Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cat a fost la Elsa camera/noapte?
Noi am dat 30 euro pe o camera imensa cu 3 paturi+1 pliant (de la ei) si fara masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Cred ca e ultima data cand mai recomand ceva cuiva, se pare ca romanul nu se dezminte ! Sa stiti ca soricei si gusteri si alte minuni intra in camere oriunde ai fi la hotel de 5 stele sau la vila de 2, pt ca vegetatia are un rol f important acolo. Asta nu inseamna ca e mizerie, asa cum spunea si raluca se face curat zilnic. In orice statiune te-ai afla pe insula e posibil sa ti se intample asta. e posibil nici sa nu vezi ce misuna prin camere si sa zici ca tu nu ai patit asa ceva unde ai stat. am citit toate review-urile de pe trip advisor, de ex, si nu am vazut nici un cuvant de rau despre Elsa.
Nici nu isi pot permite sa tina o pisica pt ca aia se urca peste tot si nu toti clientii prefera pisici in preajma. Anul trecut era o pisicuta tare draguta pe acolo care incepuse sa se suie pe mese si se lupta cu viespile pe sunca presata, apoi venea pana sus la etaj in camere dupa noi, etc. Toate astea l-au deranjat pe Apostolos care a dus-o imediat desi noi ne atasasem de ea.
Mie una imi place la elsa si ma duc in concdeiu sa stau la palja, la taverne, sa ma plimb si nu sa stau sa admir camera, ca de-aia am si eu acasa dar mare albastra nu am.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Cu riscul de a-mi pune multa lume in cap PIERDERE DE TIMP SI BANI IN THASOS.Preconizasem sa stam 4zile in thasos,si am stat 2 zile,stateam chiar mai putin dar nu am mai avut feriboat.
Am stat in Pefkari unde plaja era plina de bolovani si apa rece ca la Marea Neagra.Este o insula care se preteaza dupa parerea mea pensionarilor,persoanelor de varsta a 3 a.
Mai multe pareri personale nagative despre Grecia o sa le scriu la subiectul despre Grecia toata,ptr. ca am mai stat in afara de thasos in alte 3 locatii.
Aissa sa nu regreti ca nu ai plecat in Grecia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

karfe, depinde ce cauti in vacanta
Noi am fost cu copii mici si nu ne-a interesat nici macar daca exista vre-o discoteca. Am stat in Skala Potamia si aici nisipul era foarte fin, fara nici-un fel de bolovan in apa, taverne si alimentare destule. Tinand faptul ca programul nostru, indiferent de locatie, era plaja, zgarmat nisip cu lopatica, baie, masa, somn... a fost suficient si de buna calitate. Intr-una din zile am facut o excursie in jurul insulei si am nimerit alte doua plaje superbe. Cel mai mult mi-a placut zona Aliki (ruine, marmura si mare).

Cat despre greci, eu mi-am imbunatatit parerea. Am fost acum cativa ani in Creta si aveam o parere proasta despre ei (nu despre tara/insula, ci despre oameni).

Cat despre feribot, cum n-ati avut? Cele de la/spre Keramoti circula zilnic din ora in ora.

Crinut, nu fii suparata. Tu ai avut intentii bune, dar nu toate gusturile sunt la fel. Ce tie ti se pare superb, altii nu apreciaza. Noi am ales singuri de pe net si cand am ajuns acolo nu ne-a placut, asa ca mai bine ca nu ne-am luat dupa nimeni (ca sa avem pe cine da vina). Ne-am mutat si gata. Ne-am asumat ca pierdem 50 euro din avans (de ceilalti 50 dormisem o noapte) si am cautat altceva pe gustul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by karfe

Cu riscul de a-mi pune multa lume in cap PIERDERE DE TIMP SI BANI IN THASOS.Preconizasem sa stam 4zile in thasos,si am stat 2 zile,stateam chiar mai putin dar nu am mai avut feriboat.
Am stat in Pefkari unde plaja era plina de bolovani si apa rece ca la Marea Neagra.Este o insula care se preteaza dupa parerea mea pensionarilor,persoanelor de varsta a 3 a.
Mai multe pareri personale nagative despre Grecia o sa le scriu la subiectul despre Grecia toata,ptr. ca am mai stat in afara de thasos in alte 3 locatii.
Aissa sa nu regreti ca nu ai plecat in Grecia.



Eu cred ca vorbestoi despre alta insula..cum sa nu ai feriboat? E din ora in ora de la 6 jumate pana la 10 jumate seara. Si depinde ce cauti..daca cauti distrctie , cluburi, conditii de lux ..nu gasesti, dar despre toate astea te informzi inainte sa pleci in vacanta. Noi stiam ca nu exista asa ceva , dar nici nu ne-a interesat. Eu tocmai de-aia am ales insula, pentru liniste si peisaj.
Iar legat de recomandare... eu ma abtin in a face cuiva reclama gratuita.
Am mers si eu odata intr-un loc la recomandarea cuiva si nu am putut sa stau decat o seara. Daca cuiva i se pare super , mie poate nu imi place. Depinde de gusturi, de pretentiile fiecaruia, asa ca cel mai bine sa ne cautam singuri.
Mie mi-a placut mult insula, insa nu mai merg a doua oara, asta pentru ca sunt atatea alte locuri de vizitat ca sa imi pierd 2-3 concedii intr-un singur loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Karfe, daca ai fi avut rabdare ai fi descoperit multe locuri frumoase in Thassos. Noi nu am avut in 2 ani, niciodata, probleme legate sa gasim mancare buna sau orice altceva. Iat ferry, asa cum spuneau si fetele, e la orice ora in fiecare zi. De Pefkari am tot auzit anul asta ca e groaznica, eu una nu am stat niciodata acolo dar gaseai plaje super frumoase cum e Paradise Beach sau Golden Beach unde e abslout mirific cu muntele in spate. Dar asa cum spuneam unii cautam liniste si relaxare nu discoteci si mancare la greu. Noi am primit intotdeauna ceva din partea casei la sfarsitul mesei, mancarea a fost mereu buna si nu foarte scumpa. Plus ca am scapat de spaga pe care la noi TREBUIE sa o dai altfel se uita urat la tine. Asa ca prefer acolo decat aici.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Feriboat am luat din Kavala nu din Keramoti,si chiar nu ne-am interesat de program,am crezut ca la lasarea intunericului nu mai merge si oricum nu ma suiam noaptea pe un feriboat cu copilul dupa mine.
Cat de spre distractii lux si discoteci nici nu poate fi vorba,daca vroiam imi luam un club in Turcia si le aveam asigurate,dar nici la 8 seara sa nu ai ce face cu copilul nu e OK.
E posibil ca Pefkari sa fi fost o alegere proasta daca alegeam alta locatie pe insula poate era mai bine.
Sa stiti ca Turcia nu inseamna numai locatii gen cluburi si lux,sunt o gramada de locuri salbatice si linistite unde te poti relaxa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Crinutz nu am vrut sa te supar
Am fost uimita cand a spus ralcat de soricel in camera pt ca am oroare de ei, si daca as sti ca a intrat unul in camera, la cat de paranoica sunt as fi in stare sa nu mai dorm pt ca as fi mereu cu gandul la el si nu m-as mai relaxa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Mihaela, nu m-am suparat. E normal sa nu iti placa sa ai animalute prin camera, am si povestit ca eu m-am crizat toata cand am vazut soparlica pe perete si nu mi-am lasat sotzul pana nu a prins-o. Deci si eu sunt super fricoasa. Dar, nu e vina lor, nu e mizerie asta vroiam sa subliniez. In rest, sper sa aveti o vacanta lipsita de griji. Voi unde sunteti cazati?

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Crinutz,


Pe mine m-au cucerit intr-atat entuziasmul cu care povestesti, dar si pozele din albumul tau (si al lui Olivette parca) incat mi-am convins partenerul sa incercam si noi in august.

Am gasit cazare la Hotel Mouragio, cred ca e in Skala Potamia, nu mai retin exact - m-am grabit foarte tare cand am facut rezervarea (urma sa plecam in Bulgaria, unde stiam cat de cat la ce sa ne astptam). Pentru mine, care merg cu ceva emotii (sunt genul care zac la piscina si ma bronzez, plus cateva ore la plaja la mare) sunt de ajutor si restul opiniilor, asa imi setez mai bine asteptarile. Sunt constienta ca nu pot vedea peisaje de vis, apus si rasarit de soare daca raman lipita de piscina.

Am emotii - sper sa fie bine.

Mergi la inceput