Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Crinutz, nu e cazul sa te superi pe mine pentru ca mi-am povestit experientele la Elsa. Carcoteala mea fata de ei a fost legata de faptul ca nu m-au avetizat. Am vazut si eu verdeata si m-am bucurat de ea, mi-a placut si mie balconul, dar daca mi se spunea ca pot intra mici animale daca las peste zi usa deschisa scapam toti de momente neplacute. Asa cum sincer eu am platit doua portii de mancare pe zi absolut degeaba, atata timp cat nici io nici piticu nu mancam nimic din farfuriile de dimineata. Asa cum deranjeaza si scurgerea care nu merge la dus si trebuie sa te speli pe gresia din baie. Sunt lucruri mici, care deranjeaza totusi.
Vei vedea si tu ca ce am spus e absolut corect si anume: prioritatea lor e hotelul, ceea ce e normal dar si vizibil.
In acelasi timp, curatenia era super. Per total, daca m-as mai intoarce in Potos, tot la Elsa as sta, dar de data asta as cere clar in rezervare camera pe care o vreau si as inchide usa de la balcon.
Dar m-am hotarat sa incerc sa stam la anul langa o plaja cu adevarat nisipoasa pentru ca pietrele ne-au rupt picioarele, inca ma chinui cu ranile din talpi. Eu deja am probleme cu talpile si pietricelele din San Antonio mi-au zapacit de tot pielea.
Concluzia e ca Thassos-ul e o insula preferata mai degraba de familisti, si "salbatici", care nu au pretentii de mare lux si de discoteci super zgomotoase si zbantuite pana in zori. Si mi-ar fi placut si inainte de a fi mama, iar acu cu atat mai mult.
Si acu pe bune, ati vazut pozele ? Ce poti vrea mai mult ca peisaje cel putin ? Iar grecii ? Sunt amabili, draguti, unii din ei chiart frumosi , nu stiu cum sa te faca sa te simti mai bine si sa scoti banu din buzunar. Din punctul meu de vedere, bravo lor ca nu-si bat joc de frumusetile pe care le au (va imaginati cum ar arata Mediterana daca ar fi romanii in locul lor ?)

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Ralcat, nu m-am suparat, pe bune ! . Doar ca e mai bine sa te abtii sa dai recomandari pt ca, uite, se poate intampla ca ceilalti sa nu gaseasca ccea ce tu le-ai spus. Eu una ma simt un pic prost acum, nu aveam de unde sa stiu ca se vor purta asa. O sa vad si eu anul asta care sunt diferentele, e posibil sa vin cu aceeasi impresie. Nu tin partea nimanui ca doar nu am nici un avantaj desi era bine . Pana la urma e problema lor daca vor sa isi piarda clientela in favoarea hotelului, parerea mea e ca multi cauta mai degraba o vila decat un hotel de 4 stele, mai scump evident (cel putin romanii). Sper sa nu fiu la fel de dezamagita ca tine.
Imi pare rau ca nu ai citit mai in urma, eu am povestit cum mi-a intrat in camera soparla pt ca am lasat usa deschisa peste zi. Am mai povestit si ca in primul an, stand pe balconul de la camera 7, am vazut cum 2 soricei se jucau de zor pe acoperis, prin pomii aia cat pe ce sa intre in camera. Dar pana la urma e bine ca tu te-ai simtit bine pe insula si aceste mici inconveniente vor fi doar o amintire.
pupici !

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

anya ma bucur ca v-ati simtit bine cu copiii in Thassos, sper sa ne simtim si noi la fel.
Poti sa ne spui numele vilei la care ati stat pana la urma? In caz ca nu ne place si nu ne place la Elsa (unde avem rezervare) sa ne putem muta?

anda141 bine ati revenit! Unde ati stat? Cum a fost cazarea, ati avut mic dejun? Cum v-ati descurcat cu masa?

ralcat multumim pt impresiile de la Elsa.
Superbe poze si foarte artistice! Va pricepeti!
Si uite asa se mai schimba standardele de la un an la altul... asta este! Crinutz, nu trebuie sa fii suparata, tu ai povestit cum a fost in anii trecuti. Oricum nimeni nu se astepta la lux.

La micul dejun era macar un pachetel de unt si unul de gem pe farfuria aia? Lapte pentru copii era? Cereale, cacao, miere? Cafeaua era potabila?
Ma gandesc ca daca nu e comestibil micul dejun sa ne facem cumparaturi si sa-l luam in camera...
Se poate ajunge in Potos pe jos cu copilul de mana? Exista in Potos ceva gonflabile, saltele, trambuline de topait copiii?
Pietrele pe plaja nu ma sperie, avem papuci de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Lavi02 sunt jucarii de plaja chiar pe plaja San Antonio. De la Elsa, treci drumul, o iei frumos pe aleea de fro 200 m care te duce la plaja si printre sezlongurile albastre cu alb (la 2euro/zi, adica parfum) sunt jucarele.
Daca-mi aduc bine aminte cred ca si la Psili Ammos am vazut jucarii tot printre sezlonguri (asta e la fro 4-5 km distanta de Elsa). Si la Elsa sunt tobogan si leagane in curte daca mai are cupilu putere de joaca dupa ce a luptat cu marea. Gonflabile si tzopaieli nu am prea vazut, am vazut in curtea hotelului de langa Elsa (de fapt de pe aleea ce duce la plaja), pe langa piscina aveau si chestii d-astea dar numai pentru clienti. Poti ajunge cu copilu de mana pana la Potos, e cam la 1 km, 1,5 km, dar depinde rau de ora la care vrei s-o faci. Noi am prins o zi cu 42 grade cand simteam ca ne scurgem si in curte sub vitza de vie ... d-apai pe drum prin soare.
Micul dejun consta in: o felie de sunca, o felie de cascaval/branza topita, o jumate de rosie(astea erau in fiecare zi) si prin rotatie un sandwich cu cascaval/branza topita feliata+sunca sau 2 cremwusti sau o omleta cu creamvusti. 2 pachetele de unt/margarina si 2 pachete de gem sau dulceata. Un pahar cu lapte pentru copii, cafea sau ceai pentru adulti si cate un pahar de suc de portocale. Cand te uiti la ele zici ca-i fain dar: cremwustii erau de nemancat (si au zis-o finii care-s carnivori convinsi), sunca era plina de apa si atzoasa, branza feliata avea un gust cumplit de plasticos. Parerea mea e ca erau cele mai ieftine posibile si se simtea rau, chiar aveau gust nasol. Cafeaua e slaba si total nesatisfacatoare pentru o cafegioaca asa inraita ca mine. Deci, mancarea nu e chiar stralucita la Elsa, dar are alte avantaje, curatenia fiind cel mai important dintre ele. Dar daca vrei satisfactii culinare ... la taverna la Irene ai toate sansele, plus ca Iannis este un super dragut.

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

ralcat multumesc mult pt raspunsuri
... iar cascavalul o fi din ala cum sunt calupurile lunguiete la noi, care contine: apa, grasimi vegetale hidrogenate, proteine din nu-stiu-ce, etc, etc.
Micul dejun am inteles de la multa lume ca nu e punctul forte al Greciei. In plus, majoritatea vilelor nu ofera curatenie zilnica si mic dejun, asa ca e OK.
Voi ce-ati facut, ati adus cu voi la masa chestii cumparate de altundeva sau ati luat micul dejun in camera/pe plaja?

In Potos ne propunem sa mergem seara sa dam copiii pe ceva distractii si sa mancam si noi de cina. La pranz, ori mancam in zona San Antonio, ori ne deplasam pe undeva cu masina si ramanem acolo si la plaja de dupa amiaza. (de ex Golden Beach, Limenaria, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Noi am stat in Pefkari la hotel Thassos ci mic dejun si cina incluse. Mancarea a fost buna, la cina cel putin aveam vreo 5 feluri de salate, supa/ciorba , felul 2 pe care ti-l alegeai de dimineata dintr-o lista de vreo 3 feluri, si desert . Portiile la felul 2 pe care ti le aduceau ei erau super mari, nu puteam sa mancam niciodata tot. Totul era bufet, mai putin felul 2 pe care ti-l serveau ei.
La mic dejun era in fiecare zi la fel : lapte, ceai, cafea,suc,unt, miere, gem,rosii, catsraveti, casacval, sunca de pui, masline, iaurt, cozonac sau chec, si nu mai stiu ce sub forma de bufet. Pentru noi era destul.
La hotel curatenie in fiecare zi, schimbaat prospoae zilnic, lenjeria la 2 sau 3 zile, nu mai stiu. Avantajul hotelului era ca se afla chiar pe plaja, terasa unde mancam, de asemenea fix pe plaja , pozitia era super.
La pranz mancam la restaurant prin zona sau in Potos ca este f. aproape,de fapt este lipit de Pefkari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ufff, am scris un mesaj mare si l-am pierdut!

Sa reiau:

Lavi, am stat in Skala Potamia la vila Stella Muraki. De fapt asa o cheama si de proprietareasa.
Curatenie nu se face zilnic, dar ai in baie mop si matura si am dat de cateva ori, ca ai mei copii nu sunt sfintisori. In 10 zile de stat, din proprie initiativa au schimbat asternuturile si prosoapele de 2 ori, dar ne-au mai intrebat de cateva ori daca vrem sa le schimbe, sau daca mai vrem prosoape (ne-au dat de la inceput vre-o 10 prosoape, asa ca nu am reusit sa le epuizam prea repede).

Mezelurile sunt in general proaste la greci. Noi n-am reusit sa gasim pe gustul nostru decat pate de ficat si "parizaki" (adica parizer). Cafeaua locala e deasemenea f slaba. Am cumparat initial un plic de cafea scris in greceste, sa vedem cum e cafeaua lor. Prima data am zis ca poate trebuia sa punem mai multa, dar a doua oara am pus...pana a iesit mocirla, nu cafea, si tot slaba era. Asa ca am revenit la plicurile clasice de marci cunoscute - ca sa putem bea si noi ceva.

Iar ca zona de vizitat, cel mai mult mi-a placut la Aliki. Nu numai plaja ci si zona de ruine si cariera de marmura...ca sa nu-mi amintesc de delicioasa sepie umpluta.

In Skala Potamia mi-a placut plaja - nisip fin, apa mica pe distanta mare, plaja nu era aglomerata, cel putin in iunie cand am fost eu. Puteam sta pe chezlong si sa supraveghez linistita copiii care se balaceau in apa. Ca distractii pt copiii - exista un parculet cu o pista de masini (alea care fac accident) in care ne-am dat noi adultii, fiecare cu cate un copil alaturi si niste masinute care se hatane - pt bb-i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

La terasa Sea Breeze de pe plajasan antonio ati fost ? E buna si acolo mancarea iar cel care serveste, cred ca e si patron, e f dragut, mai ales cu romanii, te intampina cu "hello my friend" iar pe tot parcursul mesei te intreaba daca e totul ok, daca mai vrei ceva.
Eu la Elsa am avut o pb cu ouale fierte care aveau o culoare un pic ciudata, dadeau spre roz si miroseau altfel ca la noi, probabil din cauza mancarii date gainilor sau poate nu erau de gaina . Cred ca sunca aia presata fara gust se da la toate mic dejunurile, au o afinitate pt ea dar e buna pt viespi, o mananca ele pe toata. Imi pare rau ca nu ati avut ocazia sa mancati mancarea gatita de la ei, era buna si diferita. Aveau niste carnati bunnnniiii!!!! Ca pe vremuri la mama acasa erau. Plus ca aveau tot felul de peste, de sosuri, de salate.

Lavi02, cum stai cu pregatirile ? Eu una nu mai am rabdare deloc. Cand ma gandesc ca o sa vina pana la urma si saptamana asta de vacanta apoi va veni toamna aia urata parca imi vine sa plang. O sa fie si in grupul nostru o fetita de 3 ani, poate se imprieteneste cu fetitele tale.
va pup!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crinutz faina veste imi dai cu fetita de 3 ani!
Inca nu m-am apucat de pregateli, mai e timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Noi ne-am tot luat fructe de la supermarketurile din Potos si Limenaria (parca in Limenaria sunt un pic mai ieftine) si cand veneam de la plaja mancam fructele ca in felul asta respectam si ora de fructe din programul nostru de acasa. Sotul meu manca micul dejul la Elsa, eu si kinderul nu. Si pe la 11.30-12.30 cand ne adunam in camera morti de oboseala de la atata lupta cu marea si dupa un dus bun ... numai bine pica un pepene sau caise.
Dupa ce ne trezeam mergeam la o taverna, de obicei la Irene, si dupa aia bantuiam iar dupa o plaja. Seara nu mai intra nimic in noi ca eram inca ghiftuiti de Irene. Au niste portiiiiiiiiiiii imense si gustoase ca nu te lasa sufletul sa le lasi in farfurie. Si daca nu se prind ei de la inceput e fain ca pentru copii poti cere tu jumatate de portie, fara sa-ti faca nimeni fitze.
Iar in ceea ce priveste mancarea la Elsa, ai in curte masa si scaune la umbra sub vitza, si poti iesi acolo sa mananci sau sa joci jocuri de societate ... orice. Si fiecare camera are frigider asa ca poti cumpara orice te tenteaza si mananci ce vrei tu. Si ai si chiuveta, dulap cu vase in el, si plita cu doua ochiuri.

Anda cum v-ati inteles cu pietrele ? Ca am fost si noi intr-o dimineata la Pefkari, mai ales ca era sa stam la Esperia si am fost curiosi si ne-am frant picioarele in pietroaiele alea ... mama ce nervi mi-am facut.
Ma uit la pozele din vacanta si mi se pare ca ne-am intors de o mie de ani nu de sub o luna, vreau in vacanta...............

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Mergi la inceput