Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Andreuta , sper sa fie trecator si la noi, am reusit azi sa mancam de 2 ori cate 10 min, fara sa mai curga lacramioare, si asta dupa ce m-am muls 100 ml ... o avea vreo legatura??
Oricum, nu ma ingrijorez dupa un episod trecator, insa treaba asta cu suptul rapid (max. 5 min) e de cateva zile si, ceea ce ma dispera, de fapt, e plansul lui la orice ora, mai ales dimineata, chiar daca e in brate! Cum am mai spus, eu inca nu stiu cum zambeste puiul meu

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...


Din cate povestesti tu e posibil sa ai prea mult lapte si lui bb sa-i vina jetul prea tare - nici asta nu le place - de asta a mers dupa ce te-ai muls. In cursul despre alaptat de pe mail-ul comun iti povesteste despre problema asta si ai si cateva sfaturi, mai ales pozitia cu bb peste tine. Am povestit de multe ori despre ea, nu vreau sa devin pisaloaga dar e ft buna. Zicea cineva ca nu o poate aplica ca este bb prea mare - si mara mea e lunga ( are cam 60 cm ) dar merge daca ii lasi piciorele sa curga intre picioarele tale. Poate exista si alte solutii, eu pe asta am gasit-o. Oricum si mulsul este o solutie, bine ca ai gasit-o Iar cu zambetul, primul meu copil a zambit pe la 2 luni juma iar mara pe la 2 luni, imediat dupa botez. Pana atunci zambea doar la tzatza, spre final, cand se simtea satula probabil...

Mie mi se pare normal sa te ingrijorezi la primul copil si sa-ti spui temerile pe forum. Nu toti bbii sunt asa linistiti - si eu am noroc acum cu mara dar serban a fost foarte dificil in primele 3 luni iar acum e un copil forte activ, foarte curios ( are o intrebare pe secunda cred ) si foarte independent o dulceata dar destul de greu de strunit...Ma rog, ideea e ca nu toti copiii seamana si ca din pacate sfatul mamei/ soacrei etc nu e foarte de actualitate asa ca forumul poate fi o solutie mult mai buna. Doar ca nu trebuiesc comparati copiii intre ei ca nu-s facuti dupa sablon si, la fel de important, nu trebuie ca forumul sa fie sursa de sfaturi medicale - apelati la pediatru pentru o parere avizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Tzitziri, felicitari pentru botez si logodna! Sa fiti fericiti!

Nerantula scuze nu stiu de ce am asociat problema ta cu scaderea lapticului... Ma ierti da ?

de Anda Teodora

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

azi a trebuit sa ies dimineata, trebuia sa ma prezint la un organ(nu va ganditi la prostii) de controlbona nexam, asa ca a trebuit sa presteze tati la bebe pana m-am intors bebe doarme dim de la 9-10 la 13(o avea legatura cu faptul ca la ora 13 l-am nascut?) asa ca bebe dormea si tati ma suna: vezi sa treci si pe la banca, dupa 15 minute vezi sa cumperi apa plata, i-am spus ca daca ma mai suna o data si nu are legatura cu bebe ajung fara telefon acasa, il dau de toate strazile si trotuarele, cand vedeam nr lui pe ecran faceam tensiune 20. Ajung acasa ii gasesc la masa, era cu bibe in gura si mirosea suspect. Il intreb cand s-a trezit si daca l-a schimbat, zice ca de-abia s-a trezit si de schimbat nu a apucat Zic ok, de cand miroase? El: de vreun sfert de ora Ma uit mai urat si recunoaste ca nu mai mult de jumatate de ora Vedeti de ce vreau bona? Femeile sunt altfel.....Tatii le dau sa manance, se joaca cu ei, dar cand vine vorba de un pampers
300: eu am vb cu dr inca din maternitate, vreau sterilet, mi-a zis ca vb la controlul de 6 sapt, dar ca sterilet mai devreme de 3 luni de la nastere nu-mi pune. Asa ca perioada de "nema siecks" se prelungeste in cazul meu ptr ca anticonceptionale nu am luat niciodata.
musette: o sa-i fac, ma procup, promit.
eva: adevarul este ca daca il pun la tzitzi nu-i mai trebe nik nu-l doare nik, nu-l nemultumeste nik, este MULTUMIT! ce ne facem cand vor creste? tot la tzizti?(pana atunci parca suntem cimpanzeii in teleenciclopedia)
apropo de dureri: ai incercat un masaj intai? pana sa chemi reumatologul vezi cum faci poate iti vine o/un maseur acasa. Cumnata mea a avut probleme de genul asta, credea ca este de la oase(sold, bazin) dar le-a rezolvat cu masaj.
subiect kk|: face o zi da una nu si cand face se umple pana la gat, iar in ziua respectiva face de doua ori
subiect: cantar, il cantaresc saptamanal, nemancat si dupa ce face kk, sa nu ne furam caciula, iar la 3 sapt avea 760 gr luate in plus fata de greuatea cu care am iesit din spital. Daca nu aveam cantar, m-ar fi obsedat, asa il ignor
nushule: ai pm

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Kid - eu am facut verificarea pe 24 de ore. A fost destul de greu, piti e tare nervoasa cand nu isi primeste papa repede de tot. Dar am strans lapticul si de luni de la masa de ora 7 pana marti la masa de ora 7 dimineata am verificat tot ce papa si am notat. Cantitativ/24 ore e ok cat papa, idee e ca ar trebui sa rareasca mesele si sa creasca cantitatea. AStept sa mai creasca, poate isi face singura programul asa.

