Mamele celebre ... alapteaza?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Nu cred ca alapteaza fitoasele celebre... Am zis-o. Am vazut de curand o poza cu Tori Spelling, parca unde-si tine copilul in brate. Ceva mai nenatural, mai regizat prost, nu am vazut. Se vedea ca a tinut acel copil in brate de 2-3 ori in cateva luni Foarte urat...
Eu alaptam unde ii era foame copilului. Normal ca ma retrageam intr-o zona linistita, din parc sau cred ca s-a intamplat si la metrou(dar tot asa, am mers undeva unde treceau 2 oameni pe ora). Dar da, oriunde si oricand pt ca e cel mai frumos lucru pe care poti sa-l faci pentru un bebelus.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
My workshop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

"Pai cine nu alapteaza prt ca n-are chef sau nu-i place este de condamnat fara drept de apel."


Sabina, perfect de acord. Dar spune-i asta mamei care alege sa nu alapteze din astfel de motive si ai sa vezi reactia...
Si, mai nou, vad ca tendinta este (din partea mamicilor care nu alapteaza fara a avea motive medicale) de a ridiculiza si ironiza femeile care alapteaza.

Ioana 12+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

"Pai cine nu alapteaza prt ca n-are chef sau nu-i place este de condamnat fara drept de apel."


Sabina, perfect de acord. Dar spune-i asta mamei care alege sa nu alapteze din astfel de motive si ai sa vezi reactia...
Si, mai nou, vad ca tendinta este (din partea mamicilor care nu alapteaza fara a avea motive medicale) de a ridiculiza si ironiza femeile care alapteaza.

Ioana 12+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004


Asta pentru ca se simt in tabara adversa.A spus o mamica ca este greu sa alptezi si are dreptate renunti la multe pentru ati face puiutul fericit si io cred cu tarie ca merita, din multe puncte de vedere.
Si o am fost deranjata de o afirmatie tot aici care spunea ca doar mamele care nu-si permit sa cumpere formula alapteaza.Tare m-am mai suparat si nu ca acea persoana mi-a zis ca sunt prea saraca pentru formula ci pentru ca unele mame(nu ma refer la cele carora sanatatea nu le permite) refuza dreptul la o viata mai buna a propriului copil.

On topic

Personal nu cred ca NICOLETA LUCIU alapteaza caci a declarat chiar ea ca asteapta sa nasca sa raspunda ofertelor contractuale pe care le are.
Presa scrie multe iar adevarul de ce si cum fac il stiu doar "protagonistii"

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Si, mai nou, vad ca tendinta este (din partea mamicilor care nu alapteaza fara a avea motive medicale) de a ridiculiza si ironiza femeile care alapteaza.




Ai dreptate, mie mi se pare ca de fapt tendinta e sa se ridiculizeze tot ceea ce e (acuma devine era) normal si de bun simt si sa se ridice la rang de "bun" si "normal" tot ce e extremist si fara pic de sentiment.

Cat despre alaptat, eu cred ca as fi f. pudica, si nu din falsitate si mereu ma gandeam ca pot combina laptele de mama cu formula (pt cand nu esti acasa), o prietena de-a mea asa face, dar din cate am citit e de preferat sa nu introduci laptele praf... oricum, pana la momentul potrivit poate imi schimb parerea, ce e mai bine pt. bb!

Si de ce sa te simti aiurea cand zice cineva ca folosesti lapte matern din "saracie", nu e domne' din saracie, dar adevarul e ca te scuteste de niste bani, si? asta e ceva rau?! E super, eu chiar m-as bucura, si nu ca nu am avea bani de lapte..

Lasati fetele, ca mame snoabe or sa fie mereu, si nu le iubesc mai mult copii daca au cheltuit ele nush cate catralioane pt bebei! (vedeti vedetele.. unele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:


Am citit si eu un pic din subiectul asta si m-am intristat.

Nici una din voi nu mentioneaza cat sufera o mama care nu poate alapta pentru ca nu are cum.

Eu zic sa nu judecati pe nimeni. Chiar daca motivele sunt medicale sau de ordin profesional, sa stiti ca e la fel de greu. Mai ales cand copilul e sensibil stai si de gandesti daca ai fi alaptat ar fi fost altceva....


nu cred ca exista femei care sa nu fie constiente de calitatile laptelui matern insa uneori viata nu ne permite aceasta bucurie.

la mine au fost motive medicale...dar chiar nu conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Briana, nu stiu cat sufera o mama care nu ppoate alapta, este drept. Dar pot sa-mi inchipui, doar punandu-ma in pozitia ei. Stiu ca as suferi foarte mult. In schimb, noi aici vorbeam despre mamicile care nu alapteaza din lipsa de chef sau de placere, sau ca sa nu li se lase sanii. Nu despre cele cu probleme medicale. Iar profesional se face loc si pentru alaptat.
Dar... cred ca deviem de la subiect, ca de fiecare data cand este vorba de alaptat.

