sa ne ajute sa alaptam si, aproape prin sondaj, ne intreba pe toate adresa unde locuim(nu cea din buletin) si mai multe nr de telefon eligibile: eu i-am dat trei si le-a notat pe toate in faimosul registru.



Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Paula l-a primit si de la mine si asa cum mi-a confirmat si doctorita astazi probabil ca nu i-a facut totusi vaccinul. In fine...noi sa fim sanatosi.

Lucutta nu te mai simti vinovata, nu ai de ce. Eu pe Alexei l-am alaptat mixt inca de la inceput si a durat totul doar 3 luni. Nu cred ca alaptatul ma face pe mine sau pe oricine altcineva o mama mai buna sau mai proasta. Daca si numai daca tu esti dispusa sa reiei alaptatul atunci o vei face altfel nu. Sergiu va fi un copil la fel de frumos, destept si sanatos ca orice alt copil alaptat. A fi mama, inseamna dupa mine mult mai mult decat a da o tzatza copilului tau.

Cat despre doctorii care nu se informeaza si nu sunt la curent cu noutatile pentru mine nu este acceptabil. Tatal meu a murit la 73 de ani, doctor fiind si era la curent cu ultimele noutati in domeniu. A studiat pana in ultima clipa, a invatat sa manuiasca internetul si calculatorul la 70 de ani numai si numai ca sa fie la curent cu ce se publica nou. Si-a investit toti banii in aparatura de ultima generatie din dorinta de a stii. Asa ca daca el a putut pot si altii mai tineri si daca nu pot si nu vor atunci trebuie sa fie flexibili si sa isi asculte pacientii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCUTTA spune:

Kid,Muuh,va multumesc pt sfaturi.

Eu mai si fumez si de asta sunt in dilema daca are rost sa reincerc sau nu .Dar cand ii dadeam nu fumam si nici pe perioada sarcinii.Uff sunt o mama denaturata in privinta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Paula,si Musette are carusel Tiny love dar (si) eu ma plangeam ca s-a stricat....acum are o pozitie destul de stricta in care merge...am scris mail acum fix o saptamana si nu mi-a raspuns nimeni....ai scris la adresa cu office@tinylove.ro?Nu or fi lucrand ca chic bebe pana pe 12?....
Adica e ciudat sa se ignore daca tu zici ca sunt foarte amabili.

Si mi-ai dat o idee buna cu carnea de porc...e drept ca duminica am comis niste muschi de porc, ceea ce nu prea se intampla si se poate ca asta sa fie cauza....multumesc ca ne-ai dat o idee..gata carne de porc, daca am rezistat 4 luni mai rezist inca 2




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

fetelor, cele care aveti saltelute de cocos, au facut si ale voastre scorburica, o gaura acolo unde sta bebe cu fundul? sau am nimerit eu una mai proasta ca am intors-o pe toate partile si nu mai reusesc sa o remodelez


Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Am patit si eu la fel cu productia de lapte cind bebe avea 11 sapt.Mi-a venit ciclul, probabil ca laptele si-a modificat gustul pt. ca bebe nu a mai vrut sa suga deloc ( sugea cu greu, dupa ce insistam indelung cite 10-15ml, mesele s-au rarit la 3-4 supturi/zi )si prin urmare secretia lactata a scazut dramatic lipsind stimularea.Sinii imi erau moi si aratau ca niste pungi goale. M-a apucat disperarea dar am refuzat sa-i dau formula de lapte; a rabdat foame vreo 4 zile cind s-a hotarit sa reia suptul. Culmea e ca nu plingea si noaptea dormea relativ bine, dar in greutate nu a pus nimic timp de 7-10 zile. Intre timp eu ma mulgeam ( intre noi fie vorba cam degeaba, pt. ca nu reuseam sa scot nici 10 ml ), cite 6 l/zi ceai dede fenicul, anason, chimen, plus Galafor 2x3/zi, dar de mare ajutor mi-a fost si homeopatia. Pina la urma totul a revenit la normal si acum suge viguros dar nu mai mult de 70ml/masa; e drept ca suge des, uneori la interval de 1h.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui LUCUTTA

Kid,Muuh,va multumesc pt sfaturi.

Eu mai si fumez si de asta sunt in dilema daca are rost sa reincerc sau nu .Dar cand ii dadeam nu fumam si nici pe perioada sarcinii.Uff sunt o mama denaturata in privinta asta.


Hai mai Lucutta, sunt sigura ca nu-i asa! Perfectiunea o gasesti mai rar, ca sa nu zic niciodata. Cum zicea si Miruna, daca tu simti ca poti incerci sa revii, daca nu nu - iti garantez ca bebelache va creste la fel de frumos si deshtept si cu lapte praf. La diversificare tre' sa ai mare grija si in general la alimentatia lui in toata perioada copilariei. Mai sunt si alte mamici care mai trag cateva tigari si alapteaza, daca nu faci excese ( 5 tigari/zi) si fumezi numai dupa alaptat e ok. Lasa gandurile astea ca picii au nevoie de noi in forma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Am uitat sa va spun ca acum il pun noaptea cu mine in pat la autoservire; asfel eu pot sa dorm in timp ce el suge. Facem "beding-in" cum spun americanii. Stiu ca ideea nu e prea agreata in culturile occidentale, dar chiar functioneza - si pt. confortul duetului mama-bebe si pt. stimularea secretiei lactate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Ce e cu carnea de porc???Ca eu m am hotarat o scot pe Garoafa din congelator maine, ca mor de pofta.Ieri cand am iesit afara sa simt zapada la picioare ca un copil mic am simtit si un miros de porcutz prajit...si nu mai pottt.

Despre carusel...la noi bani aruncati pe fereastra, nu sta neam....si noi avem acel carusel cu ciori le zic eu si cu o barza care le tzine.
Am vrut sa i luam si noi saltelutza de la Tiny de Craciun, insa am renuntzat ca na...nu sta ea acolo pe spate...e zbanghi rau, v am zis eu.
In schimb i am cumparat un alt centru de activitati.Un scaun gen premergator in care, sta ea acolo atarnata si se invarte la o masutza ce inconjoara scaunelul si are diferite chestii de dat in ele, inclusiv muzicutza.Ne a recomandat cineva acest scaunel.De abia astept ...o pot pune de la 4 luni, inca stam cu cutioaia sub brad, brad care nu ma indur sa-l stric.Parca aceste sarbatori au trecut foarte repedeeee...nici nu le-am simtit!

Mami de Karina iubita mult mult de tot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Daca nicicum nu merge cu stimularea lactatiei, in ultimul caz se poate apela la Metoclopramid 1x3/zi sau Motilium, ambele stimulind secretia de prolactina.
Acum mergem la baita! Ne auzim dupa culcarea bebeilor.

Mergi la inceput