Mamici norocoase de sept-oct 2008 (169)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Offf, acum ar fi culmea sa nu-l gasesc!


FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Neata, mamici si burtici!

Iepurica si Feli, sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi si mancaciosi! Refacere rapida pt mamici!

AndyP , cred ca poti sa-i dai Oscillo; eu i-am dat celei mari si nu mi s-a parut spectaculos.Din cate stiu nu are contraindicatii.

300, si noi cecrem titi des; nu mereu, dar are zile can ar sta continuu la san, desi nu suge mare lucru si nici foame nu pare sa-i fie. Cred ca se alinta.

JulyMorning, eu o sa fac schema privata de vaccinare si pe cele optionale. La primul copil le-am facut pe cele de la stat si a avut reactii aproape de fiecare data; in plus, a luat un rotavirus care crede-ma, nu e gluma; e cumplit; am trecut razant pe langa internare. Asa ca o sa-i fac toate vaccinurile posibile.

Kllemi, eu n-as trezi-o daca nu cere ea mancare; zi merci daca sugemai rar de trei ore. Daca i-ar fi foame s-ar scula ea singura si ar urla pana ar hrani-o cineva.

Maryb, haha, feonul. Bine ca functoneaza ceva. Eu pe cea mare o puneam in bouncer in fata hubloului de la masina de spalat si tacea. Cat deszpre Saab Simplex, poti sa-l dai direct pe gura. Cand plange bb de foame si face gura mare, ii picuri in gurita.La noi functioneaza. Noaptea, pt ca sunt chioara de somn, ii picur intr-o seringa (scot pistonul si apoi il bag la loc). Noua ne-a dat pediatra Debridat -cate 2ml /12 ore + saab simplex- 20 pic /6 ori in 24 h. Vada ca deocamdata functioneaza dar nu fac minuni. Cred ca minuni face doar impul. Oricum, explicatia ei este ca debridatul e antispastic si celelalte sunt flatulente; deci fac chestiuni diferite. Saab simplex o ajuta s elimine gazele iar debridatul ii calmeaza contractiile/ spasmele musculare.

Sabinel, e dulcica foc fiica-ta.

Nadina, cea mai buna metoda e sa faci copilul sa suga. Pana se hotaraste, maseaza tu cu ceva crema ca sa alunece sau sub dus (nu fierbinte, doar caldut) cu apa si sAPUN.

Anis, si noi circulam cu capul gol si isterizam populatia Romaniei. Am ras ieri la faza cu "mami, cand imicresc si mie sani, o sa-i dau si eu lui Iris sa manance". Ai ajutor serios.
Acum vad ca esti mama Omida. Poate stii sa-mi spui si mie de ce nu pot sa mulg cu pompa mai nimic. Am incercat aseara si am muls 20 ml intr-o ora. Lapte am ca bb suge bine si se satura; ia bine in greutate, desi nu poate goli un san. Am incercat si sanul nu e gol desi la pompa nu curge. Stii de ce? Help!

Irina, toti prefera biberonul o data ce fac cunostinta cu el.Parerea mea e ca n-ar trebui sa-i mai dai daca ai lapte. Formula e mai satioasa si intervalul dintre mese e mai mare. Asta nu inseamna ca nu se satura cu laptele tau.

Moamaa,ce mesaj lung am scris! Scuzati destrabalarea!



[url=http://community.webshots.com/user/fermaschei2?vhost=community]anna-rebecca 02.10.2008[/url]
alice-mihaela 21.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Fetelor, neatza,

Aseara ne-a vizitat la domiciliu pentru prima oara dr Valeria Herdea, medicul nostru pediatru si de famiie al lui Luca. V-am vb de dumneaei, v-am aratar filmuletele de pe f e m i n i s. r o. In realitate e la fel de super super, sunt fericita ca am ales-o; plus ca se deplasaza cu drag la domiciliu si se vede cat iubeste copiii!

Acum, sa va zic ce am discutat, a stat la noi o ora!
Luca e sanatos tun, citez, l-a verificat pe toate partile: 4900GR 57,5 CM.
M-a sfatuit sa ii fac masaj de talpi, gambe, manute cu ulei vitamizant 10min de 3 ori pe zi.
Dimineata 3 picaturi de Vigantol (in lunile cu "r", in rest 2) si 50 ml calciu gluconic, pe care il cresc odata cu kg(60 ml la 6kg, etc)
Vigantolul se arunca dupa o luna pt ca pierde eficacitatea, iau altul!
Intrebare: mi-a eliberat o reteta din aceea colorata, e pt compensate/gratuite? ce stiti, sunt gratuite?
Nu e nevoie de ceai cand e alaptat exclusiv!

Bubitele de pe fata sunt normale, inseamna ca am lapte bun, gras; nu e nevoie sa le dau cu ceva, vor trece.

Zilnic plimbare minim 2 ore.

In rest, decalotare nooooo wayyyyyyyyy acum, ci de la 4 luni incolo, daca incercam acum poate fi cu consecinte groaznice(mi-a dat un exemplu celebru in medicina, regele Carol, ramas impotent dupa o proasta decalotare cand era bebe) dar mai incolo decalotare daca nu suntem de acord cu circumcizia( doctorita e pro circumcizie)


M-a invatat masuri de resuscitare daca se sufoca, cum scad temperatura (baie cu scaderea treptata a temp sau prosop f rece)si Panadol/supozitor Paracetamol.

Nu e ok sa folosesc batista bebelusului, i-am zis ca am cumparat si sta frumusel sigilata; a zis ca f bine, o folosesc de la un an incolo daca e nevoie, daca e racit, dar se pare ca avem noroc ca prinde vara in per aia! Acum merg doar pe ser fiziologic/Sterimar si pompita.

Noi nu avem probleme cu alaptare, ochisori ca sava zic ce a zis, nu am discutat aspectele acestea!

Mi-a mai zis mie sa iau Elevit si Zincafluor(sa nu apara vreo carie, desi nu am macar una), cata vreme alaptez.

Acum cel mai spinos subiect: vaccinurile

Exista varianta d stat gratuita si 2 variante cu plata, asta nu stiam.
1.Varianta Glaxo(americana) cea cu Infarix, problema e ca la 10 ani se face un titru anticorpi hepatita B, fff imp sa nu uitati la 10 ani

2.Varianta Pasteur (frantuzeasca) care e la fel ca GlaxoSmithKline doar ca sunt doua vaccinuri facute in ambele coapse. Adica intepat de doua ori in aceeasi zi! Dar ea recomanda Pasteur, totusi, insa hotararea e a mea, a facut tot posibilul sa nu ma influenteze.
Ce sa fac? Eu inca ma gandesc, mai am timp 2-3sapt sa decid, e si in functe de ce gasesc in farmacii. VCica nu se prea gasesc, sa caut la farmacii serioase si eventual sa dau comanda sa vina la vreme!
Daca nu si nu vede dumneaei cum ne descurcam.
M-a speriat ca trebuie sa fiu atenta, sa scoata vaccinul de la frigider in prezenta mea, altfel sa il refuz la farmacie, si sa ma duc cu sticla cu apa ff rece si un prosop (asa e, Kid?)pt a il transporta acasa, unde il tin la frigider.
Acum alt stress, sa cumpar un vaccin tinut in conditii bune, sper sa fie seriosi farmacistii in Ro!!!

Ultima intrebare: pareri despre Infanrix (Glaxo) versus Pentaxim + Euvax (Pasteur), plss!!!!

Iata schema asa cum o am acum, cu trei variante de vaccinuri, de stat si 2 variante cu plata:

MINISTERUL SANATATII (vaccinurile gratuite)
2 luni DTP + AP + AHB
4 luni DTP + AP (VPOT )
6 luni DTP + AP (VPOT )
1 an ( 12 luni ) DTP + AP
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix
2 ani si 6 luni (30 luni) DTP

GlaxoSmithKline2 luni Hexa Infanrix
4 luni Infanrix – IPVHIB
6 luni Hexa Infanrix
1 an ( 12 luni ) Infanrix – IPVHIB
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix


Aventis Pasteur
2 luni Pentaxim + Euvax B
4 luni Pentaxim
6 luni Pentaxim + Euvax B
1 an ( 12 luni ) Pentaxim
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix

Vaccinuri suplimentare:
3 si 5 luni: Rotarix
1 an si 4 luni:
- Avaxim / Havrix (hepatita A) 2 doze la 6 luni
- Varil-Rix (varicela)
- Pneumo23 (antipneumococic)

Astept opiniile mamicilor cu experienta si ale mamicilor care au mai multa informatie; eu acum bag nasul pe net sa vad ce e cu toate vaccinurile astea cu plata.

Cat de repede ati gasit vaccinul la farmacie??????????



Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)


SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Bitza poti sa faci prevenarul cand vrei (sau cand zice doctorita). Noi il facem dupa 6 luni pt ca pana atunci vom avea lunar cate un vaccin...si dr mea nu prea e de acord sa faca doua vaccinuri in aceeasi luna, zice ca sa evitam efectele secundare. Dar am auzit de multi dr care fac Infanrix si Prevenar sau Infanrix si Rotarix in aceeasi luna. Parca si Simodina va face Prevenarul pana in 6 luni.

Vreau si eu parola de la bobocei sa vad si eu copilasii frumosi de care vorbiti!!! SI sa ne facem si noi un albumas, ca i-am mai facut si eu poze Mariei.

Laureta Offf, imi pare rau de probleme, bine totusi ca ati scapat relativ usor de virusul asta pacatos si de acum cred ca Bianca e imuna, si-a facut singura vaccinul. sa nu mai auzim de nicio problema!

Lala nu te impacienta daca nu scoti cu pompa mare lucru! Sa stii ca bebe scoate cu mult mai mult decat poate pompa, e o chestiune de mecanism...canalele se deschid si de la stimularea guritei lui bebe exista acel reflex de "let down" coborare a laptelui care se face cu o comanda de la creier. Pompa nu trimite semnalul asta la creier si laptele nu vine, stai linistita, daca bebe suge bine si creste e f f bine. Si ca info, depinde si de pompa, eu cu Avent reusesc sa scot cate ceva, dar cu Chicco nu am reusit sa scot mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Eva, ma bucur mult ca Luca e sanatos (ca de frumos nici nu mai incape vorba). Referitor la vaccinuri, oricare varianta ai alege du-te cat mai rapid la o farmacie si plaseaza comanda, in caz ca nu au pe stoc. Mai ales acum cand sunt probleme cu depozitele. Incearca la lanturi mari de farmacii.

Fetele, vorbeati de reactii la vaccinuri, noi am avut o singura reactie dupa Infanrix care e cat se poate de normala - febra, i-a scazut de la jumatate supozitor de Paracetamol. N-a avut diaree, nu s-a inrosit sau intarit locul, nu i-a scazut pofta de mancare (dimpotriva ) Pe langa faptul ca imunizarea e superioara celei gratuite, se mai adauga si confortul psihic ca pitica mea l-a suportat bine. Asa ca nu regret deloc decizia de a merge pe schema cu plata.

Kid, multumesc pentru raspuns, eu am intrebat de Prevenar. Il fac dupa 6 luni atunci, cate doze sunt necesare?

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Aaa, inca ceva, m-a rugat sa fiu atenta la alimentatie cata vreme alaptez: fara carne rosie, fara carne de pui(hraniti cu estrogen puternic cancerigen, greu tolerat pana la un an), dar muuult lapte, muuuulta branza, oua si f mult peste: salau si pastrav!

Si e normal ca se ineaca copilul la san, ca trage cu pofta si laptele curge rapid prin multe canale!

Si mi-a zis in nici un caz sa nu dau ceaiuri de colici gen Baby Drink, contin zahar: nerecomandat deloc!!! Doar Bonnisan, si daca e cazul, ca mi-a aratat cu diverse pozitii ce frumos ies gazele, fara altceva!

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)


SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Eva multumim de info!!Cu cat aflu mai multe sunt mai nelamurita si zapacita!!
Varianta americana (Infarixul) este f controversata; se zice ca ar fi o legatura intre aceste vaccinuri si autism. Imi amintesc ca am vazut si la Oprah mamici de copii cu autism care militau pt scoaterea de pe piata a vaccinurilor made in USA

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Eva, sa stii ca din filmuletele recomandate de tine am "adoptat" o pozitie super pentru eructat, cea in care tii copilul de piept, cu funduletul sprinit de sternul tau. E super. Si mai mult, o folosesc si cand Carla plange si nimic altceva nu functioneaza. Imi place doctorita ta!

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Eva zi-ne si noua, te rog de masurile de prim ajutor.
Mai, fetelor, cand vad ce multe info va da voua pediatrul a mea e de porc!!!Of, tre sa caut alt pediatru ca asta la care am fost e batrana si depasita

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Cine poate sa ne treaca si pe noi in lista?

Anna-Rebecca-02.10.2008, 39 sapt, cezariana, Apgar 10, 3360grame, 51 cm;Euroclinic
Alice-Mihaela-21.01.2007
si mami -DN 31.10.1977

Multumim


[url=http://community.webshots.com/user/fermaschei2?vhost=community]anna-rebecca 02.10.2008[/url]
alice-mihaela 21.01.2007

Mergi la inceput