Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Adica, cu alte cuvinte, este posibil sa nu mai beneficiem de cei 85%? Este posibil sa nu se mai aplice legea? Sau sa nu se aplice de la 1 ianuarie?

Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui crengu75

Adica, cu alte cuvinte, este posibil sa nu mai beneficiem de cei 85%? Este posibil sa nu se mai aplice legea? Sau sa nu se aplice de la 1 ianuarie?

Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)




Acelasi lucru l-am auzit si eu azi dimineata la radio. Se pare ca noul guvern a scos aceasta crestere din programul de guvernare, de asemea a scos si majorarea salariilor profesorilor.

Sincer...e o maxima bataie de joc.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Pai si, cum, stam asa sa ne calce jegurile astea in picioare???????????????????????????????????????????

Ira 35+ mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

L-am auzit si eu pe dl. Sirbu spunind asta ieri in direct la Realitatea. Sentimentul meu este ca se va chiar intimpla asta pentru ca spre deosebire de alte categorii sociale care se pot organiza si face presiuni reflectate in media (profesori, pensionari) mamicile nu se pot organiza eficient asa ca nu mai conteaza ca ne varsam noi frustarile aici pe forum sau oriunde pe internet. Eu, daca am temei legal si pot, ii voi da in judecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Acuma citesc si eu ce ati scris de declaratiile noului ministru. Incredibil ce bataie de joc e in tara asta!! .

Si eu care ma bucuram ca voi sta acasa cu micuta...dupa cum merg treburile in RO, probabil ca pe la anu prin vara s-or gandi totusi sa dea drumul la lege. Eu nu inteleg un lucru: odata ce legea a fost aprobata si normele la fel, numai dupa ce sunt publicate in MO intra legea efectiv in vigoare? Ca deja au trecut 11 zile de cand normele ar fi chipurile aprobate, si toate lumea le asteapta in MO...

Multa sanatate si sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Fetelor, hai sa nu ne demoralizam! Putem schimba ceva numai daca vrem. La cate suntem cred ca ne putem organiza toate ca parte civila nsa dam statul in judecata. Rog din suflet pe dl. Marius sa ne explice cum se poate face asta si daca este avocat (sau cunoaste unul bun) sa ne reprezinte!!!!! Hai sa ne organizam, trebuie sa luptam, e vorba de copiii nostri! Va rog sa ma contactati sa vedem ce putem face, sa nu-i lasam sa ia painea de la gura copiilor nostri. Am suferit degeaba noua luni??? Nu e de ajuns ca tara asta e o bataie de joc la adresa generatiilor viitoare? Nu e de ajuns ca trebuie sa furi ca sa ai un trai decent? Haideti SA FACEM CEVA!!!! Va rog din suflet, nu va demoralizati, fiti ambitioase, fiti femei si mai presus de toate fiti mame! Stiti ca exista precedentul cu mama aceea judecatoare care a dat statul in judecata si a castigat! Putem si noi, nu suntem proaste si ignorante! Haideti mamicilor sa luptam pentru copiii nostri!!!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elyante

L-am auzit si eu pe dl. Sirbu spunind asta ieri in direct la Realitatea. Sentimentul meu este ca se va chiar intimpla asta pentru ca spre deosebire de alte categorii sociale care se pot organiza si face presiuni reflectate in media (profesori, pensionari) mamicile nu se pot organiza eficient asa ca nu mai conteaza ca ne varsam noi frustarile aici pe forum sau oriunde pe internet. Eu, daca am temei legal si pot, ii voi da in judecata.


"Domnu' "??????? ei, asta-i!! adica daca unu' ma injura si-mi si rade in fatza dupa asta tre' sa-l si domnesc acuma??

Subscriu ideii de proces!

Ira 35+ mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Imi vine sa plang...de ceea ce citesc aici..nu pot sa cred!!!

Din cate imi aduc aminte, Sarbu,chiar inainte de a fi ministru s-a opus adoptarii legii....astept cu nerabdare sa ne dea un avocat detalii,e legal sa se amnane dupa ce s-a publicat in MO...?

Roxana si Maria(25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mitzi, eu sunt de acord...dar din pacate nu cunosc nici un avocat.Am cautat doar sa vad pe ce baza a dat mamica respectiva statul in judecata- aici.
Pe mine nu ma deranjeaza atat faptul ca nu se mai dau cele 85% (pentru ca toata sarcina nu s-a pus problema sa se dea acesti bani), ci mai mult faptul ca s-a spus ceva si se face altceva....




Mamica implinita de David (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Io acum am auzit vestea nasoala . Pai ma da rau peste cap... Imi facusem si eu niste calcule, si acum .
Subscriu ideii de a-i da in judecata.

pup you all,

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Povestea nasterii Ilincutzei
poze
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput