Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Hello mamici

Am trecut cu bine peste noapte. A fost doar putin agitat si a mancat mai putin ca de obicei. In rest , suntem ok. NU a depasit 37.4 asa ca nu am apelat la niciun medicament. Peste noapte a dormit tare bine, ca de obicei de la 10:30 pana pe la 8 dimineata cu o masa la 4:20. AM trecut de primul hop !!!!!

Boo si noua ne-a dat dr calciu, cate 5ml- 10 zile pe luna. La fel i-am dat si Valentinei.

Eva multumesc, si eu ador poza cu ei doi in pat , sunt superbi cand stau asa si mi-e un drag de ei de mor

Nerantula nici David nu e innebunit sa stea pe burtica.Si nu ridica deloc- capul. Cu toate ca in brate cand e la verticala il tine foarte bine. Dar nu iti mai face griji pentru niste lucruri atat de marunte cum ar fi ca bebe de x si de y sta perfect pe burtica, in fundulet sau ca a zambit mai devreme ca al tau . Si puiutul tau va face toate aceste lucruri . Si el este tot in prima banca alaturi de toti puii. Nu e niciunul in alta banca. Noi avem o banca maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare pe aceeasi linie

Anca suuuuuuuuper vestile tale !!!!!!!!! ma bucur mult ca ai scapat de griji

Simona si Nadina sa va traiasca printesele !!!!! La multe lunici !!!

Am vrut sa mai scriu ceva....

Le: Cosmy tin pumnii pentru maine !!!Si bagam o pentru Maya, sa nu doara tare !!!!!


Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantula lasa ma banca intai. Eu am stat o viata in banca intai, intotdeauna de placere si am vorbit abia la trei ani deci...te rog frumos Gruia este la fel ca toti copii nostri. Cat despre hemangiom, eu cred ca este cea mai mica problema ever. Il urmaresti, ai grija sa nu il zgarie si uiti de el.

piolica ma mai lasa si pe mine nervii dar cu toate astea ei compenseaza orice altceva. Asa cum zice dragul meu sot am viata unui copil de doi ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Piolica poti sa ii mai dai ceai neindulcit...la alex dr pediatru imi zicea ca daca tin musai sa il indulcesc sa cumpar glucoza de la farmacie si sa pun un firicel...Ca zaharul pe termen lung e nashpa, in special cel rafinat, alb. Ala de trestie, natural, maro (nu colorat in maro cum am mai vazut, cel natural) e mai ok, dar oricum, se zice ca nu e bine sa ii obisnuiesti cu gustul dulce. Ei beau ceai si neindulcit. Ceaiurile granulate de bebei au glucoza in ele...dar par chimice din cauza procedeului de fabricatie.
Mierea, intr-adevar, este periculoasa. Toxina botulinica, in cantitati f reduse ar putea fi in miere si desi, la adulti nu face nimic in acele cantitati, bebelusii sunt grav afectati. Deci pana intr-un an, pa pa miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

o poza de vis. Sa iti traiasca si sa te bucuri de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

ce harnicutze sunteti de-abia v-am prins din urma!
Am urgentat cu baia, bebe era somnoros rau si acum barbatii mei dorm (toti trei)
khristin: multumesc de sfat, incerc sa mai storc ceva din tzitzi dar dupa ce termina fi-miu cu ele nu mai iese mare lucru, pana in 20 ml. Reteta: Se fierbe sfecla rosie in coaja, pana cand intra furculita in ea, apoi o tai cuburi si o amesteci cu putin ulei de masline si un pic de otet balsamic (eu folosesc zeama lasata de hrean, am ras hrean pentru iarna si l-am pus in borcan), apoi hrean ras si.. pofta buna! Noi suntem amatori mai ales in sezonul rece, o preapari in casa foarte repede si este delicioasa, potrivita la fripturi!
Sa termin cu retetele andy, tu ma intrebai de ciuperci. Aleg palarii potrivite spre mari, le spal bine, le scurg si apoi le umplu cu: un praf de piper, un cubulet de unt si telemea rasa . Daca branza este sarata nu mai pui sare, daca branza este dulce pui si un praf de sare. Le pui intr-o tava, de preferat de yena, si la bagi la cuptor pana se topeste branza si ciupercile incep sa lase zeama. Sfat: coditele le pastrezi in frigider si le pui in vreun sos, la friptura, la paste. Pofta mare!
nerantula: miruna ti-a spus sa stai linistita cu hemangiomul eu insist sa stai linistita cu spina bifida occulta. Imi vine sa-i fac poze lui Falkone la dorsal, si mie, sa vezi ca si noi avem si nu ne facem nici un fel de probleme, nu avem de ce. Sfat, si sa nu mi-o iei in nume de rau, stiu ca ai tras grozav cu recuperarea, bebe necesita toata atentia acum, lasa-l cu cineva 2 ore si iesi in oras, singura, nu cu prietene ca esti tentata sa vorbesti doar de copil, plimba-te, intra la un film. Stii cat de mult conteaza ptr mine 15-20 min in care savurez o cafeluta sau un suc la o cafenea cocheta? imi pun ordine in ganduri si plec cu o alta stare de spirit, care persista si acasa.
babytza: dupa ce ca-i curajos, mai este si un cumintel
anca81: ma bucur mult pentru voi, ce bine ca ati mai scapat de-o grija!

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Babytza si DenisaMa uitam la pozele minunilor voastre si ii vad cu sezete transparente...eu inca ma lupt sa o obisnuiesc pe maimutzica lipicioasa de tzitzi cu suzeta si nu reusesc, am vreo 4 si nici una nu o vrea...f rar accepta o suzeta care am primit o la targul de bebei, dar in rest neam.Poate imi trebuie una speciala...pls help

MAMY IN EXTASY TOTAL DUPA MAIMUTZICA KARINA


povestea nasterii

bebe Karina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

nikolici noi avem suzeta de la Avent, de silicon, e tot transparenta, dar e altfel decat cele de la Nuk. Maya numai pe asta o vrea, cele de la nuk ii lasau urma pe falcute din cauza formei si o scapa f des din gurita.

wow felicic iar ne-ai facut pofta

Sfat pt salata de sfecla rosie: eu pun si putin chimen, are alt gust si stimuleaza si lactatia, dar depinde cum va place
Si ciupercile umplute sunt un deliciu, insa eu le fac altfel, dar sunt sigura ca sunt fff bune cu branzica

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

denisa cum a fost la vaccin? sper ca e bine puiutul si nu a suferit prea tare sa treaca durerea!

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

babytza multumim pt incurjare! Am niste emotii de zici ca maine ne taie nu alta! offf am face orice pt puiutii nostri, chiar orice... dulce si pe David cel curajos!

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

aaa si nikolici eu la inceput i-am pus cate o picatura de sab simplex, era dulce si ii placea sa o linga apoi s inceput sa o accepte, ca altfel isi facea greata. chiar si acum uneori mai pun sab cand nu o vrea, ei ii plac mai mult manutele

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput