Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Offf, n-am nici o sansa sa ma tin de voi.

Sunt de acord cu Eva, nu va mai stressati cu greutatea si suptul, nici eu nu am facut proba suptului decat in spital la inceput dar era firesc ea fiind asa mica si prematura si nu stiam daca suge sau nu. Si acum are zile in care vrea sa suga aproape toata ziua si zile in care de-abia se atinge de sani. Nu sta niciodata la san mai mult de 15min. la fiecare si sunt zile cand nici macar 3 minute nu suge. Dar creste, ia mai mult de un kg pe luna. Fiecare copil cu ritmul lui. Intr-adevar cand plange prea mult desi pare sa aiba de toate la dispozitie atunci s-ar putea sa fie o problema si ar trebui gasita si rezolvata.

Legat de iesitul afara cand e frig si bebe are nasul infundat: eu TREBUIE sa ies zilnic sa-mi iau baiatul de la gradinita asa ca fie frig, ploaie, vant sau ce-o fi eu trebuie sa ies. O imbrac bine (nu o infofolesc), nu-i pun manusi sau fular sau altceva, doar o caciulita care sa acopere urechiusele, o salopeta groasa si daca-i cazul inca o paturica in landou sau gluga de la salopeta peste caciula. Deseori are nasul infundat caci la noi e umezeala multa dar cata vreme pare ok si nu face febra....

Febra, zic medicii la noi, inseamna la un bebelus o temperatura peste 38 de grade. De asemenea la bebelusii mici pana la 39 nu recomanda sa se intervina cu antitermic. La reactia de la vaccin eu n-am suportat si la 38,5 i-am dat paracetamol. La baiat insa, care e mai mare pana la 39,2 (masurat in ureche) nu-i dau antitermic.

Aly_c20, baiatul meu in prima luna a luat doar 650g in greutate dar apoi a inceput sa creasca foarte mult, mi-a luat si cate 1600g intr-o luna insa nu s-a pus problema de analize hormonale. Medicul de familie tot asa m-a batut la cap ca e prea mult ca nu-s ce. Apoi m-am dus la privat si medicul respectiv mi-a zis: "stati linistita doamna, nu va temeti ca n-o sa devina urias, nu va uitati ce inalt e taica-su? lasati-l sa creasca in ritmul lui." Vreo trei luni asa a crescut cate 1,5 kg ai apoi si-a incetinit ritmul. Acum e un copil normal, mai inalt decat media dar bine proportionat, chiar un pic spre slabut. EU zic sa mai ceri parerea vreunui medic.

Eva, parca tu intrebai de Cezarette. Si eu iau dar doar de doua saptamani. Medicul mi-a zis sa incep de cand vreau eu, intr-o zi oarecare si sa le iau zilnic la ora cat mai exacta si sa nu fac nici o pauza, cand se termina o folie o incep imediat pe cealalta. Nici la mine nu a venit menstruatia dar alaptez exclusiv. Dupa prima nastere mi-a venit menstra pe la vreo 5 luni desi il hraneam mixt. Si atunci am luat tot pilule monohormonale si a fost ok, le-am tolerat bine, n-am avut dereglari sau altceva. Dar cred ca asta depinde si de organism.

Gata, v-am stressat destul pe ziua de azi. Ma duc la treburi.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

apropos de plins mult, am patit-o cu alexa. avea program de urlaturi, noapte de la 2-4, parca era ceas, dar stiam ca sunt colicii.
CD, multa sanatate!
nici eu nu am cintar, o sa-l cintarim la o luna la cabinetul dr.

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadumitru spune:

preety si noi patim la fel cand este treaza nu stam decat in brate cum am lasat-o in patut cum e jale .. dar asta este ..... sta mami cu ea in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Merci Alina, gata trebuie s ama fac bine, maine cred ca ajung iar la Bucuresti dupa casa si ar trebui sa merg si la control, daca si maine ma refuza dr (ar fi a 5a ora cred) o sa merg la altul si gata
Am si eu o intrebare pentru mamicile care au facut cezariana, e normal sa ma tina operatia (destul de tare) cand stranut, la 2 luni de la operatie?
Sieks, sieks...oare ce-o fi domne ala?, gata zilele astea fac controlul si in weekend nu mai scapa sotzul

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

CD ca sa renunti dupa caciulita de dupa baie incearca sa ii usuci bine parul (si urechiusele) cu foehnul. Caciulita de bumbac pe par ud se uda si ea si numai cald nu ii tine...

Bebeii alaptati pot face kk si mai rar de 2 zile. Dr Spock spune ca sunt unii perfect sanatosi care fac kk o data pe saptamana si nu e nimic in neregula cu ei. Pur si simplu, in primele 6 luni si cei alaptati exclusiv si cei pe formula, au un kk mai putin dens care nu exercita destula presiune asupra colonului ca sa se elimine. Unii sunt mai kkciosi, altii mai putin. Daca ii stresati cu termometrul sau cu supozitorul numai ca sa produca ceva, colonul se va invata lenes si de aici pana la constipatie cronica nu mai e decat un pas. Inseamna ca se vor invata sa faca kk numai provocat si nu e de dorit asta...Maria inca face la 2 zile, uneori 3, da, o vad ca se screme zilnic dar daca nu iese nimic o las in pace, asa mi-a zis si dr. In plus, se pare ca exista perioade cand pur si simplu asimileaza mai mult din laptic si nu e necesar sa produca o cantitate destula de kk ca sa iasa afara zilnic...in perioadele de pusee de crestere asa e. De aceea nu se vb de constipatie la bebei, scaunul lor e moale mereu, cat timp e moale poate sa fie si la o saptamana...daca sunt alte probleme, e tare, e cu sange etc...atunci e cazul de medic.

Eva e normal sa te stresezi la primul bebe, ca vrei sa ii fie numai bine lui...e bine sa ne verbalizam temerile pe forum ca d-asta suntem aici, sa ne sustinem moralul reciproc. E bine sa nu te stresezi, dar cand esti singura si fara ajutor din partea unei mamici, bunici etc, toate par mai grave. Eu le pe toate ingrijoratele si le astept cu vesti, sper sa pot darama niste temeri, din ce am vazut si ce am citit. Moama, cum suna asta...dar stiu cum eram la primul bebe si ce simteam si cum ii indesam biberonul in gura plangand ca nu a luat fix 750 de g cat zicea dr intr-o luna si a luat mai putin cu 50 de grame. Fetele de la cealalta odisee, mamici de al doilea bebe, incercau sa ma linisteasca si acum vad ca au avut dreptate, stressul inutil il streseaza si pe bebe, dar nu ai cum sa stii asta chiar din prima luna. Usor usor vor disparea si temerile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

CD27, la noi in casa temp. e de 20-21 de grade si nu-i pun caciula nici dupa baie, o usuc bine cu foenul si atat.

kid2003, Lucia mea face caca o data la 5-7 zile si medicul a zis ca-i ok. In schimb se partaie de zici ca are o motoreta-n pampers.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid2003

CD ca sa renunti dupa caciulita de dupa baie incearca sa ii usuci bine parul (si urechiusele) cu foehnul. Caciulita de bumbac pe par ud se uda si ea si numai cald nu ii tine...

Bebeii alaptati pot face kk si mai rar de 2 zile. Dr Spock spune ca sunt unii perfect sanatosi care fac kk o data pe saptamana si nu e nimic in neregula cu ei. Pur si simplu, in primele 6 luni si cei alaptati exclusiv si cei pe formula, au un kk mai putin dens care nu exercita destula presiune asupra colonului ca sa se elimine. Unii sunt mai kkciosi, altii mai putin. Daca ii stresati cu termometrul sau cu supozitorul numai ca sa produca ceva, colonul se va invata lenes si de aici pana la constipatie cronica nu mai e decat un pas. Inseamna ca se vor invata sa faca kk numai provocat si nu e de dorit asta...Maria inca face la 2 zile, uneori 3, da, o vad ca se screme zilnic dar daca nu iese nimic o las in pace, asa mi-a zis si dr. In plus, se pare ca exista perioade cand pur si simplu asimileaza mai mult din laptic si nu e necesar sa produca o cantitate destula de kk ca sa iasa afara zilnic...in perioadele de pusee de crestere asa e. De aceea nu se vb de constipatie la bebei, scaunul lor e moale mereu, cat timp e moale poate sa fie si la o saptamana...daca sunt alte probleme, e tare, e cu sange etc...atunci e cazul de medic.

Eva e normal sa te stresezi la primul bebe, ca vrei sa ii fie numai bine lui...e bine sa ne verbalizam temerile pe forum ca d-asta suntem aici, sa ne sustinem moralul reciproc. E bine sa nu te stresezi, dar cand esti singura si fara ajutor din partea unei mamici, bunici etc, toate par mai grave. Eu le pe toate ingrijoratele si le astept cu vesti, sper sa pot darama niste temeri, din ce am vazut si ce am citit. Moama, cum suna asta...dar stiu cum eram la primul bebe si ce simteam si cum ii indesam biberonul in gura plangand ca nu a luat fix 750 de g cat zicea dr intr-o luna si a luat mai putin cu 50 de grame. Fetele de la cealalta odisee, mamici de al doilea bebe, incercau sa ma linisteasca si acum vad ca au avut dreptate, stressul inutil il streseaza si pe bebe, dar nu ai cum sa stii asta chiar din prima luna. Usor usor vor disparea si temerile.


Temeri incercam si eu sa daram spunand sa nu mai generalizeze si sa compare orice. Nu zice nimeni sa nu se exprime mamicile, nu pot eu impiedica acest lucru, dar rolul celorlalte e sa le calmeze, nu sa le afunde mai rau in panica (cred eu).

F bine venita interventia despre kk, si acest subiect a starnit nelinisti pe aici!


Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

kid ai mare dreptate am vazut si eu cum se uda caciula, mai ales la ceafa unde are par mai mult, dar...nu pot sa contrazic soacra (ca doar stau in casa ei), d-asta abia astept sa ne mutam ca sa incerc sa ii schimb un pic din 'apucaturile' astea,soacra e medica si mi se pare destul de panicoasa...aoleu o sa ia copilul raceala, aoleu tuseste copilul, ooops...nu vreau sa critic ca doarme noaptea cu piciul si asa apuc sa dorm si eu cateva ore

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantulas-ar putea sa ii vina cu prea multa presiune laptele. Mai ales daca spui ca dupa ce ai scos 100 ml a mancat linistit. Incearca sa scoti inainte de fiecare masa niste lapte si apoi sa il pui la san sau incearca sa il alaptezi in pozitiile de alaptat pentru tzatze cu debit mare (scuze de exprimare dar nu imi vine alta mai plastica in minte). Eu patesc asa cu Dimitri cand am sanul stang plin si el il pompeaza cu presiune, sanul curge tare el se enerveaza scuiipa, urla etc. si dureaza nervi si timp pana reusesc sa il remufez. L-ai vaccinat de curand? Si vaccinul mai poate da lipsa poftei de mancare. Mie mi se pare ca ia bine in greutate.

nushulica Dimitri a plans ieri si alaltaieri cam doua ore aproape continuu, era mancat, schimbat, vroia plimbat s-a calmat de abia dupa ce am realizat eu ca vrea sa il leg in sling de mine. De astazi am decis sa il tin mult mai mult legat de mine sa vedem cum va fi diseara. Iti spun ca marti a plans cu tipete ascutite si s-a linistit cu greu abia dupa baie si dupa ce a molfait-o pe tzitzisor. Inca ceva, seara productia de lapte scade asigura-te ca nu ii este foame asa pe la sase sapte.

Eu am mai spus, noi stam ziua la 20 de grade (Dimitri e cu body, bluza subtire, pantalon trening si sosete) noapte la 21.5 ca imi place mie la caldura iar Dimitri doarme cu o pijama cu picior subtire si un sa de dormit din bumbac simplu peste.

Febra se considera la ei peste 38, intrarectal si dupa ce s-a scazut 0.2 de pe termometru. Si da se incalzesc foarte foarte repede daca e cald in casa. Eu am patit-o la Alexei, facusem 24 de grade in casa de tembela ca imi era frig si a facut si el febra. L-am scos afara 10 minute si a revenit la normal.

Caca face cand zilnic, cand la doua zile cand la trei. Se screme dar are consistenta normala deci nu imi fac griji. Pediatra mea refuza orice stimulent din asta mecanic mi-a spus ca daca mi se pare constipat sa pun mana sa mananc pere, prune uscate si sa beau lichide suficiente ca se regleaza si sa nu cumva sa umblu cu supozitoare si alte ustensile.

Mie mi se pare firesc sa va ingrijorati dar va spun un singur lucru:NU COMPARATI COPII intre ei ca ajungeti direct la balamuc. Ganditi-va la copilul vostru ca la o persoana unica, cu ritm de dezvoltare si nevoie diferite de ale oricui altcuiva. Petreceti timp cu si langa ei, observati-i si veti stii foarte bine ce le lipseste, bine in masura in care se pot si ei exprima. Aviz: unii plang si de caldura, stres (da da exista si la ei), suprasolicitare, plictis (mai scoteti-i la aer macar pe balcon) si mai ales daca va simt pe voi stresate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

CD special pentru soacra ta. Daca e medic stie asa la bunul simt ca viroza daca e sa o ia poate sa poarte copilul si 10 caciuli pe cap dupa baie.

Raceala e raceala si nu se ia, o faci cand organismul tau a fost supus prea mult timp unor temperaturi scazute si viroza, gripa sunt alta mancare de peste si circula prin aer, vaj vaj de le ei de oriunde chiar daca stai in casa.

Mergi la inceput