Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Roxana, cam 300 m erau pana la plaja. 5-10 minute in conditiile in care Calin (2.5 ani) mergea singurel si ne mai opream si la niste jucarii mecanice (50 centi hatanatul).

Cat despre drum, noi am ales sa mergem noaptea si copiii au dormit (pana dincolo de Sofia).

Noua la primul loc de cazare ne-au cerut sa platim avans 100 euro/camera - adica 2 nopti de cazare din 10 pe care le rezervasem. Am dormit una singura si patronul hotelului ne-a spus, cand l-am anuntat ca plecam, ca vom gasi cameerele libere pana a doua zi, daca ne razgandim. La vila unde ne-am cazat pana la urma, nu ne-a cerut nimic in avans. Am platit in seara dinaintea plecarii.

Raluca (ralcat) Golden Beach e langa plaja din Skala Potamia si ne-am plimbat intr-o zi pe acolo, dar nu mi-a placut in mod deosebit. Intre plaja si zona de vile e o bucata zdravana de "miriste" iar in zona verde e plin de tantari (sa va luati crema si aparatul de tantari). In zona mi s-a parut mai cocheta plaja din Skala Potamia. In iunie a fost si destul de pustie asa ca am fost fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Multumesc Anya de info. Nici eu nu m-am dat in vant dupa Skala Potamia dar ... imi place rau nisipul in apa si cum am probleme cu pielea de pe talpi, am apreciat teribil plajele fara pietricele, d-aia ma gandeam ca merita. Oricum, mi-a placut tare mult la Makryammos dar la ce tarife au aia acolo ... nu imi permit.
Mi-am amintit si eu: vedeti ca sunt multi tzantzari. La tanti Elsa in toate camerele sunt aparate de tzantzari, le gasiti in noptiere, dar pentru afara ... e jale daca n-ai solutie. Eu mi-am luat de acolo "off" de la supermarket, cu 6 euro.
Lavi, per total eu am recunoscut ca daca vreau tot Potos alta data, tot la Elsa as incerca din prima, pentru ca asa curatenie cum e acolo, chiar face mult in scara de punctaj (eu nu spal acasa geamurile la 2 zile cum face fata lor, si nici perdelele nu le schimb la saptamana cum schimba ei cand pleaca o serie de turisti)
Crinutz, eu din cate am vazut, de data asta la Elsa nu au zis nimic de bani. Eu in prima zi am intrebat-o pe tanti cand platim, si mi-a zis ca la sfarsit. Am platit in penultima zi, si mi-a tinut pasaportul la ea toata perioada, vroia sa mi-l dea chiar in ultima zi (desi platisem totul) dar am insistat sa mi-l dea inainte ca plecam dimineatza si ma gandeam ca-l uit ca-s mai zapacita cand plec. Zicea a aveau tot felul de controale si d-aia tinea tot teancul de pasapoarte in bucatarie.
Si inca o chestie, mai ales pentru nou venite, ca sunt sigura ca pentru Crinutz nu e o noutate. Chiar merita Theologos, e cochet si dragut si mai alea dulcetzurile facute in casa ... o nebunie. Noi ne-am luat de acolo cate un borcan de dulceata de trandafiri si unul de miere de nuc (neagra neagra si tare exotica la gust) si ne lingem pe degete de cate ori luam lingurita de dulceata. De fapt aproape am terminat borcanul, la anu imi iau 10 ca prea e buna. Gustati tot ce va luati de pe acolo, ca sa puteti lua mai multe din ce va place :).


Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Da intr-adevar au niste dulceturi bune, desi eu nu le am cu dulciurile imi plac cum arata. si mierea parca e altfel. apropo, ati mancat desertul ala al lor din iaurt si miere ? eu nu am incercat dar toti ceilalti au zis ca e tare bun. Noi in theologos am evitat sa mergem anul trecut pt ca avem o masina f mare si acolo strazile sunt atat de inguste incat ne e frica sa intram cu masina, iar pe jos e mai greu ca suntem comozi. dar am zis ca anul asta ne incumatam, lasam masina undeva si o luam la picior.
Asa ne tine si noua pasapoartele din cauza controalelor, nu stiu daca e si adevarat.
Apropo de tzantzari, la sfarsit de august nu prea sunt. cel putin eu nu am vazut dar se inmultesc viespile.

Mai avem 4 saptamani si plecam !!!! lavi, ce mai zici ??


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Stati putin, cum adica iti tine pasaportul? Pai eu daca ma interogheaza politia pe undeva cine stie din ce motiv, cu ce ma legitimez?
Peste tot pe unde m-am cazat prin strainatate am dat pasaportul la cazare, mi-a copiat datele si mi l-a dat inapoi in max jumatate de ora. Nu cred ca au dreptul sa-mi retina pasaportul, ia sa caut un pic pe net.

Ia uite ce zice aici, la alineatul c:
"Constituie contraventii la regimul pasapoartelor urmatoarele fapte:

a) nepredarea de catre titular a pa#351;aportului diplomatic sau de serviciu în termenul si conditiile prevazute de lege;

b) nepredarea de catre titular, unitatii emitente, a celui de al doilea pasaport valabil, în termen de 5 zile lucratoare de la încetarea situatiei care a determinat eliberarea acestuia;

c) retinerea pasaportului sau a altui document de calatorie de catre persoane neautorizate de lege, precum si darea drept gaj a acestuia;

d) pierderea, deteriorarea sau distrugerea pa#351;aportului ori a altui document de c#259;l#259;torie, din culpa titularului;

e) declararea în mod repetat,în termen de 5 ani, a pierderii, deterior#259;rii sau distrugerii pa#351;aportului ori a altui document de c#259;l#259;torie, din culpa titularului;

f) efectuarea de modific#259;ri sau ad#259;ugiri în pa#351;apoart ori în alt document de c#259;l#259;torie, dac#259; fapta nu a fost s#259;vâr#351;it#259; în altfel de condi#355;ii încât, potivit legii, s#259; constituie infrac#355;iune.

SANC#354;IUNI LA ART. 18:

1) lit. a,b,c, - amend#259; de la 20 – 50 lei

2) lit. d – amend#259; de la 50 – 80 lei

3) lit. e,f – amend#259; de la 80 – 400 lei "

Adica eu sunt pasibila de amenda (mica ce-i drept dar e contraventie!) daca dau pasaportul ca gaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aoleu, si ce ma fac cu astia daca vor sa-mi retina pasaportul?
Am intrebat acum la legislative.
Chiar nu mi se pare OK. Pai stau eu si tremur tot concediul: daca se inunda sau stiu eu ce se intampla in bucataria lor, ramanem fara pasapoarte?!

Acum m-am uitat si pe pasaport, retinusem eu ceva: pe ultima pagina, primul lucru asta scrie: sa nu dai pasaportul drept gaj.

Si alti proprietari din Grecia iti retin pasaportul sau numai Haus Elsa ????

Of, mi se cam ia de toata treaba, cat pe ce sa ma apuce depresia [:-(]. Noroc cu peisajele frumoase din insula, cu salbaticia ei si cu faptul ca ne e dor de mare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu nu am auzit de asa ceva, noua nu ne-a retinut nimeni pasaportul in Thassos, am stat la hotel. Cred ca ei il retin ca nu cumva sa pleci fara sa platesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Lavinia, linisteste-te ca nu e chiar asa de negru. Noi le-am lasat mereu si nu s-a intamplat nimik cu atat mai mult cu cat avem buletinele la noi. Pe insula nu te opreste nimeni niciodata crede-ma, poate doar sa ai vreun accident doamne fereste sau sa ai ghinion maxim. Plus ca se lasa doar un pasaport pe camera si zic eu ca daca ii ceri sa nu ti-l retina ca ai tu nu stiu ce temeri (eventual ii explici cum e cu amenda daca dai gaj pasaportul, etc), cred ca ti-l da. E un fel de garantie pt ei ca nu pleci fara sa platesti cat ai stat. Da-i banii la inceput si ii ceri pasaportul. sau da-i un buletin desi e mai naspa daca pierd ei buletinul.
Cred ca iti faci prea multe griji. Nu e cazul. Bucura-te ca vine vacanta ca mai e un pic, un pic.

Cu cat iti faci prea multe griji ca ti ve intampla ceva rau cu atat cresc sansele sa ti se intample. Nu vei avea de ce sa platesti vreo amenda, poate doar prin bulgaria . Ganditi pozitiv !
Pupici!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Lavi, noi am lasat pasaportul meu ca trebuie unul pe camera. Recunosc ca nu m-am gandit nici o secunda ca mi l-ar cere cineva sau chestii d-astea. Oricum pe toata insula sunt 10 politisti, din care 4 numai in capitala :). Nu te intreaba nimeni de sanatate sau de acte de nici un fel.
Si cred ca daca insisti sa ti-l dea nu e nici o problema, nu sunt rautaciosi sau mai stiu io ce. Ii dai direct banu si ii spui clar ca nu-i dai pasaportul ca legea ta nu-ti da voie si gata.
Oricum, si la noi in tara de cate ori am stat pe la cabane mai ales a trebuit sa lasam un buletin chiar daca platiseram cazarea (la balea, la paltinis), cred ca e un obicei hotelier prin care ei se asigura ca daca tu ii distrugi camera/casa, ei au un act pe care il pot prezenta politiei.
Nu cred ca e cazul sa te stresezi din atata lucru.

Copiii merita tot efortul nostru
Robert, Sonia,
Alex, Andrei,
Ecaterina, Silviu,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetelor m-a linistit si sotul meu, care e foarte calm din fire (norocul meu, si al lui ) si mi-a adus aminte ca si la hotel in Ro la mare ne luau buletinul, ma rog. Mie tot nasol mi se pare, dar aveti dreptate, sa nu ma mai tot gandesc la din astea, se va rezolva cumva, mai bine sa ma bucur ca peste nici o luna mergem la mare!

Mergi la inceput