Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ramo, felicitari pentru bebelina voinicuta!
Cum a stabilit pediatrul ca are puiuta dermatita atopica?
Eu as zice sa nu ii dai vitaminele ... e aiurea sa ti le recomande asa, fara nici o analiza!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Ramo si eu am vrut sa te intreb de dermatita. Cum se manifesta ? Are o iritatie pe pielicica ? Si noi avem din cand in cand. Initial am zis capoate este de la detergent, dar folosim Dermalin, nu ar trebui. Apoi mi-am dat seama ca este de la costumasele din catifea. Cred ca face alergie la ele. Sau i-a fost mai cald cu el si s-a iritat. Ideea este ca ii apare cand poarta costumas din materialul asta, si dupa ce ii pun din bumbac ii trece dupa 2 zile. O sa mai vb cu dr sa vedem ce zice. Am la intrebari pentru ea cand ma duc saptamna viitoare.....O sa le notez , ca altfel sigur uit din ele
Felicitari pentru bebelina !!!!

LE: legat de fontanela. 2/2 , se refera la cm. Adica la voi e mica si e bine. Noi o avem mai mare , 4/3 si de aceea luam cate 3 pic zilnic.

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Multumim! Pupici multi!

Anda are pielea putin aspra si niste bubite mici si tari pe obrajori si pe picioruse. Pe obrajori sunt rosii, pe picioruse nu se vad. Am avut impresia ca are pielea uscata dar nu, sunt niste brobonele mici de tot de culoarea pielii.

Nu e piodermita, cateva zile a avut si de-aia si pe manifesta ca orice acnee.

Si-a dat seama vazand-o si atingand-o. E posibil sa apara de la haine (detergent) dar si de la ce-am mancat eu. Eu am mancat cam anapoda zilele astea, mezeluri, cafea, grasimi, prajeli... Sper sa ma lase sufletul sa mananc mai de regim.

Mie mi se usuca pielea de cateva zile, sper sa nu aiba vreo legatura.

Am citit putin despre dermatita atopica si se pare ca poate sa-i manance. Off... La bebei poate trece in timp.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MMimi spune:

Ramo -- si noi avem dermatita din asta. Mie mi-a zis pediatra sa o dau de patru ori pe zi cu lotiune de bebelusi hipoalergenica. Am facut treaba asta cam de o saptamina, si aproape ca nu mai are nimic, pielea e mult mai catifelata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Fetelor, vis-a-vis de vaccin pareri si pareri . Ultima noutate in materie aici e vaccinul impotriva cancerului cervical. Se face fetitelor in clasa a 8a si e gratis. Mie mi se pare super ideea si nu voi ezita sa i-l administrez copilei mele peste vreo 7 ani . Alt vaccin pe care l-am facut noi si pe care nu v-am auzit vorbind e Menjugate, impotriva meningitei.

Felicic, ohoooo ce burtica a facut mititelul tau ..si cum sta el ca baronul langa fire place


300, mie aceasta dermatita mi se pare f. comuna, numita si acneea bebelusilor, se datoreaza hormonilor mamei transmisi bebeilor. A luat f. bine in greutate micuta ta, ai si motive sa fii mandra


Mmimi, aici in Canada la noapte vor fi 15 grade, dar cu minus ....cred ca e important sa o imbraci pe micuta ta intr-un snow suit din acela, stii tu si puteti iesi for a walk in the park fara nici o grija, ori de cate ori aveti chef.

Vis-a-vis de evolutia bebeilor, eu fiind la al doilea copil mi se pare ca juniorul meu e mult mai vocal fata de surioara lui la aceeasi varsta, ne gangureste zilnic de la o luna . Vi s-a intamplat si voua mamicilor la al doilea copil sa observati asta? Pupici ,

Cristina




le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ramo, si noi am avut bubitze care se simteau numai la pipait pe fatzuca si pe gat, au trecut cu crema d galbenele.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nu imi recomanda Rotarix pentru ca spune ea ca vaccinul protejeaza impotriva putinor tulpine, rotavirusul are foarte multe, pentru ca ea considera ca punctul maxim de evolutie al rotavirusului este in spcial vara cand Dimitri va avea deja 9 luni. Si pentru ca e de parere ca prea ii indopam cu vaccinuri in ultima vreme pentru orice ceea ei nu i se pare chiar in regula. Despre Prevenar mi-a spus sa ii fac pentru ca este foarte probabil sa intre in schema obligatorie si voi sta sa dau declaratii. Ea spune ca Prevenar-ul merita facut pentru ca formele de otita infectioasa pot fi foarte urate. Eu stiu ca pneumonii infectioase, otite infectioase sunt destul de rare si nu vad neaparat motivul sa il fac. Doctorita homeopata ma sustine si spune sa nu il fac de Rotarix nici sa nu auda. Ce voi face? Probabil ca Prevenar am sa fac (desi cu inima stransa) dar Rotarix nu. Oricum va mai tin la curent.

In rest:
Vigantol 2 picaturi/zi - schimbam sticla odata pe luna
Nu se rasuceste in pat ca nu are loc (doarme destul de lipit de mine)
Pampersul e ud si rece pe exterior doar dimineata, in interior e tot caldut


babytza din cate stiu eu costumasele de catifea au si material sintetic in ele si probabil ca de asta s-a iritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Legat de dermatita aia, am stat putin sa ma gandesc cum a aparut. Si eu ma gandesc ca e ceva temporar... si nu ma consum, ma gandesc insa ca poate ajuta pe cineva.

Pe corp: prima impresie a fost ca s-a uscat pielea si se descuameaza. Ulterior bubitele au devenit evidente la pipait.

Pe fata la inceput a aparut ca niste grupuri de spuzeala rosie mai ales pe frunte spre tample. Acum aproape nu se vad. Sunt mici, tari, uscate, in relief. Si multe, i-au acoperit fata si pare pielea aspra din cauza lor.

Si eu speram ca o sa-mi recomande ceva mai natural dar mi-a dat mostrele alea. Azi am dat-o cu pediatril ca oricum am tot uitat sa cumpar o cutie de crema de galbenele numai a ei.

Bebelina a facut si cojite in cap si mi-a dat si o mostra de gel din aceeasi gama. Eu ma gandeam sa schimb samponul dar am doua - sanosan si nivea si nu stiu care e responsabil. Mama ma sfatuia sa ma orientez spre un sapun de bebe si s-o spal si se cap cu el cat are parul mic. Oricum chimicale sunt in orice, asa ca nici nu stiu cum sa fac. Vad in timp, de altfel si eu sunt convinsa ca va trece repede. Duminica vin acasa si o sa urc si poze. Am si una in care se vede f bine cum a evoluat alergia asta.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui khristin
Alt vaccin pe care l-am facut noi si pe care nu v-am auzit vorbind e Menjugate, impotriva meningitei.



La noi Prevenar protejeaza si impotriva otitelor si meningielor, deci e un omolog.
Khristin, daca tu zici ca bebe 2 e mai "vocal" decat BB1, inseamna ca in cazul meu BB2 va vorbi la doua zile direct, o sa ma strige pe nume.
Si la noi e nebunie mare cu vaccinul contra cancerului de col uterin, insa sper sa nu spun o prostie, a fost o emisiune la TV in care se discuta un scandal: un deces in urma acestui vaccin; si imi amintesc ca se scandalizau ca e de ajuns un singur deces ca sa il puna la indoiala. Eu nu am urmarit toata emisiunea dar asta se discuta. Poate stie cineva mai multe amanunte, cine, unde, etc...

Fetelor, discutia aceea despre fluor unde a dus pana la urma? Voi dati bebeilor fluor. Eu, nu, dar doctorita a recomandat sa iau eu Zincafluor, parca asa mi-a scris, dar eu nu iau asa ceva. Mai iau Elevit din an in Paste cand imi aduc aminte dar nu contine Fluor.


Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata.
La noi ieri a fost o zi plina..a fost socrela in vizita,dupa -masa am fost cu fetele in oras si am lasat-o pe socrela cu copii..a fost ff relaxantCand am ajuns acasa soacr-mea reusise sa-l convinga pe Andy sa mearga cu la tara la 50km departare.Asa ca aseara au plecat ,am fost tare trista,nu sunt obisnuita sa stau fara el...dar l-am sunat si era tare fericit are copii cu care sa se joace,noah asta e..maine mergem si-l aducem acasa
ramo si alexia avea bubite micutze pe fata,dar i-au trecut ,n-am dat cu nimic.I se descuama si pielea,acuma am vazut ca si de pe pielea capului i-a mers n pic.

Vigantol-2 pic/zi...nu mi s- a spus sa schimb sticlutza ,asa ca n-am schimbat-o.
Alexia- dormind pe burtica se impinge cu genunchii si o gasesc de multe ori cu capul aproape de gratii
PAmpersul -si la noi la fel senzatie de rece la exterior,cald in interior.

khristin si Alexia e mai vorbareta ca Andy

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Andy
Alexia

Mergi la inceput