Domnisoara Pipetzica

Domnisoara Pipetzica | Autor: Shose

Link direct la acest mesaj

Domnisoara Pipetzica
Multumesc lui Dumnezeu, in primul rand, pentru ca azi scriu “Povestea nasterii domnisoarei Pipetzica”!
Nu a fost un bblus planificat, dar este un bblus de care ne bucuram chiar din prima clipa a existentei sale.
Dupa o prietenie de 12 ani, si o casnicie de 2…am aflat ca vom fi parintzi. Nici acum nu uit prima ameteala urmata de primul (si singurul) test de sarcina.
Sarcina a fost asa usoara incat mi s’a parut ca a trecut intr’o clipa. Ce a urmat, in schimb, a fost greu.
Pe 8 februarie incheiam 40s si cu cateva zile inainte ma rugam la Dumnezeu sa inceapa contractile, sa debuteze travaliul si sa nasc usor. Sunt mica si toata lumea se indoia ca o sa nasc normal, numai eu visam la un travaliu scurt si la o nastere usoara. N’a fost sa fie insa.
De pe 7 feb au inceput drumurile la spital…Doc ma chema la monitorizari sa vada daca bblusa poate sta peste termen.
Pe 7, pe 8 si pe 11 am plecat de acasa cu bagajul facut ( pijama si papuci)…sa nasc…si ajungeam in cateva ore acasa….fara sa nasc.
Pe 12 dimineata Doc m’a chemat iar cu bagajul….a fost prima dimineata cand simteam o frustrare imensa….nu mai stiam ce sa “ma mint” pe mine ca sa mai rezist la emotii. Sa ma incurajez ca nasc, gata si scap de cosmare? Sau sa ma incurajez ca ajung in cateva ore acasa???
A fost prima dimineata in care sotul mergea cu mine….eram terminata IAR de frica. Habar nu aveam ce urmeaza…si asta ma distrugea. Toata noaptea imi pregatisem capsorul pt o nastere…fie ea si cezariana.
Ajungem la spital, facem internarea trecem si o luam pe mama de la ea din cabinet si…direct la et. 8 aterizam.
Doc imi face o monitorizare, un eco….si o aud ca zice: “iubito….azi pleci acasa si joi vi pregatita sufleteste ca facem cezariana”
A inceput sa se invarta tavanul cu mine cum stateam pe patul de la eco….si am izbucnit in lacrimi. Mi’am luat inima in dintzi si I’am zis: Doc, daca tot e sa imi faci cezariana, fa’mi azi ca nu mai rezist sa mai plec acasa, sa mai petrec cel putin o noapte de cosmar cu gandul….maine nasc, nu nasc, mor, nu mor. Te rog!
Doc se uita asa nu f convinsa si imi zice…hai sa vedem colul, ca mie nu’mi place sa fac cezariana asa la rece.
A fost prima data in viatza cand abia asteptam sa ma urc pe masa aia odioasa…si prima data in 9 luni cand ma rugam sa imi gaseasca “col deschis”.
In timpul controlului aud ca’i zice unui coleg: esti de garda? N’am auzit ce I s’a raspuns….imi zice doar…”hai ca’i bine…o facem acum”.

Doamne…nu’mi venea sac red. Ma ia cu tremurat…incep sa realizez gravitatea faptului, imi ziceam in sinea mea…doamne mi’o fac cu mana mea, cine ma pune sa nu mai astept pana joi? E 14 feb…Valentine’s…poate e mai bine. Dar cui sa mai spun??Cine ma mai asculta?
Pun mana pe tel si incep sa sun….ma vede doc si ma pune sa ies la usa blocului operator si sa las telefoanele la sotz si sa’l anuntz ca nasc AZI.
Ies pe hol, unde are loc un moment lacrimogen de cateva minute ( si acum ma ia plansul cand ma gandesc ce era in sufletul meu)…ii zic ca poate mor, el ma ncurajaza….ii zic sa sune pe Irinouka sau Creatza sa le zica in mare ce se petrece cu noi. Reusesc sa pastrez in buzunarul halatului al2lea tel de pe care sa mai vbesc cu el pana ma baga in sala.
Imi amintesc ca in el am numarul LaureiDimitris. Ii dau sms ca plangeam si nu ne’am fi inteles altfel. O rog sa anunte ea Zuzele.Imi era teama ca sotul se pierduse de tot.
In 10 minute cred ma iau doua asistente la analize. Io care plangeam si matzaiam si la o intepatura in deget…incerc sa ma calmez. Imi monteaza branula si ma duc in anticamera salii de operatzii intr’un pat cu o perfuzie in vena. In sala tocmai se incheia o operatie. Sta mama langa mine.
Fac frison de la perfuzie, si le spun ca simt miscarile bblusei sus sub coaste. Curios, in ultimele zile o simteam numai jos …la “iesire”.
Dupa jumatate de ora ma baga in sala. Pe o targa…paralela cu masa de operatzii pecare urma sa stau io…e o doamna, inca sub anestezie. Intreb speriata daca ramane acolo cand ma opereaza pe mine. Mi se spune ca da…asteapta sa setrezeasca, a fost intubata si dureaza mai mult “somul”.
Doamneeee…..incep sa imi fac griji sa nu se trezeasca si sa se sperie de ce vede….sa moara de inima.
Io care’s fricoasa fricoaselor, sunt si rusinoasa rusinoaselor. Toata viatza m’am dezbracat numai la Doc a mea…cand intru in sala….sala plina Doc mana 1, doc mana2, 2 asistente, anestezista, si vreo 3,4 rezidenti…printer care si barbatzii….simt ca mor de rusine.
Ma pune pe marginea mesei in sezut…si imi face Rahi anestezia. Doare putin mai tare sau la fel ca o injective in funduletz. Numai ca ma sperii de ac si tresar putzin. Anestezista zice ca am scapat milimetric sa nu ma intzepe a2a oara din cauza asta.
Nu apuca sa imi faca injectia bine, ca simt cald la picioare si abia le mai pot misca. Ma ajuta asistenta sa urc pe masa.
Vbesc cu Doc si ii spun ca cel mai tare imi doresc sa supravietuim io si bblusa. Rad de mine si imi spun ca cezariana e fleac pe langa ce urmeaza.
In stanga am perfuzie si la dreapta imi ia o domnisoara tensiunea non stop.
O aud dupa cateva minute …probabil incepusera operatzia…ca striga “are tensiunea 7”. Instantaneu cred ca am facut’o 6 de frica. Vad anestezista ca imi baga ceva pe vena…am crezut pt prima data pe masa ca mor. II intreb daca e totul in regula. II spun lu’ Doc ca nu vreau sa stiu nimik de ce fac ei pe acolo, nici daca taie sau nu doar de bb sa imi spuna.
Nu trec 2,3 minute de la faza cu tensiunea ca aud pe doc a mea ca striga la asistente si la asestezista: “impingeti ca s’a retras in stanga sus” …dupa tonul ei mi’am dat seama ca nu e de’a buna.
Si au inceput 2 asistente si anestezista sa ma impinge pe abdomen, piept nu stiu unde…in partea dreapta. Doc le striga : nu e bineeee…hai acum…. Simteam ca misca masa de operatzii cu mine. Le strig la un moment dat “Doamnelor….va rog, cade masa cu noi” nu apuc sa termin si aud un “waaa” scurt si destul de incet. Pauza apoi.
Astept ….nu stiu cat, poate un minut si intreb…de ce nu plange??? Imi spun ca nu mai e in sala. Incep sa plang….eram suparata in sinea mea ca nu mi’au aratat’o. Nu intelegeam de ce sa nu mi’o arate. Trebuia sa fiu prima care o vede.
Incepe sa mi se faca rau…ma ia senzatie de voma…sete….imi umzesc buzele cu apa…imi baga ceva pt voma si fac frison...de imi clantzaneau dintzii in gura. Am trait atunci cele mai urate clipe din viatza….mi’era rau de moarte. Simteam o durere in piept combinata cu o ameteala teribila. Abia reusam sa le explic ce simt.
Asta….pana au adus Pipetzica infashata in ceva alb…cu doua buci umflatzele….si o piele…noua noutza.
Mi’o dau sa o pup….o pup o data si’i rog sa ma mai lase sa o pup o data. Apoi pleaca cu ea. Ma pun pe un plans……de nu m’am mai oprit decat la finalul operatiei.
Atunci am realizat ca tocmai am facut cel mai important lucru din viata mea.

Sa va spun ce sa intamplat afara? Pe sotzul meu l’au bagat in blocul operator sa vada bblusa….dar inainte sa o spele…cu sange si alte chestii pe ea….si aroape a lesinat.
Dupa 20 de ore de la operatie m’am ridicat si am mers…iar dupa 3 zile ne’am externat.
Totul a decurs normal dureri la alaptat, nopti nedormite…..numai ca povestea pe care o traim toti 3 acum….e mai presus de orice cuvinte. Asta stiti si voi…ca ati simtit déjà!

Am inca proaspat in mint toata spaima operatziei, durerile de dupa, spaima ca plange si nu stiu ce sa’I fac…. Incat cred acum, ca nu vom mai avea alt bb inafara domnisoarei Pipetzica. Suntem hotaratzi sa avem grija de ea, sa o iubim si sa ne bucuram de ea cat pt zece.

Multumesc Zuzelor pentru ca fara informatiile culese de la ele nu stiu ce faceam!


Shose si Pipetzica

http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/u741231.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Shose, felicitari pentru Pipetzica ta! Ce-a fost greu a trecut, si acum esti cea mai fericita mamica atunci cand iti tii minunea in brate!
O sa vezi ca peste putin timp nu o sa-ti mai amintesti decat vag durerile si spaimele nasterii, si poate ca o sa te razgandesti si o sa-ti mai doresti un bebelus! Uita-te la mine, intre baieteii mei sunt 7 ani diferenta...

,

Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

FELICITARI LARISA DRAGA !!!!

Mi-amintesc cand am primit mesajul tau ce emotionata eram...
Bine ai venit pe lume minune numita Mariuca !!! Sa fii sanatoasa si sa ai o viata lunga si minunata !!!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


shose sa fie sanatoasa domnisoara Pipe si cuminte si desteapta! asa cum spune si tinna ... toate durerile se uita! a fost greu si dureros dar a meritat din plin! aveti o domnisoara de nota 10!



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Abia acum am citit povestea domnisoarei Pipe, ce frumos ai putut povesti!!!



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
Povestea nasterii lui Pupi

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

Shose acum dau de povestea ta, ca imi tb dioptrii, la semnatura nu am vazut-o, m-am luat doar dupa linkurile de la prima pag a zuzelor sa citesc povesti.
A fost emotinoant sa citesc despre desfasurarea evenimentelor, despre amalgamul dintre curajul si frica ta, despre primul oau al bufleicutei tale frumoase!

Si m-a binedispus stilul tau amuzanto-politicos 'Doamnelor va rog.. cade masa cu noi!' desi sunt convinsa in momentele alea numai de glume nu iti ardea tie.
Sanatate multa, fericire si curaj, sper ca ti-a trecut deja teama de stii tu ce!

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Shose sa iti traiasca frumoasa fetita si felicitari! A devenit deja vedeta pe prima pagina - la S-a mai nascut o stea.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Shose mi-au dat lacrimile de emotie...coincidenta si mie mi-a scazut tensiunea la 7 si am speriat anestezista...bebe Tudor a avut ceva pb din cauza asta dar...asta e povestea noastra. Va pup si va doresc sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Fetelor va pup si va multumesc de cuvintele frumoase.
Pipetzica va multumeste pt prima pagina iar mamica ei va multumeste pentru ca existati!

Am recitit si eu cu aceasta ocazie povestioara si am un mioc EDIT:
Ne`am mai gandit si parca Pipetzicii i`ar sta bine sa fie strigata `surioaraaa` de fratiorul ION.
Deci `to be continued`!


Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze
Sunt mare
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

cat de tare se aseamana nasterea Pipetzicii tale cu cea a lui Nicolas al meu.doar ca la mine a fost cezariana de urgenta,deci am trait tot tacamul de contractii,dilatatie etc.pen'ca musiu se cuibushise la mine-n suflet si nu mai vroia sa iasa.iar cand ai descris faza cu clatinatul mesei,of,exact asa a fost si la mine.hai,succes in ale mamitului si te-asteptam cu povestea nasterii lui Ion.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Am recitit cu drag povestea voastra!!!!
M-am emotionat de : "Atunci am realizat ca tocmai am facut cel mai important lucru din viata mea"
Mai ai rabdare vreo 4-5 ani si poate mai faceti un "lucru important"... Nu de alta, ati facut o papusica asa de frumoasa si de dulce ca este pacat sa nu repetati gestul....


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput