Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Baby_boy, Carlei ii plac suzetele Nuk, numarul 1. Sa stii ca nici ea nu vroia suzeta neam, o scuipa. Am inceput sa i-o dau cand ieseam afara, se trezea si se uita in jur iar intre timp tzocaia pe suzeta. Iar apoi incet incet a acceptat-o si in casa. Ma gandesc ca faptul ca ne plimbam pe afara ii distragea atentia si de aceea accepta suzeta, pana si-a dat seama ce buna e

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreutac

Citat:
citat din mesajul lui baby_boy

Citat:
citat din mesajul lui andreutac

[quote]citat din mesajul lui anca81

Andreuta, noi am reusit sa o dezvatam pe Carla de dormitul in brate cu suzeta. Primele 3 luni doar in brate dormea, cu capul pe umar. Daca nu vrea sa stea jos, tine-o in brate si da-i suzeta iar apoi pune-o incet in patut


Uffff...suzeta asta...la noi e in functie de dispozitie, uneori o vrea, alteori o scuipa.Parca mai bun e pumnul pe care il suge cu atata placere si zgomot. Perseveram insa, ce sa facem?
mamica de Carla frumusica foc



Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria


si noi avem aceeasi problema...doar in brate..suzeta n-o ia...ne chinuim..ce model de suzi folositi?????..eu am incercat ortodontica si simpla din latex ca e mai moale..nu vrea

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu


povestea pisoiului Raducu



Babyboy, eu am 2 modele diferite de la Nuk, una cu tetina moale, alta un picut mai tare, insa am constatat ca nu tine de asta ci mai degraba de dispozitie in cazul nostru. Eu n-am apucat sa citesc sustinut din urma, asa ca nu stiu daca si tu te confrunti cu acelasi probleme. Eva mea are nevoie de toata atentia din lume, nici in timpul zilei nu sta singurica, mereu trebuie bagata in seama, s-o gadili, s-o dragalesti, sa te joci cu ea, sa vorbesti...stii tu. Ma gandeam la un moment dat daca ar fi o idee buna salteluta de joaca Tiny love, insa tare ma tem sa nu fie o investitie paguboasa in cazul nostru...mai si costa o gramada de bani. nici nu stiu ce sa fac s-o determin sa stea si singurica, sa se joace ca sa ma pot ocupa si eu de alte treburi.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria


nu e solutie salteluta..si eu am dat o gramada de bani..pe carusel..pe leagan..degeaba...tot in brate

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu


povestea pisoiului Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

buna dimineata fetelor!

Luminita, bine ai venit, foarte haiosi picii tai, nici nu vreau sa ma gandesc cum e cu 2 bebei odata toata stima

Clau_geo multa sanatate si Sarbatori fericite!

La capitolul suzeta, Mihnea al meu o accepta doar pe cea monobloc de la chico, pt ca e mare si ii acopera fata(aduce mai mult a tzitzi). Din pacate in 95% din cazuri adoarme tot in brate sau pe perna pe care il alaptez. Mai nou mai am sanse sa il adorm langa mine cu suzeta in gura, dar perseveram

fimiu mai nou e indrsgostit de pantera roz, tot o trage spre el sa o manance



Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Dragele noastre,
Am intrat si noi sa va uram Craciun feeric, multa sanatate, dragoste si suflete senine.
Sa fiti fericite alaturi de cei dragi si puiutii vostri sa fie sanatosi si voiosi, fericiti sunt cand va simt langa ei.
Sa dea Dumnezeu numai bine si sanatate tuturor!

Azi facem si noi bradul. Am decis anul acesta, ca sa nu mai plang in martie cand aruncam la gunoi un chelios uscat, sa cumparam un bradut de plastic. Are si el avantajele lui, desi nu miroase a brad si nu te transpune in padurile tarii... in primul rand da o sansa padurilor tarii... apoi e econimic avantajos fiind refolosibil ani la rand... si e simetric, dand bine in poze
O sa facem si poze, sa trimitem pentru album.

Va imbratisam cu drag!


Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

neata si de la mine!
va anuntz ca scriu de pe laptopul personal (sau nu chiar, deshi mi l-am adjudecat) de la Moshu!

ma duc la prajitureli si vb mai tarziu:)

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCUTTA spune:

Felicic,al meu are 6 mese pe zi a cate 120ml sau 150ml depinde de cat cere sau am eu chef.De obicei 2 mese de 150 una seara si una la amiaza sau dimineata.De asta intreb ca nu sunt lamurita cat trebuie sa manance sa nu cumva sa-i dau prea mult sau prea putin.
Ma bucur ca am reusit sa-i fac programul la 3 ore sa pape.
Pe cutiile de lapte scrie 150ml la 2 luni si 5 mese pe zi dar mie nu imi iese 5 mese pe zi ca el se culca la 12 jumate noaptea si se trezeste pe la 8 jumate dimineata.
Ar fi mult 6 mese a cate 150 ml?asta ar fi 900 ml pe zi.

Poate sa-mi raspunda si celelalte mamici ?

Andreutac,Baby boy,si al meu vroia numai in brate sa stea si sa doarma dar l-am dezvatat de brate cu ajutorul unui leagan in forma de scoica care are o cutiuta muzicala care vibreaza si se poate legana miscandul cu piciorul.Al meu dupa ce mananca il pun pe pat ,ne jucam,gangurim iar dupa o jumate de ora se plictiseste si in pun in scoica asta si ii place tare mult si numai asa doarme ziua in ea ca altfel...as fi numai cu el in brate.Deci nu cred ca e mai buna salteluta decat asta ca pe salteluta tot la orizontala este si se satura si ei numai culcati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

lucutta: pe cutiile de lapte scrie "din a 3-a luna 5 mese a 180 ml", deci este normal pana acum. Cu ce nu sunt eu impacata: are momente, cum a fost si in dimineata asta, cand nu s-a saturat cu 180 ml, a mai mancat inca 40 ml, deci creste cantitatea de lapte. Dr a zis sa-i dau la cerere pana la 3 luni, fara probleme, dar totusi, mi se pare prea mult, plus ca ma gandesc sa nu urasca laptele mai tarziu Asa ca eu as vrea sa-i mai dau ceai, baby calm de la plafar nu serveste si nu stiu ce sa-i dau. Voi ce tip de ceai dati bebeilor?

Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Felicic, eu zic sa-i dai atat cat cere, nu-l infometa si nu-i da ceai. Si Carla manca enorm la inceput, ajungea si la 900-1000 ml iar acum abia daca mai ajunge la 800 in zilele bune. Daca vrei neaparat sa-i dai ceai cumpara de la Plafar seminte de fenicul, chimen si anason, sunt bune si pentru colici. lui Falkone.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Neata!

Claudinna felicitari pentru achizitie! De acum ne "vedem" mult mai des da?

Am vazut ca vorbiti despre cantitatea de lapte pe care o beau bebeii. Edi are 5-6 mese pe zi a cate 170 ml fiecare, deci ar veni 850-1000g.
O cutie de Nan o termin in 3 zile, in septembrie am luat un bax de 24 de cutii, acum mai am doar 2.
Voi de unde luati laptele? Unde-i mai ieftin?










Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Filmulete cu bebe Edi

M-am facut mare si-o sa ma mai fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mamici de bobocei!

intram si noi dupa ceva vreme, v-am mai citit dar e greu tare cu scrisul

vreau sa va zic ca am scapat definitiv de colici de aproape 2 saptamanitare greu a mai fost si pt noi si pt el....acum doarme bine,ziua doar in bratedar seara adoarme in patut singur fara cantecele,mangaieli sau altceva

cu papatul stam mai prost abia daca aduna 600ml/zi ii dau san dar mai mult storc ca s-a invatat cu bibe si completare lapte praf

maine facem 3 lunisuntem mari, zambim toata ziua,gangurim cand vrem,ne jucam,o ajutam pe mami la bucatarie cu un zambet bineinteles...ce mai e o dulceata are 5.7kg si 59cm...nu a luat f bine in ultima luna dar asta e ...vedem noi mai incolo

vreau sa le multumesc fetelor care mi-au raspuns acum cateva sapt la mesajul meu disperat cand urla bb si nu stiam ce sa-i mai fac babytza,muuh,piolica,cosmyb am schimbat lapticul praf am vb cu pediatra si acum papa topfer lactana e mai bun si nu face spuma deloc

noi suzi avem chicco din latex din prima zi acasa a acceptat-o de atunci i-am schimbat 4(acelasi fel) ca s-au stricat de la sterilizat



va uram si noi CRACIUN FERICIT!!!, sigur va fi cel mai frumos craciun fiind primul in 3 sau in 4 depinde de caz

pun si niste poze mai noi cu bobocelul nostru iubit http://good-times.webshots.com/photo/2193327940101756654JUmkVO

pupici tuturor!



Mamica de bobocel David-Mihai

Mergi la inceput