Ce deodorante ?????

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oliviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Eu n-am descoperit deodorantul fara aluminiu si parabeni si alte alea... de la care sa nu incep isa mirosi dupa o vreme, si sa te uzi la subrat... Nu cred ca exista... pt. ca antiperspirantele fac asta... si cele cu sarururi de aluminiu... Si cum n-am cum sa le impac pe amandoua... iau la mine servetelele umede si deodorantul...

Si am mai obs. ca ma tricouri 100% bumbac in care put... indiferent cu ce m-as da... iar altele in care pot sa transpir oricat, dar nu miros urat...




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica



Si eu am aceeasi problema.
De cand m-am prins cum e cu cosmeticele bio si care e diferenta intre ele si cele obisnuite, nu mai folosesc decat asa ceva. Numai cu deodorantul am o mare problema, nu gasesc nici unul care sa functioneze macar cateva ore, dar o zi intreaga.
Adevarul e ca si din cele cu aluminiu si parabeni singurul eficient e antiperspirantul de la Dove, in rest nu face nici unul fata.
Problema mea nu e transpiratia, nu ma deranjeaza sa transpir (de fapt oricum transpir, chiar si cu Dove), ci mirosul. Cu deodorantele bio cu care m-am dat miroseam dupa o ora ca o camila . Si cand pleci de dimineata si vii seara prin caldurile din Bucuresti nu ai varianta spalat intre timp.
Asa ca sufar in continuare si inghit parabenii de la Dove. Cel putin sunt singurii care se mai apropie de mine, in rest sunt complet bio
A, si din ce am studiat eu, nu aluminiul este problema cea mai mare, ci parabenii din deodorant, care sunt niste conservanti chimici foarte ieftini pe care ii folosesc inclusiv marile marci de cosmetice, ei sunt considerati ca avand risc de provocare a cancerului (au fost gasiti in biopsii). Oricum, parabenii se gasesc in aproximativ toate cosmeticele, nu numai in deodorant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si pana la urma ce a folosim? Vin caldurile, ma ingrozeste ideea, fiind o persoana care transpira destul de mult, mai ales in zona axilei. Incerc sa ma imbrac in materiale cat mai naturale, fara sa fie stranse pe corp, exceptie fac tricourile mai mulate.
Eu va propun altceva. Cine stie trucuri de a fenta transpiratia, gen bicarbonat sau spirt - n-am incercat dar am auzit voci care spuneau ca functioneaza, sau chestii naturiste, daca ati auzit / incercat, impartasiti-ne si noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Eu folosesc deodorante Fa, skin sensitive. Nu au aluminiu si nici parabeni. Pe ele scrie ca 24 de ore n-ai treaba cu transpiratia si n-am constatat sa fie altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Deodorantele Fa nu au aluminiu si nici parabeni? Adevarul e ca nu m-am uitat niciodata la compozitie la deodorantele cu vechime, mereu am cautat ceva nou. Uite chiar am sa ma uit cu prima ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_edi spune:

evanescence.....nici deo neutro roberts nu are aluminiu si triclosan.deci.....poti sa il folosesti linistita.e super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eleni_ spune:

Hello fetelor! v-am citit si am zis sa va scriu cu ce ma dau si eu. Ma dau cu B.U. deodorant body spray cel negru sau cel bleu. Este foarte persistent si nici nu contine aluminiu sau parabeni. Intr-adevar, te umezesti, dar nu miroase neplacut
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Scuze ca nu am citit subiectul cap-coada, am mai citit din cand in cand... poate ati mai discutat, caz in care imi cer scuze anticipat. Ideea e ca si eu am tot incercat una alta, bio etc, si ultima gaselnita care chiar functioneaza la mine (care transpir foarte tare) e piatra de Alun. Nu stiu daca se gaseste in Romania, e vorba de o piatra adevarata, care se umezeste si se aplica pe axile. Atentie, se fac "pietre de Alun" artificiale, in China, care nu sant sanatoase (contin aluminiul "daunator"). Pe cele Ok trebuie sa scrie "potassium alum". Aici in Franta se gasesc sub forma de stick, sant scumpe (gen 10 euros) dar dureaza infinit ! Deci ieftine in finis finale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

eu ma dau numai si numai cu asta:
http://www.boots.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=10052&productId=38342&callingViewName=&langId=-1&catalogId=11051
si ma spal doar cu asta:
http://www.boots.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=10052&productId=335055&callingViewName=&langId=-1&catalogId=11051

am schimbat de multe ori produsele si cred ca asta a fost si cauza de ce transpiram mai mult si mirosea mai urat.intr-o zi m-am hotarat sa folosesc doar un singur fel si m-am oprit la asta,pot sa va zic ca nu trebe decat sa fac un dus scurt dimineata si apoi ma dau cu deodorant,nu mai am treaba toata ziua.cred ca nu ar trebui schimbate mereu,chiar daca tot mirosi sau transpiri o zi doua dupa ce ai folosit acelasi deodorant,stiu sigur ca dupa asta nu mai ai probleme.



pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu folosesc asta https://www.busyebodye.com/products.php?prod_id=79

functioneaza de minune si e 100% natural; transpiratia e redusa si nu miroase deloc

antiperspirantele nu lasa toxinele sa iasa afara din corp; mai bine transpir decit sa fac cancer la sin.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

A incercat cineva cristal fresh, e un deodorant solid despre care am auzit de curand ca ar fi foarte eficient impotriva mirosului de transpiratie...
acum ca tot vine vara

aici am gasit.....http://www.natural-shop.ro/deodorant_stick_natural.html

Astept si parerile voastre! MULTUMESC!


Mergi la inceput