Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Si eu sunt de acord sa-i dam in judecata. Dar cum sa facem? De unde sa incepem?
Of Doamne ce bataie de joc.
Chiar acum se discuta pe Realiatea ca nu se aplica legi votate si promulgate. Am revazut filmuletele cu promisiuni din campanie .
Plus ca acum arunca totul pe seama crizei.



Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Ideea e ca normele nu au fost publicate in MO, de asta cred ca atunci cand vor aparea, vor aparea cu mici "modificari".. gen din iunie 2009 sau mai stiu eu ce. Nu stiu daca avem pe ce baza sa dam statul in judecata, normele nu au aparut in MO Si cand vor aparea vor avea ei grija sa fie rectificate... daca nu, or da o ordonanta de urgenta sa o modifice, cum au facut si cu taxa auto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

sa fim seriosi: nu sunt multe mame si viitoare mame care au venituri mari, iar pe fondul mult trambitatei crize financiare, numarul lor nu va creste in viitorul apropiat, asa ca dl gigi contra proaspat ministru (multe urari de bine cui l-a numit in functie) ar putea sa nu se impotriveasca la asta, la urma urmei se suporta totul din contributiile noastre, ale celor care am cotizat ani de zile mult mai mult decat la nivel de salariu minim sau mediu pe economie fara sa beneficiem de nimic. Daca s-ar putea s-o interpelam pe Lavinia Sandru, sa ne unim, eu sunt de acord sa ne aliem sub orice forma : petitii, pichetat ministrul cu pitici colicosi, nervosi si artilerie grea gen pampersi plini
Banuiesc ca noi nu suntem categorie sociala si nu vom obtine nici o aprobare/autorizatie ca sa organizm vreun meeting?


Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Fetele, parerea mea, facem in felul urmator: depunem dosarele cele care avem termen de depunere. Vedem ce iese dupa 1 ianuarie. asteptam cu interes raspunsul dl. Marius. Promit sa caut eu avocat si tot ce e nevoie si vedem cum ne mai organizam. Chestia cu pichetatul nu stiu ce sa zic, s-ar putea sa nu vina prea multe mame, dar cu o mobilizare super din partea mai multora dintre noi, eventual pe mai multe forumuri, nu neaparat de specialitate, sigur reusim ceva. Tot ce trebuie sa facem e sa tinem una de alta si sa nu ne pierdem speranta!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Ma alatur si eu voua!!!

Ma scrisem o data un mesaj "plin de venin" dar nu mi l-a luat net-ul!!!
Mai pe scurt: trebuie sa facem cumva sa ne unim sa-i dam in judecata. Pe cine: nu stiu, cum: nu stiu!!! Dar nu se pare de doi lei ca o lege sa fie ignorata in acest hal. Trebuie sa fie o cale ca aceasta lege, votata de parlament si promulgata sa se aplice!
Ma alatur oricarei initiative!!!



Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Am fost socata, cand am citit aici. Asa ceva nu se poate. Chiar, in tara asta face fiecare ce vrea. Sunt de acord sa ii dam in judecata. Sa mergem chiar pana la Haga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Am tot citit azi din declaratiile ministrului ...eu sper ca inteleg bine:doar amana marirea indemnizatiei...nu a zis ca nu se mai mareste...asa ca mai exista sperante
http://www.cotidianul.ro/marian_sarbu_un_ministru_fara_bani-68239.html
uuuuffffffff!


rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy29

Am tot citit azi din declaratiile ministrului ...eu sper ca inteleg bine:doar amana marirea indemnizatiei...nu a zis ca nu se mai mareste...asa ca mai exista sperante
http://www.cotidianul.ro/marian_sarbu_un_ministru_fara_bani-68239.html
uuuuffffffff!


rox


Da, dar tinind cont ca perioada de primire a indemnizatiei este limitata la 2 ani, o aminare a aplicarii legii chiar si numai pentru 6 luni afecteaza nu numai mamicile care intra acum in CIC dar si pe cele care sint deja in CIC si care poate chiar nu mai apuca sa beneficieze de aceasta lege pt. ca li se sfirseste CIC-ul.

Iar in ceea ce priveste darea in judecata e interesant de aflat daca exista temei legal pentru asta. Am prieteni avocati care fac litigii si am sa ma interesez daca ministru decide sa amine aplicarea legii. Deocamdata trebuie sa asteptam sa se clarifice in privinta bugetului si a proiectelor sociale pe care ministerul muncii le va finante, dupa cum s-a exprimat chiar ministrul in interventia de la Realitatea. Iar asta se va intimpla in citeva zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

nu pot sa cred!!!!!!!!!!
tocmai ce citisem ca vor sa scoata facilitatea cu tva-ul de 5% dar asta cu indemnizatia e prea de tot!!!



daca se face ceva, pun si eu umarul


PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in 24 Decembrie, ora 13.


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida74 spune:

[quote]citat din mesajul lui crengu75

Si eu sunt de acord sa-i dam in judecata. Dar cum sa facem? De unde sa incepem?
Of Doamne ce bataie de joc.
Chiar acum se discuta pe Realiatea ca nu se aplica legi votate si promulgate. Am revazut filmuletele cu promisiuni din campanie .
Plus ca acum arunca totul pe seama crizei.



Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)


si eu sunt de acord ca trebuie sa facem ceva, si asta foarte repede
trebuie sa ne mobilizam!
au amanat votarea legii cu 1 an, iar acum cand au votat-o nu se aplica ca a venit criza....scuza
Oricum de la inceput a fost ciudat faptul ca au amanat publicarea in MO, au asteptat ei ceva...


Mergi la inceput