Shoppaholicele Redouto-masochiste (121)

Shoppaholicele Redouto-masochiste (121) | Autor: Redoutistele

Link direct la acest mesaj




Asa am inceput:


cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10 cap.11 cap.12 cap.13 cap.14 cap.15 cap.16 cap.17 cap.18 cap.19 cap.20 cap.21 cap.22 cap.23 cap.24 cap.25 cap.26 cap.27 cap.28 cap.29 cap.30 cap.31 cap.32 cap.33 cap.34 cap.35 cap.36 cap.37 cap.38 cap.39 cap.40 cap.42 cap.43 cap.44 cap.45 cap.47 cap.48 cap.50 cap.51 cap.52 cap.53 cap.54 cap.55 cap.56 cap.57 cap.58 cap.59 cap.60 cap.61 cap.62 cap.63 cap.64 cap.65 cap.66 cap.67 cap 68 cap.69 cap.70 cap.71 cap.72 cap.73 cap.74 cap.75 cap.76 cap.77 cap.78 cap.79 cap.80 cap.81 cap.82cap.83 cap.84 cap.85 cap.86 cap.87 cap.88 cap.89 cap.90 cap.91 cap.92 cap.93 cap.94 cap.95 cap.96 cap.97 cap.98 cap.99 cap.100 cap.101 cap.102 cap.103 cap.104cap.105 cap.106 cap.107 cap.108 cap.109 cap.110 cap.111 cap.112 cap.113 cap.114 cap.115 cap.116 cap.117 cap.118 cap.119 cap.120

contul comun ptr poze "redoutiste" : redoutistele@yahoo.com






GHIDUL INCEPATORULUI... by "redoutistele" (va rugam cititi inainte de a posta intrebari al caror raspuns se regasesc in prezentul ghid)

* Crearea de cont nou – campurile se completeaza fara niciun semn de punctuatie (ex str valea oltului 36)
NU E OBLIGATORIE COMPLETAREA NR DE TELEFON. Oricum nu va suna nimeni.
Daca vreti totusi sa va treceti mobilul, acesta va incepe cu 06, nu 07.

* Plata: cu card Visa, Mastercard ptr plati internationale online (au scris emboasat-in relief); exista carduri emise in euro, dar care nu pot fi folosite pentru plati on-line; in acest sens, se face cerere la banca pentru autorizarea platilor on-line; se poate plati si cu carduri emise in lei, banca platitoare realizand conversia RON/EUR; verificati sa aveti pe spatele cardului un numar, va vor trebui ultimele 3 cifre, daca nu le aveti, nu puteti folosi cardul la plata pe net; din experienta noastra, cu acelasi card nu se poate plati decat pe maxim 2 conturi, iar pe un cont nu se poate plati decat cu maxim 2 carduri. Oricum, pentru a va asigura de valabilitatea cardului dvs. pentru plati online internationale, sunati la banca (la nr. de pe verso-ul cardului)

* La lansarea comenzii trebuie sa fie banii pe card (chiar si pe cel de credit); este foarte important ca pe card sa fie suma exacta, pentru ca daca lipseste un singur cent, nu se accepta comanda; in acest sens, in cazul cardurilor in lei, pentru a calcula valoarea comenzii, folositi cursul valutar al bancii la care aveti cardul

* Cadourile:exista coduri care se introduc inainte de lansarea comenzii pe pagina cosului, in casuta “j'applique mon offre”
NU EXISTA cod care sa ofere transport gratuit. Transportul il platim toate!

* Codurile le puteti afla de pe:
http://www.ma-reduc.com/
http://www.achetergagnant.com/forums/index.php?showforum=15 http://www.clubpromos.fr/forum/redoute-solution-maison/
http://ovpc.forumpro.fr/la-redoute-f5/
La unele dintre aceste site-uri/forumuri trebuie facut cont pt. a vizualiza subiectele/pozele

-deci cand bagi codul minunat pe care ti-l iei de pe net ori iti afiseaza la sfarsitul listei de produse din cos cadoul pe care il da acel cod ori iti afiseeaza un alt total decat ce aveai tu inainte...daca nu se intampla nimic inseamna ca ori codul e expirat ori tu nu ai fost atenta la conditii. Preturile verzi si rosii sunt trecute pe site cand dai click pe un produs daca scrie prix vert ala e pret verde si prix rouge e pret rosu. In general astea nu beneficiaze de reduceri cu codul...de asta cand apare un cod care se aplica si la prix rouge si vert se specifica. (nushulica )


* Cand bagati un cod ar fi bine sa tineti apasat CTRL in momentul in care, dupa ce ai introdus codul, dati clic pe campul "J'applique mon offre". Ca sa nu vi se goleasca cosul.
Fie ca-l primiti pe mail, fie ca-l luati de pe site-urile mentionate mai sus, codurile sunt insotite de "explicatii", conditiile necesare ca sa mearga si sa ofere reducerea/cadoul mentionat, cat si valabilitatea lui. Cititi si aplicati aceste conditii daca vreti sa obtineti reducerea/cadoul care va intereseaza.

* Comanda soseste la oficiul postal de care apartineti, intre 8 si 18 zile de la lansarea comenzii (in perioada celor 2 mari reduceri anuale poate dura si mai mult de o luna). La ridicarea coletului nu se mai plateste nimic in plus. Nu va bazati pe posta romana sa va aduca avizul de sosire al coletului. Cand aveti un feeling ca acesta ar trebui sa soseasca, fuguta la OP, inarmate cu o dragalasenie deosebita pe care le-o veti oferi lucratoarelor

In suivi va va aparea comanda "in preparare" (en preparation) multa vreme dupa ce ati primit-o chiar. Nu actualizeaza suiviul, asa ca nu va speriati.

* Valoarea minima a comenzii este de 10 euro. Daca va riscati sa comandati sub 10 euro, comanda va va fi anulata.

La valoarea produselor din cos se adauga * o taxa de manipulare (frais de port=FDP) de 5 sau 6 euro si * taxa de transport (aproximativ 5% din valoarea comenzii, inclusiv taxa de manipulare). Exista posibilitatea ca taxa de manipulare (fdp) sa fie anulata prin folosirea unui cod de reducere, in functie de promotiile disponibile la momentul comenzii (de ex, 64092).

LR blocheaza initial banii pt comanda si apoi dupa 3-4-5 zile ii retrag din cont. Daca un produs va apare epuizat si nefacturat, in suivi, nu va vor fi luati banii pe el.

In cazul in care v-a fost facturat si pana la ambalarea coletului produsul s-a epuizat, veti fi despagubita de LR prin bon d'avoir (voucher) care poate fi folosit la o comanda viitoare prin introducerea numarului de pe bon d'avoir (pe care il veti primi prin posta in plic) in casuta speciala aflata pe pagina cu modalitatea de plata, dupa validarea cosului. Dupa introducerea numarului (format din 9 cifre), pagina se reincarca si, daca e cazul, va aparea diferenta de plata pt. acea comanda, diferenta pe care o veti plati cu cardul selectand acea modalitate de plata pe aceeasi pagina.
Rambursarile le puteti vedea in mes remboursementes



Daca primiti un mail in care vi se spune sa validati imediat cosul, altfel acesta expira, nu este decat o strategie de marketing care sa va determine sa mai dati o comanda. Cosul nu expira!



Atentie:
1. au fost cazuri in care coletul nu a ajuns. Acesta a disparut pe drum. LR nu da nici un numar de urmarire colet si nu poate fi verificat la Posta Romana. In aceasta situatie, cand coletul nu ajunge, se poate depune o plangere pe site, la rubrica Aide&Services, care va fi luata in considerare la minim o luna si jumatate de la efectuarea comenzii.
Pana acum, LR a inapoiat banii prin cec. La incasarea cecului se platesc comisioane de minim 10 euro, de aceea insistati sa fiti despagubita cu note d'avoir. Retineti ca orice comanda se face pe riscul clientului.

2. Returul unui obiect este extrem de scump (minim 50 roni). Noi am preferat sa le vindem prin Mica publicitate sau la cunoscuti.



Pentru neclaritati sau informatii suplimentare , de regula se contacteaza serviciul de relatii cu clientii al LR, prin postarea intrebarii/solicitarii pe site-ul LR, in sectiunea www.laredoute.fr/Contact_us/ContactUs.aspx?form=3&etap=3&category=6&subcategory=2" target="_blank">Aide.



Daca aveti nevoie de traduceri folositi http://translate.google.com/translate_t translator de texte din romana in franceza/engleza sau invers



Componenta lenjeriilor de pat LR
Drap = cearsaf normal
Drap-housse – cearsaf cu elastic jos
housse de couette – cearsaf de pilota (plic)
taie d'oreiller ou de traversin – fatza de perna sau de sul (din ala lung cum au ei pe pat)
Parure cuette – set ptr pilota (include cearceaf de pilota si 1-2 fete de perna, in functie de dimensiunea aleasa)
Parure drap – set cu cearsaf (1 cearsaf de pat si 1-2 fete de perna)


Nota: FDP = taxa de ambalare (nu inseamna transport gratuit cum cred unii)

UTIL!!!
Masurile pot semana cu cele din Ro sau pot sa nu fie la fel. De asemenea difera de la o "marca" la alta. La fel si masurile la incaltaminte. 37 poate fi 37 sau 36 sau 38...difera de "firma" care face respectivul produs. Nu exista garantie pentru masuri. Toate am luat multe "tepe" pana am invatat care masura ni se potriveste.

Din observatiile redoutistelor:
- hainele Anne Weyburn sunt un pic mai mari,deci ar tb sa comandam cu un nr mai mic...
- hainutele OKAOU sunt de calitate f buna,marimile se potrivesc
- hainele Taillisime sunt mai mari un numar
- pantofii Anne Weyburn sunt mai mari cu un nr.
- adidasii sunt mai mici un numar, de regula si trebuie comandat un nr.mai mare decat purtati.
- marimile la sutiene sunt nr. european +15 (ex: 85 B Eu = 100 B Fr.)

LISTA DE CULORI

www.laredoute.fr/Size_Chart/SizeGuideTextilePopup.aspx" target="_blank">Le guide des tailles

Marimi femei traduse in RO

Marimi barbati traduse in RO

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Eu prima

Multumim de capitol nou, sper sa primim toate coletele restante.

Eu o sa trec azi pe la posta. Poate totusi....

Anka si Andrei (17.12.2007)


poze Andrei

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Al doilea colet sosit astazi este este tot din 06.08 cu haine pt copii cu tricouri si pantaloni de trening, jeans. Cu ei m-am linistit, nu le mai comand nimic.
Al treilea colet este pt mine cu data de 05.08:
-ca sa fiu in ton cu voi, dar pe argintiu la 7 euro:
http://www.laredoute.fr/vente-ballerines.aspx?productid=324135330&documentid=207608&single=false&categoryid=22907225
- am luat-o si eu, luni la serviciu sunt prezenta cu ea:
http://www.laredoute.fr/vente-jupon-a-panneaux-taillissime.aspx?productid=324133502&documentid=531008&single=false&categoryid=31522160
-si pe dansul, este super:
http://www.laredoute.fr/vente-default.aspx?categoryid=31520129&productid=324133582&documentid=531008
-tricoul acesta:
http://www.laredoute.fr/vente-debardeur-bretelles-femme-active-wear.aspx?productid=324132998&documentid=207608&single=true&categoryid=22899486
si acesta:
http://www.laredoute.fr/vente-cardigan-stretch.aspx?productid=324132894&documentid=346108&single=false&categoryid=48379501

Cand m-a sunat postasul eram cea mai fericita credeam ca au venit comenzile din 28.07 si 31.07 Dar au venit acesteaOricum bine ca au venit si acestea decat nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

A plecat toata lumea?

Cand intreb sa nu va suparati pe mine, dar stiti, vreau sa fim pe prima pagina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucadiana spune:

anne foarte frumoase hainele. sa le purtati cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolungu spune:

Am primit si eu colet (de fapt punga), comanda din 15.08, a venit destul de repede, cand am primit avizul am crezut ca e comanda din 29.07. Am avut hainute pentru copii si pentru mine asta
http://www.laredoute.fr/vente-veste-ceinturee-active-wear.aspx?productid=324142481&documentid=201208&categoryid=0&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16&prodcolor=3
de care sunt dezamagita, nu ca nu ar fi faina, dar este pentru persoane mai inalte (eu am 1,60) iar centura (talia de fapt, ca e putin cambrata) imi vine pe la solduri, asa ca o sa o fac cadou.
Va salut si spor la venit pachete!!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Anne sa porti sanatoasa hainutele! Imi place fusta si boleroul
Nicolungu, nu's daca nu cumva asa fac ei hainele, pentru ca si trenchul negru primit cadou are talia tot asa joasa (eu am 1,77 si cordonul imi vine pe solduri, so...cat de inalta tre' sa fii?)

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Buna seara!

Am primit si eu azi ultima comanda, cea din 1 august. Incerc sa gasesc linkuri dar nici macar cele din colectia noua (adidasii aia aurii de la Le coq sportif) nu mai sunt deloc. Oricum am avut 2 sutiene, 2 lenjerii de pat, adidasii de care spuneam si inca 3 bluze pt mine. Si gataaa, nu mai am restante cu ei. Daca gasesc produsele o sa pun linkurile.

Mergi la inceput