Muuh - am fost ieri la doctor si am avut aceeasi discutie pe care o avem de 2 luni, piti ia in greutate "ca la carte" adica 30gr pe zi si ar trebui sa ia mai mult, ea a avut 2800 la nastere.


Nerantula - poate a crescut debitul la laptik si de aia papa mai putin (in minute) dar poate cantitatea e aceeasi. Noi pateam ca papa, scuipa sanul, zic ca gata, strang masa si dupa 10 minute iar mai vrea sa pape. Acum papa ca haplea, se ineaca, o ridic, urla ca vrea sa pape. iar e haplea, iar se ineaca si tot asa. Daca ai pus in functie pompita inseamna ca ai vazut si cam ce debit ai.

Anca - asa patesc si eu, are depozit intre degete. eu o mai iau si o spal pe maini si pe fata, cum isi baga degetele in gura se umple de saliva si pe maini si pe fata. Si saliva e lipicioasa si uite asa ajunge sa adune tot praful din casa.

Eva, Laureta noi am facut ieri vaccinul si nu e chiar asa de rau. Mai urat mi-e acum ca trebuie sa ii pun supozitoare cu paracetamol... Si parca e mai agitata decat de obicei, dar cred ca asta e numai in mintea mea.

Eu nu ma disper cu greutatea decat cand vin de la pediatru, in rest vad ca piti e lungana, deja avem haine care nu ne mai vin si o vad cum creste, cum se dezvolta, e un copil tare tare vesel in ciuda tuturor problemelor si supararilor si ma bucur ca starea mea de spirit nu i se transmite.

fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

irina de unde ideea sa isi rareasca mesele? De ce trebuie? Daca vor ei bine daca nu nu. Ma scuzi dar doctorita ta pare usor imbecila la capitolul asta. Alapteaza copilul si da-i ignor atata timp cat ia in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Ne intoarcem si noi dupa o absenta motivata: de sambata suntem si noi crestini!Am fost tare cuminti si totul a iesit f bine.
Ieri am facut si vaccinul de 2 luni si am fost putin agitati dar ce sa facem trece si asta.
Cand am putin timp mai scriu.Vroiam doar sa intreb ce reactii pot aparea de la vaccin in afara de febra????

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Dya mi-a zis dr ca febra si agitatie de la durere de burtica...atat. A mea nu a facut azi noapte febra deci inteleg ca am trecut peste hop.

Nerantula si eu lucrez inca la pozitia descrisa de Nerantula. Acum parca e mai bine...dar si Maria imi urla uneori la san si imi dau seama ca e de la jetul care ii vine puternic. Se apuca sa suga si dupa un timp cand se activeaza reflexul de let down pur si simplu ii tzasneste laptele prea mult, intr-un jet pe care ea nu-l poate controla. Si se apuca sa urle. Si sa urle...o ridic, o linistesc, incerc sa o pozitionez cat mai vertical, cu picioarele ei intre picioarele mele, eu stand pe spate. Nu imi iese f bine dar perseverez. Ah, si se intampla cel mai des dimineata, dupa o pauza mai mare, cand si sanii sunt beton...Eu zic ca aceeasi problema o aveti si voi mai ales ca la muls scoti f bine!

_irina da-i sa pape bebelinei cand cere...o sa isi faca singura programul dupa cum ii place. Daca mananca mai putin si mai des, deh, asa e ea, domnisoara fina. Nici aici nu tb sa comparam copiii intre ei ca nici noi, oameni mari, nu mancam fix la fel si la aceleasi intervale de timp...

CD arata-i si da-i sa pipaie soacrei caciulitza uda si rece si zi-i ca nu crezi ca e bine sa ii inghete ceafa copilului in ea Usuca-l dupa baie cu foehnul, eu am prins ideea de pe linkul postat de Laureta cu dr Culcer ca la primul copil i-am pus caciulita si eram tot timpul nemultumita. Ii tot schimbam caciulitele pe masura ce se udau...am avut parte numai de ciuf mare la bebei. Cu foehnul e parfum, pe bune, se usuca bine bine parutul si nici nu mai raman ude urechile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Eu cred ca toate mamicile, bunicile si persoanele trecuta de-o varsta au obsesia caciulitei!!!
Si pe mine maica-mea ma punea sa-i pun caciulita in casa, dupa baie ca sa nu raceasca...asta pana a venit dr. si i-a zis ca ea nu-i de acord cu caciulita in casa, mai bine uscat parul cu foehnul.

Tzitziri, Simona_ef, Denisa, mercic pt. pm, incerc sa incarc pozele si sa le pun la semnatura
Tzitziri, pt tine inca un special...sa fie intr-un ceas bun logodna voastra si crestinarea micutului.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

tzitziri felicitari pentru botez si logodna, sa fiti fericiti si sa va traiasca puiul
dya sa va traiasca micul crestin

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Multumim frumos inca o data de urari.


Mamica implinita de David (17.09.2008)

Mergi la inceput