Ioana 13+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

indiferent de cum vine alaptat copilul, mama doarme mai putin... chiar si cu formula copilul trebuie alaptat la 3 ore in primele 4-5 saptamani... dupa care incep colicile...



serios? si chiar crezi ca se trezeste "vedetea care are maine emisiune" sa dea formula si nu bona?



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

e usor sa dai cu rosii si sa califici pe unul sau altul parinte denaturat, ori ca il alapteaza prea mult, ori ca ii da doar formula. exista insa doar realitatea vietii fiecaruia!
mor de ciuda ca n-am avut lapte nici macar 2 zile.
toata sarcina m-am pregatit, citit, documentat, facut masaje la sani si tot tacamul. dupa ce am nascut mi-au adus fata la san. A FOST INCREDIBIL! pluteam de fericire ca suge!
dimineata urmatoarea a inceput cosmarul! o puneam la san, sugea jumatate de minut si incepea sa urle - sanii erau goliti! copilul urla de foame, eu il puneam la san, tragea nimic!
asistentele - magarite, incompetente, incredibil de nesimtite -tipau sa o tin la san in continuare. de pozitionat la san o pozitionam corect! copilul urla de foame, eu plangeam de furie. pe mine, pe asistente, pe viata.
am ajuns la pompa electrica, scotea intr-o jumatate de ora cca 20ml de lichid alburiu, un fel de zer. asistentele considerau ca e VINA MEA.
pentru ca imi plangea copilul de foame si evident scazuse in greutate un om sanatos la cap, caruia nu i se spalase creierul cu ideea de alaptare exclusiva, si anume o infirmirea FURA lapte formula si imi aducea sa o hranesc.
am ajuns acasa intr-un hal fara de hal!
si ii multumesc lui dumnezeu ca mi-a dat un sot care sa ma tina in brate si sa ma aline in toate noptile in care ma trezeam din niste cosmaruri ingrozitoare legate de alaptat!
asa ca stiu ce vorbesc cand spun ca ma fac arici daca cineva ma numeste mama denaturata ca nu mi-am alaptat copilul.
si, desi alaptata doar cu formula am un copil, multumesc lui dumnezeu, sanatos, vesel, dezvoltat armonios si inteligent. dar am si cunostinte care au putut sa alapteze. si totusi, din pacate, au ajuns cu copilul in spital pentru diferite afectiuni.
ceea ce incerc eu sa va spun ca fiecare are povestea ei si nu avem dreptul de a pune etichete.


michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

michella vezi daca nu ti-a spus nimeni asta, scaderea in greutatea a unui nou-nascut este ceva absolut normal, laptele ala transparent este colostrul, laptele de inceput...sincer imi pare rau ca nu ai avut pe cineva mai instruit langa tine, sa-ti alunge temerile, poate ai fi reusit cu succes sa alaptezi
cazurile in care mama nu are voie sa alapteze sunt cazuri medicale, in majoritatea cazurilor nu exista mama fara lapte, e ceva natural ca si sarcina, e etapa de dupa sarcina, ca si la animale, corpul stie singur sa produca lapte, ideea este ca trebuie sa-l ajutam un pic, nerenuntand usor, punand mereu copilul la san, nu exista pompa de san mai buna decat gurita copilului sa stii.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Eu nu sunt atat de sigura ca mamele vedete nu alapteaza. Cu siguranta sunt si femei care trec peste etapa de alaptare din motive neserioase, insa nu sunt toate la fel si chiar nu sunt neaparat persoane celebre. Multe femei de rand trec pe formula din comoditate, nu trebuie sa consideram ca daca o mamica este persoana publica cu siguranta isi neglijeaza copilul sau refuza sa-l hraneasca la san.
Poate multi nu sunt de acord nici cu deciziile femeilor care se intorc repede la serviciu si aleg sa treaca bebele pe formula desi ar fi avut lapte din plin...
Dar ce mi se pare important este ca nimeni nu are dreptul sa judece alegerile celuilalt, mai ales intr-o problema care tine de familie, de decizii personale ale parintilor. Nu mi se pare coresct nici sa generalizam, nu cred ca poate fi cineva pe aici sigur ca nu stiu care vedeta a refuzat sa-si alapteze copilul ca sa nu i se lase sanii! Sau ca mamicile care lucreaza la o televiziune nu se trezesc sa dea copilului biberonul ci il abandoneaza pe mana bonelor.
Mi se pare putin exagerat. Altfel ar fi sunat discutia cand cineva ar fi adus o informatie certa, poate o declaratie certa a unei mamici care sa spuna ca din x aberatii de motive nu doreste sa-si alapteze nou-nascutul. Atunci poate rosiile ar fi fost cumva motivate, altfel...se exagereaza.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput