Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Felicic bafta cu tzitzi. Eu cred ca o sa fie bine . Cu mersul la munte eu iti zic din toata inima du-te, dar nu calatoriti odata cu tot Bucurestiul ( adica plecati si va intoarceti cu o zi mai devreme ) Nu este asa de greu, tre' doar sa iei la tine tot ceea ce stii ca folosesti in fiecare zi si nu altceva + sa faci o vizita la dr sa-ti dea reteta de vacanta ca sa zic asa... Nu o sa va distrati voi chiar ca inainte dar schimbati peisajul si bb face o cura de aer curat ( de obicei si doarme ft mult din cauza aerului ).Daca mergeti si cu niscaiva prieteni o sa aveti si ajutor... Daca vrei sa te ajutam cu lista pt bagaj spune-ne.

LE: Si noi mergem la munte de Craciun, plecam fie pe 24 dimineata fie pe 25 dimineata in functie de programul sotului si ne intoarcem pe 29. Cu Serban am plecat prima data de 1 decembrie doar cu sotul si eu m-am simtit atunci ca iesita din cusca desi am stat doar o noapte si Serban manca si formula, asa ca imediat dupa revelion am fugit iar o saptamana la Cheile Gradistei, am stat la hotelul de pe marginea partiei si am luat si socrii cu noi. A fost super iar piticul a dormit non stop, cum iesem afara in 2 minute gata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Miruna Anisia (sa-mi traiesti, nora!)
Luca Noah
Mina Alexandra
David
Sa fiti sanatosi la implinirea a 3 lunishoare (2 David), sa cresteti mari!

Fetelor, multumesc inca o data, continuam in acelasi ritm, astept acum sa se trezeasca bebe, am muls 70 ml (tot este mai bine decat ieri).
kid2003: chiar nu am de gand sa fac o obsesie din asta, singura mea mare nemultumire este ca eu am supt pana la 1 an si 7 luni ca o purcica, iar lui nu reusesc sa-i dau cat as vreaO sa fie super la ski
nausica: foarte interesanta jucaria, ma gandeam si eu la ceva in genul asta, premergator :o sa iau unul de la vreo nepoata (si sora si cumnata au cumparat ptr fete, dar nici una dintre ele nu a vrut sa stea)
simodina: de obicei plecam pe 22 dec si ne intorceam pe 27 sau 28 dec., dar acum sunt nehotarata rau. Plus ca si cu kk nu mai suntem o zi da una nu, de cand mananca asa mult, ci de vreo 2-3 ori pe zi si atunci murdarim tot Ar trebui sa-i iau toata garderoba cu mine, o sa incerc totusi sa vad daca gasim vreo pensiune buna: as gasi acolo apa calda in permanenta ptr bibe, o oala in care sa-i fierb bibe si o masina de spalat sa-i mai spal cate ceva. De aia mi se pare extrem de complicat |(cu bunavointa le-as mai rezolva, dar nu ma trage inima 100%)
(am putea merge la niste prieteni, in Busteni la apartament, dar au si ei doi copii si pe mine nu ma incanta ideea, as fi exact ca acasa, doar aerul ar diferi)
tzitziri: de cand ma tin sa-ti spun: Multumim pentru listuta!
simo_ef:

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

feli productie marita sau nu in primul rand relaxeaza-te, este foarte foarte important. Si daca laptele se duce (ca pana la urma tot se duce ca nu vei alapta o viata) ramai tu si Falkone, fara resentimente, fara remuscari. Eu cu Alexei am plecat prima data la mare cand el avea 11 luni si m-am mutat cu casa in conditiile in care mergeam tot la mine acasa deci eu nu sunt buna de sfaturi aici.

Eva multumesc mult de complimente. Pentru mine si Dimitri alaptarea sunt singurele momente de complicitate pe care le savuram amandoi din plin. Voi reveni cand am timp pe subiectul asta.

Nausica pe mine mai intereseaza oferta vorbim noi mai pe larg. Sotul meu nici macar nu schiaza deci e bun de stat cu copii.

kid imi dai sperante. Eu am un job de indeplinit la sfarsitul lui ianurie si ar insemna sa lipsesc patru zile si ma gandeam cum voi face poate vorbim mai mult miercuri despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

babytza: ma tineam sa-ti spun. Noi foloseam Nan1 HA pana cand, intr-o seara, sotul nu s-a uitat pe cutie si a venit cu Nan1 albastru. I-am dat cu inima stransa (era si seara si ma gandeam ca cine stie ce-o pati de la el noaptea) dar nu a avut absolut nici o neplacere, ba, din contra, parca il bea cu mai multa pofta. Eu vorbesc de trecerea de la tipuri diferite la aceeasi marca, dar daca foamea-i mare, astia mici mananca orice! Glumesc, dar sunt sigura ca o sa-l tolereze!

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Miruna Anisia
Mina Alexandra
David de Sanziana


Felicic, eu m-as duce la munte. Sincer acum, in afara de faptul ca trebuie sa-i faci un bagaj bine gandit nu vad ce ar putea sa fie altfel decat acasa. Incalzitor de bibe, un sterilizator electric si un hotel/pensiune unde sa aveti tot confortul. Recunosc, eu am fost intotdeauna mai curajoasa si cu dor de duca. Sunt sigura ca va veti simti excelent. Si oricum gasiti supermarketuri in zona in caz ca trebuie sa completati ceva la bagaj.

Monicule, iti doresc din tot sufletul sa ti se indeplineasca visul cat mai curand

Sa vedeti ce face fii-mea: isi ridica piciorusele, se impinge de gratiile patutului si se roteste. E mortala. Bineinteles, cu manutele (amandoua) in gura.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata!
felieu nush ce sa zic cu plecatul,nici cu Andy n-am iesit decat tarziu..bine ar fi daca ati lua pe cineva cu voi sa va ajute sa puteti lasa copilul si voi sa plecati sa va distrati

Kid super,la skiii

Miruna de Magda
Luca de Eva
David de Sanziana

Nausica misto jucaria,exista si pe la noi?
Eu l-am pus pe Andy in premergator si n-a avut nici o problema,la 9 luni a facut primii pasi singurel si apoi nu a mai vrut sa stea in el,doar sa-l impinga,de aceea zic ca e super jucaria.

Simo felicitari,primul dintisor

irina

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Andy
Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCUTTA spune:

Felicic,nu este mult 820ml ,si al meu este mancacios si mananca cam tot asa si toata lumea se mira pe el ce mare si frumos este si nu crede nimeni ca are 7 saptamani.Stai linistita ca asa m-am agitat si eu la inceput ca doar nu o sa-l omori cu foamea.Unii copii sunt mai mancaciosi (cum este si el meu)asa ca dai sa manance de cate ori iti cere.
Referitor la laptelea de la san ,eu ii dau desert inainte de biberon deoarece nu am avut lapte de la inceput cat sa il satur dar si adoarmea la san si trebuia sa stau toata ziua tita in gura la el si nici nu era satul,asa ca am cam renuntat decat sa ne chinuim atat,acum il pun la san,suge 5 min si se enerveaza de numai si nu sta mai mult de 10-15 min momente in care ma lupt cu el sa suga .


Preety,si eu fierb apa plata.La fel ca tine am patit si eu pana am schimbat apa adica folosesc Bucovina si nu am probleme cu ea.Scamele ale sunt calcarul din apa .Eu zic sa schimbi apa.

Babytza,nu ti-as recomanda Nan mai ales daca bb tau are probleme cu kk.Eu am folosit si nu am fost multumita deloc,il constipa si ii dadea dureri de burtica .Am rezolvat problema schimbandui laptele.

La bb meu i-a aparut de vreo sapt niste bubite maruntele pe fata ,asa buburuze si nu stiu de ce?sa fie de la caldura sau sa faca alergie la sab simplex?
V-ati confruntat cu asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss_04 spune:

buna dimineata gagici!
simo:felicitari pt dintisor
babytza:nan1 este ff bun,,noi il folosim si nu av probl cu el iesim si zilnic afara chiar facem kk de 2 ori pe zi
feli:eu zic sa nu pleci daca tu simti ca e mai bine acasa,,,si eu as vrea sa plec dar,,,tot asa am un sentiment ca nu avem toate conditiile acolo

noi am fost ieri la kidex si am achiz multe hainute,pantofiori si am luat piciului si o salteluta de joaca(ii place tare mult)
pup fetele


''bimbirica'' mic si frumos
andu

mami de andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Muuh N-ai nicio treaba. 4 zile e super putin!!!
Acum o sa povestesc ceva si poate vi se va parea SF sau poveste de mama denaturata Cand avea Alexandra 3 (trei!) saptamani, am plecat 3 zile din tara cu tati...Ea sugea exclusiv. Am facut stocuri la congelator (stiti cum e in primele saptamani ca vine muuult si ai de unde pune) si am plecat lasand-o pe Alex cu socrii. Am stat 2 nopti dar 3 zile ca am ajuns dupa miezul noptii a treia...Alexandra a supt la bibe laptic de la mami, iar eu cu pompa peste tot: dupa decolare, m-am inchis in wc , la aterizare nu mai aveam rabdare si simteam ca pocnesc, mi-am udat si ghetele, si geaca, lapte peste tot, m-am inchis in buda la aeroport cu pompa iubita si uite asa. Am pompat peste tot, in taxi, la hotel, la wc la restaurant, la MC Donalds la wc pe strada ca nu aveam unde sa ma bag...ce mai, eram vaca Milka, era si perioada de instalare a lactatiei. Cand m-am intors Alexandra a supt cu fericire, nu s-a intamplat nimic, nu s-a puturosit/invatat cu biberonul, nu mi-a scazut laptele, pna la 4 luni am reusit sa mergem in continuare pe exclusiv!
Asa ca...la 5 luni sa plec e deja alta poveste! Am curaj. Sunt mai multe zile dar asta e, eu sper sa mentin lactatia, asta e tot, ca bebele e deja mare si se poate adapta si intoarce la san dupa doar 10 zile (cu conditia sa pape laptic dintr-un biberon cu tetina de ceai, sau cu gaura f f mica, sa munceasca mult)... Muuh , n-ai niciun stres, iti zic eu. Pompa sa o ai cu tine si sa pastrezi programul, macar din 4 in 4 ore sa pompezi si e ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Hello!!!!!!!!!

Multumim tuturor pt urari dar avem niste pupici speciali pt:
Giulianna,Tzitziri,Andy,Cosmy,Alexa si mami,300,Kristin,Nausica,Felicic,Andree and.

Felicic
in legatura cu plecatul,iti spun ce ma tine pe mine in loc sa nu plec,in primul rand,drumul,adica faptul ca poate ninge si stiu cum sunt drumurile tarii fara zapada dar cu zapada.....bine noi avem si multe patanii legate de zapada,anul trecut am fost in Grecia si la dus super drum, apoi la intoarcere a nins si probabil ca iti amintesti de cei care au stat in vama la giurgiu blocati o zi si o noapte pt ca nu se putea intra in tara din cauza zapezii...ei bine si noi am stat acolo si a fost ingrozitor,si nu am stat decat 8 ore dar daca prindeam si noaptea acolo sigur faceam criza de nervi.....deci asta este obsesia mea.Poate eu cu sotul m-as risca dar cu un copil asa mic nu m-as risca pt nimic in lume.Apoi a doua prblema este ca un coil mic desi sanatos este destul de sensibil,Doamne fereste pateste ceva,face febra sau stiu eu ce si dr are tel inchis ca na sunt sarbatori ce te faci undeva unde nu cunosti pe nimeni?asa de bine de rau in buc exista un spital de urgenta pt copii ai alte posibilitati.Astea sunt concluziile la care am ajus noi dupa ce am avut intentia de a pleca.Daca traiam intr-o tara civilizata unde cum incepe sa ninga putin baga autoritatile plugurile si alte alea.. da, plecam sigur dar asa nu multumesc!

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Mergi la inceput