Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Cleopatra, eu din articol inteleg ca o sa-ti ia veniturile din cic... Iar pre si post natalul fiind platite de firma (85% din venit) sigur tre sa fie impozabile, deci se iau in calcul ca si venituri.

Si eu is cam nedumerita, astept normele sa avem pe ce bate campii aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

da, interesant articolul din ziua...ce sa zic, o mare nesimtire : au dat ordonanta INAINTE de alegeri, normele metodologice DUPA, normal ...pana acum o tot dadeau ca toate mamele aflate in CIC vor beneficia , ca se va lua in calcul doar ca (,) copilul sa aiba sub 2 ani...si acum ...cele care tot anul 2008 au fost in CIC vor ramane tot cu 6 milioane. Asa rezulta din declaratiile astea.

tare sunt curioasa ce inseamna "reluarea activitatii", referitor la femeile ce au 2 copii nascuti repede unul dupa altul...

Mami de fetita si de baietel 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Salut la toata lumea

Am si eu o intrebare poat ema ajutati, eu nu am fost in CIC, a intrat sotul meu, acum daca la anu vreau sa intru eu si el sa reia serviciul se poate, pot beneficia si eu de cei 85% DIN SALARIU

L o u i z a d e Y a s m i n - E l e n a {09 Ianuarie 2008} adica 10 luni +

Y a s m i n - E l e n a
uite cat am crescut
www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am asigurare privata de la firma la care lucrez. Daca intru in CIC va mai fi valabila? Sau numai daca firma e de acord sa o plateasca si pe perioada cit voi fi eu in CIC?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nu azi trebuia sa apara normele??

Mami de fetita si de baietel 24+

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
Am o mare rugaminte - imi trebuie urjent un model de cerere intrare in CIC pt job - are cineva? Si cica si sotul trebuie sa dea o delcratie pe proprie raspundere...
Merci!

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tushca_alba spune:

Buna tuturor,

sunt nou venita pe forum, dar am urmarit subiectul.
Stie cineva daca au fost publicate normele? Daca da, poate ne ajuta si cu un link, ceva...
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

URGENT

Ce vesti mai sunt cu aplicarea acestei legi?

Situatia mea este urmatoarea:
- pe 21 dec se termina postnatalul si din 22 dec as intra in CIC.
Daca nu se mai aplica celor care intra in 2008 inseamna ca pierd banii pentru 8 zile?!?!?!?!
- as mai avea cateva zile de concediu de odihna cat sa ma tarasc pana la 1 ianuare (sunt multe zile libere de sarbatori :D) DAR daca le iau se considera reinceperea activitatii. Permite legea inceperea CIC dupa reinceperea serviciului, chiar si pentru cateva zile de concediu?!?!

Multumesc mult, daca sunt vesti as vrea sa ne raspundeti rapid, trebuie sa completez cererea pt serviciu si nu stiu CUM.

Nevia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

ciao.
m-am abonat pe mail la news leter la Monitorul Oficial si la Ministerul Muncii; urmaresc de asemenea si pe site-ul Guvernului cand va aproba normele.
Cei de al Monitor au zis ca ma anunta pe mail cand apar normele.
O sa va scriu atunci...

daca vreti, cautatio adresele pe netr si inscrieti-va si voi.

sanatate multa

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput