Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stoisor spune:

zuzelor Sara are limbuta tot incarcata si iau iesit si pe cerul gurii niste bubita albe....sa dau incontinuare cu glicerina boraxata sau imi trebuie altceva??

Sara Ioana 15.02.2008

POZE CU MAMI SI SARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

cand Ozi era bebe ii dadeam pt afte si limbutza incarcata glicerina cu stamicin...la Tudor nu am fol pt ca am obs ca limbutza se curata singura...am luat insa de la farm glicerina borax si 3 pastilute de stamicin sa le dizolv...nu a fost insa cazul!

de la fischer price i-am luat lui Tudor caruselul cu sunete din natura (cel cu albinutze) cu telecomanda - 250ron...am stat vrajiti toti...prima care a adormit a fost Ozi. Vreau sa-i cumpar si catelul vorbitor (e la oferta la selgros la 100ron)...pt restul fac comanda in germania unde-s preturi decente:
http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/DEU/Mt_BrowseCatalog-N;sid=wnoYzsM_pykZzoTQNxJ7xsI1Pakh4gLkqfk=?CategoryName=de_DE-to%2eka%2e10&pg=2&sz=9&tvn=&lnav=toy%2finc%2fsis_nav_babytoy&bnr=232_babykleinkind%2ejpg&bn=&ziel=toynavi

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Desi va citesc in fiecare zi nu va scriu ca nu prea am ce. Mateiul meu este cuminte, cuminte, a inceput sa gangureasca si sa vorbeasca cu noi si e dulce rau. Miercuri mergem la vaccin, noi il facem pe cel de la stat si sper sa fie totul ok. Intreba Honey de botez, noi in facem a doua zi de Paste si parintele a zis ca nu e nicio problema.

Gatta si cine mai are probleme cu conjunctivita, pot sa va dau un sfat neortodox verificat de mine. A doua zi cand am venit de la maternintate Matei avea ochiul lipit, sters u ser etc. a treia zi secretia si mai abundenta. Am sunat o prietena neonatoloaga la Maternitatea Bucur sa o intreb ce sa-i pun in ochi si ea mi-a zis fa si tu ca tigancile draga, pui lapte in ochi si sterge apoi cu compresa sterila. Asa am facut de doua ori in seara respectiva si de cateva ori a doua zi si pe seara nu mai avea nimic. Acum am repetat experienta cu Maria (careia nu i-am zis ce ii puneam in ochi, ii duceam "solutia" intr-o lingurita) si la fel in doua zile i-a trecut.

Sanatate voua si la bebei va doresc.


www.ralucamihu.com/matei

Maria si Ioana 6 ani pe 1 februarie
Matei nascut pe 4 februarie
Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Am vazut pozici cu Pupi si cu Emma si sunt incantata de bebeii frumosi . Ce-a mai urlat Pupi...! Emma este delicioasa , imi place la nebunie poza in care sta ca o broscuta in patut.
Fetele care ati facut botezul...cum ati facut cu apa ? Ati adus voi apa calda ? Eu voi face botezul la tara , acolo unde a fost bunica-miu preot si unde am fost botezata si eu. Maica-mea imi spune ca acolo e obiceiul sa se puna in cristelnita apa rece , luata direct din Dambovita. Cica asa am fost botezata si eu , si sora-mea si toti copii de-acolo. Eu nu concep asa ceva , sper sa ma inteleaga parintele si sa ma lase sa vin cu apa calda. N-am chef sa se aleaga fie-mea cu cine stie ce pneumonie , Doamne-fereste !
Tot legat de botez , nashe-mea ma intreba ce trebuie cumparat , in afara de hainute pentru copil . Trebuie sa-i ia si pampersi , si servetele , sampon si lotiune pentru baita de a doua zi ? Mai am auzit ca trebuie cumparat sapun si prosoape , dar pe astea cine le ia , mama sau nasha?

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

noi am adus apa fierbinte de acasa in bidoane de 5 l



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Participam la concurs: daca va place de noi, votati-ne: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=20" target="_blank">pag.21 - Freza si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=40" target="_blank">pag.41 - Somn adanc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Neta la pranz..a zis bine Mitsu ca eu intru la 13...

sunt la prima pagina de citit dar vreau sa imi dau cu pareri..:D...

Despre vaciinul anti hepatitic..noi suntem o tara endemica de hepatita B...suntem pe primul loc in Euroipa...asa ca fetelor, eu zic sa va gandityi bine inainte sa refuzzti..in plus vaccinul nu contine virusul ci numai o proteina din invelisul virusului...deci nu da infectia..nu este nici un irisc...
nu vroiam sa va povestesc dar am vazut ca prea multa lume refuza cu usurinta acest vaccin...asa ca..va spun..sotul meu este purtator de virus hepatitic B..(se numeset purtator sanatos)..de la varsta de 4 anui...parintii lui au trecut prin ani de cosmar cu el..cand a fost infectat cui virus..sa tii un copil de 4 ani prin spital 3 luni..apoi la fiecare control alte saptamani intregi..plus ca ..eu ..ca si sotie..stau cu sabia deasupa capului..pentru copii este foarte periculos acest virus..nu se pot debarasa de el..raman purtatori toata viata...si trebuie sa se fereasca de a suprasolicita ficatul..in plus virusul hepatitic B este un factor de risc pentru neoplasm hepatic...veti spune probabil ca nu mai suntem in 10977..dar voi chiar credeti ca sistemul sanitar este atat de bun la noi incat transmiterea sa nu poata fi posibila..da atunci se foloseaau seringu care se fiaerbeau..asa a luat sotul m,eu..de la o asiatenta criminala care injecat copii cu aceeasi seringa..dar voi stiti ca practicile astea mai persista in romania de cacat..sunt unele vaccinuri care se fac la din aceeasi sticluta la mai multi copii..credeti voi ca puteti controla asisatentele atat de bine..nu se stie cum sau in ce fel copii vostri vor avea nevoei de o transfuzie, de o injectie sau perfuzie in urgenta..nu aveti cum controla voi un sistem sanitar odios..va spun ca am vazut..am vazut cum femei sunt controlate ginecologic cu acelesi valve..am vazut cum singura "sterilizare " consta in claytirea insrtumentelor cu apa...asa ca..nu refuzati copiilor vostri dreptul la o viata sanatoasa..la vaccin..nu va ganditi ca nu face fata organismul lor..va face..dar unei infectii..mai greu..de unde ideile astea ca e solicitat organismul prea mult..statistic vorbind romania are nevoie de vaccin mai mult ca de orice ..pentru ca trebuie sa te aperi de un sistem sanitar la pamant si de o populatie care este purtatoare de boli...nebanuite..
Daca mama sotului meu ar fi avut ocazia sa ii faca acest vaccin..(care nmu se facea nici pe vremea copilariei noastre)..apropo..cate dintr voi v-ati vaccinat impotriva hepatitei...??...poate ar fi dat o sansa acestui copil de a creste fara restrictii alimentare...fara luni in spital ..si fara teama de viitor...el este un tip foaret puternic..asa a fost de mic..nu traieste cu teama..dar intrebati-ma pe mine cum simt..care am vazut in spital oameni bolnavi de cancer hepatic..datorita infectarii cu virusurile hepatitice...de la dentist, de la transfuzii in operatii..de la un contact sexual neprotejat...intrebati-ma cum ma gandesc an de an la ce analize sa il supun..cumil duc o data pe an la ecograf..sa vedem cum mai e cu ficatul..cum stau cu gura pe el..sa nu bea la petreceri..desi ca orice barbat ar vrea sa bea o tarie..cum incerc sa il las sa doarma cat mai mult pentru a-si regenar celula hepatica..cum as da orice sa il fac sa se lase de fumat..cum ma zbat intre a fi o cicalitoare si a nu incerca sa ii induc teama de boala..

nu vreau sa va influentez..dar daca ce am scris eu va face o mamica sa vaccineze copilul..inseamna o viata mai putin expusa la riscul acestei boli foarte urate...


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

buna fetelor , tare dor mi-a fost de voi .... acum am un calculator de imprumut , al meu e la service , numai ca sa stau de vorba cu voi....ma apuc sa citesc din urma sa vad daca voua v-a fost dor de mine :-))))
am deschis mailul , am vazut ca ati trimis poze , rugamintea mea este sa nu le mai mutati in folderul POZE pt ca va pierd ,nu mai stiu unde am ramas
Matei este bine , daca va amintiti era putin racit dar eu am tendinte sinucigase :-))) pt ca nu doarme ziua decat in brate .a plans doua zile cate 4-5 ore si tot nu s-a culcat in patut,si de mila l-am luat in brate pt ca nu dormise de vreo 9 ore .aduceti shlapi , ce vreti voi dar dati-mi si un sfat ca sincer sunt vlaguita ,cu nervii la pamant
acum doarme pe umarul meu daca il p[un jos se trezeste asa ca incerc sa mai pun poze in album ....sa vad cum ma descurc cu o mana:-))
va pup

Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA
BOTEZ
ALBUM ZUZE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoisor spune:

Ereena te inteleg Sara si Matei sunt frati?daca nu i cuplam ca sunt la fel .....acum e pe umaru meu si zana mea

Sara Ioana 15.02.2008

POZE CU MAMI SI SARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

fetele cu cicartici nasoale...eu am dat cu Actovegin...un unguent folosit in chirurgia plastica..foarte bun..si nici nu e exagerat de scump



Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Fetelor..si eu imi rasfat la maxin iubirea..o tin in brate cat de mult pot..mai fac treaba asa..mai bag o rufa la spalat..mai ceva la foc..mai un praf sters...(traiasca pronto pamatuf..e minunat)...si intre..brate brate si iar brate..
sincer...de cand o rasfat ziua..doarme noaptea tare bine in patutul ei..si nu mai sunt nici eu obosia psihic de la incercatul...sa o dresez..sasa ca mi-am dat seama ca nu e un catelus sa o dresez..e un om care simte nevoia sa fie iubita si dezmierdata...
nu voi mai fcae freseala sa o las sa urle..pt ca nu mi-a adus decat dezavantaje..cand credeam ca reusisem..se punea iar pe urlat..ey eram zombie.si frustrata si nervoasa..
asa..acu scriu repede cu o mana..desi mai bag litere in plus ..sau mai mananc cate una...nu-i bai..in plus..la 5 luni o las in grija buniii si ma duc la serv..asa ca..o rasfat si ma bucur si eu de prezenta ei nonstop..ca oricum...va fi scurta perioada asta:((


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput