*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (1)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

quote:
Originally posted by LaLa_20

zuzici bine v-am regasit la scutece...nu-mi vine sa cred....
raluk.m eu stiu k daca au manutele si piciorusele calde sunt la temperatura care le trebuie....so...in acest caz eu stiu k ori faci mai cald cu un gred 2 in camera....ori ii mai pui o paturik lu bebe....dar daca momentele cand are mainile reci...sunt scurt,apoi se incalzesc singure apoi se racesc si tot asa...e de la circulatie cum ai zis...si tu...si e normal k sunt mici asa pateste si Bibi a mea....sau cel mai simplu punei manusele in maini...

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Pitica mea
Atat are Bibi
poze burtik
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!



In maternitate am stat o saptamana la 24.5 temperatura in camera, asa ca si acasa am stat vreo saptamana, doua tot cam asa, apoi treptat incercam sa reducem temperatura, ca mi se pare prea mult si chiar ne-au zis si medicii ca e prea prea,,,si ca poate si de-aia e mai agitat chiar decat de obicei, si il deranjeaza si colicii mai mult.
Manusi am avut cand inca nu ii puteam taia unghiutele, dar acum parca mi-e mila de el sa ii mai pun, cand vad ce frumos se joaca cu degetelele
Nu stiu ce sa mai zic,,, il mai studiez vreo 2 zile!
Oricum, ne pregatim de marea iesire la aer, ca inca n-am facut-o si abia asteptam, sigur atunci va dormi mai bine ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

ne-am pozulit si noi...ne-a gatit mami de martisor......

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea
Atat are Bibi
poze burtik
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

BINE V-AM GASIT LA SCUTECELE!!!!

Raluk.m - si minutele lui Stefan sint reci aproape tot timpul, desi in casa sint 22 de grade. Eu am intrebat medicul cind a fost la vizita. Mi-a zis ca e absolut normal, din cauza faptului ca bebeii au o circulatie periferica mai putin dezvoltata. Nu trebuie infofolit mai tare!!! Daca vrei poti sa-i pui manusele (asta daca vrea sa le accepte, ca al meu face crize daca nu-si simte degetele, dedi nici o sansa).

Honey - 1. se poate se inceapa colicile. incerac sa scoti aerul afara dupa fiecare masa. fa-i si citeva exercitii cu piciorusele, ca sa faca pirtzuri mai usor.
2. regurgitarea e normala. tine-l in pozitie verticala mai multe minute dupa ce maninca si nu ai de ce sa te ingrijorezi. daca vomita cantitati mai mari ridica si salteluta de la pat, ca sa doarma cu capul mai sus decit piciorusele.
3. am avut si mai avem si noi zone de piele "grisata". eu nu l-am dat cu nimic pe fata. il spal cu acelasi sapun cu care il spal pe corp. mare parte au trecut de la soare.
4. pielea de pe corp se descuameaza toata. si noi am patit. foloseste crema pt hidratare. in citeva zile se curata toata.


quote:
Originally posted by raluk.m

quote:
Originally posted by honey79

No, si daca tot am trecut la Scutecele... vin si eu cu intrebarile mele.
1. Lui bebe mai nou ii.."fierbe" burtica. Se aude zgomot cam...ca la noi cand avem diaree. De la ce sa fie? Si..cat de grav e?

2. Nu stiu daca v-am zis dar, de vreo 2 zile... imi da laptic afara...dupa ce papa. Nu mult ..sa zicem 1-2 ml...dar... cam dupa fiecare masa.Ma ingrijorez???? Caci, dupa ce da afara, daca nu doarme.... vrea din nou sa suga.Am ajuns sa-mi fie frica sa-l pun la san.

3. Pe fata, in zona nasului.... pielea a inceput sa arate ca "grisata" ( nu stiu cum altfel sa ma exprim ). Ma ingrijorez?
4. Plus ca se cojeste pe tot corpul ....cam ca fasolea fiarta.Oricat l-as cremui.

Ufff......

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali





1 - la noi asa au inceput colicile, dar in afara de asta, se pare ca nu e nici o problema (de parca nu ar fi destul....)
2 si la noi se intampla, cred ca e normal. o sa ajungi si la faza cand iti da toata masa afara, dintr-un simplu ragait, atunci sa vezi ce te oftici,,,chiar acum 10 minute am patit-0
3 si la noi e la fel, inca, avem aproape o luna, dar se va remedia situatia, e lunga explicatia, dar stiu ca e normal
4 incearca sa ii pui a baita un saculet cu tarate de grau in apa, eu fierb un fel de ceai cu musetel si pun acolo si saculetul, el a avut pielea f uscata, fiind sarcina suprapurtata, iar acum are o piele f fina. far am renuntat si la sapun, pt o perioada, chiar daca aveam de la mustela, produse de care eu sunt f multumita. le avem puse in stand-by....

in alta ordine de idei, eu am intrebat deja, dar vreau si parerea voastra:
e normal sa aiba bebe mereu mainile reci? nu il deranjeaza? sa ma chinui sa i le incalzesc, sau pur si simplu ii e bine asa? eu stiu ca e normal, ca nu au inca circulatia f bine pusa la punct, dar asta ce inseamna?
soacra-mea ma tot pune sa il infofolesc si ne tot contrazicem. altfel... Dumnezeu sa ii dea sanatate, ca ma ajuta f mult.




Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Uite, ca am descoperit si sursa zgomotelor delicate pe care le tot aud de dimineata! Erau clopoteii insotiti de mamicile lor, mutati in prima zi de primavara la casa noua. Va urez bine ati venit si o primavara dulce, frumoasa si luminoasa!

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Raluk nu iti face probleme ca are mainile si picioarele reci.Cum au spus si fetele e normal din cauza circulatiei.Daca vrei sa stii daca ii e frig bebeului pune-i mana pe nasuc si daca e rece e semn ca ii e frig.Nu are rost sa il infofolesti degeaba pt ca va fi prea sensibil dupa aceea.Si mama mea ma tot pisa la cap sa il infofolesc mai tare sa dau temp mai mare desi am 21 de grade in casa si doctora a spus ca e foarte buna.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

BUN GASIT CLOPOTEI DE IAN - FEBR!





Raluca,,Sonia Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Bun gasit, Zuzici!!!

Noi suntem in febbra ultimelor pregatiri pt botezul de maine asa ca nu putem scrie ff mult.

LalaD si Alina, felicitari pt crestinare! Maine odata cu noi va fi si bebe de Ereena si nu mai stiu ca am uitat...

Andra_bell, multumim pt cuvintele frumoase de intampinare!

Si Pupi are manutsele si talpitsele reci - circulatie periferica proasta normala la bebici as mici

Puuuuuuuup!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Ne-am luat ramas bun de la "mamici de ian-feb 2008" cu o floare si vrem sa va uram bun venit in clubul scutecelor la clopotei tot cu o floare: http://good-imes.webshots.com/photo/2140959650102658297aVrzPW
De ieri seara peste Germania a trecut o furtuna mare si toata noaptea am tras cu urechea afara si la Benji. Acum dimineata a plouat apoi a cazut gheata care a umplut stresinile a tunat de se cutremurau geamurile (asa s-a trezit Benji la 09:00)... Iar acum avem un cer senin de vara cu niste nori albi pufosi si un soare stralucitor..... Cred ca asa e si in viata si momente din acestea am trait la odisee si vom trai desigur si alaturi de clopotei.... numai ca suntem impreuna si impreuna vom trece peste ele...... si vom putea surade inapoi in fiecare dimineata minunii care ne intinde mainile si ne cauta sanul.....Sa fie intr-un ceas bun trecerea la clubul scutecelor....

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

hop si noi! nu puteam sa nu intram pentru cateva clipe sa va salutam, sa va spunem bine v-am regasit.
sa avem si la clubul scutecelor o experienta la fel de frumoasa ca la odisee.
Mamica Dariei Maria va pupa pe toate si va multumeste pentru ca ati fost alaturi de ea de-a lungul odiseei nasterii.
pupam si toti clopoteii si le dorim sa creasca mari si sanatosi



Mari de Daria Maria


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

Bine ne-am regasit mamici de clopotei
Sa avem o scuteceala placuta, lipsita de griji si suparari !

Noi ne pregatim sa mergem la biserica pentru a deveni crestini
Intru luni sa va povestesc cum a decurs aventura .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze






sa creasca mare si sanatos bebe Andrei si petrecere frumoasa.



Mari de Daria Maria


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput