Mamele celebre ... alapteaza?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu este o alegere personala, aici e buba.
orice decizie care implica o alta persoana nu mai e demult o alegere personala... iar binele copilului primeaza.

Laptele praf e net inferior celui de mama, asta fara niciun fel de dubiu.
De aceea mamele care nu vor sa alapteze gresesc enorm, pentru actioneaza impotriva propriului copil, dandu-i o hrana mai proasta decat a harazit natura.
Daca copilul e Doamne fereste bolnav, sunt convinsa ca orice mama, alaptatoare sau nu, si-ar taia o mana ca sa-l vada sanatos.
Dar ca sa ii ofere startul cel mai sanatos, normal.natural, sa nu fie dispuse sa sufere un pic? pe mine asta ma revolta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Liliana, a fi mama inseamna a fi capabila de-a face si sacrificii pentru binele copilului. Daca tu ca mama pui mai presus de binele lui binele tau, sorry dar ceva nu-i ok! Si da, este o crima sa nu alaptezi copilul daca ai lapte si daca poti. Ce-ai aia nu vreau sa alaptez???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Mesajul meu s-a dorit a fi o invitatie la intelegere , toleranta, si respect interuman. nicidecum la o discutie pro sau contra alapare.
Trebuie acceptat si inteles faptul ca nu exista o reteta universala de mama model sau de iubire materna , sau daca cumva exista acest fel de standardizare nu este ok. ,ca fiecare mama si bebelus este diferit , cum la fel de diferit este si felul de a iubi precum si capacitatea de sacrificiu a mamelor .
Pe prospectul medicamentelor acceptabile in sarcina scrie:
se administreaza medicamentul pe baza calculului bebeficiu matern/risc potential fetal. Dupa acest criteriu decizia de alaptare ar trebui luata dupa formula risc si efort matern /beneficiu potential fetal, iar in aceste calcule fiecare mama si fat sunt diferite.
Consider ca e un pic cam foarte nenatural sa ti pese atat de "inversunat" de modul cum e hranit copilul Andreei Marin sau Nicoletei Luciu sau al domanei X membra a forumului Dc ,iar aceasta lipsa de intelegere toleranta si respect pentru cele care nu alapteaza cred ca reiese din alte sfere ale egoului strict personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Nu este o alegere personala, aici e buba.
orice decizie care implica o alta persoana nu mai e demult o alegere personala... iar binele copilului primeaza.

Laptele praf e net inferior celui de mama, asta fara niciun fel de dubiu.
De aceea mamele care nu vor sa alapteze gresesc enorm, pentru actioneaza impotriva propriului copil, dandu-i o hrana mai proasta decat a harazit natura.
Daca copilul e Doamne fereste bolnav, sunt convinsa ca orice mama, alaptatoare sau nu, si-ar taia o mana ca sa-l vada sanatos.
Dar ca sa ii ofere startul cel mai sanatos, normal.natural, sa nu fie dispuse sa sufere un pic? pe mine asta ma revolta.



Sabina, !
Din pacate, Liliana82 nu va intelege niciodata mesajul tau, oricat de mult te-ai stradui tu sau altcineva.
Din pacate, din nou, mesajele ei sunt daca nu mincinoase, cel putin contradictorii.
Mai demult se declara insarcinata in 6 luni, de curand doar in 3... apoi spunea ca a facut "mamografie de control" insarcinata in 3 luni fiind, apoi rectifica si spune ca a fost "ecografie"... avand nu-stiu-ce-probleme de sanatate a sanului.
So... eu nu pricep neam ce vrea, in fond???
Asta este.




Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saturnine spune:

Pe scurt. Este o optiune personala . Exista alternative . Alaptarea e cea mai buna. Un singur lucru nu e ok . Femeile care nu vor sa alapteze sa nu le mai bage in cap altora motivele lor . Alaptarea e naturala, asa ar trebui sa se faca lucrurile , dar de multe ori, femei indecise sunt convinsee de femei fricoase sau mai stiu eu cum sa nu alapteze ( ca li se lasa sanii, ca ii rusinos sa ti se vada titzi etc.. )Nu vreti sa alaptati, bine, dar nu convingeti si pe altii sa nu o faca !!!!!

Eu am alaptat 10 luni . Atata am putut, ca nu am reusit sa o conving sa nu ma muste/ stranga.. eram rana, nu mai suportam, si cu pompa nu am reusit sa trag destul . Nu a suferit, a renuntat usor, in 2 saptamani si ceva . A durat atata pt. ca eu nu vroiam sa renunt, ii dadeam cat puteam dar nu ma vindecam si intr-un final am renuntat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissyMiss spune:

fiica'mea avea 1,700 cand s-a nascut...nu mi-au dat-o la san, cica nu trebuie sa se oboseasca fiind micuta,si trebuie observata sa manance cantitatea potrivita...astefel ca dupa 3 saptamani cand facuse 2,500 eu ramasesem fara lapte...m-am muls intre timp,dar pe parcurs mi se terminase,cu toate ceaiurile pentru lactatie. Asa ca oricum primea si complerare de la inceput, am continuat sa ii dau doar lapte praf. Si acum a ajuns la greutatea de 6,500 la 6 luni jumate...este sanatoasa,nu am avut probleme nici macar de raceala cu ea, fiind raciti amandoi si eu si sotul, iar eu stand permanent cu ea, bine, recunosc manichiura si tratamentul cosmetic le primesc la dmiciliu,fiind o impatimita dinainte de a naste. cunosc si mamici care inca alapteaza si totusi chiar daca copii au primit anticorpii necesari,sunt insa bolnaviciosi,nu-i in regula ca un bebe sa se imbolnaveasca 6 luni consecutive de raceala...asa,dar cu toate ca nu alaptam fiica'mea avea acelasi program de masa,la 2-3 ore,inclusiv noaptea...si chiar daca sotul ma ajuta foarte mult, fiind obosit ziu muncind,iar noaptea trezindu-se si el sa ii dea sa pape la micuta, tot o mama obosita eram. Mai stateam si soacramea in cate o noapte cu bebe,dupa ce o adormeam, atat doar cat sa ii dea sa manance cand se trezeste,ca adormea fata singura..dar tot o auzeam noaptea plangand pana ii pregatea laptele, uneri mergeam la ea, alteori ma fataiam in pat,deci nu era chiar odihna...si cu lasatul cu o bona n-am incredere in nimeni,este copilul meu, eu l-am facut, daca se intampla ceva, adevarat ca i se pot intampla multe si cat sta cu mine, dar ma indoiesc, totusi nu vreau sa regret, ca fetita a putut pati ceva,ca asta-i cel mai grav. Ca vreau sa merg la un shopping, ma inteleg cu sotul,si in weekend toti 3 in mall, ca vreau manichiura vorbesc si vine acasa, oricine poate gasi pe cineva sa vina la domiciliu,si cat doarme fetita,sau chiar treaza,o distrezi cumva pana te faci frumoasa,nu?!...Orice se poate, daca vrei sigur. Copilul este pe primul loc, iar sa faci din el un "produs media" sa iti faci reclama,cum este cazul vedetelor, ca sa fim seriosi, nu stim noi adevarul daca alapteaza sau nu...si sa arati traznet sa iti iei copilul in brate mai mult la sedinte foto ca si acasa sa te joci cu el, las-o balta...ori cresti un copil,si macar 2 ani din viata ti-i petreci pentru a-i forma un inceput de personalitate sau macar o incercare, nu sa-l cresti de mantuiala..
as mai avea multe de spus apropo de unele vedete, dar ma opresc...merg sa fac un laptic ca se trezeste curand

Mergi la inceput