Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:




SIMONA, LA MULTI ANI!!! SA FII SANATOASA SI FERICITA ALATURI DE CEI DRAGI!




Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



zuziciii ....

sunt suparataaa foc .. bitzi a mea a luat in 9 zile doar 55 de grame .. este foarte putin .. are 6115 grame .. mananca normal, doarme .. poate laptele meu nu mai e de calitate ..

ea pare impacata .. nu urla de foame .. papa cam la 3 ore ziua, nopatea la 4-5 ore ... sa aiba ceva??? am vazut ca tot isi freaca nasucul de scutec cand o tin sa ragaie ... o avea viermisori si nu asimileaza???

va rog din sulfet .. un sfat ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

nastere 3000gr - 50cm;
7 zile: 2820gr;
11 zile: 3000gr;
1 luna: 3900gr - 56cm;
7 saptamani: 4800gr - 58cm alaptat exclusiv la 2-3 ore....

am inversat reprizele de somn noaptea: de la 12 noaptea pana la 4 doarme la mine in pat; il schimb si-l alaptez si apoi il bag la el in patuc si doarme pana la 6.30-7 dupa care mai mult atipeste pana la 9. Am tot incercat sa-l tin departe de patul meu dar pt linistea somnului celorlalti am ajuns la acest algoritm

pt fetele racite: eu am servit raceli repetate in primele 3 saptamani dupa nastere (prima si cea mai rea a fost in maternitate)...am luat oscilococcinum si paracetamol; algocalmin nu mai iau pt ca mi-a fost grozanic de rau de la el...aveam voie si nurofen simplu nu cel cu efedrina dar am luat in momentele groaznice nurofen pt raceala si gripa...am baut ceai de musetel, sunatoare dar foarte slab...

Gatta, iti urez LA MULTI ANI plini de fericire!!!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

am pus pozici cu mami, tati, Ozi si Tudorash!


fetelor zilele astea ma gandeam ca as sta acasa pana ce face Tudor 2 ani....e asa de bine sa-ti privesti copiii crescand! eu am doar 8 ore/saptamana dar nu mai vreau sa ma incarc cu energie negativa, cu griji altele decat cele legate de familia mea...imi place sa fiu profa dar acum asta simt...




mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Buna seara zuzici !

Vreau sa multumesc tuturor celor ce m-au felicitat de ziua mea , sunteti niste dragute si va iubesc pe toate.

Ereena , multumim din suflet pentru prezentare ...meriti toata aprecierea ca ti-ai rupt din timpul tau pretios ca sa faci treaba asta pt noi. Vreau sa te intreb , albumul nu poate fi pus undeva pe prima pagina ? Cred ca ar fi mai indicat ...voi ce ziceti ?

Am citit tot din urma , mai mi-a cazut capul in piept de somn dar am terminat...insa n-am retinut f. mult decat discutiile alaptat versus formula...raceala pe care o incearca Raca ( poti lua paracetamol si ibuprofen- nurofen , dar nu din cel pt raceala ca are efedrina , oscilococcinum , algocalmin , daca ai febra ), angoasele privind greutatea printeselor Alinei si Ellenutei - eu zic ca e ok ...mai ales la Bitzi , care e o durdulie , nu cred ca e problema daca au o usoara stagnare.Nici Sara n-a luat sapt asta f. mult ...doar 150 g . Eu am observat scaderea productiei si am inceput sa beau mult mai mult ceai si sa ma stimulez cu pompa si vad ca astazi a fost mai bine ...dimineata m-am trezit intr-o balta de laptic ...si eu visam ca vomita Sara laptic pe gurita.
Va las , ca sunt moarta de obosita...si mai trebuie sa ma si mulg

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , Matei a mancat pe la 7 , dar slabut ca nu prea avea ce , pe la 4 jumate rasese tot si n-a avut timp sa se umple sanul ca lumea . Acum doarme baiatul si mi-a fost mila sa-l trezesc sa-i mai dau , nici de schimbat nu l-am schimbat . Mi-e putin teama ca iar doarme pana la 5 , ca de obicei , si e cam nemancat . Se trezeste el singur mai incolo sau sa-l trezesc eu pe la 12 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Virgo si Tudor tot de la 7 e nemancat si acum doarme rupt...il trezesc la 11 fix si-i fac baie si apoi laptic si la culcare!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

uite, m-am uitat la el si are buzitzele uscate...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Gratiela , multam de raspuns . Mai stau si eu de sase , poate se trezeste singur , altfel face urat de tot . Ma gandesc ca s-o trezi el daca ii e foame , dar sa vedem . N-as vrea sa-l las totusi pana dimineata .

Bine , al meu are buzele uscate mai tot timpul si i se cojesc de la supt .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:



Am si eu o intrebare pentru voi, scriu repede ca dorm amandoi copii.

A patit cineva din voi ca sa ii regurgiteze copilul pe langa lapte si un lichid mai inchis maroniu si cu niste firisoare asa prin el ?

Evelina e facut asa de 2 ori la spital si au zis ca e meconiu, lichidul pe prosopel era de marimea unei unghii de la degetul mare.

Am gasit iara vinerea trecuta si azi dimineata la fel pe un prosopel la baie pe care ii faceam masaj cand statea cu fata in jos si azidimineata pe pijamaua mea pe umar.
Doctori zic la varsatura asta zat de cafea cred.

Am sunat fosta mea doctora pediatra si a zis ca mai apar la sugari si e sindrom hemoragic nu stiu cum si ca nu e problema la nivelul asta asa mic de lichid.

Cand am plecat din maternitate doctora neonatolog a zis ca poate sa mai apara pana la 2 luni si daca apare sa sui copilul in masina si la spital.

Pediatra copilului a zis ca nu are semnificatie patologica la varsta asta.

Iar o prietena neonato de familie ca poate am eu rana si inghite copilul de la mine.
Eu am un sfarc care ma doare cand il apuca, asa a fost de la inceput dar m-am uitat si nu se vad rani, sa fie ceva inauntrul lui dar eu cum sa vad?

Eu pe care sa cred ca am zile cand urla copilul de asa zisi colici si cauta cu gurita tot timpul de ne exaspereaza si intram la banuieli ca are ceva si zi ca azi de ne miram ca doarme de pe la 2.30 deci de 3 ore si nu mai plange. Noaptea doarme si papa la 3 ore, nu face ca ziua.



Emilia cu Eveline Mihaela (05.02.2008) si Alexandru Paul (16.08.2006)



poze cu noi si Eveline

Mergi la inceput