Mamici norocoase de sept-oct 2008 (169)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Canal galactofor infundat - help!!!

Fetelor care ati mai patit-o, mi s-a infundat un canal sau niste canale cred, e sanul pitroi intr-o parte desi restul l-a golit fata . Mara doarme si n-a fost chip sa o fac sa traga sa-mi desfunde canalul desi a incercat ceva! Ati mai patit asa ceva? Am incercat sa ma mulg cu mana sub dus si nu pot sa scot nimic, cu pompa la fel. Am mai avut de vreo 2 ori dar a mers cu dusul si cu fata, am scapat rpd - acum nu-mi iese si pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Nadina, nu poti mulge cu pompa? Eu asa am scapat ..

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nerantula nu o tin cu capul in soae.Da, soarele e daunator.

Simodina, eu cred ca sunt mama omida la capitolul alaptat,asa ca asculta-ma bine.

NU DUS FIERBINTE PE SAN!

Pune compese cu apa rece pe san, nu pe sfarc,pana il simti ca se mai inmoaie, dupa care pui pompa si mulgi, inainte de a mulge pui un prosop caldut cu apa pe san..ca sa poti mulge mai usor.TREABUIE sa te MULGI, neaparat!!!!!!!!!Naparat sa alternezi, si masaj pe san cu garmastan, nu tare usurel, dn directia de sub brat spre sfarc...insista...nu spune nu pot..altfel daca nu te mulgi sanul se inflameaza treci la altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Back
Noi eram sa ne internam din nou saptamana trecuta, pitica a vomitat 2 mese in jet din cauza laptelui fara lactoza. Deja eram in fibrilatii
Eu pierd laptele pe zi ce trece de cand e trecuta pe lapte praf. Spitalul, oboseala, nemancatul lui mami si supararea si au spus cuvantul la cantitatea lapticului ;(. Incerc sa ma pompez si sa pun pitica la san ( care se face efectiv pod cand vede ca nu curge ca la bibe) sa nu pierd si alea doua picaturi.
Pe Inisa am alaptato exlusiv, acum nu va mai fi asa, asta este macar sa i fie ei bine.
Se apropie botezul de abia astept.


Kid ca tot vorbeai de vaccinuri, lui Bianca i a iesit la analiza de kk rotavirus. Culmea este ca ea nu a vomitat nici diaree nu a avut. Doar febra 2 zile si cam atat.Din ce am citit macar a devenit imuna partial.

Nadina, la mine a mers asa: prosop cald pe san, tras cu pompa (nu dur), si comprese reci in zona aia. Nu am facut asta de la inceput si asa am ajuns la febra.

khristin imi pare rau pt mastita, si eu facui la cateva zile dupa nastere. Si a trebuit antibiotic pina la urma ca am facut la fel febra si frisoane mari.



de Inisa Ana-Maria si Bianca Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Cred ca am avut o sclipire de geniu in miez de noapte, dar parca as vrea sa le intreb si pe mamicile cu experienta daca o fi posibil asa ceva.
Mi se pare ca piti nu se satura decat dupa ce papa si de la bibe. Adica i se face foame, o pun la san, papa cu pofta pana la un moment dat, apoi desi mai e laptic se tot joaca cu sfarcul, mai papa, se mai gandeste si tot asa. Nu e vorba de oboseala ca toata actiunea are loc destul de repede.
Bun, dupa ce imi dau seama ca nu e hotarata, las sanul deoparte, mai sta piti un pic si iar cere sa pape. Iar ii dau san, iar acelasi ritual.
Daca ii suplimentez cu bibe mai papa cam 30-40ml si adoarme.
Acum seara de exemplu i-am dat ceai de colici si din 50ml a baut cam jumatate apoi a adormit de la 9 pana acum.

E posibil sa se plictiseasca de san, sa il accepte de foame dar cand trece foametea sa caute biberonul?

