Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Bine te-am gasit Tzitziri.

Voi stiti cumva - de ce se recomanda numai Cerazette? Sunt singurele pilule monohormonale?


de Anda Teodora

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Puneti link la capitolul nou in cel vechi. Mie imi da eroare si nu ma pot loga ca as fi pus eu.

Inca ceva atunci cand sustii ceva si chiar crezi ce sustii cred ca iti poti spune parerea si o poti reafirma fie ca ceilalti sunt sau nu de acord. In fond si la urma urmei suntem mult prea diferite din toate punctele de vedere ca sa fim cu toate de acord. Dar este un singur lucru la care avem acces toate in mod egal si aia e informatia. Fiecare dintre noi o interpreteaza in felul propriu. Cat despre a sustine sau nu o anumita persoana: care e finalitatea? la ce va foloseste cand cineva vine si zice da da ai avut dreptate si cutare a gresit??? Mie la nimic sincer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Amalia , Edwin , Gruia , Sasha la multe lunite !!!! Sa fiti sanatosi si iubiti !!!!!

Noi am avut o noapte minunata !! I-am facut baita la 9 , a papat si pe la 10 a adormit. S-a mai trezit pe la 5:30 . Nu imi venea sa cred cat e ceasul cand m-am uitat... Super !!! Daca ar tine-o tot asa....

Amik bine ai venit !!

Felicia multumim pentru capitol nou SA fie un capitol linistit si plin de armonie , asa cum este de obicei...

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

muuh: care este eroarea? link-ul este pus si ma directioneaza bine pe parola mea. ce msg iti da?

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

GRUIA
EDWIN
SASHA
AMALIA



Citat:
citat din mesajul lui babytza
Eva din curiozitate , cu care dintre mamicile pe care le-ai jignit de nenumarate ori simti ca te completezi ?

Imi pare nespus de rau ca de fiecare data cand sunt pareri diferite unii arunca vorbe urate ...e pacat. Acest forum exista pentru a ne spune grijile, pentru a cere sfaturi si pentru a gasi informatii . Nicidecum pentru a face pe desteptii. Este normal sa nu avem aceleasi pareri, sau acelasi mod de crestere a unui copil. Dar doar pentru ca parerile noastre nu coincid nu inseamna ca unii sunt mai destepti si altii mai prosti. Suntem aici pentru a ne ajuta, nu pentru a ne enerva. Nu este un concurs , care e cea mai buna fiecare isi creste copilul cum doreste, parerea mea.
Eu cred ca putem sa dam sfaturi si fara sa sarim in capul celor care gresesc. Exprimarea conteaza foarte mult. E simplu sa jignim, dar e pacat. Si nu e cazul.
S-au mai discutat pe forum riscurile pe care ni le asumam atunci cand ducem bebeii in locuri aglomerate. Toate stim ce virusi sunt, dar exista momente cand nu avem ce face si trebuie sa ii luam cu noi.Sau pur si simplu asa vrem, sa ii luam cu noi. haideti sa fim seriosi. Chiar ii tinem in clopote de sticla ? Ii ajuta cu ceva ? E adevarat ca trebuie sa ii ferim atat cat putem , dar sa nu exageram.
Eu personal am racit acum cateva zile si mi-a fost teama sa nu ia si puiul. Dar am stat in continuare langa el, fara sa imi pun masca pe fata. Asa imi sugerase cineva, sa nu ia bebe raceala. Dar vorba Mirunei raceala e una si gripa e alta.
Va pup si ma duc la nani. Chiar m-am enervat rau si incerc sa ma abtin sa nu iau foc si mai rau.



As dori sa va zic si eu ce simt, in lumina discutiilor purtate aseara si azi!

Constat cu stupoare ca mi se da muuult prea multa importanta incat sa se « ia foc” si sa se mearga la culcare ca sa se calmeze. Nu ma asteptam sa reactioneze nimeni astfel. Eu intervin cu precizari in momentul in care consider ca am ceva de spus, « fac pe desteapta” cum spunea cineva (culmea, zicand ca eu jignesc) Daca cineva dintre voi considera ca am jignit, imi pare rau. Sunt o persoana f ferma si am zis deja asta pe forum, am o maniera foarte directa si clara de a ma exprima, nu pun f multe emoticoane cu pupici de amorul artei ci spun ce gandesc. Nu sunt violenta ci doar directa. Si ca sa raspund la intrebarea adresata, nu consider ca ma « completez » cu nimeni pe forum pt ca nu scriem pe un forum sa ne gasim « jumatati », nu asta am zis, ci ca mentalitatile si opiniile noastre se completeaza.

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Si inca ceva mai am de intrebat voi mergeti cu bebei in supermarketuri????



Dya, nu am inteles de ce ai nevoie de suporteri cum spui, eu sunt singura contra tuturor cand cred tare in ceva, si imi apar ideile asa cum stiu mai bine, cu argumente personale, cu surse externe, cu lucruri pe care le stiu si in care cred, pe care aleg sa le impartasesc si cu voi. Dar pot la fel de bine sa tac si cum si tu poti la fel de bine sa ma ignori. Cat de greu poate fi sa nu ma bagi in seama? La urma urmei ai adresat o intrebare, daca ne ducem copiii in supermarket, eu fiind singura care si-a permis sa raspunda negativ, gata, il tin sub bol de cristal ca Andreea Marin ( ??? care e ideea ?), paranoizez, fac pe desteapta. Wow ! Trebuia precizat cand adresati intrebari ca e test grila care admite un singur raspuns posibil!
Parca tu ai disparut de pe forum ca ti se parea ca nu te baga nimeni in seama, acum ca raspund tot nu e bine?

Nausica, cu aceeasi stupoare am reactionat si eu la interventia ta...

Anca, eu chiar am simtit sa iti zic sa nu o mai duci pe Carla in hypermarket, nu m-am gandit ca jigesc, nici ca sunt condescendenta, sorry !

Eu consider ca discutiile in contradctoriu si polemicile fac lumea sa avanseze nu sa stagneze, insa....nu are nimeni niciun drept sa ma judece ca nu imi duc copilul nu stiu unde, poate, in cel mai rau caz, sa imi dea un sfat de genul "nu face cutare si uite de ce"




Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Dya

Nu am putut sa tac din gura. Chiar nu am putut. Sincer si mie mi se pare ca te grabesti cu diversificarea puiului, dar de aici pana la a te face cu ou si cu otet este distanta mare. Asa cum a subliniat si Tzitziri si Miruna , nu conteaza doar ce spui ci si cum o faci. Si nu e vorba daca te sustin sau nu , pentru ca tu sti cel mai bine cum e mai bine pentru puiul tau. Noi ne dam cu parerea, unele fete cu mai multa experienta vin cu sfaturi, dar tu nu vei face 100 % cum spunem noi.
Si au mai spus 2 mamici (si bine au spus) ca nu trebuie sa luam totul de aici de pe forum, aici sunt doar sfaturi. Cel mai bine , atunci cand e vorba de ceva f important, este sa ne intrebam medicul pediatru. El stie cel mai bine !
Parerea mea este prea putin importanta fata de sfatul unui medic. Copiii nu sunt trasi la indigo pentru a reactiona la fel.


Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Corrina poze ar avea dar cablul de date imi lipseste deocamdata. Cred ca le voi pune cand ajung acasa.

Felicia, daca Fox face asa cand vede un caine acum ce te faci cand isi fac ei curte, prin februarie? ;-)

Eu am in brate o burtica zgomotoasa care se trezeste cam des. Sunt curioasa daca mai sare de fund in sus cum mi s-a intamplat cand am postat mesajul cu programul de azi-noapte, cand cred ca s-a speriat de fermoarul meu inchis brusc, incat a trebuit sa-i administrez o tzitzi calmanta.

Din cauza ca se trezeste si nu mai poate adormi dimineata, Anda a devenit o mondena, sta cu noi la cafeaua de dimineata - marea ei placere e sa admire dulapul plin cu de toate. Daca aici face asa, cred ca la noi n-o mai scot din bucatarie, avem un perete cu faianta verde iar mobila e toata rosie. [:-D]


de Anda Teodora

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

referitor la cearta si impunsaturile voastre vreau si eu sa va spun doua lucruri
"Nu-i întotdeauna u#351;or s#259; fii om #351;i cu atât mai pu#355;in s#259; fii un om pur" si
"Exist#259; în oameni mai multe lucruri de admirat decât de dispre#355;uit."

o duminica frumoasa va doresc

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

revin cu traducerea

"Nu-i întotdeauna usor sa fii om si cu atat mai putin sa fii un om pur."


"Exista in oameni mai multe lucruri de admirat decat de dispretuit."

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eva_F
Si ce treaba are laptele praf? Ia cititi aici:http://www.babycenter.com/404_should-i-give-my-formula-fed-baby-fruit-or-vegetable-juice_9141.bc

De fapt, majoritatea surselor vorbesc de cel mai devreme 4 luni, dar cazuri speciale, in rest 6 luni, pana atunci lapte sau formula!

Si eu stiu ca se incepe cu sucuri/ supe, de preferat legume sau fructe putin acide gen banana, nu ce citeam eu biscuiti cu mere...

Dya, pediatrul te lasa sa diversifici asa devreme? chiar sunt curioasa...el la ce scoala a invatat medicina?



Care este oul? Dar otetul?

Serios acum, cred ca problema ta legata de mine e cu totul alta, nu poti inventa situatii doar ca sa te racoresti...Unde e buba!? Nu e cazul sa o sustii pe Dya, nu stiam ca ne luam avocati, sustine-te pe tine pt ca eu nu inteleg atitudinea ta! Acum TU jignesti, aiurea asa...



Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput