Mamele celebre ... alapteaza?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

cred ca si intre femeile celebre sunt mame care alapteaza asa cum si printre noi, femeile "normale" sunt femei care nu alapteaza, din diferite motive...
asa cum ziceati multe dintre voi mai sus...de condamnat sunt doar femeile care nu alapteaza pentru ca nu vor sa o faca...le inteleg si pe femeile care nu alapteaza pentru ca merg la servici...dar pe cele care chiar nu vor sa alapteze...nu le inteleg...si, ce ma intreb eu, e cat de impacate se simt cu ele? adica chiar n-au mustrari de constiinta? cand l-am nascut pe bebe, acum 3 luni si o zi, laptele mi-a venit extrem de greu, la maternitate i-au dau formula, acasa eu m-am chinuit zilnic, plangand, cu pompa, sa se desfunde canalele, cu el la san urland de foame si dandu-i completare...de cand avea el doua saptamani ii dau lapte doar de la mine si doar scos cu pompa...puteam sa renunt si sa-i dau doar formula...dar nu, m-am chinuit...pentru el, pentru ca stiu ca e important sa manance de la mine...

dar...pana la urma, fiecare face cum crede si cum doreste...mie imi pare rau doar pentru mamele care vor sa alapteze si nu au lapte sau din motive medicale nu pot alapta...acolo e durerea mare...

Mami Loredana si Marc Alexis, o minune de copil...
Povestea minunii mele

Aici vedeti poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Citat:
citat din mesajul lui numeioana

Oare subiectul asta de ce nu e deja la Zzzz?

La fel, nu comentez decizia altor mame care alapteaza pana la un an sau doi, desi preactica asta n-are niciun sens...
Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.


vezi? asta o crezi tu
si tot asa cum tu declari ca ai gasit subiectul declar ca gasesc si io afirmatia ta
eu alaptez una fetita de doi ani inspre bucuria ei si-a mea
de ce n-are nici un sens?
cine-i da sensul?
deeci in procesul de alaptare se inscriu doi indivizi: mama si copilul, amandoi se simt bine, deci eu ii vad sensul
sau cine ar trebui sa-i dea sensul?
persoane din afara acestui binom?
de ce ar putea sa o faca?



Felix (4 ani) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

nici eu nu-i vad sensul acestui subiect... pe mine una ma distreaza... tinand cont ca este bazat pe barfa... la urma urmei ce treaba am eu cu mai stiu eu ce alta mama care decide sa nu alapteze... treaba ei... banuiesc ca sunt persoane in jurul ei care i-au spus despre importanta alaptarii, daca ea decide ca nu vrea, nu o poate obliga nimeni... asa ca eu imi vad de alaptat, bb meu are aproape un an si continuam cu placere acest lucru... si fiecare cu pacatele lui...

in orice caz sunt multe femei care vor sa alapteze, dar nu alapteaza din lipsa de informatie... la primul puseu de crestere intra in panica si gata!!! s-a terminat... baga formula si incetu cu incetul se trece pe formula... si aceasta lipsa de informatie este si o politica a unora care se imbogatesc pe urma vanzarii de lapte praf...

in ceea ce priveste " a fi pudica"... eu sunt o persoana foarte pudica, dar cand a trebui sa scot sanul pe banca de pe trotuar am facut-o... atunci nu m-am gandit la lumea care m-ar putea vedea... ci doar la bb meu care trebuia sa manance...

am si eu "prietene" (in sensul ca ne salutam pe strada) care tot timpul ma tachineaza pentru ca inca mai alaptez, dar eu nu las sa-mi creasca parul pe limba... mi-a zis una o data... copil cu dinti si alaptat la san... la care eu: astia-s dinti de lapte... trebuie lapte, pana-i cresc toti... daca nu, s-ar numi dinti de formula...

asa ca fetelor... sanatate si sarbatori fericite alaturi de puisorii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Ama tare faza cu "dintii de formula" dar si formula tot lapte e Subiectul e amuzant oricum, dar sunt de acord cu tine: nici pe mine nu ma intereseaza cine alapteaza si cine nu si care-i sunt motivele dar recunosc ca prietenelor mele le-am facut capul calendar cu importanta alaptatului iar eu sunt tare mandra ca acum am reusit desi la primul bb nu din n motive, din care cele mai importante au fost lipsa informarii si stresul meu permanent.

Fetelor, eu cunosc o persoana care a inceput serviciul la 4 luni si inca isi alapteaza bebele, desi are o functie importanta, banii nu-i sunt o problema si este moarta de oboseala dar nu se lasa. Asa ca inclin sa cred ca sunt si vedete care alapteaza, de ce nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena123456 spune:

Mie imi plac declaratiile lor..." in timpul sarcinii m-am ingrasat 20-30 kile" si dupa nastere , le vezi mai slabe ca inainte...Unde sunt kiligromale alea?!?!?! S-au topit?!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saturnine spune:

Copilul meu nu a fost programat, dar am dorit sa il alaptez, poate la inceput pt bani, desi laptele nu e chiar scump, si imi permiteam, dar si pentru comoditate, si pentru ca mie imi era teama ca nu stiu sa sterilizez k lumea. Oricum, ce ma intrebam eu visavi de lasarea sanilor, ca peste tot scrie ca se lasa de la sracina . De fapt mie mi s-au dublat sanii doar dupa 4 zile de la nastere cand a venit laptele, atunci am facut si vergeturi, si ma intrebam ca daca nu puneam copilul la san mai venea laptele? oricum, off topic tot postul meu . am mai cunoscut o femeie mai in varsta ceva ca mine, eu am 23 ,care si ea a facut un copil "nedorit" neprogramat, si ea casatorita etc.. si si ea a vrut enorm sa il alapteze, si si ea are bani . Acuma ea nu a putut, a zis ca erra disperata si nu ii curgea nici un strop . Pe fetita mea mi-au adus-o dupa 10 ore ca si acuma ii blestem, ca cica trebuia sa ma odihnesc, mie dupa 2 ore eram ok sa o aduca . si a supt, si doar intr-o noapte in spital i-a dat o seringa de completare, ca poate ii era f foame si nu mai avea putere sa suga, nah, si poate ca si in alea 10 ore nemernicii i-au dat formula, in loc sa simta copilasul laptele meu pentru prima oara, si eram la rooming , nu la comun . Spun asta pentru ca citeam mai devreme o doamna care a vrut sa alapteze si a zis ca iesea zar transparent . Am impresia ca unii vorbesc din reviste nu din experienta, deoarece altcineva ii spunea ca asa e la inceput. La mine nu a fost asa, colostrul care e in primele zile e mai putin cantitativ dar mai concentrat si mai gros si e galben si are gust de lapte cu vanilie ca un cappuccino slab/fad . deci doamna care nu a avut lapte, si plangea copilul probabil ca a avut o problema . Acuma nu zic, nu, ca daca insista poate ii venea laptele.... dar cine stie ?

Ok, alta femeie si-a dorit un copil ffff mult . si a facut tratamente sa il aibe . Am intrebat-o daca vrea sa alapteze, a zis ca nu .ca nu ii place sa fie cu tatzele pe afara .. Asa ceva !!! Am sunat-o sa vad, ca trebe ca a nascut deja, dar numarul nu mai este alocat, nu o cunosteam atat de bine, oricum... not important

Deci ca sa vedeti femei care se trezesc gravide si pastreaza copilul si apoi sunt dispuse sa sacrifice timpul liber si ce se mai sacrifica cu alaptatul si femei care cel putin sustin ca isi doresc enorm copilul dar nu vor sa faca nici cel mai mic sacrificiu .

Cum citeam intr-un blog in engleza, ca altfel as sa copy paste la ce scria doamna aceea . Ca e dreptul ei sa nu alapteze, si cum cerea cineva mai sus sa auda de cineva cu motive absurde pentru a nu alapta, iata . Dansa spune ca nu a putut alapta ca a mers la servici, apoi la al doilea ca a nascut prematur su nu avea lapte, si acuma fiind cu al treilea gravida nu intentioneaza. Dar excluzand aceste motive, ea incepe si da o carutza din acele motive absurde :ca i se face parul maciuca la gandul unui bebe care suge tatza ei, ca pentru banii ei alaptatul este la fel de natural ca si nasterea normala, si ca de ce s-ar supune oricaruia . Ca in locul iminizarii prin alaptat prevera vaccinurile (doar ca nu se fac pt otita ) ca ea a aflat ca bebelusiii alaptati se ingrasa mai repede decat cei pe formula, ( ceea ce poate fi adevarat sau nu, a mea a crescut ca fat frumos, dar si in lungime asa ca nu arata de loc obeza )si ca lumea nu mai are nevoie de copii obezi, spune ea, deci copil alaptat=copil obez. Mai spune ca un copil alaptat face kk la fiecare schimbare de scutec si ca asta ne mai trebuie zone acoperite de scutece kkte (deci copilul ei care e hranit cu formula, face kk o data pe zi si tot o data pe zi e schimbat , deoarece nu kk din scutec nu e e ecologic ci scutecul in sine) si la final spune ca sunt anumite lucruri pe care un tata si fiul sau nu ar trebui sa le imparta .

Deci ati vrut aberatii, poftiti !!!

scuze de greseli, dar nu am timp sa corectez k lumea, oricum , cred ca se intelege, nu intentional sa raspund, dar nu m0am putut abtine. si sunt staruri care alapteaza, ca salma hayek ,care citeam azi ca a alaptat un african micut care nu mai avea ma-sa lapte . si jolie...si ma sunt daca dati un google search .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Cred ca nu trebuie sa judecam pe nimeni, alaptatul e o decizie personala. Eu alaptez si acum, desi puiul meu are 1 an jumate, si destul de mult, ca e indragostit de tzitzi. Este o viata de sacrificiu, dar si plina de satisfactii... in timpul alaptarii exista intre puiut si mama o legatura care cu greu se mentine dupa incetarea alaptatului. De asta eu le compatimesc pe mamicile care nu alapteaza, ca ele nu cunosc acest sentiment. Dar repet, fiecare decide daca o face sau nu si nimeni nu trebuie condamnat, indiferent ce alege.
In ziua de azi nu cred ca mai e de condamnat ca o mama nu alapteaza, cel putin in strainatate femeile alapteaza mai putin ca romancele, eu una asa am observat la maternitatea unde am nascut... pe hol era o masuta pliiiina cu biberoane si cred ca eram una din putinele mamici care alaptau din prima clipa.
Totusi, observ si aici in Romania un lucru regretabil: ca oameniilor li se pare ciudat ca o mama sa dea sa suga unui copilas de 1 an jumate. Multe ma intreaba prin parc, atunci cand stau la taclale cu ele:" Da' mai alaptezi si acum? Pai nu mai e bun laptele..". Se pare ca fiu-meu nu e de acord cu ele

Problema cu vedetele care alapteaza: poate sunt printre ele si mamici care decid sa puna binele micutzului mai presus de al lor, mai presus de imaginea lor pe ecran, de cum arata sanii, etc...Din pacate, cred ca astfel de femei-vedete sunt fff putine. Majoritatea sunt preocupate sa se intoarca cat mai repede pe ecran, ca sa nu li se ia locul. Aici iar nu am nimic de comentat. Doar ca nu mi se pare normal sa afirme ca alapteaza si sa apara in fata noastra si sa sustina, cu ipocrizie beneficiile alaptatului si cat de bune mame sunt ele, care alapteaza si sunt in staresa dea jos 20-30 de kg in 2 luni... Apar in fata noastra, ca niste zane, cu niste siluete de invidiat la o luna, doua, trei de la nastere si NE MINT... Cred ca aici e de fapt adevarata problema... ca ne MINT cu nerusinare! Asta e ipocrizie! Nu stiu de ce nu vor sa recunoasca adevarul, nimeni nu taie capul nimanui.

Mentionez ca nu vreau sa ma amestec in vreo polemica, nu stiu de ce aici totul se transforma in asa ceva, oricat de bine-intentionat ai fi tot se gaseste cineva suspicios care sa te contracareze...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena123456

Mie imi plac declaratiile lor..." in timpul sarcinii m-am ingrasat 20-30 kile" si dupa nastere , le vezi mai slabe ca inainte...Unde sunt kiligromale alea?!?!?! S-au topit?!!


Eu nu stiu de ce tot nu credeti chestia cu kilograme jos rpd. Unele persoane sunt facut sa fie slabe, pentru ca au metabolism rapid. In timpul sarcinii se pare ca "se normalizeaza" . Nu ati vazut ca tot timpul cele slabe iau in greutate MULT mai mult decat cela mai plinute? Si ca tot ele revin MULT mai rpd la greutatea initiala ? Credeti-ma Nu e vb de nici o dieta. Eu nici nu stiu ce e aia dieta. Toata viata mea am mancat cat am vrut, cand am vrut ci ce am vrut...

Am ramas gravida la 53 de kg, avand 1.69, decat slaba. Am luat nu mai putin de 17 kg in sarcina, care mi se spusese de catre medic ca voi lua in mod normal 9-11, ideal 10. Cele 3 zile in spital, dupa nastere, nu au eliminat, NORMAL excesul...daor cateva kg, 3 de la copil, placenta cat o mai fi fost si aia ...etc.

Oricum am ramas dupa nastere cu cel putin 10-12-13 in plus fata de cat aveam. Am alaptat fetita pana la 6luni jumate -7 (doar...greseala mea ca la primele dificultati , cand nu prea mai prefera laptele si prinsese gustul mancarii am renuntat de frica nu are lapte, ca nu-i place si i-am bagat biberon, am diversificat-o cat timp o alaptam, poate devreme...infine nu asta conteaza). Deci primele 4 luni nu a manact altceva decat lapte de la mine. Abia apoi i-am mai intruds cate ceva. Eu cand fie-mea avea 3 luni aveam deja ...52 KG! Mai putin cu un kg decat inainte de a ramane gravida!

Dupa cum v-am spus sunt obisnuita sa manac mult, cat vrea ce vreau. Si cat timp am alaptat-o asta am facut. Oboseala probabil a facut sa nu se prinda nimic de mine. Deci poti slabii 17 kile luate in sarcina in 3 luni...fara diete si alaptand, chiar daca mananci.

La mine a fost mai drastic, caci am continuat sa slabesc pana am ajuns la 48 kg cand avea adriana cam 9 luni. Apoi am inceput eu sa imi cautat tratamente de "ingrasat"...ineficiente... Oricum, acum are 2 ani si eu am iara 53 kg...probabil pentru ca m-am obisnut cu stresul.

Deci va rog eu, nu mai faceti afirmatii asa, nu toti omenii sunt la fel si ptr unele e o bucurie ca se ingrasa nitel cand ele de obicei slabesc aiurea ...

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)
Suparici de 2 ani
Poze NOI cu...noi:)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Nu stiu cum facem, dar cum vine vorba de alaptat, cum ne impartim in doua tabere, desi titlul subiectului nu are nici o legatura cu nici una dintre noi.
Ca sa raspuns la subiect, dintre vedetele internationale Gwen Stefani si Naomi Watts si-au (inca?) alapteaza copii si ii poarta in sling. La fel si Jennifer Garner, vedeta care isi creste copiii foarte asemanator cu mine (ma distreaza ca tot timpul cind vad poze cu ea prin reviste, are cam aceleasi produse ca si mine. :-))).

Cred ca toate aceste vedete au fost influentate si au devenit promotarele noului val din America, acela de a alapta. In Romania, din pacate, vedetele sint promotoarele noului val de-acolo, care este anti-alaptare.
Chiar ma gindeam acum ceva vreme cu tristete ca vedetele astea nu-si dau seama ce mare putere au sa schimbe atitutdini si cit bine ar face daca ar promovoa alaptarea.
Sint sigura ca o sa se intimple in curind.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Eu tot nu pot sa inteleg de ce e de condamnat o mama care nu vrea sa alapteze din motive personale . De ce sunt de condamnat si invinovatite femeile "care nu au facut suficiente eforturi sa alapteze" . Ce e de condamnat sa spui pur si simplu ca nu poti natural sau daca poti natural consideri ca e un efort prea mare pentru tine.
de ce mamele care alapteaza natural le considera pe cele care nu alapteaza denaturate. si de ce cele ca nu au vrut sa alapteze le considera pe cele care au alaptat sarace.
De ce se fac presiuni psihologice asupra mamelor care nu vor sa alapteze. sau care nu pot sa alapteze. de ce acele care nu pot trebuie sa se simta vinovate pentru asta?
pana la urma de ce trebuie sa se arunce cu rosi dintr-o parte in alta? De ce trebuie sa incerci sa i impui unei persoane ce sa aleaga sau sa fie promovata o anumita alegere. Personal consider ca ambele variante de nutritie sunt ok pentru bebelusi.
Daca alaptezi sau nu indiferent de motive este strict o alegere personala care trebuie respectata ca orice alta alegere.

Mergi la inceput