Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tushca_alba spune:

Fancy, ce idee buna ai avut!
Multumim ptr pont, dar tot voi intra si aici sa aflu ultimele noutati. Numai bine si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Normal ca o sa vina indemnizatia recalculata efectiv peste vreo 3 luni daca ei cu juma de luna inaintea intrarii in vigoare a legii nu au norme. Ce poti sa zici ? decat Romania .

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)


''Cand aveam 15 ani, credeam ca tatal meu era cel mai stupid om de pe pamant. La 20 de ani am fost surprins sa constat tot ce a invatat omul asta in 5 ani''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acica spune:

desi sunt nou venita pe forum , am urmarit toate discutiile . stiu ca va intereseaza si deaceea am decis sa va comunic cateva detalii. normele de aplicare nu au fost inca aprobate . in PROIECTUL DE NORME se precizeaza ca :

-"cuantumul ICC se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% din media veniturilor NETE realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului" ;

-"pt luna in care s-a nascut copilul, la stabilirea ICC se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara nasterii copilului" ;

- ICC se acorda si "pers care la data de 31.12.2008 se aflau in urmat sit:
a)in plata ICC
b)in plata stimulentului
c)in concediu de maternitate si in plata indemnizatiei aferente
d)ar fi fost indreptatite sa beneficieze de ICC sau de stimulentul lunar si nu au solicitat acest drept
e) cererile privind acordarea ICC nu au fost solutionate pana la 31.12.2008"
Pt acordarea ICC in cuantum de 85%, in situatia prevazuta la litera a) persoana beneficiara va depune la agentia teritoriala o cerere scrisa in termen de MAXIM 6 LUNI de la data intrarii in vigoare a normelor, pana la depunerea actelor doveditoare va primi 600 ron, urmand ca diferentasa fie acordata incepand cu drepturile aferente lunii ian 2009.
Pt acordarea ICC in cuantum de 85%, in situatia prevazuta la litera c)-e) persoana beneficiara va depune la primarie documentele doveditoare cu respectarea termenelor prevazute la art.10 alin (1)din OUG 148/2005

-"Acordarea ICC sau a stimulentului lunar se face la cererea scrisa a persoanei, ori de cate ori aceasta solicita."

-in cazul VENITURILOR DIN ACTIVITATI INDEPENDENTE SAU AGRICOLE, la stabilirea ICC se iau in calcul veniturile NETE realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului, potrivit declaratiei de venit si /sau, dupa caz,venitul stabilit in vederea platii anticipate a impozitului. ICC se recalculeaza in baza dovezilor (eliberate de autoritatile competente) privind veniturile nete realizate in perioada pt care s-a luat in calcul venitul net stabilit in vederea platii anticipate a impozitului; daca din recalculare reiese un cuantum mai mare al ICC fata de cel stabilit initial, diferenta se acorda pt toata perioada de la data stabilirii dreptului; daca din recalculare reiese un cuantum mai mic al ICC fata de cel stabilit initial, diferenta se recupereaza de la beneficiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Multumim acica. Ai idee de ce nu sunt inca aprobate sau ce pasi mai sunt de urmat pt a fi aprobate.
Sa speram ca e asa cum ai scris tu in mes.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)


''Cand aveam 15 ani, credeam ca tatal meu era cel mai stupid om de pe pamant. La 20 de ani am fost surprins sa constat tot ce a invatat omul asta in 5 ani''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Salutare!

Mie mi s-a terminat in 4 decembrie concediul de maternitate, mai am 17 zile concediu de odihna cu care as intinde-o pana la 1 ian la fix.

Din cate vad eu, m-as incadra la litera e). Nu-s in cic, dar as avea dreptul sa fiu.

La PFA cum se calculeaza oare veniturile, daca am fost PFA cu norma fixa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acica spune:

nu stiu mai multe detalii despre aparitia oficiala a normelor, sunt o simpla mamica ca si voi . cu MARI eforturi am reusit sa obtin detalii despre PROIECTUL de norme .

CEEACE AM SCRIS ESTE PREVAZUT IN PROIECTUL DE NORME, VARIANTA CARE VA FI APROBATA POATE SUFERI UNELE MODIFICARI.

