Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Fancy,
nu inteleg..adica alte norme NU mai apar? Ce organism ar trebui sa aiba raspuns la multele intrebari ce s-au vehiculat pe aici?
Ramicara,
Si eu o sa fac ceva similar - o sa fiu primele 2 saptamani din decembrie in medical, apoi intru in CIC. Initial refuzasem ideea de medical - desi sincer il merit dar pana la urma, cred ca asa fac...
Sper sa fie ok...


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Acuma vad cat ati scris

Eu pana in 4 decembrie am maternitatea si mai am concediu de odihna ramas cu care as acoperi toata luna decembrie, mai putin 1 zi. Noi nu suntem in cazul in care REintram in CIC, pt ca nu am fost deloc in CIC, ci pur si simplu am depune cererea pt CIC mai tarziu, deoarece mai beneficiem de concedii pe luna decembrie, nu?

Nu stiu sincer ce sa fac nici eu, astept 4 decembrie si noile norme, imi iau oricum concediul de odihna ramas si daca nu apare nimic concret imi fac cerere pt intrare in CIC de la 30 decembrie, cum a mai zis cineva. Si atunci la 1 ianuarie voi fi "in plata" (in teorie, in practica fara nici un venit pana isi plimba ei dosarele )

Sunteti sigure ca la 1 ian vor fi clare normele si formularele pt venit gata sa ne astepte la primarii?

Pe mine ma roade ca am fost 4 luni (din cele 12 anterioare nasterii) PFA cu norma fixa de venit, anul trecut era 144 milioane pe an (deci cam 12 mil pe luna, ca norma impozabila, la suma asta plateam CAS, pensii, impozit pe venit) dar aveam contract de colaborare cu o firma pe o suma in euro mai mare. Care venit mi-l iau in calcul? Si eu sunt tot programator.

In asteptarea noilor norme , va urez o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

Am postat un mesaj aici, acum cateva zile si nu-l mai regasesc. Va rog sa-mi comunicati de ce a fost sters?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Posteaza-l din nou te rog. Probabil daca este de cateva zile nu ai avut nici un raspuns. Mesajele fara raspuns sunt sterse pentru a lasa doar informatiile care aduc raspunsuri concrete ce pot fi de folos ulterior pentru cei care cauta raspunsuri.
In mod sistematic voi lasa fiecare topic cu informatii concrete concise.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Eu iar m-am razagandit si intru direct in CIC din postanatal, fara sa imi iau medical intre ele.
Intrebarea mea e - cand se depun actele pt CIC - trebuie sa astept sa mi se termine postanatalul in fapt si abia apoi fac cerere sau pot face cererea de pe acum? Parca citisem undeva ca cererile pt CIC se depun cu 2 saptamani inaintea terminarii postanatalului...e corect sau am retinut aiurea?


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

eu termin azi concediul de sarcina si lauzie si vineri am completat dosarul pt CIC la departamentul de resurse umane de la serviciu. au zis ca se ocupa ei de tot.
si eu am fost in dilema, daca sa intru sau nu de acum in CIC, dar avand in vedere ca n-am cu cine lasa copilul o luna de zile...asta e, iau acum 6 mil pe dec.
logic ar fi cum zicea cineva aici, ca dupa 1 ianuarie sa depunem o noua cerere daca dorim sa beneficiem de cei 85%.

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pap.elena spune:

Buna!
Am si eu o intrebare?
Momentan ma aflu in CIC ,dar de 1 luna am inceput serviciul si nu mi-am depus nici un act de intrerupere a indemnizatie ,banii mi-au venit in continuare .Ce se intampla cu banii , pe care i-am primit pana acum de cand m-am angajat ?Va trebuii sa-i dau inapoi ?
O prietena de-a mea a innceput serviciul de vreo 6 luni si nu a intrerupt CIC.Pana acum nu au prinso.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Elena e absolut ILEGAL ce faceti voi, e infractiune!!

Mami de fetita si de baietel 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un calcul de indemnizatie CM (boala obisuita, cel platit cu 75%) ?
Persoana pentru care trebuie facut calculul are CM de 5 zile in noiembrie si anterior acestui CM (in perioada mai-octombrie), in luna mai 2008 a avut concediu crestere copil.
Ce venit brut trebuie sa consider ca a primit in luna mai ?
600 lei (indemnizatia CIC) sau 500 lei (salariul minim pe economie de atunci) ?
Unde anume (in ce lege) pot vedea negru pe alb ce venit trebuie considerat pentru lunile de CIC ?
Multumesc celor care ma pot ajuta.
Trebuie sa rezolv calculul saptamina aceasta ..


O zi frumoasa tuturor,
july

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Buna seara,

Referitor la intrebarea anterioara, m-am lamurit citind raspunsurile voastre si va multumesc celor ce faceti efortul sa ne luminati!!

Mai am o intrebare, mai grea de acasta ata:
am o colega ce a lucrat in baza unui contract de munca din 1 iulie 2008. In 3 noiembrie 2008 a adus certificat medical prenatal.
Daca a realizat venit salarial doar 4 luni (iulie-octombrie), iar anterior a lucrat pe teritoriul altui stat UE, pentru a-i calcula indemnizatia de concediu medical prenatal, pot sa consider ca venit salarial venitul brut realizat de ea in lunile mai si iunie 2008 pe teritoriul altui stat UE ?
Stie cineva vreo baza legala care sa-mi spuna ce sa fac in caz ca nu are vechimea minima de 6 luni ?

Va multumesc mult.
O noapte frumoasa,

july

Mergi la inceput