*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

ma fetelor da voi prin ce parcuri iesiti la plimbare?ca nu mai pot sa merg singurica!o sa incep sa vorbesc cu copacii!!!

gabrittza si Daria Maria www.flickr.com/photos/daria-maria_pictures/" target="_blank">poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Buna dimineata zuzici!

Am cam absentat...din nou...asa ca am de transmis urmatoarele:

Am vazut pozele frumoase ale clopoteilor de Eliza, Gabrittza, Louiza, Irlandeza, Lala20...am vazut si un unchi de Rareselu scump, pozele noi cu Saratica frumusica - Gatta, in continuare mi se pare ca fetele noastre seamana, de unde or fi si mai suple amandoua !

Vreau sa felicit toate mamele de baietei-perechi, flacaii vostri, si cei mari si cei mici, sunt toti tare-tare scumpi, mai ales in tandem: Ven, Lala, Galaxy, Miri, Tinna ...sper ca n-am uitat pe nimeni, daca da, iertati! Iar voi toate sunteti niste frumoase ... Galaxy te includ, desi n-am vazut poze cu tine, dar judecand dupa puiutii tai nu se poate sa te omit!

Honey...ai primit si sfaturi blande, si shlapuieli...dar lucrurile par sa mearga inspre bine acolo la voi. Eu zic doar atat: ca sa-i fie lui bebe bine, trebuie sa fii si tu cat de cat in forma, si sa-ti poti permite mici momente de relaxare. Si, in al doilea rand, daca nu ceri, nu vei primi - asta e o lectie pe care si eu trebuie sa mi-o repet din cand in cand.

Nu in ultimul rand, ieri au implinit doua lunite Sofia mea, si bebeii lui Anca.Diana si Sweetgys. La cat mai multe!

Gabrittza, teoretic eu ies la plimbare in Oraselul copiilor (si ma plimb pe aleea linistita din spatele cimitirului Bellu). Dar nu prea am mai ajuns acolo in ultima vreme, se lucreaza la drum si nu prea am pe unde sa trec strada cu carutul! Dar putem incerca sa ne intalnim. Poate punem de-o intalneala si cu celelalte fete care ies in Tineretului?

AVEM SI NOI POZE NOI! - de la pagina 5 cu poze



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Angi, n-o mai baga in seama. Esti o fericita si o norocoasa ca poti alapta exclusiv!!! Eu ii dau completare si cu toate astea nici nu ma gindesc sa-i dau ceaiuri, supici, suculete si prostii!!! Diversificare de la 4 luni cel mai repede, insa daca o sa am lapte suficient, de la 5-6 luni!!!

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:


PASTI FERICITE!!
celor care sarbatoresc in we acesta.


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

in sfarsit se plimba cineva prin zona mea!!!
hai la intalneala
ce zuzici se mai baga?

gabrittza si Daria Maria www.flickr.com/photos/daria-maria_pictures/" target="_blank">poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Mai Ange,

eu nu stiu ce e in capul mamei tale zau...de ce naiba nu-ti acorda putina incredere? Si nici sa nu vina la botez...asta e chiar aiurea..nu-i pasa de voi deloc? Adica e usor sa critice si sa-ti spuna tampenii cum e asta cu alaptatul, dar daca e sa fie alaturi de voi, inteleg ca...se evapora, nu?

Nu stiu istoria voastra, dar eu provenind dintr-o familie in care am fost incurajata si iubita, tare mi-e greu sa inteleg un astfel de comportament. Adica, incerc sa-i gasesc scuze...da' cred ca nu prea am de unde?

Uff cum sa nu te enervezi...m-am enervat eu care nu sunt direct implicata...uite aici un mare-mare sa te poti linisti mai repede. Uita-te la scumpul de Pupi si o sa uiti instant!!!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Mi-am mai adus aminte cate ceva:
Honey parca ai scris ca in primele 5 min de baita bebe sta cuminte si dupa incepe sa planga.Eu stiu ca baia trebuie sa dureze 2-3 min.Si al meu plangea in primele 6 sapt.Eu ii fac asa:il dezbrac,sters poponeata,il infasor in scutec bine si-l bag cu fata in sus sub subtiori cu palma pe spatele lui (de la mana sub care sta).Asa il spal pe cap repede in timp ce vorbesc cu el.Dupa,il scot din scutec si-l bag in cadita (eu umplu cadita),mai clatesc un pic capul la ceafa,il sapunesc pe burtica,maini,subrat,etc,il clatesc;apoi il intorc invers si spal spatele ,piciorusele si la urma funduletul.Nu dureaza mai mult de 3 min.Aaa,in caz ca nu stiai,sa ai grija sa nu-i intre apa in urechi,poate sa faca otita.
Consider ca nu trebuie spalat in fiecare zi,mai ales in primele 2 luni cand habar nu au de ei sau de zi si noapte.Al meu doarme dus noaptea asa ca n-am nevoie sa-l invat cu baia seara,eu i-am facut baie mereu la 2-3-4 dupa amiaza si o data la 2-3 zile.(sfatuita si de 2 pediatrii la fel).O singura data a fost si sotul prezent dar am simtit ca mai mult ma incurca.Cand se va face mai maricel - 1-2 ani o sa-l invat cu baita - dimineata si seara.

Bebe poate sa planga si daca ii e cald - mi-au zis inca din spital.Cand face caca - eu ii ridic un pic funduletul si ii aduc piciorusele la piept aproape.Il las asa pana impinge el de picioruse inapoi,apoi iar ii indoi piciorusele.Vad ca-l ajuta mult.

Dupa 3 ani de casatorie tu incepi sa ceri cu :honey,may i ask u something?Noi avem 1 si 1/2 de casnicie dar eu ii spun direct:Can u bring me...?Si ca sa-l fac sa se simta bine,dupa ce imi aduce ii spun:thank youuuu,asa un pic in gluma.

Irlandeza am vazut pozele de la Saint Patrick,esti o dulce.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Sa va mai zic de noi acum:ieri am facut 3 lunisoare !Sa fim sanatosi si norocosi in continuare!
Zilele trecute m-am gandit cu nostalgie la burtica pe care am avut-o 9 luni,nici nu mi-amintesc senzatiile date de loviturile puiutului meu cand era in burtica!

Cand stau pe canapea la tv il mai pun cu spatele pe pieptul meu si el de cateva zile a inceput sa se indoaie de trunchi,ca si cum ar vrea sa stea in fundulet;face asa mai ales cand se screme.Si are o fortza in picioruse,ca si Andrei de Lala_D,s-a intors o data(la noi doar la 90 grade) in patut impingandu-se in picioruse.I-am facut si poze,o sa le pun mai incolo.

Ma cam ingrijoreaza papatul lui,parca iar nu mai are pofta de mancare si de duminica pare ca nu a mai luat in greutate,desi eu am laptic.Azi,dupa ce nu mai papase decat cateva min in vreo 6 ore special am scos 40 ml cu pompa sa vad,poate vrea de la bibe,de unde l-a refuzat complet.Cred ca o sa ajungem la pediatru iar.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Va multumesc mult ca imi sunteti ca intotdeauna alaturi .

Stancutza, mama nici la nunta nu a venit si in 3 ani nici macar o poza nu mi-a cerut sa ma vada mireasa, asa ca... si dupa toate astea vrea sa se mai amestece in felul in care il cresc pe Pupi

Dar sa va mai zic una: cumnata mea a nascut pe 12 si ieri a fost prima vizita a medicului de familie acasa. Am asistat ca eu am adus-o cu masina. Nu l-a cantarit, nu l-a masurat - dar asta nu-i nimic - cumnata-mea are lapte mult deci poate alapta exclusiv fara probleme. Dar dr i-a spus ca de la 2 luni jumate sa inceapa sa ii dea suc de fructe!!! Am intepenit cand am auzit!!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Participam la concurs: daca va place de noi, votati-ne: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=20" target="_blank">pag.21 - Freza si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=40" target="_blank">pag.41 - Somn adanc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Referitor la baita:

5 minute este recomandat la nou-nascuti. La copii mai mari de o luna se poate si 10 minute. Noi o tinem pe Sofia 10 minute, uneori si mai mult pentru ca ii place si nu vreau sa o privez de acest moment placut.

Pentru ca noi avem cada simpla, nu cu suport de bebe, tati o tine iar eu o spal, intai capul (ce mai sta la samponat!!!) si pe urma corpul. Desi umplem cada destul de bine, avem grija sa o udam cu apa tot timpul, sa nu-i fie frig. Ii vorbim tot timpul, de fapt in fiecare seara ii spunem cam aceleasi lucruri cu mici variatii, e bine asta pentru ritual. Acesta e un moment de comuniune si relaxare, si are caracter ritualic. Si da, ajuta la marcarea pragului zi/noapte la bebeii care nu realizeaza inca diferenta.

Am citit ca bebelusilor le plac atingerile mainilor parintilor, cu conditia sa fie calde si sa-i apuce ferm, dar cu blandete. Cred ca la baie ii place si pentru ca o tine cineva tot timpul, dar poate e doar o impresie de-a mea.


AAAA! Ia mai uitati si aici despre cresterea in greutate a bebeilor alaptati exclusiv!

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain.html



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput