Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Desi imi propusesem sa nu scriu... n-o pot lasa pe ralcat singura sa incerce sa exprime cum e la Elsa Haus , nu ca nu s-ar descurca destul de bine.
Cea mai mare problema a lor cred ca este lipsa de amabilitate... nu se straduiesc in niciun fel sa -ti placa... Singurele noastre "pretentii" in ceea ce priveste micul dejun au fost:
- voiam laptele rece, Rares nu bea/mananca nimic fierbinte si dura prea mult sa asteptam sa se raceasca; sotul meu nu bea cafea si dorea ceai sau macar apa fiarta caci aveam noi ceaiul, iar ouale le voiam fierte moi ... Cu toate acestea doar o singura data am primit oua moi si de doua ori lapte rece. De ceai au uitat doar de vreo trei ori, asta in 8 zile. Desi repetam solicitarile noastre ori de cate ori erau uitate...
In rest problema cu scurgerea de la baie spusa si de ralcat, exista si la camera 2 la parter, sotul meu mai reclama lipsa robinetului de apa calda de la chiuveta, avand o intrebare zilnica pentru dnul Apostolos- daca se barbiereste cu apa rece????
In rest in total acord cu ralcat in ceea ce priveste atat aspectele mai putin placute cat si curatenia.
Trecand peste toate acestea, pentru care nu-i reprosez nimic lui Crinutz. (a fost alegerea mea sa merg acolo si mi-am dorit recomandari pentru ca nu m-am putut hotari vazand doar poze si citind prezentarile proprietarilor diverselor locatii de cazare)insula este absiolut supeba, linistita, salbatica, loc in care poti gasi plaje pustii si locuri in care sa nu intalnesti pe nimeni ... .
Pentru iubitorii de mancare italieneasca, am mancat pizza si paste fenomenale la Pizzeria Irene(alta decat taverna Irene) in Potos, ultima in fata digului. Am mancat cirese absolut grozave, cele mai bune pe care cred ca le-am mancat vreodata . Nu stiu daca veti gasi si in august, dar in iunie erau...
Si spre surprinderea mea cred ca voi mai merge in Thassos, chiar daca nu sunt adepta repetarii locurilor in care imi petrec vacantele.Este un loc superb, binecuvantat de D-zeu.


Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Va tot urmaresc, de anul trecut vrem sa mergem in Thassos, iar anul asta ne-am gandit ca totusi sunt aprox 700 km pana acolo si am un copil( cel mic) care de-abia a rezistat 250 km, pana la neamuri, in Bacau, daramite 700. Asa ca sper ca pana la anul sa stea linistit .

Anya, spune-mi, te rog, ce distanta este de la vila unde ati stat si pana la plaja?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

He he, Cornelia, te-am recunoscut din poze. CHiar ne-am intersectat la Elsa. Si chiar ca mi-am amintit ca venea cineva la masa cu cutia de lapte de la frigider. Ma simt mai bine ca nu sunt singura usor frustrata :).
Dar oricum, am intrat in contact cu Adriana care are firma de turism din Limenaria si m-am hotarat ca la anul sa apelez la ea in inchirierea unui apartament langa Golden Beach. Oricum e cea mai buna destinatie spre Mediterana pe care sa ne-o permitem ca timp in primul rand si ca buget (mai ales pentru o perioada mai mare).
Pup, raluca

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri!

Fiind curat la Elsa vom trece peste problema micului dejun si probabil vom mai completa cu una-alta de la magazin si gata.

Restul de bani i-ati platit la inceput sau la sfarsit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

La sfarsit!
Prin urmare, daca in cele trei zile in care aveti cazarea platita gasiti altceva care sa va convina mai mult, puteti sa va mutati. Noua ne-a fost cam lene si de fapt dracu' nu era chiar asa negru. Era neplacut mai mult faptul ca dorintele noastre nu erau luate in seama si nu ca aceste lucruri pe care le solicitam erau vitale pentru vacanta noastra.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cornelia, bun asa!
Pai vedem si noi in fctie de negriciozitatea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Hmmm, cam ciudata chestia cu banii dati la sfarsit. Noua ne ia banii mereu la inceput cand ajungem, la tot grupul si mai suntem si prieteni acum. Cred ca a uitat sa vi-i ceara sau asteapta sa ii dati voi la inceput asa cum ar fi corect de altfel. Noi asa facem de fiecare data, a doua zi dupa sosire mergem si ii dam banutii. Nu il poti lasa pe om cu ochii in soare dupa ce ti-a tinut camera cateva luni special pt tine. Stiu ca o sa imi sariti in cap dar asta e parerea mea.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crinutz, mi-a tinut camera de atatea luni, dar imi tine si banii de avans de cateva luni.

La hotelurile si pensiunile din lumea larga, politica generala mai nou este ca iti dai datele de pe card si in caz ca nu apari iti retin contravaloarea unei nopti de cazare. O singura noapte de cazare. Fiind bani trasi de pe card, comisioanele le platesc ei. Pentru ca ei atat iti pastreaza camera, o noapte. Daca nu apari in prima noapte nu mai au nicio obligatie sa-ti pastreze camera si o pot da cui vor. Si nici turistul nu mai are vreo obligatie fata de ei.

Din cate am vazut pe forumuri, grecii au obiceiul sa ceara avans, in situatia de fata 40%.

Cel mai probabil ca nu ne vom muta, dar vreau sa stiu ca avem si posibilitatea asta, in cazul in care conditiile se mai inrautatesc, zsa zicem ca o dau afara pe camerista si nu se mai face curatenie sau mai stiu eu ce se intampla. (Vezi si tu ca lucrurile se mai schimba iar ei nu-si mai dau asa interes fata de pensiune de cand au hotelul.)

Eu sper sa nu fie cazul, de micul dejun nu ne facem probleme ca-l putem inlocui/suplimenta; si oricum stam doar o saptamana, n-as vrea sa pierdem timpul pretios cu cautat cazare si mutat cand putem sa facem atatea lucruri placute pe insula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si inca ceva: e mai bine sa pleci cu asteptari mai scazute si sa fii surprins placut la fata locului decat invers. Oricum, noua ne convine vila si ca pozitie fata de Potos, si faptul ca au loc de joaca in curte, si plaja faina in apropiere, se face si curatenie zilnica... Asa ca majoritatea argumentelor raman pentru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Lavi, ai si tu dreptate
Mai avem 1 luna !!!!fara 2 zile!!!!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput