Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

In noaptea asta la ora 3 plecam si noi spre Thassos. Va povestesc cand ne intoarcem !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Drum bun, asteptam impresii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Drum bun si vreme buna, buna ! Va asteptam cu impresii si poze multe.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Gata vacanta. Ne-am intors! A fost foarte bine.

Am facut cam 12 ore Bucuresti/Keramoti si tot atatea Keramoti/Mangalia, la intoarcere. Dusul l-am facut noaptea (plecare pe la 00) si au dormit copiii bine, la intoarcere am venit ziua si a cam trebuit sa oprim des. Noi n-am avut probleme cu bulgarii, dar prietenii nostrii au cotizat de 2 ori la politia lor. O data 15 euro si alta data 200 (depasite cu 70 km/h a vitezei in localitate - vroia sa-i ia carnetul).

In Thassos aveam cazare la Tarsanas, complexul foarte ok, distanta de la geamul camerei la mare era de 1 metru, dar camerele erau mici si cam slinoase. Motiv pt care a doua zi am cautat altceva si am gasit si mai bine si mai ieftin. Am dat doar 100 euro avans/camera (2 nopti) asa ca am pierdut banii pe o noapte, dar am gasit in Scala Potamia niste camere si apartamente superrr. Noi am luat o camera imensa, cu 4 paturi, cu 30 euro/ noapte si prietenii nostrii (2 familii) au impartit un apartament - 40 euro/ noapte (20 euro/camera). Are conditionat, chicineta, terasa de pe care admiram in fiecare dimineata rasaritul).

Mancarea cam ca la noi - pretul, dar mai buna, calitativ. Cel mai bine a fost in prima perioada (cam din 15 pana in 22) preturile erau mai mici cam cu un euro/ portie. Probabil pt ca veneati voi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Anya,unde in Scala potamia ati gasit cazare asa buna?Au site ceva?

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ne-am intors aseara din Thassos, a fost super !! Daca aveti intrebari, va raspund, acum nu stiu ce sa va povestesc ca sunt multe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Pai zi-ne orice, de la cum a fost, unde a istat pana la preturi, ce ai vazut pe acolo. Ce impresie ti-a facut? Si bineinteles vrem pozeeee!!!!!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Am venit si noi din Thassos. Stiti deja ca am stat la Haus Elsa, si majoritatea stiti deja conditiile de acolo. Eu vreau doar sa va dau cateva sfaturi: daca stati la etajul 2 si aveti cupilu mic cu voi mai bine specificati ca nu vreti camera 8 care este teribil de foarte mica si greu te misti in ea. E potrivita pentru o pereche, nu pentru o familie. Eu cel putin desi am anuntat ca vin cu patul pliant al copilului dupa mine, nu aveam unde sa i-l pun decat in mijlocul camerei, intre paturi si chiuveta. Asa ca pana la urma mi-au schimbat camera dupa ce m-am crizat eu un pic.
Am primit camera 7 care are un balcon superb, mare si spatios, dar care impreuna cu camera 8 imparte acoperisul de la crasma. Aici vine sfatul cel mai important: NU lasati peste zi usa de la balcon deschisa spre camera. Eu am facut-o si mi-a intrat un soricel in camera, soricel care cica a intrat pe acoperisul de care ziceam. M-am speriat, m-am enervat, au rezolvat problema, dar daca imi spuneau ca risc sa-mi intre ceva in camera, inchideam peste zi si nu mai traiam experienta cu pricina. In rest, la Elsa, curat intr-adevar, fata care vine la 2 zile si face curat, schimba cearceafuri, prosoape, freaca inclusiv geamurile e foarte buna (e sarboaica deci daca vreti sa vorbiti ceva cu ea e mai complicat ca nu le are nici la engleza nici la greaca). Micul dejun destul de nasol, farfurii cu diverse alea alea puse de ei (sunca, branza, ou, o omleta de nemancat) si fara flexibilitate. Eu i-am scris lui Apostolos ca eu sunt vegetariana si totusi n-a acceptat fara mic dejun, dar nici mancare pentru mine nu putea sa-mi dea ... nu mi-a placut atitudinea, dar asta e. Pe Apostolos nu l-am vazut deloc, statea numai la hotelul cel nou. Per total mi s-a parut evident fata de postarile fetelor care au mai fost acolo ca Haus Elsa nu mai e pe lista lor de prioritati si ca resursele lor sunt consumate in cea mai mare parte de noul hotel. Dar, datorita curateniei, nu ma pot plange prea mult :).
Mancarea: taverna Irene, cu Iannis ospatarul dragutz care stie romana nu se dezminte. Portii imense, gustoase, cu ceva din parte casei de fiecare data ... daca mai ai unde indesa. Super draguti. La noi o masa pentru 2 adulti si piticul din dotare (pentru care ei ne-au adus cate 1/2 sau 1/3 portie ca nu ne venise in cap sa intrebam daca se poate) ne ducea la maxim 25 euro (cu tot cu bacsis).
Plaje: cea mai faina Paradise Beach, apoi Golden Beach si Makryammmos. Din pacate plaja din dreptul Elsei, care se cheama San Antonio era plina de pietricele multe, mici si ascutite aduse de furtuna. Noi ne-am umplut de zgarieturi si julituri pe talpi si la fiecare intrare/iesire din apa ne cocosam de "bucurie" cand treceam de cordonul de pietre. Mai ferita la furtuna a fost Psili Ammos beach, care e la 5 km de Potos spre Paradise Beach si noi acolo am facut mai multa plaja. Dar apa creste mai brusc si e mai complicat pentru pitici. Paradise Beach absolut superba, si cu apa mica mica si calda calda calda cam 300 m spre insulita din fata. Perfecta pentru cei cu copiii mici, dar la 20 km distanta de Potos.
Makryammon bungalows iar mi-au placut, mai ales pentru nisipul ala fain si apa care e relativ mica, dar e langa Limenas, la 40 km de Potos, nu te poti duce zilnic.
Tricouri si alte hainute suvenir am luat cel mai bine din Potos, pe strada pararela cu faleza cu taverne, de la magazinul de langa scuterele de inchiriat. Nenea ala desi parea ca vinde si de firma, desi nu-mi vine sa cred ca gasesti Dior in Thassos fix la el, avea tricourile cu cel mai bun material si imprimeu (nu se decojeste imediat, nu curg culorile si nu se scamoseaza dupa primele spalaturi). Cam 8-10 euro tricoul de adulti, 5-6euro pentru pitici.
Impresie generala: insula de familisti, linistita, super aproape de noi fata de restul Greciei. La anu inchiriez un apartament la Golden Beach si stau 3 saptamani ca sa ma satur de mare, ca acu am plecat in plansete, abia ce ma invatasem si am si plecat acasa.
Pupi, Raluca

Poze acilea:
http://picasaweb.google.com/ralu.popescu/Thassos

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Ralcat, sorry ca nu a fost asa cum ti-am povestit eu, se pare ca intr-adevar noul hotel e mai important pt ei acum plus ca parintii lui nu mai au capacitatea de a servi clientii la standardele de la inceput. Se pare ca au renuntat din nou la bufetul suedez de dimineata si il dau pe farfurie. chestia cu intratul diverselor animalute in camera am patit si noi. Nu vreau sa ii disculp dar chiar nu e vina lor, pt ca e f multa verdeata in jur si salbaticie mai intra pe balcon. Eu am avut parte de mici gusteri care m-au speriat ingrozitor. Dar m-am linisiti pana la urma. Camera 7 e camera noastra. Acolo am stat si acolo vom sta si anul asta. E mai mare intr-adevar. De obicei familiile cu copii sunt cazate la parter unde e mai mult loc dar poate nu au avut locuri.
una peste alta vad ca totusi vrei sa mai mergi in insula si asta e important.Pana la urma ideea e sa te simti bine.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Soricel in camera? Am oroare de ei.
Cum sunt apartamentele despre care zici ca vrei sa inchiriezi la anul?

Mergi la inceput