VA DORESC CA DOMNUL SA VA DEA SANATATE, NOROC IN VIATA SI INTELEPCIUNE.



"Daca o mama are indemnizatie de crestere a copilului poate depune cerere pentru refacerea calculului pe ultimele 12 luni lucrate înaintea nasterii, bineînteles daca; acest lucru le avantajeaza. În plus, pot depune cereri si mamele care au un copil si pina la sfirsitul concediului maternal l-au nascut pe al doilea, iar în acest caz se iau în calcul veniturile obtinute în ultimele 12 luni dinainte de prima nastere", a declarat Bertzi( secretar de stat din ministerul Muncii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tushca_alba spune:

Acica, multumim ptr info, chiar daca sunt inca "neoficiale".

Tare sunt asteptate normele astea... Pe mine ma intereseaza ce acte trebuie sa mai depun ptr recalcularea indemnizatiei, eu fiind deja in plata. Dar astea sigur nu ai de unde stii, si oricum nu este asa de important precum alte aspecte ce s-au discutat aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am pus proiectul privind modificarile pe pagina legislativa

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Citat:
citat din mesajul lui acica
...
-"cuantumul ICC se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% din media veniturilor NETE realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului" ;

...


Din ce am citit in proiectul de pe site-ul lui marius, nu se precizeaza ca e vorba de cele 12 luni anterioare nasterii copilului... scrie doar ca "ultimele 12 luni".
Daca ramane asa, e clar, noi cele ce beneficiem deja de CIC putem sa uitam marirea... trebuie sa precizeze "anterioare nasterii copilului" si eu nu vad unde scrie asta...

Edit: precizez ca asta scrie la art.19-1 alin.2 adaugat la norme, unde se stabileste cuantumul indemnizatiei, si unde scrie la alin.1 din ce sunt constituite cele 12 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

am citit si eu proiectul...mie imi rezulta ca si noi cele aflate deja in CIC am beneficia de 85 % de la 1 ian din veniturile pe 12 luni anterioare nasterii copilului. Nu sunt insa lamurita deloc cu o chestiune : in articolul din "ziua" se zice ceva de genul ca mamele care trec din CIC 1 in CIC 2 fara reluarea activitatii ( care oricum nu mi-e clar ce inseamna excat dpdv legal) ar lua idemnizatie de 85 % din veniturile anterioare nasterii primului copil. Rezulta de undeva din proiectul de norme acest lucru si imi scapa mie???

fetelor, marius?!

EDIT : hai ca m-a macinat toata ziuaaaaaaa problema . Deci avem asa :

art 5 din proiect :alin 2 al art 8 se modifica dupa cum urmeaza :

2) in situatia prevazuta la alin 1) se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil.

ART. 8 din HG 1025/2006

(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.

asa...acum concluzia mea :

pt femeile aflate in CIC efectiv ( deci nu cele care au intrerupt CIC si s-au intors la munca ) - daca pana in ziua cand face primul copil 2 ani ( data incheierii primului CIC ) nasc al 2-lea copil ( nu conteaza cu cate zile inainte de terminarea CIC nasc copilul- poate fi si cu o zi- nu rezulta de nicaieri din acest articol ca tb sa ia concediu postnatal in cazul in care bb2 se naste cu mai putin de 42 de zile inaintea terminarii CIC 1!!!), aceste femei vor lua o indemnizatie egala cu cea care o luau si pt primul copil ( asta inteleg eu prin exprimarea " la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil". E CORECT?????????? Marius te rog??????? ( asta pana vedem cum vor fi publicate normele, deocamdata teoria mea e bazata pe proiect)

de ex cazul meu : in apr bb a mea face doi ani, in martie nasc pe bb 2 ( nu cred ca vor trece 42 de zile intre nasterea bb2 si finalul CIC 1). As fi indreptatita la aceeasi indemnizatie ca la bb1, nu? Ca mai prind si eu 3 luni cu 85% conform noii legi...). Deci as lua 85 % din veniturile de dinainte de nasterea lui bb1!! Asa e????

Mami de fetita si de baietel 24+

Mergi la inceput