Cred ca din cauza ca ne jucam asa de-a mancatul mi s-au blocat si mie ceva canale, ma doare tot sanul. Am mai patit asa ceva si inainte si s-a rezolvat cu piti. Acum nu stiu daca ma mai rezolva.


fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Nerantula, anis, lauretamultumesc pt raspunsuri. S-a trezit pitica la 5 si i-am dat sa pape dar din sanul cu probleme nu prea a tras si imi adormea. Am muls si cu pompa dupa dar tot asa, de abia am scos 20 ml si tot tare si dureros este, a inceput sa ma doara si mamelonul ca la inceput dar nu asta e problema ci ca nu reusesc sa mulg. Canalele infundate sunt inspre stern nu inspre mana, e prima data cand se infunda in partea respectiva. Tot nu m-a rezolvat dar perseverez - in curand fac 24 de ore si cica ar trebui sa treaca, sper sa nu ajung la mastita ( anis, desi mi s-a parut ciudat faza cu compresa rece la inceput mi-am adus aminte apoi ca si la Serban, cand a facut operatie si a avut o pauza digestiva mare am patit la fel si tipa de la neonato cu care tin eu legatura mi-a zis acelasi lucrur - dupa muls compresa rece sa nu ajung la mastita Uitasem si pe net scrie doar de calde pe unde am citit eu )

Laureta imi pare rau ca ati avut iar probleme, bine ca nu a fost nika Si slava domnului ca nu a reactionat ft urat la rotavirus daca asta a avut...Imi pare rau ca scade lapticul dar chiar si putin tot e bun pt bb. Si eu am remarcat in ultimele zile ca am sanii ft moi, deocamdata insa nu am trecut la praf ca mandra a luat ok in greutate luna asta. Daca vad ca stagneaza insa...

Irina
e posibil ca atunci cand nu mai papa cu sarg sa scada presiunea, faci compresie pe san cum scria in site-ul pe care vi-l trimisesem? Incearca asa, la Mara merge si nu-i mai da 1-2 zile bibe sa vezi cum e ca la 30-40 ml nu e mare lucru. Si cand suplimentezi oricum din cate stiu eu e mai bine sa o faci la o masa max 2 pe zi cand esti tu obosita si ai lactatia mai slaba ( mesele de dupa-amiaza si seara )si nu la toate mesele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Va multumesc mult, dragelor: Tzitziri, Bitza, Muuh, Nerantula, Babytza, Simodina pentru ajutorul dat la o mai buna alaptare.

Sper ca suntem pe drumul cel bun desi seara tot bagam o completare de 90 ml.

Vad ca si la mine merge compresia, cel putin pana incepe let down-ul.

va pup

Poze Harri Alexandru
http://family.webshots.com/album/567137447KvLEdN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Neata fetili!
Eva am printat schema data de tine si cand mai citesc ceva info tot confrunt cu listuta. Sa ne zici si noua ce-ti zice pediatra, te rog mult! dr le-au zis acelor mamici de care va ziceam sa dea picaturile la un an pt ca Infantrixul contine virusii polio morti pe cand cel gratuit are virusii vii si cica protejeaza mai bine
Nerantula tu faci acum Prevenarul???Pe lista de la Eva scrie ca se face dupa 6 luni
La noi Infanrixul costa 380, cat e in Bucuresti??Sper sa-l si gasesc avand in vedere ca e greva
Mai aveam ceva de zis, dar am uitat!

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna dimineata

Iepurila, felicitari mamico!!!! S-a terminat productia de morcovi ... sau acum incepe?!? Refacere cat mai rapida si mult laptic.

Eva multumesc pentru grija. Suntem bine, Carla e de o veselie de nedescris, are cateva ore pe zi in care rade non stop Iesim afara in fiecare zi cam 3-4 ore, tragem cat putem de vremea asta superba de toamna calduta. Eu am niste migrene uratele, imi este teama ca sunt din cauza anesteziei rahidiene, ma cam macina Pozele voastre sunt superbe, sa stii ca Luca are obrajori frumos conturati si grasuti

Aly, din cate tin minte azi ii iei analizele puiutului tau, Doamne ajuta!

Sabinel, super dulce pepenasul tau zambaret

Boo, ce dragalas e Alexandru! manutele grasute

Noi n-am facut Prevenar-ul, la ce varsta se face?



Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Bitza, am dat 280 ron pe Infanrix Hexa dar am gasit destul de greu.

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag

Mergi la inceput