Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Buna Marius,

As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru CIC in cazul meu:
1. sunt angajata cu contract nedeterminat la o firma
2. pe langa, sunt PFA, si colaborez in mare parte cu o singura firma, de la care primesc o anumita suma de bani pentru serviciile facute, sa spunem un fel de prime.
Cum se calculeaza indemnizatia in acest caz?
85% (salariu + prime ca PFA)?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

13+ si Bogdan (04.02.2005)
Poze1
Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Ciao.
Am sunat acum la primarie (Timisoara) si am explicat situatia, ca din 26 noiembrie intru in CIC,punand intrebarea daca din ianuarie 2009 voi beneficia de noua lege. Raspunsul a fost: cu siguranta ca da, vor bneficia inclusiv mamicile care au depus cerere de CIC si la inceputul anului, conditia fiind varsta copilului, adica nu fi implinit 2 ani pana la data de 1 ianuarie 2009.
despre normele de aplicare, au zis ca nu le cunosc deocamdata.....

sanatate multa

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramicara spune:

Buna din nou,

magghyc - ce te-a facut sa te razgandesti?

Eu am sunat azi la DMPS Bucuresti, cei de la Sectorul 1, din Maresal Averescu,acolo unde am depus si actele pentru trusou si alocatie.
Mi s-a explicat clar ca desi nu se cunosc inca normele de aplicare ale noii legi, conform legii in vigoare, imi pot reincepe activitatea imediat dupa terminarea concediului de maternitate, urmand sa fac cerere de intrare in CIC atunci cand doresc. Mi s-a zis ca nu se poate depune dosarul dinainte, adica sa depun acum in noiembrie si sa mentionez ca vreau sa primesc indemnizatia incepand cu 31 decembrie. Intrarea in CIC se va face cu data suspendarii contractului individual de munca. Asta nu am mai intrebat, dar presupun ca suspendarea se face de catre angajator, la cerere. Indemnizatia mi-au zis ca o voi primi abia peste 3 luni de la depunerea dosarului, iar pentru luna decembrie (adica pentru ziua de 31 decembrie) voi primi plata fractionara.
Daca vreti mai multe detalii, puteti suna la nr. de tel de aici http://www.ddfssbuc.org . Gasiti acolo si actele necesare depunerii dosarului, precum si formularele pe care trebuie sa le completati.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Eu am terminat pe 25 postnatalul si am ales sa iau medicale pana la 31 decembrie. Nici nu stiu cand sa ma dc sa depun dosarul. Oare trebuie neaparat pe 1 ianuarie?

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Ramicara,
Pur si simplu nu ma simt eu confortabil cu ideea...chiar daca am ceva probleme medicale, concediul urma sa il bag ca facatura , ca sa mai primesc ceva bani.
Am decis sa nu fac asta. O sa imi asum sa iau in decembrie 600 de lei. Desi financiar tocmai am intrat intr-o zona de volbura...
Si sunt sigura, asa cum s-a mai scris, ca banii vor veni anyway cu un delay de 2-3 luni...Deci va ma dura un pic pana ne-om reveni ca buget.

Dar, ce va fi..va fi...


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.Alina spune:

Am nascut in 08.01.2007 si in prezent sunt in concediu pentru cresterea copilului. Sunt insarcinata din nou si urmeaza sa nasc la inceputul lunii decembrie. Conform noii legi as putea beneficia de 85% din media lunara a veniturilor din cele 12 luni anterioare nasterii primului copil, pentru perioada 01.01.2009-08.01.2009. Intrebarea mea este daca e posibil ca aceleasi venituri sa fie luate in considerare si la cel de-al doilea concediu, pentru cresterea celui de-al doilea copil, dupa data de 08.01.2009? Va multumesc.

Alina si Vlad Alexandru(08.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Daca va ajuta cu ceva, vedeti articolul:

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-11-28&id=246105

Cica au aparut normele, urmeaza saptamana viitoare sa fie aprobate. Si eu am nelamuriri cu cele 12 luni anterioare, se iau anterioare nasterii sau anterioare intrarii in CIC?

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Si daca va intrebati unde e agentia aia de prestatii sociale, pt mamicile din Cluj am gasit:

http://www.clon.ro/stiri/cluj/articol/avem-agentie-judeteana-pentru-prestatii-sociale/cn/news-20081125-12310784

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Daca va ajuta cu ceva, vedeti articolul:

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-11-28&id=246105

Cica au aparut normele, urmeaza saptamana viitoare sa fie aprobate. Si eu am nelamuriri cu cele 12 luni anterioare, se iau anterioare nasterii sau anterioare intrarii in CIC?

O zi buna!


Eu inteleg, din articol desigur, ca anterior intrarii in CIC din moment ce si concediile pre si post natal sunt supuse impozitarii, dar asta e doar interpretarea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopatra09 spune:

Fetelor, am citit in stanga si in dreapta si tot sunt nelamurita.
Poate ma lamuriti voi. Cum se calculeaza indemnizatia in cazul mamelor care, in ultimele 12 luni au fost, cateva luni in cic pentru un copil, si restul pana la 12 luni au lucrat (acesta fiind cazul meu: 12 cele luni sunt formate din 3 luni in care am fost in cic pentru prima fetita, si 9 luni in care am lucrat, respectiv am fost in pre si p ostnatal). Pentru cele trei luni de cic, ce se ia in considerare? salariul minim pe economie? 600 RON? venitul net de dinaintea nasterii primului copil? Scuze daca bat campii...
Si inca ceva: pre si post natalul este supus sau nu impozitarii? M-am uitat pe fluturas, si acolo nu apare nicaieri venit net.

Sunt intr-o nebuloasa totala.

Mergi la inceput