Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_ef spune:

multumesc de raspunsuri


Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_ef

vad ca nu mi-a raspuns nimeni la nedumeriri, asa ca reiau pe scurt:
1. daca bebele meu nu mai accepta biberonul, trebuie sa imi fac griji? imi va fi necesar/obligatoriu la diversificare?
2. scutecele pampers sunt si la bebelusii vostri umede si reci in exterior?


Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor


la 1 nu-ti pot spune ca sunt la primul bebe...vom vedea
2. asa se intampla si la noi dar doar cand face mult...dimineata ca noaptea nu-l schimb si de seara pana dimineata se strange ceva...dar inauntru e cald.

Matei Gabriel 24.08.08 foto
Matei Gabriel povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Babytza caruselul meu este de la tiny love se numeste "simfonia luminii si miscarii",eu l-am luat de pe chic bebe,ti-as da link direct catre el dar nu ma lasa ca cica e reclama.Luca este super incantat de el,vorbeste cu animalutele ,rade la ele e f fericit cand le vede.La targ nu le-am vazut dar am fost intr-o mare viteza,si oricum preturile cred ca sunt cam aceleasi din ce am vazut eu.

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MMimi spune:

Multumim mult de aprecieri si incurajari! Khristin, Musette, Nocom, Boo, Eva, Giulianna ... si pe toata lumea.

Khristin, Ellen maninca numai lapte de san, de aceea tind sa leg problemele noastre de acum de vaccin... In ceea ce priveste vaccinarea selectiva – sigur, nu este chiar selectiva, urmam scheme, dar Rotateq-ul, de ex, puteam sa alegem sa nu il facem, si nu ne-ar fi influentat la primirea in comunitate, din cite stiu eu.

Musette, multumesc pt. incurajare. E interesant ce spui tu, pediatrii pe care i-am vazut noi au zis ca nu se poate sa apara singe in caca de la vaccin. Ma rog sa fie de la vaccin si sa treaca in citeva zile. Ieri a parut sa faca mai putin, dar tot a aparut un firisor de singe.

Babytza, nu imi dau seama de ce nu poti vedea pozele, poate trebuie sa “enable” ceva script in browser?

Fetelor, cum scoatem pruncii afara cind este frig-frig? E.g., la noi astazi sint vreo 3 grade. Nu ma refer la imbracat, ci la timpul pe care il stam afara. O jumatate de ora? Mai mult? Mai putin? In fiecare zi? Eu as scoate-o in fiecare zi, dar mi-e putin teama. Poate ar fi mai bine sa o scot in wrap decit in carut?


37+
Si asteptam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fce spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_ef

fce nici eu nu ma mulg atunci cand bebele goleste doar un san. Pur si simplu am oroare de pompa aia nenorocita, si ma si gandesc, ca si tine, ca nu mai e suficient laptic pt masa urmatoare. Riscul este sa apara noduli durerosi, dar pana acum nu s-a intamplat, sper ca nici de-acum incolo.

Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor

eu am fost nevoita sa ma ulg 10 zile ca sa pun calciu gluconic in lapte, ca altfel nu vroia sa/l ia...asa ca m/am obisnuit cu pompa

Mami de Erica (27.10.2008)
ticker

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Felicic, ce scump de juniorul tau! Si-mi place de el asa relaxat! E si marisor, n-ai zice ca are doar o lunita! Sa-ti traiasca!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Felicic dulce foc falcone. Si are o burtica... ii mai lipseste o berica in mana.

Azi am cascat toata ziua ochii la pozele cu bebelasii nostri. Sunt asa frumosi si deja li se schimba mutrita.
Am stabilit si noi botezul in 29. Am emotii deja. Nu vom fi decat noi, nasii si parintii nostri adica bunicii piticii, dar deja incep sa ma agit. Sa imi vad si eu pitica botezata, dupa aia peste vre-o 20 de ani casatorita si sa imi faca un nepot si dupa aia ma linistesc.



fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Claudinna, felicitari pentru diploma!

Fce, nu ai nevoie de bibe la diversificare. Daca nu il accepta, zi pas si gata, daca pleci de acasa poate bea lapte muls de tine si cu lingurita. La fel si la diversificare. Bebelina mea nu accepta bibe insa a trebuit sa plec de cateva ori de-acasa si l-a luat, plin cu lapte de la mine. Insa ma feresc de el cat pot.

Noi am fost azi la pediatruu si am luat 1350g in 6 saptamani (de la greutatea cu care am iesit din spital),asa incat avem 3900g si... 55cm. Sunt tare mandra.

Am mai aflat ca are dermatita atopica, o sa folosim pediatril de la avene si inca o dracie care imi scapa. Ca detergent ne-a recomandat dermalin, dar maa cand mi-a bagat rufele a folosit un detergent de la amway, ce-i drept u neaparat de rufe, dar nu cred sa fie asta cauza iritatiei, ci mai degraba regimul meu alimentar. Mai discutimos peste cateva zile... A propos si eu folosiem pt masaj ulri Nivea, dar mi-a zis ca nu sta este cauza.

Mi-a dat si niste vitamine picaturi - nu pricep de ce, laptele de san are o gramada de vitamine, mai ales vit. C (a insistat pe ea) eu iau elevit zilnic si fata nu pare atonica, deci.. de ce? reteta asta a venit la plecare, asa ca n-am apucat sa mai cer informatii suplimentare. Inca nu i le dau...

Vigantol tot 2 pictauripe zi luam si noi, iar cand se face cald trecem la una. Cica are fontanela de 2/2, nu stiu ce inseamna asta dar e bine.

Ah si mi-a recomandat sa merg pe san pana la cel putin 4 luni, cica e recomandat 6, daca ma tine ()... Eu i-am zis ca intentionez 6 luni alaptat exclusiv, la care el... daca va creste in greutate si am lapte, desigu, daca nu adaugam si "altceva" in dieta (cred ca s-a prins ca urasc ideea dfe lapte praf hehe. Chit ca stau numai cu tzatza in gura fetei eu lapte praf nu-i dau.


de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Musette multumesc o sa intru pe site la ei sa ma uit.

Claudina felicitari !!!!!!!!

Felicic ce smeker e Falkone in cada ! Si noi avem la fel cadita si imi place la nebunie sa il vad cum sta ca in fotoliu in apa..

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput