*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


deiutz uite ce am eu salvat in calculator

DRESAJ

In primul rand copilul trebuie sa aiba doua spatii diferite in care sta..pt zi sufrageria, de exemplu, si pentru noapte dormitorul lui, patutul adica. Trainingul se bazeaza pe un program bine stabilit, cu care copilul trebuie sa se obisnuiasca. Astfel, in fiecare seara ii faci baita,pus pijamaua, alaptat si pus in patut. Lumina sa fie stinsa in camera. IN timpul noptii cand se trezeste sa manace, nu aprinzi lumina( eu am lumina aprinsa pe hol si las usa deschisa ca sa vad), nu il scoti din camera sa-l alaptezi( eu o duceam de ex in sufragerie si am uitam la tv...ceea ce era total gresit), si foarte foarte important, nu vorbesti cu el cand se trezeste( stiu ca suna aiurea, dar e foarte important). Il alaptezi, il tii in brate..eu dupa ce alptez seara si daca nu adoarme, o pun in pat cu suzeta in gura si adoarme singura, dar poate dura..asta e...nu se invata peste noapte. Dimineata, la 9-10 cand se trezeste, il schimbi in haine de zi, incepi sa vb cu el si-l duci in sufragerie. Acolo sau pe canapea doarme ziua sau daca ai un landou ceva. Acelasi lucru trebuie facut in fiecare zi pana se invata copilul."


Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

vai mai fetelor, nu va citeste omu' o juma de zi si iaca... pe cand ajung sa scriu imi pierd mintile. ashea ca...sa scuzati diagonala:))

galaxy, pup eric! e viteaza daca n-a plans si a trecut si febra.

tinna...http://www.flickr.com/photos/21493362@N02/2346705841/in/set-72157603952058727/ pe asta te rog eu mult s-o faci tablou! si mama ce fericita esti! ai doi baieti mari! 5 saptamani oaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau!

irinouka ma intorc imediat sa il vad pe palugel. aveam deja cin ctrl C poza tinei:))) da musai sa vaz!

lala20, 10 copiizici tu??? o-la! si cu copilu' la 15 ani, trebuia sa-i spui sa-si shcimbe ochelarii ca erau expirati! dar nah, ia-o ca pe un compliment:))

lalaD, mersi de faza cu timpanita. m-ai pus pe ganduri. dar am sa fiu atenta la ce s eintampla cu bruno:)

nemary, mitsu, ellenutsa sacha "bolovan" e cum zice irinouka un "adult deghizat in copil" - mi-aplacut tare expresia:) buni, vai de ea, il tine cum poate, ca i se rup bratele:))) dar nu se lasa, tot la ea in brate sta.

azi au ramas acasa o ianinte de masa doar ei doi... buni si bolovanul (titlu de fabula) si bolovanul a baut laptic d emami din biberon! punct ochit, punct lovit! dupa o zi infernala ieri, azi doarme intr-una. ce ti-e si cu astia micii! burta plina, scos partsurile, si-s fericiti:)

angi, mai vreau poze cu mini! azimi-am pus blugi noi cu gndul la tine:) la 4 grade si vant de sufla acoperishul, nu-mi ardea de mini!dar tot am fost dragut:)

docdecap, chiar se simte la tine ceaiul de fenicul? la mine vaz ca e mai slaba reactia.

ca vnei vorba de lapte, fetelor,pt stimularea lactatiei, exista capsule de fneicul si fenugrek in farmacii. se numerc "origine 61" de la tillman"s. poate gasiti la voi si poate va ajuta. la noi e 8 euro o cutie.

isidora, stii ce-ai sa faci fara sot? ai sa supravietuiesti! ai sa fii atat de ocupata incat ai sa fii fericita ca s-a intors si totul intra in normal! curaj, se poate! uite, eu am mama aici - ca tot intrebai, sta pana pe 11 aprilie - si magandesc ca mi-ar fi mai simplu de-as fi singura cu piticii acasa, cu sotul la paris. stii tu bancul ala cu evreul si rabinul...( d enu-l stii ti-l zic io intr-o zi) sis a faci bine sa pui mini! ca tare frumoasa esti! tre sa vada bine asta si altii, sa aprecieze si ei!

gata, las dusmanu cu mama si fug sa dorm o ora. ce lux frate!!!

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

pup nasucul asta de palugel http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/2336602753/!mami in miniatura!!!!!

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raca spune:

Carmilia, da, mie mi-au cerut si copie dupa actul de suspendare inregistrat la ITM.

de Razvan Gabriel
www.flickr.com/photos/12657960@N03/?deleted=2274601535" target="_blank">Poze Razvan Gabriel
Cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Tinna ce frumoasa esti! Si ai doi baieti mortali!!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



deituz din pacate am pierdut postul lui miri cu dresajul .. daca e ea draguta sa ne mai spuna inca o data .. miri drag

oricum ideea era ca seara dupa baita, dupa ce bebe e papat, mancat, curat si stii ca nu are motive de plans, sub nicio forma daca urla sa nu-l iei din patut .. aha .. si bb trebuie pus in pat treaz, nu adormit!! daca urla, te duci la el dupa 5 minute, ii spui ca trebuie sa faca nani etc .. si il lasi . dupa aia de duci dupa 10 minute si tot asa pana adoarme.

sper sa nu fii scris gresit ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Stancutza, nici eu nu am pierdut sensibilitatea la sani, da' ma doare mai putin, eu avand dureri doar la un san, si incep sa-i dau de papa din celalalt, ca sa nu se repeada prea tare, si apoi cand trece la el deja e mai satul si mananca politicos...plus ca il mulg cat mai rar, ca se resimte sfarcul altfel.
intr-adevar, e bine sa golesti sanii de tot la un alaptat, sau macar cand termini de alaptat orice 'nodul' sa nu se mai simta. eu cand il alaptez pe Serban masez in continuare, eu am acumulare de lapte spre axila in sus la un san si tot fac miscari d e'mobilizare' a laptelui spre sfarc, si cand termin de alaptat nu se mai simte mult in relief. dar de durut doare in continuare, si asa e de cand a aparut. dar dr. mea mi-a zis ca daca se 'goleste' la fiecare alaptat sa nu-mi fac griji multe.

miri, da, are efect ceaiul (chimen, fenicul si anason) altfel nu-mi explic, nu beau ceai in fiecare zi, dupa ce fac pauza 1-2 zile cand reiau ma trezesc iara noaptea cu sanii plini, ca curg pe tricou si din astea...

mai, asta micu' ma exaspereaza, iara au trecut 5 ore si doarme ca busteanu', am fost si la plimbare o ora, a cam bazait o ora dupa aia ca-si scapa suzeta, ca se dezvelise etc si acum de 2 ore liniste si pace. o data l-am trezit din somn peste zi si nu am avut succes cu masa, era bazait si nu-i convenea nimica, nici s amanance, nici sa ne jucam etc de acum am zis ca il las sa-si faca somnul. cred ca cel mai bine e tot sa-i dau completare la masa laptele muls de la mine, ca altfel iara nu luam in greutate. si eu daca ma apuc iara de ceai, las iara dare in urma-mi...

isidora, uite ce am eu pentru tine: http://www.flickr.com/tools/
intri aici, faci download si apoi install. cand il lansezi o sa-ti ceara niste setari, cat de mari sa fie pozele pe site etc (marime de fisier, nu cat de mare se vede poza..) eu am dat 1280 pixeli (ai colo optiuni) iar in fereastra respectiva pur si simplu 'tragi' pozele cu mouse (drag and drop) din fereastra de internet explorer si apoi apesi upload. ti le suie pe site toate odata, nu trebuie sa stai sa le pui cate una, cate una. si poti alege din programelul respectiv sa ti le puna intr-un album (set) daca vrei si ai
pentru flickr e valabil ID-ul de yahoo, daca ai cont pe yahoo e cel mai simplu.
a fost bine, ca de la mami de inginer la mami de... ce va vrea Ioan?
pupici si lasa, ca vine tati inapoi, daca esti prea singura da un tzirrrr, si-ti umplem noi casa

iar fetele, dati-i inainte cu sexy mamma, fuste mini si mulate, eu o sa-mi fac de cap cred maine la majoratu' lu' printesa, unde o sa ma vad si prima data cu fosta . Ce ziceti, se cere fusta scurta?? ca vine si ea cu 'cineva', adica o sa fie comparatie pe fata!!! ma cam ia asa, cu nod in stomac...ea e renumita pt. scandaluri, deci ma astept la cateva replici cu dublu inteles...iara eu alaptez si nu-mi permit emotii negatie puternice, nu?

opa, s-a trezit balamucu'!uraaaa!!!

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Salutare zuzici.

Noi am avut 2 zile mai agitate.Ieri mi s-a parut ca bebe avea asa...un plans mai diferit... stins cumva... un fel de marait, ca si cand ar fi suferit de ceva.
La san nu se mai satura, nu stiu de ce, caci lapte este, cel putin in primele 10 minute de supt, caci ii raman urme la gurita.
Insa, cum vrea sa suga destul de des,cred ca se golesc sanii si nu au timp sa se umple iarasi.
Acum doua nopti a trebuit sa-i dau completare formula, 30 de ml.... de s-a linistit...caci era treaz de la 5 dupa-amiaza si..la 11 noaptea tot nu dormea, insa plangea intr-una si cauta sanul,si-si sugea manutele.Dati-mi in cap.... ce sa fac??

Plus ca, ieri l-am pus pe sot sa se urce cu el pe cantar.Noi n-avem cantar de bebei,asadar s-a urcat pe al nostru si apoi am facut diferenta.... reiese ca bebe ar avea 4 kg. Si s-a nascut cu 3,69 kg. Adica, in 3 saptamani bebe mi-a luat in greutate doar 300 g?????

Caci astazi implinim 4 saptamani si maine facem o lunita.
Tot suptul asta des si papat pana la saturatie.... doar ca sa ia 300g intr-o luna???
Si mor si pe doctorii astia, ca nu ne-au chemat la controlul de o luna. Abia la 2 luni mergem, pentru check-up si vaccin.
Ce fac daca bebe nu ia deloc in greutate...sau ia in stilul asta de melc????

Stiu ca par disperata..chiar sunt, dar unde citesc ca bebeii vostri iau in prima luna cat 1kg... parca imi vine sa-mi smulg parul din cap.

Mai nou.... eu iau iarasi in greutate,fi-mi-ar corpul de ras....
Sub taietura de la operatie..mi s-a format o galma lunga..io zic ca parca as avea uns arpe inauntru, de-a lungul cusaturii...ce-o fi? Ma ingrijorez?
Am citit de granuloame,etc... asta o fi si la mine? Ar trebui sa sun sa-mi fac o programare???
Mai nou, de dimineata am vazut ca incep sa sangerez, asa ca la menstruatie..oare asta sa fie? Si cu niste cheaguri mici de sange. Offff...cand or inceta problemele???????????

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Honey vezi ca bebelusii n fac diferenta intre senzatia de foame si durerea de burtica si s-ar pute de aia sa planga si sa tot caute sanul. Daca tu stii ca a mancat incearca sa-l calmezi altfel nu punanandu-l la san. De multe ori sunt gazute in stomac nescoase care-l deranjeaza. Si noi am patit la fel cu Emma si am facut nopti albe si am disperat ca nu am lapte sau ca nu e destul de hranitor. Apoi am vazut ca daca te plimbi cu ea in brate si o masezi usor pe spate scoate face "bac" f zgomotos si se linisteste. Noi i-am dat si gripe wather de 2 ori ca sa o linistim.Daca la inceput mananca cu pofta inghite si mult aer, asa ca trebuie scos mai des.Pandesti o pauza de supt si-l scoti de la san(asta ca sa nu se enerveze) si ii scoti aerul.
Fetelor, please, imi raspunde si mie cineva cum e cu acneea bebelusului? Pot sa fac ceva sa o ajute?

Eliza
Emma(19.02.2008)
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Sunt cu iepurica pufosu' in brate si scriu doar cu o mana; deh, fac sacrificiu ca dfoar am zis ca o sa reiau comunicarea cu voi, prietenele mele virtuale!

Deci, am si eu o intrebare, pt cine se pricepe: pe la ce varsta incep bebeii sa doarma toata noaptea? Presupun ca-si vor scoate cate-o masa, treptat. Macar asa orientativ.

N-am apucat sa va scriu ce mama denaturata am fost pe 8 Martie, de Ziua Femeii! Sa incep cu inceputul: pe 2 martie am avut botezul, nu-l mai cheama iepurica acuma ci David Andrei (tre sa pun poze, stiu!) si o prietena m-a invitat in club de ziua femeii sa iesim ca gagicile. I-am cerut voie lu' mama (ca atunci cand eram in liceu-ps: abia scapasem de asta ) si am iesit! Tinand cont ca nu mai iesisem sa dansez de aproape un an (ce sa caut eu femeie gravida in club?) m-am simtit de parca as fi fost pana-n tahiti si-napoi! Si da, m-am si binedispus cu un cocktail care nush cum naiba se chema. Dar a fost taaaaare bine! PS: puteti sa dati cu pietrele de rigoare.

miri, dar cu secsu' n-ai unde sa te dosesti pe undeva prin casa? Ca zau, tare bine face, ai dreptate! Sau trimite-o pe maman in parc. Sotul tau cum rezista, daca nu-s indiscreta ? Apropo, demetiale pozele cu baietii tai, mai ales alea in care sunt amandoi! Ai doi copii superbi!!!

honey nu poti sa te duci cu bebe la dr? Cred ca n-ar trebui sa te ingrijorezi deoarece cantarele pt adulti nu sunt asa precise ca cele pt bebei, dar ar fi bine sa fii sigura cat a crescut si sa nu-ti mai faci griji.

Mitsule sa stii ca m-am pus pe tine rau! Deoarece noi n-avem cu cine sa stam la taclale in parc, o sa te fugaresc pana ne vedem! (ma si vad cum te fugaresc )Apropo, am inteles ca Alinatudor sta la veteranilor, so, daca citesti, alina, baga-te si tu ca noi punem de-un iesit in parc la Moghioros!

Mai scriu eu cand mi-aduc aminte!

Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei

Primele poze ale lui Iepurica
Poze cu mine dragutz
Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput