Un ajutor pentru Sonia (4)

Un ajutor pentru Sonia (4) | Autor: kay

Link direct la acest mesaj

nota administratorului:
Am primit toate documentele cerute de regulamentul forumului umanitar Desprecopii.com
Florina este coordonatoarea actiunii - va rugam sa ii oferiti tot ajutorul.

Speram din suflet sa facem o diferenta suferintei micutei Sonia.



prima parte
a doua parte
a treia parte
----------------------------------------
www.helpsonia.com

A fost dorinta prietenei mele Kay sa deschid acest subiect...sa scriu despre lacrimile care-i curg pe obraji cand isi priveste copila cum se chinuie ...O cheama Sonia si are doar cateva zile .S-a nascut cu inima pe partea dreapta si are grave malformatii...printre altele ,prietena mea mi-a zis ca medicii trebuie sa-i recostruiasca artera pulmonara...va dati seama ce inseamna asta pentru un copil atat de mic?Sonia(Sosonica)a avut la nastere 2,200Kg...iar in sufletul parintilor ea cantareste cat tot Universul...Am putea fi oricare dintre noi in locul scumpei mele prietene...Si-a dorit acest copil,sarcina a fost monitorizata de doctori pe care i-a crezut ca fiind cei mai buni...Amarnic s-a inselat!Si acum regreta.Ma suna din spital si ma roaga sa scriu pe forum,sa va feriti de doctorul Iosup...sa nu mai treaca nici un copil prin ce trece micuta ei acum...Cum a putut acest doctor sa nu vada asemenea malformatii grave(nici macar faptul ca are inima pe dreapta???...)Kaaay este o mamica de nota 10...a fost la doctor de cate ori a chemat-o ,chiar mai des...Ultimele saptamani de sarcina le-a petrecut in spital pentru ca avea probleme cu tensiunea...a dorit acest copil din tot sufletul,asa cum ni l-am dorit fiecare din noi...Forumul nu mai e la fel fara ea...ne lipseste tuturor candoarea ei,felul in care avea mereu o vorba de alinare atunci cand ii era cuiva greu...Kay este prietena mea,chiar daca nu ne-am vazut niciodata!Trece prin momente grele acum!Rugati-va pentru Sonia!...


Conturi:

Paypal (EURO): assistform@yahoo.fr
Moneybookers (USD): oana.geambasu1@gmail.com

Conturi bancare:

BCR(RON): RO59RNCB0318088189010001
Geambasu Oana, Sucursala Lacul Tei

Raiffesein (RON): RO02RZBR0000060007006182
Geambasu Oana, Sucursala Lipscani

BRD (USD): RO77BRDE441SV93168544410
Geambasu Oana, Sucursala Unirea, SWIFT BRDEROBU

BRD (EURO): RO69BRDE441SV93168704410
Geambasu Oana, Sucursala Unirea, SWIFT BRDEROBU

povestea Soniei :


She wanted to fly, but she had no wings
Ar vrea sa planga, dar momentan nu are glas…
Ar vrea sa manance mult, dar nu are voie decat foarte putin pentru ca….nu tolereaza mancarea si face edeme….
Ar vrea sa traiasca normal, dar malformatiile congenitale de cord nu ii permit….
In termeni medicali diagnosticul este dextrocardie, trunchi arterial grad IV, atrezie artera pulmonara, DSV, DSA si canal arterial permeabil atipic. In termeni umani inseamna multa suferinta, si un copilas de nici 2 luni care isi petrece timpul conectat la o multime de perfuzii cu medicamente si la aparate, in loc sa stea in bratele iubitoare ale mamei sale.
Cu operatiile de reconstructie ar putea trai aproximativ normal, cu medicatia si cu controlalele corespunzatoare.
Sonia a venit pe lume pe data de 6 iunie 2007, dar nu a vazut, de cand s-a nascut, decat 4 zile casa si patutul ei....
S-a nascut in maternitatea spitalului Elias din Bucuresti cu 2,270Kg si 46 cm, dar in sufletul parintilor ea cantareste cat tot Universul...
Parintii ei au dorit acest copil din tot sufletul, sarcina a fost monitorizata de doctorii pe care i-au crezut ca fiind cei mai buni...Cum au putut acesti doctori sa nu vada asemenea malformatii grave (nici macar faptul ca are inima pe partea dreapta???...)
Pe toata perioada sarcinii mama a fost la controale medicale de cate ori a fost chemata, chiar mai des...Toate morfologiile de sarcina, indicau ca inima si toata vasele de sange adiacente sunt in pozitie normala. Ultimele saptamani de sarcina le-a petrecut in spital pentru ca a fost diagnosticata cu preeclamsie (TA mare). Acesta, precum si retardul de crestere intrauterina a fost motivele pentru care Sonia a fost extrasa prin cezariana, obtinand la nastere scorul Appgar 9.
La sase zile de la nastere a inceput iadul….
Medicii maternitatii au recunoscut ca cianoza semnalata inca de a doua zi de la nastere poate avea probleme cardiace si nu poate fi pusa exclusiv pe seama dismaturiei (copil nascut la termen cu greutate mai mica decat normal).
In aceasi zi a fost investigata ecografic de catre dr. Alin Nicolescu care indica: Dextrocardie (inima asezata in partea dreapta), Trunchi arterial tip IV, DSV (defect septral ventricular) larg de 9 mm, Foramen ovale (defect septral atrial) larg de 4mm.
In aceste conditii si cu atatea malformatii cardiace a fost transferata la Institutul pentru Orotirea Mamei si Copilului (IOMC).
La zece zile de la nastere, dupa o desaturare constanta pana in jurul valorii de 35% a fost impusa o perfuzie permanente cu prostaglandine pentru ca patrunderea sangelui in plamani sa fie facuta in continuare prin canalul arterial permeabil (in mod normal se inchide la nastere). De asemenea a fost necesara conectarea permanenta la oxigen.
A fost ceruta si o investigatie mai aprofundata a inimioarei Soniei (care am inteles ca este cat o capsuna) numita cateterism cardiac. Aceasta a fost efectuata de catre dr. Pavel Platon la institutul de Boli Cardiovasculare “CC Iliescu” Dupa o investigatie de 3 ore (pentru un adult ½ h era suficient) in care medicul a relatat ca “era sa o piarda” a fost efectuata aceasta investigatie, am inteles ca in premiera pentru un copil de varsta aceasta (2 saptamani) si a fost indicat urmatorul diagnostic: Dextrocardie, Atrezie trunchi artera pulmonara, Trunchi arterial comun tip IV, DSV larg, DSA (foramen ovale), se vizualiza arterele pulmonare care se incarca din aorta descendenta, fara a se preciza persistenta de canal permeabil.
Peste inca o saptamana a mai fost facuta o ecografie de cord de catre Conf. Dr. Anca, in care se evidentiaza inca o data dextrocardia cu hipertrofie biventriculara, DSV larg. Este precizat de asemenea ca din ventricolul topografic stang are originea un vas cu morfologie de tip aortic. Trunchiul arterial descris prezinta in portiunea descendenta o bifurcatie ce genereaza trunchiul arterei pulmonare ce prezinta un flux moderat turbulent spre deosebire de fluxul energent din portiunea descendenta (aortica) a vasului. Peste alta saptamana, la exact o luna de viata, in cadrul unei alte ecografii, se observa deja ca DSA si DSV incep sa se micsoreze, lucru nefast in cazul ei deoarece se micsora si mai mult posibiluitatea oxigenarii sangelui.
Evolutia a fost favorabila scazand progresiv nivelul perfuziei cu prostaglandine si oxigenul pana in ziua in care a fost considerat ca nu mai este necesar si a fost deconectata. Peste cateva zile a fost deja externata, fiind mentionat ca “sugarul are stare generala multumitoare”.
4 zile a putut Sonia sa isi vada patutul….
In a patra zi, plansul de foame nu se mai oprea….Incerca sa manance si nu putea sa se opreasca din plans. Nu mai era un plans uzual, gemea si parca se vaita, parca suferea. Deodata a incetat sa mai respire, a facut stop cardiac. Mama a pus-o pe canapea si cu degetele mari a resusciat-o pana a inceput sa respire si sa geama iar. Plecand imediat la spital si fiind monitorizata din nou avea saturatie 35%, insuficinta cardiaca si respiratirie. Medicii au spus ca daca mai intarziau 10 minute, murea. Era un intreg furnicar medical in jurul ei: au intubat-o si ventilat-o, au sedat-o. A mai facut un stop cardio – respirator. Pana a doua zi avea deja temperatura de 390 . A fost identificata o infectie intestinala: a avut scaun compus din mucus intestinal, a eliminat din peretii intestinului...
In plus fata de antibioticile administrate trebuiau reluate prostaglandinele si inca cate si mai cate….. Medicii au incercat de 5 ori sa-i prinda o vena, o singura data au reusit. Avea vanatai pe cap si mainile ciuruite si pline de sange uscat ... Cu toata sedarea continua noaptea s-a trezit si si-a smuls o branula... era plin de sange in jurul ei. Telepatia dintre mama si copil a functionat si acum: mama a simtit-o ca plange, cu toate ca nu putea avand tubul de ventilare pus in gurita. In aceste conditii i-a fost montat din nou un cateter (un tub pus pe artera jugulara pana in inima) prin care i se administrau diferitele perfuzii…
Prea multa tristete pentru un un sufletel asa de micut....
Plangea, cu strigatul acela mut, la fiecare atingere...chiar si la schimbarea pampersului....Avea multiple fire iesind din ea, un tub in gat, un ac in subclaviculara, sonda pe nas pana in stomac (nu mai stie ce e biberonul..)
Evolutia a fost si de aceasta data favorabila ......a dovedit ca Sonia este o luptatoare, a reusit sa respire singura...doar cu oxigen....asa ca incet, incet ii revine glasul....
In schimb restul firelor si monitorizarea au ramas....
Ca prim pas in salvarea Soniei este o operatie urgenta (atata timp cat starea ei este inca stabila) de substituire a canalului arterial permeabil mentinut deschis cu perfuzia cu prostaglandine. Spitalele din tara care au mai facut astfel de operatii au refuzat in acest caz interventia....e perioada de concedii....si o alta infectie i-ar putea fi fatala....
Trimitand analizele medicale in strainatate la diferite spitale am gasit intelegere la spitalul „German Heart Centre Munich” din Germania pentru operatia urgenta de sunt, care o va mentine in viata pana la operatia de reconstituire care se poate face la 6 – 9 luni. Dr. Pedro del Nido de la Children’s Hospital Boston a recomandat aceasta varsta pentru reconstituirea totala, pentru a o scuti de a 4-a interventie chirurgicala de inlocuire a tubuletul ce va substitui artera pulmonare (si asa pana la varsta adulta va trebui actualizat corespunzator dimensiunilor de 2 ori).
Desi pana acum a suferit cat sufera altii intr-o viata intreaga, cu o reconstructie corespunzatoare a inimii ar putea sarbatori alaturi de parintii ei majoratul si chiar iesi la pensie.....


puneti pe site, pe prima pagina, peste tot. ma incurc in lipsa de bani... spre sa inteleaga nemtii si sa ma primeasca cu promisiunea ca o sa-i achit pana plec. poate 2 sapt sunt suficiente sa adun restul. ne mai trebuie cam 18.000...

oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by roxanetta

buna
am citit si eu mesajul si intradevar este un caz grav de altfel si lucrez la iomc unde a fost internata sosonica cu mama ei.dar.................mama lasa de dorit:1)a fost de o indiferenta crasa in privinta grijii fata de curatenie
2)dormea si nu se trezea sa faca aerosolii(fiind treaba ei numai daca era copilul abandonat il faceam noi)
3)MIZERIA domnea la ea in salon infirmierele gasindu-i chilotii ei murdari sub perna ei,pampersii murdari cu cei nefolositi la un loc,mizerie,facea pe jos ca in jungla cam asa arata salonul ei.ne-a facut viata amara cat a fost si nu mai zic ca s-a laudat ca tatal ei face afaceri cu petrol in Marea Caspica nu mai tin minte exact unde a zis.atunci ma intreb eu de ce mai cere bani de la oameni daca tatal ei are atatia bani??????????nu cumva poate sunt copii in situatii similare care sunt saraci lipiti pamantului si au nevoie de bani?la noi in spital exista o sectie numita recuperare unde sunt numai copii abandonati si ei intradevar au nevoie de cate ceva.si o ultima informatie nu doctorii au intubat-o pe fetita,nu ei au pus branule ci ASISTENTELE de la terapie intensiva,asa ca trebuia sa laude si personalul medical adiacent medicilor ca el si-au batut capul si infirmierele au inghitit mizeria si nesimtirea ei.asa ca mai intai sa isi remedieze comportamentul fata de ea insasi si sa fie femeie si mama cu adevarat.



roxanetta,

Zdrang-bang, avertisment rosu de la prima postare. Asta da record!

Revenind insa la continutul postarii tale as avea cateva precizari de facut:

1. In acest topic este vorba despre Sonia: de boala ei, de tratamentele medicale prin care trece, de recuperarea ei, de cum putem ajuta cu un banut, un gand, o rugaciune ... fiecare dupa posibilitati. Nu este un topic in care sa disecam viata lui Kay, obiceiurile ei si/sau alte aspecte mai mult sau mai putin intime ale Oanei.

2. Lasand sentimentalismele la o parte sa ne rezumam la fapte: Oana a resuscitat-o pe Sonia cand aceasta nu mai respira, a crezut in sansa Soniei si a luptat pentru ea cand i se spunea ca fata nu mai are nici o sansa, a facut totul pentru copilul ei si a reusit sa plece cu Sonia in Germania salvandu-i viata, o ingrijeste pe Sonia, ii da medicatia, are grija de ea, se preocupa de cand si cum vor fi celelalte operatii, daca Sonia traieste este datorita eforturilor si perseverentei Oanei. Si tu zici ca nu e mama cu adevarat?

3. Postare ta este plina de ura si resentimente asa ca eu una nu ma rezum la a pune sub semnul intrebarii afirmatiile tale, ci pur si simplu nu le cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

gudinde, n-are rost sa explici orice unei asemenea persoane..
o sa ma prefac ca n-am vazut acest mesaj, ca nu exista... nu cred ca are rost sa neg... pt ca e evident ca e etrem de neadevarat... nu am crescut la cort, nu am vazut acolo pt prima data o toaleta sau un dus... nu conteaza ca eu plecam la dus cu 2 pungute, una cu cosmetice si cealalta pt haine murdare... sunt detalii intime, care nu privesc pe nimeni, dar cand sunt expuse public asemenea ineptii... mi-e greu sa cred ca exista cineva pe acest forum care ar crede asa ceva sau care ar simti nevoia de explicatii din partea mea. daca vrea cineva, eu lamuresc. cu jena, dar lamuresc.


acum sa revenim la oile noastre !

Oana_B, iti multumesc din suflet ! eu sunt oarecum atehnica, dar ma descurc. dar un capitol nou e o mare provocare ! nu stiu si pace ! nu vad logica pasilor... pana la urma m-oi prinde cae-i treaba !

mi-m culcat brscuta bucalata ! in seara asta am vrut sa fac experiment, sa vad daca nu-i dau sa manance la 9 fix, la ce ora cere ea. si la 10 era cu gura maaaaare !!! si da-i cu cereale, cu tetina, am pus tetina prea mica, nu avea tetina cu food flow sterila, pacaleste copilu, da-i suzi, pune ,a sterilizat, ia-o fierbinte, si pana la urma am fericit-o ! si pana am papat noi... a venit MOSU !!! eu, il asteptam dimineata, dar Mosu a zis ca pica de somn si vine acum ! si Soni a primit un ursulet de 5 ori mai mare decat ea ! trebuie sa-l bag la masina, sa-l spal si pe urma urmeaza ucscarea, anevoiaosa presupun, si pe urma trece fata la lupte rele sa dovedeasca labtele ursului !

promit ca maine sa pun poze si filmulete, sa vedeti ca chiuie grasa...

ma duc sa fac nani, ca e tarziu si dimineata trezirea e odata cu tati, la 4 jumate-5... rareori la 6 !


mult si LA MULTI ANI tuturor celor care poata numele de NICOLAE sau derivate ale acestuia !

Somn usor si vise placute !

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAlice spune:

La implinirea celor 6 lunisoare:

La multi ani Soniuta iubita! Sa iti dea Dumnezeu multa sanatate si fericire alaturi de parintii tai!

Alex, mama lui Alice (15 iunie 2007)
http://www.totsites.com/tot/alice_frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

La multi ani Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Imi pare rau ca e a doua oara cand la acest subiect intra cineva si ca prim mesaj alege sa arunce cu pietre. ma gandesc ca asta a fost intentia si nu ca ne-a gasit intamplator...Sunt convinsa ca nu va mai posta aici. Aici scriu oameni adevarati care au fost alaturi de Sonia, care au ajutat, au sfatuit si au bucurat prin mesajele lor. Aici nu e locul celor care nu stiu pentru ce sunt platiti la locul de munca, nu e locul potrivit sa faci "strigaturi" pentru ca muncesti ceea ce atat ai fost pregatit sa muncesti. Cred ca mai sunt si altii care "inghit" multe la locul de munca, la orice nivel se intampla asta, dar nu vin sa-si verse naduful in campania de ajutorare a unui copil. Asta inseamna frustrare financiara (ca daca iti dadea o spaga buna acum nu deschideai gura), frustrare datorata neimplinirii profesionale (daca nu faci cu placere, prestezi a lehamite), frustrare pe cei care primesc ajutor si resusesc prin perseverenta, si nu in ultimul rand satisfactia de a trai momentul umilirii celor care (poate) vor mai avea nevoie de tine. Imi este jena sa spun ca o femeie, poate mama, a putut gandi asa, imi pare bine ca in afara de faptul ca intindem rufe sub acelasi soare nu am alte lucruri in comun cu aceasta persoana.

Oana, ma bucur ca Sonia e bine, sunt convinsa ca va fi si mai bine anul viitor, dupa ce veti fi terminat toate interventiile (afernte macar acestei perioade).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

La multi ani,Sonia!Sa cresti mare si s-o bucuri pe mamica ta!...Nu trece zi in care sa nu ne gandim la voi...Pupici pe inimioara!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

La multi multi ani, Sonia!!!
kay, ma bucur ca sunteti bine!
roxanette.....urat, urat, urat;a mai intrat o persoana mai demult, spunand mizerii despre mamici care tocmai au nascut,tot asistenta sau ce-o fi fost, nu esti cumva aceeasi persoana?


anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

Motzata
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

buna ziua mamici de pitici !


va multumim din suflet pt urari ! sa de DD sa fie totul bine si sa ne intalnim la plimbare in parc !!!

va pupam mult de tot si ma duc sa vad ce face grasa mea, ca doarme de ceva timp... suspect, dar foarte bine, sa creasca mare-mare !


cu cel ami mare drag din lume !

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

am sarbatoit de pomina 6 luni... saptamana viitoare plecam fortat la Munchen... am fost la spital azi, i-au facut analize si saturatiile venoase sunt de 72%... iar transcutaneale cam 80-85. deci luni sun in Germania, iar cel tarziu joi cred si sper sa fim acolo. aici nu au ce sa-i faca, plus ca cine stie ce-i pot face asistentele... m-au tratat cu cel mai mare dispret azi cand am mers acolo. au refuzat sa-i ia sange, se uitau cu sila si scarba la noi... deci acolo sper sa nu mai ajungem. plec din tara de frica asistentelor... frumos, nu? oricum, aici n-au ce sa-i faca decat s-o intubeze... si asa poate sa faca pneumonie... deci plecam la nemti !!!

maine verific toate conturile si afisez suma stransa. am primit estimarea de la nemti, si trebuie sa transfer priori adimterii in clinica suma de 36.000 euro. trebuie sa ma ocup de transport, de cazare, de transferul banilor, sa vad cum fac cu sterilizarea biberoanelor in cazul in care nu o interneaza imediat, cu haine, mancare, supa, etc.

acum imi iau o pauza si ma duc la teatru. in iresponsabilitatea mea de mama rea am nevoie de 2 ore de pauza, pt ca azi cand am vazut ca are pulsul 238 am simtit ca imi explodeaza capul... va povestesc pe larg cand ma intorc de la teatru. si apropos de teatru, cand eram la spital azi m-a sunat profesoara sa-mi spuna ca decanatul a decis ca am pierdut anul 2... am platit degeaba taxa, am facut degeaba tot anul 2... din cauza unui examen am picat anul... si numai eu stiu cum ma taram la cursuri, cum ma chinuiam sa ajung si sa stau 12 ore acolo, cum aveam tensiune mare si picioparele umflate si totusi mergeam pe jos o portiune buna de drum... in van. asa ca imi inghet anul si plec la Munchen...

viata nu e corecta si exista oameni care imi amintesc asta mereu, de genul asistentei acesteia. chiar sunt cuioasa cine e. andra? cristina? daniela? cine e? restul nu mia lucreaza acolo... dar dupa cum s-a purtat andra cu mine azi... si cand am plecat in Germania m-a pupat si ne-a urat succes... of cata rautate...

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am incremenit, Kay.
Multi la voi, asteptam vestile bune.



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput