Ce deodorante ?????

Ce deodorante ????? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Piata e plina de deodorante. Care mai de care. Si nu stiu de ce, nu prea am incredere in ele. Le iau in magazin si le citesc etichetele si cand vad Aluminiu ... le las pe raft.
Stiu ca Aluminiul din deodorante e periculos - am auzit si ca ... sta la baza unor probleme (vezi aici www.desprecopii.com/info.asp?id=586" target="_blank">Anti-perspirantele si cancerul de san ) sau aici http://www.dailymail.co.uk/health/article-479559/Deodorant-linked-breast-cancer.html

Pana acum, nu am gasit decat un deodorant care sa nu aiba aluminiu si il este unicul care imi place ca miros.

Voi ce folositi?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

"Balsam deodorant" de la Sebamed.
Este fara aluminiu si fara alcool (scrie mare pe eticheta), cu PH 5,5.

Eu l-am cumparat din reteaua de farmacii Sensiblu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Eu am avut probleme cu toate deodorantele asa ca mi-am cumparat un deodorant de la Davidoff - Cool Water. Este cel stick, cum au si barbatii. Ma grabeam si l-am ales pe asta, dar mai sunt case care au astfel de deodorante. L-am ales pe acesta pentru mirosul subtil dar totusi fresh pe care il are si nu imi incurca mirosul parfumului folosit ulterior.
M-a costat 74 lei dar isi face toti banii, mai ales ca stiu cu siguranta ca un an de acum inainte nu imi mai fac astfel de griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hopes spune:

Si eu m-am umplut de noduli de la deodorantele cu aluminiu.

De la Sebamed am si acu 2 care troneaza pe raft. N-au aluminiu dar nici nu persista. Ar fi trebuit sa umblu cu el in geanta continuu.

Am descoperit unul de la Nivea. Se numeste Fresh Natural. Nici el nu tine chiar ff mult. Dar e ok pana ajung acasa.

Mare atentie la deodorante, dr. spunea ca de cele mai multe ori organismul nu reactioneaza pe moment si ne trezim cu cancer.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Yups, uite ca dupa aluminiu din deodorant nu m-am uitat niciodata! Am crezut ca ajunge sa aleg o marca mai simandicoasa, la nivel de Rexona sau Nivea, si n-am probleme dar chiar nu m-am uitat dupa aluminiu .... Mai folosiesc si de la Balea dar acum chiar m-ati pus pe ganduri si am sa incep sa le caut la eticheta.

Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Nici eu nu stiam de aluminiu
Eu folosesc de obicei adidas.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

8x4, l-am luat din market de aici, dupa ce am citit o gramada special pt.asta, asta e singurul care nu are aluminium, in schimb are alcool. #304;n ro. stiu ca era acum vreo 10 ani, marca asta, dar cu atatea reclame am renuntat sa*l mai folosesc, si persista destul.

************************
Fetita mea, 3 ani si doua luni:' Esti o dragoste minunata de coscolata(ciocolata)!
************************
Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Calvin Klein/ AloeVera Shields

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

quote:
citat din mesajul lui Carrye
mi-am cumparat un deodorant de la Davidoff - Cool Water.


Nu are aluminiu?

quote:
citat din mesajul lui corinadana
Calvin Klein/ AloeVera Shields


Nici acesta?
Ca noi totusi despre asta vorbeam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Din pacate, am aruncat cutia si pe net nu am gasit nimic. Am sa ma uit cand ajung la cumparaturi pe o cutie. Nu stiu, dar acesta nu are textura aceea a unui stick gen Rexona. Eu cred ca nu are, dar am sa verific.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Pt ca m-ati pus pe ganduri cu subiectul asta am inceput sa fac "sapaturi" si mi s-a parut interesanta chestia urmatoare:

Deodorantele neutralizeaza mirosul neplacut, distrugand bacteriile care il cauzeaza. Aceste produse nu afecteaza cantitatea de transpiratie pe care corpul o produce. In acesta directie actioneaza antiperspirantele, care inhiba activitatea glandelor sudoripare, prin blocarea si inchiderea porilor cu ajutorul astringentilor puternici cum sunt sarurile de aluminiu. In afara faptului ca diminueaza senzatia de umed la nivelul pielii, aceste produse reduc si mirosul, deoarece, prin producerea unei cantitati mai mici de transpiratie, bacteriile au un mediu mai restrans in care sa se dezvolte.
In timp ce deodorantele sunt considerate produse cosmetice, controland mirosul, antiperspirantele sunt considerate medicamente.

Pt ca mie nu mi-a picat fisa ca ceea ce eu consideram deodorant era, de fapt, antiperspirant. Si a propos, toate marcile pe care le avem in casa, adica Balea, Rexona si Nivea contin clorhidrat de aluminiu!


Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Mergi la inceput